کد خبر: ۷۲۲۰۷۷۴
تاریخ انتشار: ۰۴ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۷
۰۴ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۷
کد خبر : ۷۲۲۰۷۷۴
در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح شد؛

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران، گفت: بورس کالا مانند آینه‌ای شفاف، فرصت‌ها و چالش‌های حوزه عرضه و تقاضا را به مصرف‌کنندگان نشان داده و از بی‌نظمی بازار جلوگیری می‌کند.

سعید ترکمان عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران، در گفت و گو با  خبرنگار بورس،بانک و بیمه  گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با بیان اینکه نقش بورس کالا در مبادلات روبه پیشرفت است و این اتفاق به تضعیف بازار‌های غیررسمی کمک می‌کند، اظهار کرد: موضوع مهم این است که باید میان عرضه و تقاضا تعادل وجود داشته باشد. برای مثال در بخش مواد اولیه پلیمری در بورس کالا، عرضه‌کنندگان که شرکت‌های پتروشیمی هستند از نظر تعداد بنگاه حدود ۱۰۰ واحد صنعتی هستند درحالی‌که خریداران این حوزه بیش از ۸۵۰۰ هزار واحد صنعتی هستند و ۳۵۰۰ واحد آن‌ها مستقیماً امکان خرید از بورس کالا را دارند؛ برهمین اساس برای ایجاد تعادل بیشتر باید نقش بورس کالا پررنگ‌تر شود.

به گفته این عضو اتاق بازرگانی ایران، در حال حاضر برخی از گرید‌های پتروشیمی در بورس عرضه نمی‌شود که برای ایجاد رقابت صحیح در بازار باید سایر محصولات نیز در بورس عرضه شود.

وی ادامه داد: کارکرد بورس کالا در دنیا فراهم کردن بستر‌های معاملات و صادرات است و برای این منظور نیازمند زیرساخت هستیم و در بازار هدف صادراتی در خیلی از کالا‌ها مانند پلیمر‌ها و معدنی‌ها، نیاز به انبار‌هایی تحت نظارت بورس وجود دارد تا روند تحویل کالا‌ها سریع‌تر انجام شود که قطعاً این کارکرد می‌تواند هرروز گسترده‌تر شود که شفافیت صادرات را هم تضمین کند.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران ادامه داد: برخی از تولیدکنندگان بزرگ و شرکت‌های مادر کالای خود را در بازار‌های خارجی با قیمت‌های پایین‌تر از داخل عرضه می‌کنند، اما در بازار داخلی، همان کالا برای رقابت با حجم کمتری عرضه می‌شود که به افزایش قیمت منتهی می‌شود. در این زمینه مکانیسم بورس کالا اگر محور باشد، از طریق ارائه شفاف اطلاعات می‌توان از این ناهماهنگی جلوگیری کرد.

وی گفت: البته در بازار‌های خارجی نیز به دلیل عدم دسترسی مشتریان خارجی به اطلاعات کامل، قیمت‌ها جذابیتی ندارد، به همین خاطر اطمینان مشتریان خارجی کاهش پیدا می‌کند.

ترکمان تأکید کرد: شفافیت مالی می‌تواند واسطه‌ها و تاجرنما‌ها را از بین ببرد. امروز در حوزه پلیمر ۸ هزار و ۵۰۰ واحد صنعتی پروانه دار وجود دارد که ۳ هزار و ۵۰۰ واحد می‌توانند به‌طور مستقیم از بورس کالا خرید کنند. در این شرایط با توجه به عدم نظارت برخی نهاد‌ها در مصرف کالا‌ها در بخش تولید یا عرضه خارج از شبکه برخی شرکت‌ها تعدادی از تولیدکننده نما‌ها مواد اولیه در اختیار دارند و امکان فروش در بازار غیررسمی را پیدا می‌کنند که این امر به سود تولید کشور نیست.

وی در پایان افزود: سازوکار مقابله با رانت در بازار شفافیت‌های چندگانه ازجمله شفافیت مالیاتی، مالی و اطلاعاتی است، این شفافیت را با انتشار اطلاعات روی تابلوی معاملاتی می‌توان انجام داد تا افرادی که از طریق بورس کالا خرید می‌کنند اطلاعات برایشان قابل رصد باشد. خوشبختانه با توجه به تغییراتی که در حوزه‌های تخصصی ایجادشده، بورس کالا هرروز در حال پیشرفت بوده و این امر به نفع تولید و صنعت است.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر