کد خبر: ۷۲۲۲۴۰۲
گروه : اصفهان » اصفهان
تاریخ انتشار: ۰۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۷
۰۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۷
کد خبر : ۷۲۲۲۴۰۲

امام جمعه اصفهان گفت:متولیان موقوفات باید نظارت جدی بر موقوفات داشته باشند که این اقدام باید هر یک سال یکبار انجام شود و سرنوشت درآمد و اعتبارات موقوفات را مورد توجه قرار دهند.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اصفهان،آیت‌الله سید یوسف طباطبایی‌نژاد امام جمعه اصفهان در نخستین جلسه و گردهمایی متولیان اوقاف استان اصفهان اظهار داشت: یکی از چیز‌هایی که پرونده انسان را پس از مرگ باز نگه می‌دارد موقوفات است، در روایات آمده است کسانی که می‌میرند به جز ۳ گروه، پرونده آن‌ها بسته می‌شود.

او افزود: گروه اول کسانی هستند که صدقه جاریه می‌دهند و بهترین نوع آن وقف کردن است، گروه دوم کسانی هستند که فرزند صالح تربیت می‌کنند که بعد از مرگ وی به جامعه خدمت می‌کند و گروه سوم کسانی هستند که علمی را تولید می‌کنند که همیشه به مردم کمک کند.

نماینده، ولی فقیه در استان اصفهان با بیان اینکه واقفان برای خود قلکی تهیه کرده و اوقاف را به عنوان متولی این قلک قرار داده‌اند، گفت: متاسفانه برخی از موقوفات و رقبات از سوی مستاجران مورد بی‌مهری قرار گرفته و آن‌طور که باید بهره‌برداری نشده است، این امر اوقاف را متضرر کرده و این اداره برای اجرای نیات واقفان دچار مشکل شده است.

او با بیان اینکه مردم اصفهان در طول تاریخ روحیه خدمتگزاری به انسان‌ها و حتی پرندگان و حیوانات نیز داشته‌اند، ادامه داد: به اندازه‌ای در اصفهان وقف داشته‌ایم که دیگر زمین در این شهر برای وقف وجود نداشته است.

آیت‌الله طباطبایی‌نژاد با بیان اینکه متولیان موقوفات باید نظارت جدی بر موقوفات داشته باشند، ادامه داد: این اقدام باید هر یک سال یکبار انجام شود و سرنوشت درآمد و اعتبارات موقوفات را مورد توجه قرار دهد.

او با بیان اینکه اداره موقوفات کار بسیار سختی است، گفت: نگهداری و توسعه موقوفات و همچنین اجرای نیات واقفان کار سختی است، اداره اوقاف در این زمینه ناظر است و کار سختی را بر‌عهده دارد.

امام جمعه اصفهان با بیان اینکه متولیان موقوفات باید موقوفات را توسعه دهند، ادامه داد: در این زمینه می‌توانند از ظرفیت سرمایه‌گذاران استفاده کنند، در این زمینه اوقاف نیز تاکنون اقدامات خوبی را انجام داده و این طرح باید ادامه داشته باشد.

او با بیان اینکه بنا بر روایتی در اصفهان ۱۵۱ مدرسه علمیه بوده است، ادامه داد: این در حالی است که امروز تعداد این مدارس به ۲۳ مدرسه رسیده و در دوارن ما این مدارس که برخی از آن‌ها مخروبه بود را تعمیر و بازسازی کردیم و برای هر کدام بیش از ۵۰۰ میلیون تومان اعتبار هزینه شده است.

آیت‌الله طباطبایی‌نژاد ادامه داد: در بازسازی این مدارس متولیان هیچ همکاری نداشتند و باید این امر بهبود یابد.

او با بیان اینکه موقوفات باید احیا شود، اضافه کرد: متولیان موقوفات باید در این زمینه همکاری داشته باشند و برای بهره‌برداری بهتر از این موقوفات ایده پردازی کنند تا آنچه پدرانشان وقف کرده‌اند بدون بهره‌برداری نماند.

نماینده، ولی فقیه در استان و امام جمعه اصفهان با بیان اینکه بندگی خدا تنها به خود انسان کمک می‌کند، گفت: باید همواره مواظب رفتار و عمل خود باشیم تا از راه درست و ادای حق تخطی نکنیم.

انتهای پیام/م

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر