کد خبر: ۷۲۲۲۹۴۷
گروه : سمنان » سمنان
تاریخ انتشار: ۰۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۵
۰۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۵
کد خبر : ۷۲۲۲۹۴۷
گروه : سمنان » سمنان

فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی استان سمنان گفت: در ۱۰ ماهه اول سال ۹۸ میزان کشفیات قاچاق محصولات جنگلی و مرتعی به ۴۶ هزار کیلوگرم رسیده است.

به گزارش خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از سمنان، سرهنگ علیرضا ابوطالبی فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی استان سمنان ضمن اشاره به اینکه گشت‌های مراقبتی از عرصه‌های طبیعی در دستور کار قرار دارد، گفت: در ۱۰ ماهه اول سال ۹۸ میزان کشفیات قاچاق محصولات جنگلی و مرتعی به ۴۶ هزار کیلوگرم رسیده است.

او با اشاره به اینکه ۴۸ نفر در این راستا دستگیر و ۴۲ خودرو توقیف‌شده است، افزود: ضمن بررسی اولیه پرونده آن‌ها به مراجع قضائی ارسال‌شده که برابر با قانون با این متخلفان برخورد می‌شود.

فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان بابیان اینکه بخش عمده‌ای از کشفیات قاچاق در حوزه قاچاق چوب به‌ویژه چوب‌های جنگلی و درختان تاغ، بلوط و گز است، خاطرنشان کرد: در ۱۰ ماهه نخست سال جاری ۲۳ هزار کیلوگرم چوب تاغ، پنج هزار و ۱۲۰ کیلوگرم چوب جنگلی، چهار هزار و ۸۰۰ کیلوگرم چوب گز و ۱۰ تن ریواس در حوزه قاچاق گیاهان دارویی در استان کشف‌شده است.

ابوطالبی در ادامه با تأکید بر اینکه ۹۵ درصد از حریق عرصه‌های منابع طبیعی استان سمنان عامل انسانی دارند، تصریح کرد: تاکنون ۱۹ فقره حریق در عرصه‌های منابع طبیعی رخ‌داده که بخش عمده آن‌ها در مراتع بوده است.

او با اشاره به پوشش گیاهی مناسب در جنگل‌ها و مراتع استان سمنان بیان کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون ۵۵ هکتار از مراتع استان دچار حریق شده که این آمار در مقایسه با سال‌های گذشته رو به کاهش گذاشته است

فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان با تأکید بر اینکه از ابتدای سال جاری ۵۶ میلیون و ۲۰۳ هزار و ۶۰۰ مترمربع رفع تصرفات از اراضی ملی محقق شده است، یادآور شد: ۷۲ فقره پرونده رفع تصرفات در استان مفتوح شده که ۱۰۰ درصد تصرفات غیرقانونی در این پرونده‌ها خوشبختانه به خلع ید انجامیده است.

ابوطالبی بابیان اینکه تشدید گشت مراقبت، اطلاع‌رسانی و آگاهی بخشی برای عموم مردم، برگزاری گشت‌های مشترک با عوامل انتظامی ازجمله اقدامات مهمی است که در طول سال از سوی این منابع طبیعی اجرایی می‌شود، گفت: تقویت طرح‌های پیشگیرانه در راستای حفاظت از عرصه‌های منابع طبیعی و جلوگیری از قاچاق با حمایت مراجع قضائی در دستور کار قرار دارد.

او با اشاره به حضور به‌موقع و فعال کارکنان حفاظت در راستای تحقق این هدف بیان کرد: تلفن گویای ۱۵۰۴ این سازمان به‌صورت ۲۴ ساعته در طول شبانه‌روز پاسخگوی عموم مردم است و همگان می‌توانند در صورت مشاهده هرگونه تخلف و رخدادی مراتب را به این سامانه گزارش دهند.

انتهای پیام / م

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر