کد خبر: ۷۲۲۲۳۱۶
تاریخ انتشار: ۰۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۵
۰۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۵
کد خبر : ۷۲۲۲۳۱۶

با اوج‌گیری سرمای زمستان، میزان استفاده از گاز تا حد چشمگیری افزایش می‌یابد، برای کاهش میزان هدررفت گاز چه راهکارهایی وجود دارد؟

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از مشهد، در این جا به چند راهکار ساده و کم هزینه برای جلوگیری از هدرفت گاز و پایین آوردن هزینه گاز اشاره می کنیم:

با صرفه جویی گاز همه مردم می‌توانند از گاز طبیعی بهره‌مند شوند و صنایع نیز به تولید بپردازند، با توجه به‌ شدت سرمای هوا در بیشتر استان‌های کشور و خراسان رضوی و دمای چندین درجه زیر صفر و همچنین کمبود روزانه ١٦٠ میلیون متر مکعبی گاز به نظر می‌رسد که در صورت توجه نکردن مصرف کنندگان خانگی بر صرفه جویی هر چه بیشتر در مصرف گاز، در پاره‌ای نقاط با کمبود گاز مواجه شویم، از این رو هموطنان عزیز باید تا عبور موج سرما از کشور ضمن صرفه جویی در مصرف گاز، به پاره‌ای موارد نیز توجه کنند.

چه کنیم تا مصرف گاز کاهش یابد؟

کمی بیشتر لباس بپوشید

بهتر است صرفه جویی را از ساده‌ترین راه‌ها شروع کنید، با کم کردن دمای خانه و پوشیدن لباس گرم می‌توانید در مصرف گاز صرفه جویی قابل توجهی کنید؛ یعنی با کم کردن فقط یک درجه از دمای خانه، می‌توانید هزینه‌هایی را که صرف گرمایش منزل می‌شود تا پنج درصد کاهش دهید.

دو جداره  و عایق کردن پنجره‌ها

پنجره با شیشه تک جداره تقریباً ١٠ برابر یک دیوار عایق کاری شده هم اندازه خود تلفات حرارتی دارد، برای کاستن از مشکلات ناشی از پنجره‌ها، می‌توان از راه‌های مختلف یک لایه هوای ساکن بین محیط داخل و خارج ایجاد کرد، با انجام این کار تلفات حرارتی پنجره به نصف کاهش می‌یابد، برای ایجاد این لایه هوا راه‌های مختلفی وجود دارد، برای دو جداره کردن پنجره یک جداره موجود می‌توان یک لایه دیگر از شیشه یا اکریلیک شفاف دیگر روی آن نصب کرد و فضای بین آن‌ها را کاملاً درزبندی کرد. در این فضا باید مقداری ماده جاذب رطوبت قرار داد تا رطوبت این فضا را کاملاً بگیرد.

این عایق‌ها را که به شکل برچسب‌های شفاف ساخته می‌شوند به راحتی می‌توان بر روی شیشه پنجره‌ها چسباند و بخشی از خواص پنجره‌های دو جداره را در آن‌ها به وجود آورد این برچسب‌ها باعث می‌شوند ورود گرما در تابستان تا ٨٠% کاهش یابد، علاوه بر این انواع کم تابش این محصولات (Low-E) قادرند تلفات حرارتی و زمستانی را نیز تا ٣٠% کاهش دهند.

راه دیگر برای بالا بردن کارآیی پنجره‌های موجود، نصب ورقه‌های پلاستیکی شفاف بر روی پنجره‌ها است. این ورقه‌های شفاف را می‌توان توسط چسب‌های دوطرفه طوری به شیشه چسباند که چند میلیمتر با آن فاصله داشته باشند.

کار ساده‌تری که می‌توان انجام داد این است که در چند هفته از سال که هوا خیلی سرد است بر روی پنجره‌ها نایلون کشید و دور تا دور آن را با چسب نواری پهن چسباند. با این کار در درجه اول شرایط آسایش بالاتری برای ساکنین ایجاد می‌شود و در کنار آن در مصرف سوخت نیز صرفه‌جویی می‌شود.

درز همه پنجره‌ها را با درزگیر بپوشانید. البته توجه داشته باشید، در صورتی که از بخاری گازی استفاده می‌کنید و یا پکیج شما از هوای داخل منزل استفاده می‌کند و دودکش دو جداره ندارد، باید حتماً قسمتی از درز‌ها را برای تأمین هوای تازه باز بگذارید.

نصب پرده‌ها ی چین دار

نصب پرده‌های کاملاً چین‌دار که پنجره را کاملاً بپوشاند می‌تواند جلوی اتلاف حرارت را به مقدار زیادی بگیرد. این پرده‌ها در فصل تابستان نیز جلوی تابش خورشید را می‌گیرند و به خنک نگه داشتن داخل ساختمان کمک شایانی می‌کنند به ویژه اگر آستر براق داشته باشند، به اندازه بودن و نصب صحیح پرده بسیار مهم است؛ پرده باید طوری باشد که هوا نتواند پشت آن آزادانه حرکت کند. برای این کار می‌توان فاصله ریل پرده تا دیوار را با چیزی مانند تخته پرکرد یا گیره‌ها را طوری به پرده زد که خود پرده تا دیوار تا ادامه پیدا کند همچنین می‌توان پایین پرده را با وسیله‌ای بر روی دیوار ثابت کرد.

استفاده درست از اجاق گاز

یکی از بزرگ‌ترین دلایل اتلاف سوخت در منازل، استفاده نادرست از اجاق گاز است، زیاد کردن بیش از حد شعله، قرار دادن ظروف کوچک روی شعله‌های بزرگ و ظروف بزرگ روی شعله‌های کوچک، از مهم‌ترین اشتباهاتی است که برخی خانم‌های خانه‌دار مرتکب می‌شوند و باعث هدر رفتن ٤٠ درصد سوخت اضافی می‌شوند، در ضمن، حواستان باشد که شعله اجاق گازتان باید آبی بسوزد.

بستن در‌ب ها

یکی از راه‌های صرفه‌جویی سوخت در فصل زمستان، بستن کامل در‌های منزل و حتی اتاق‌هاست، اگر اتاق سردی دارید که داخل آن بخاری یا هیچ وسیله گرمازایی روشن نیست، باید در طول زمستان در آن را ببندید تا از ورود سرما به داخل خانه‌تان جلوگیری کنید.

برای این که ١٠ درصد در مصرف سوخت صرفه‌جویی کنید، می‌توانید از اتاق خواب‌تان شروع کنید در زمستان هوای اتاق را آن‌قدر گرم نکنید که مجبور به باز گذاشتن پنجره‌ها شوید. پنجره‌ها و کانال کولر را خوب عایق‌بندی کنید. در زمستان تخت‌تان را از پنجره دور نگه دارید تا زیادی سردتان نشود و مجبور به زیاد کردن رادیاتور‌ها نشوید. از قرار دادن بخاری بزرگ در اتاق کوچک یا بخاری کوچک در اتاق بزرگ هم پرهیز کنید که این کار هم انرژی زیادی را هدر می‌دهد.

دودکش

وجود هرگونه ترک در دودکش می‌تواند مقدار زیادی از انرژی گرمایشی را هدر دهد. پس دودکش‌هایتان را سالی یک بار بررسی کنید و اگر دیدید که شکسته‌اند یا ترک خورده‌اند حتما آنها را تعویض کنید.

اکثر خانه‌ها یک اتاق کوچک به نام خرپشته در پاگرد آخرین طبقه‌شان دارند که از آنجا می‌توانند به پشت‌بام دسترسی داشته باشند. وجود هرگونه منفذی مثل پنجره شکسته یا دیوار ترک‌خورده در این محوطه می‌تواند اسباب اتلاف انرژی گرمایشی در زمستان و انرژی سرمایشی در تابستان را فراهم آورد.

آبگرمکن

برای صرفه‌جویی بیشتر در مصرف سوخت باید دمای آبگرمکن‌تان را روی ٦٠ درجه سانتی گراد و حتی کمتر، تنظیم کنید. اگر درجه آبگرمکن شما بیشتر از ٧٥ درجه سانتی‌گراد باشد، یعنی شما دارید سوخت زیادی را هدر می‌دهید. آبگرمکن‌های قدیمی و آن‌هایی که برچسب مصرف انرژی‌شان در رده C یا پایین‌تر است، سوخت زیادی را هدر می‌دهند.

رادیاتور

برای جلوگیری از به هدر رفتن سوخت و انرژی گرمایشی، لوله‌های آب گرم و رادیاتور مرکزی را عایق‌بندی کنید و هرچند وقت یک بار به شوفاژخانه سر بزنید تا از نبود هرگونه ترکیدگی یا شکاف در لوله‌ها مطمئن شوید. درجه رادیاتور مرکزی را هم خیلی زیاد نکنید و آن را بنابر سرما یا گرمای هوا تنظیم نمایید در صورت استفاده از شوفاژ از شیر‌های ترموستاتیک استفاده کنید.

وقتی قصد خرید بخاری یا کولر را برای منزل‌تان دارید، حتما به بزرگی خانه‌تان توجه داشته باشید. بزرگ و پرقدرت بودن یک وسیله همیشه نشانه برتر بودن آن نیست. پس اولین راه صرفه‌جویی در مصرف انرژی، خریدن وسایل گرمایشی و سرمایشی، متناسب با اندازه منزل و اتاق‌هاست.

خروجی کانال‌های کولر را از داخل با پوشش‌های به حدکافی ضخیم بپوشانید. البته توجه داشته باشید، در صورتی که از بخاری گازی استفاده می‌کنید و یا پکیج شما از هوای داخل منزل استفاده می‌کند و دودکش دو جداره ندارد، باید حتماً قسمتی از کانال‌های کولر را برای تأمین هوای تازه باز بگذارید.

انتهای پیام//ز.ق

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر