کد خبر: ۷۲۲۱۵۰۰
گروه : اصفهان » اصفهان
تاریخ انتشار: ۰۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۸:۴۲
۰۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۸:۴۲
کد خبر : ۷۲۲۱۵۰۰

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان گفت:توسعه موزه های خصوصی در شهر اصفهان بسیار مهم است به گونه ای که تعداد موزه های بخش خصوصی استان با محتوای تخصصی از یک موزه در سال ۱۳۹۲ به ۸ موزه در سال جاری افزایش یافته است.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اصفهان،فریدون الهیاری مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان با اشاره به اینکه اصفهان به عنوان شهر موزه و یکی از مصادیق رونق گردشگری توسعه موزه هاست، اظهار داشت: کمیت و کیفیت در حوزه موزه‌ای می‌تواند به رشد صنعت گردشگری در استان اصفهان یاری برساند.

او افزود: در سال ۱۳۹۲، ۳ موزه خصوصی، ۲ موزه مشارکتی، ۴ موزه غیروابسته و ۶ موزه وابسته در سطح استان مشغول به فعالیت بوده اند و در حال حاضر این تعداد به ۱۶ موزه خصوصی (۴۳۳ درصد رشد)، ۳ موزه مشارکتی، ۹ موزه غیروابسته (۱۲۵ درصد رشد) و ۹ موزه وابسته (۵۰ درصد رشد) ارتقاء یافته است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان با بیان اینکه موزه داری به عنوان یکی از ارکان مهم جذب گردشگر در شهرموزه اصفهان باید مورد توجه ویژه قرار بگیرد، تصریح کرد: توسعه موزه‌های خصوصی در شهر اصفهان بسیار مهم است به گونه‌ای که تعداد موزه‌های بخش خصوصی استان با محتوای تخصصی از یک موزه در سال ۱۳۹۲ به ۸ موزه در سال جاری افزایش یافته است.

او با بیان اینکه هر ساله برنامه‌ای توسط کمیته ملی موزه‌های ایران (ایکوم) با همکاری اداره کل موزه‌ها و اموال منقول وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور و با هدف افزایش کیفیت موزه‌ها و ایجاد زمینه تعامل و استفاده از تجربیات سایر موزه‌های کشور برگزار می‌شود، ابراز داشت: با سنجش عملکرد یکساله موزه‌های کشور توسط داوران آگاه در این حوزه، موزه‌های برتر کشور انتخاب و تقدیر می‌شوند. خوشبختانه موزه داران استان اصفهان هر ساله استقبال بیشتری از این مراسم کرده و با حضور جدی‌تر در این رقابت، رتبه‌های ارزشمندی در کشور بدست آورده و مورد تشویق و تقدیر قرار گرفته اند.

الهیاری با اشاره به اینکه در دو سال گذشته علاوه بر درخشش در زمینه کیفیت سطح موزه ها، شاهد افزونی چشمگیر تعداد موزه‌های برتر استان در میان موزه‌های کشوربودیم، گفت: در اردیبهشت سال گذشته استان اصفهان با کسب هفت رتبه برتر، هفت رتبه دوم و هفت رتبه سوم کشور رکورد دار شرکت در رقابت و کسب رتبه بود که نشان از اهمیت موزه داری در استان اصفهان است.

گفتنی است کارشناسان بر این باورند که استان اصفهان با قدمت تاریخی غنی با کمبود موزه مواجه است. از سوی دیگر استانداردسازی و عدم استقبال از موزه‌های استان اصفهان یکی از آسیب‌های جدی این بخش است. از کمبود اعتبار و عدم انگیزه مجموعه داران اصفهانی در ایجاد موزه‌های خصوصی به عنوان عوامل عدم توسعه موزه داری در استان اصفهان یاد می‌شود.

 
منبع:مهر
انتهای پیام/م
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر