کد خبر: ۷۲۲۰۰۵۶
تاریخ انتشار: ۰۳ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۷:۱۲
۰۳ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۷:۱۲
کد خبر : ۷۲۲۰۰۵۶

باتوجه به اعلام سازمان جهاد کشاورزی مبنی بر ممنوعیت کشت برنج خارج از استان‌های گیلان و مازندران کشاورزان کلات از این طرح نگران و گلایه‌مند هستند.

گلایه کشاورزان کلات از ممنوعیت کشت برنج در منطقهبه گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از مشهد، وحید عطار مدیر جهاد کشاورزی کلات گفت: کلات با دارا بودن ۵ رودخانه دائمی و خاک حاصلخیز بستر مناسبی برای کشت برنج به خصوص رقم صدری دم سیاه به عنوان مرغوب ترین برنج کشور دارد.

او با اشاره به ۱۳۰۰ هکتار اراضی زیر کشت برنج در کلات ادامه داد: کلات بزرگترین تولیدکننده برنج در خراسان رضوی است و سالیان سال است که این کشت دراین شهرستان انجام می‌شود و سالانه بیش از ۳۵۰۰ تن برنج با کیفیت تولید و راهی بازار می‌شود.

مدیر جهاد کشاورزی کلات گفت: با اعلام سازمان جهاد کشاورزی مبنی بر ممنوعیت کشت برنج خارج از استان‌های گیلان و مازندران کشاورزان کلات از آن طرح نگران و گلایه‌مند هستند.
 

کشت برنج نقطه قوت محصولات کشاورزی درکلات

 
مهدی ناصری فرماندار کلات هم در این باره گفت:اعلام ممنوعیت کشت برنج منحصر به کلات نیست و بدون توجه به برخی مقدمات اجرای آن میسر نخواهد بود. کشت جایگزین تاکنون صرفا در مقام حرف بوده و به آن پرداخته نشده است و شاهد اقدام عملی در این خصوص نبوده ایم.

 او ادامه داد: مردمانی که از کشت برنج امرار معاش می‌نمایند در طول مدت جایگزینی کشت باید مورد حمایت قرار گیرند و مادامی که این فرآیند مورد توجه قرار نگیرد امکان اجرای مصوبه فراهم نیست.

فرماندار کلات گفت: شرایط کلات بواسطه وجود ۵ رودخانه و ۳ سد بزرگ و موقعیت جغرافیایی و وجود دشت آزاد در بهره برداری منابع آبی، در همه کشور بی نظیراست و کشت برنج نقطه قوت محصولات کشاورزی در این منطقه محسوب می‌شود.

ناصری افزود: مراتب اعتراض به این ابلاغیه به نمایندگان مردم در مجلس برای پیگیری در وزارتخانه منعکس شده است که امیدواریم دستگاه‌های ذیربط به چگونگی اجرای صحیح این طرح و جایگزینی روش‌های نوین به جای سنتی و توانمندسازی مردم مرزنشین این خطه که به تثبیت جمعیت مرزی منتج خواهد شد بپردازند.
 
انتهای پیام//ف.ک
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر