کد خبر: ۷۲۲۳۱۷۷
تاریخ انتشار: ۰۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۴
۰۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۴
کد خبر : ۷۲۲۳۱۷۷

عکاس خبرگزاری ما چند مجموعه عکس از سیل سیستان و بلوچستان دارد، اما مجموعه عکس پرتره‌های «بدون چَشم» از نیرو‌های جهادی، گیراتر است.

سیل و ماجرای تصاویر «جهادگران فراری»؛ این افراد را شناسایی کنیدبه گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، این مجموعه پرتره‌ها از سیل چند وجه اشتراک دارند. لبخند، لباس خاکی، چهره آفتاب سوخته و، اما یک نشانه که در همه عکس‌ها هست. چهره‌هایی بدون چَشم. کنجکاو می‌شویم؛ چشمان این آدم‌ها چرا توی عکس نیست؟ «محسن عطایی»، عکاس خبرگزاری ما چند مجموعه عکس از سیل سیستان و بلوچستان دارد، اما مجموعه عکس پرتره‌های «بدون چَشم» از نیرو‌های جهادی، گیراتر است.

ایده‌ای که لبخند یک جوان سپاهی به ذهن عکاس انداخته: «به هیچ صراطی مستقیم نبود. هرچه اصرار می‌کردم نه مصاحبه می‌کرد نه دوست داشت عکس بگیرد. از نزدیک دانه‌های عرقی که روی چهره نیرو‌های جهادی در لباس‌های مختلف نهاد‌های مختلف می‌نشست را می‌دیدم؛ زحمتی که صبح تا شب بین آن گل و لای می‌کشیدند را. دوست نداشتم دل بکنم و عکسشان را نگیرم.»

سیل و ماجرای تصاویر «جهادگران فراری»؛ این افراد را شناسایی کنید

محسن عطایی؛ عکاس مجموعه پرتره‌های «بدون چَشم» از نیرو‌های جهادی

مردان و بانوان جوان و جهادگری را می‌گوید که توی همان قاب بدون چشم هم می‌توان تردستی هایشان را دید؛ چهره‌ی خستگی را عوض می‌کنند و لباس لبخند به آن می‌پوشانند. عکاس‌ها باید لحظه‌ها را شکار کنند و عطایی می‌گوید: «یک آن این ایده به ذهنم رسید. قول دادم چشم هایشان مشخص نباشد. رضایت دادند و این مجموعه عکس منتشر شد.» قصه این نیرو‌های جهادی را از عطایی پرسیده ایم و برایتان روایت می‌کنیم.

سیل و ماجرای تصاویر «جهادگران فراری»؛ این افراد را شناسایی کنید

بی‌اتیکت و گمنام

یکی از بچه‌های نیروی دریایی پایگاه یکم هرمزگان بود. وقتی به آن‌ها رسیدیم سه روز بود که خانه‌ها را تمیز می‌کردند. از روز اول سیل آنجا بودند. خیلی‌هایشان نامشان را نمی‌گفتند و حتی بعضی وقتی دوربین دستمان می‌دیدند عمدا اتیکت نامشان را می‌کندند، مثل این یکی. وقتی می‌گفتی حداقل نام کوچکت را بگو، می‌گفت: نیروی جهادی دیگه! فضا کلا همین‌طوری بود. آدم‌های پرتلاش، فراری از نام و نشان. انگار گمنام بودن برای خودش عالمی داشت. اینجا توی محله سنی‌نشین یکی از روستا‌های «سدیج» کار می‌کردند. این جوان همان کسی بود که فراری بودن او از نام و نشان، ایده این مجموعه عکس را به ذهنم رساند.

سیل و ماجرای تصاویر «جهادگران فراری»؛ این افراد را شناسایی کنید

ماهی گیری از فردای سیل

از موسسه‌ای به نام «مکین» قرارگاه خاتم‌الانبیاء آمده بودند و راه و مسیر‌های جدید و ایمن برای مردم ایجاد می‌کردند. جنس خاک منطقه طوری بود که وقتی گل می‌شد خیلی چسبناک و مثل باتلاق عمل می‌کرد. ماشین‌های سنگین تا کمر توی گل می‌رفت. چند بار به چشم خودم دیدم دو سه کامیون می‌آمد تا لودری را از گل بیرون بکشد. ظاهراً نیرو‌های وزارت راه و ترابری تخمین زده بودند بازگشایی فلان مسیر ۵ روز طول می‌کشد، اما مکینی‌ها سرد نشده بودند. خودشان می‌گفتند ۸ ساعته مسیر را باز کرده اند.

مشکل روستا نزدیک بودن آن به دریا بود وگرنه بیشتر خانه‌ها سالم بود، چون اطراف آن دشت بود و آب راه خودش را پیدا کرده بود. طغیان آب، اما تور‌های ماهیگیری و قایق‌ها را برده بود. بعضی جا‌ها که راه می‌رفتی ناگهان پایت توی تور گیر می‌کرد. غم اصلی مردم روستا قایق‌هایشان بود. بدنه قایق‌ها ۱۰ تا ۱۵ میلیون و با موتور ۳۰ تا ۱۰۰ میلیون قیمت داشتند. ارتفاع آب ۱.۵ متر بود. شغل مردم ماهی گیری بود و امیدوار بودند بعد از سیل مسئولان کاری برایشان بکنند، چون این هزینه خیلی برایشان سنگین بود. مردمی که اگر قایق بود از همان فردای سیل دوباره کار می‌کردند و روزی شان را از سفره پربرکت و باز دریا در می‌آوردند.

سیل و ماجرای تصاویر «جهادگران فراری»؛ این افراد را شناسایی کنید

گاهی جهاد یعنی یک لیوان آب تمیز

از بچه‌های دانشکده علوم پزشکی هرمزگان بود. یک سطل با کلی لوله آزمایشگاهی دستش بود. خیلی عجله داشت. هر جا می‌رسید کمی آب از مخازن برمی‌داشت و آزمایش می‌کرد تا مطمئن شود آبی که مردم می‌نوشند سالم است. ایستاده بودیم به حرف زدن که خبر آمد در یکی از روستا‌ها مردم از آب ساکن شده در یک گودال برای شرب استفاده می‌کنند. دستپاچه، دوید تا خودش را به روستا برساند. جهاد شاید گاهی وقت‌ها همین باشد؛ جوانی برای یک لیوان آب خوش و پاک از گلوی مردم پایین رفتن، می‌دود. مردی که در عکس یک عکاس، دیدن نیم چهره اش هم کافی است تا بگویی: خداقوت جوانمرد!

سیل و ماجرای تصاویر «جهادگران فراری»؛ این افراد را شناسایی کنید

گلی‌تر از بقیه بود

دیدن این عکس و شنیدن ماجرای آن هم خوب است تا شاید احساس کنی نسل فرمانده‌های دفاع مقدس ادامه دارد. همان جوان‌های خوش فکری که خودشان برای شهادت و خدمت پیشی می‌گرفتند از نیروهایشان. نشان به آن نشان که در این قاب هم سرپرست ناوگروه، گلی‌تر از بقیه نیرو‌ها بود. روی اتیکت لباسش نوشته مصطفی قائمی‌فر، ناوگروه شهید مهدوی. بیشتر از بقیه کار می‌کرد برای مردم سیل زده. ادعایی نداشت و خودش را نیروی جهادی می‌دانست. من از نزدیک دیدم سرپرستی گلی‌تر از نیروهایش بود، درست وقتی این قاب را می‌بستم.

سیل و ماجرای تصاویر «جهادگران فراری»؛ این افراد را شناسایی کنید

آقا مهندسِ خیلی گمنام

چهره نیمه پوشیده اش را عمداً کامل پوشاند وقتی خواستم عکس بگیرم. یکی از مسئولان و مهندشان بازرسی بسیج فاتحین بود. از چند نفر از بچه‌های جهادی شنیدم مدرک تحصیلی بسیار بالایی دارد، اما مثل یک نیروی ساده در منطقه بود و مدیریت می‌کرد. مسیر آب‌ها را بررسی و راه‌ها را رصد می‌کرد تا بتواند مسیر‌های جدید ایجاد کنند. از تهران آمده بود. همین که قرار شد عکسش را بیندازیم، پارچه روی صورتش را بالاتر آورد تا چیزی پیدا نباشد. به او قول دادم تصویرش پیدا نخواهد بود. از قصد چشم‌ها را نگرفتیم. این یکی، اما تمام صورتش را هم پوشاند.

سیل و ماجرای تصاویر «جهادگران فراری»؛ این افراد را شناسایی کنید

مرا یاد شهید هادی انداخت

از این سه جوان که نگویم، پر از انرژی بودند. آنکه انگشتان دستش را به نشانه پیروزی بالا برده می‌گفت: آقا می‌خواهی چفیه را در بیاورم تا فردا نگویند باز این نیرو‌های جهادی ریا کردند. اصلاً می‌شود بیخیال عکس گرفتن از ما شوی. آن یکی که چفیه خاکی دور گردن داشت خیلی آرام بود. خنده هایش، نوع حرف زدنش مرا یاد شهید «ابراهیم هادی» می‌انداخت. بالاخره به واسطه علاقه‌ای که به این شهید دارم، درباره اش خوانده ام و فیلم دیده ام. آن یکی هم مثل بقیه، اگر به خودش بود این عکس را هم نمی‌انداخت، گمنامی را بیشتر دوست داشت. جوان‌های پای کار و فعالی بودند.

سیل و ماجرای تصاویر «جهادگران فراری»؛ این افراد را شناسایی کنید

رفاقت بچه‌های ارتش و سپاه

تکاور نیروی دریایی ارتش بود. بچه‌های ارتش و سپاه خیلی خوب و صمیمی در کنار هم بودند. محدوده‌های مختلف را تقسیم‌بندی کرده بودند و هر گروه کار یک قسمت را انجام می‌داد. تکاور‌ها سریع عمل می‌کنند. آموزش دیده بودند و ورزیده. مردم وقتی می‌دیدند نیرو‌های نظامی این طور پای کار آمده اند، حس خوبی داشتند. نیرو‌های نظامی‌ای که خیلی خوب فهمیده بودند، سلاح یک فرمانده یا سرباز، فقط گلوله و اسلحه نیست، مردم آن کشور هم هستند. این روستا گلی‌تر از بقیه روستا‌ها بود. من تکاور‌هایی مثل این آقا دیدم که نگفتند این کار‌ها چه ربطی به مای تکاور دارد. جانانه خانه‌ها را از گل و لای پاک می‌کردند.

سیل و ماجرای تصاویر «جهادگران فراری»؛ این افراد را شناسایی کنید

سیل، آبدیده‌شان کرده بود

لباسشان مثل بقیه لباس‌ها نبود، خاکی رنگ بود. به همین دلیل گل و لایی که روی آن می‌نشست، کمتر دیده می‌شد. این «داوود بارگاهی» خیلی آدم شادی بود. وقتی به آن‌ها رسیدم، داشت بیلش را تمیز می‌کرد تا فردا دوباره از آن استفاده کند. ما به آخرِ وقت کار آن‌ها در این روستا رسیده بودیم و روستا به روستا می‌گشتیم. بعد از ساعت‌ها کار سخت، شادی را بیشتر در چهره‌شان می‌شد دید تا خستگی. یک چیز جالبی هم که در این منطقه دیدم انگیزه، دقت و سرعت نیرو‌ها بود. نیرو‌های جهادی و نظامی که تجربه سیل آق‌قلا، لرستان و خوزستان آن‌ها را آبدیده کرده بود، بدون معطلی با در نظر گرفتن شرایط فرهنگی و اقلیمی بهترین کار را در کمترین زمان ممکن انجام می‌دادند.

سیل و ماجرای تصاویر «جهادگران فراری»؛ این افراد را شناسایی کنید

رفاقت به سبک فرمانده

«عباس غلامشاهی»، فرمانده بود. دور تا دور روستا می‌چرخید. با بچه‌های ارتش، سپاه و نیرو‌های جهادی مثل یک رفیق قدیمی و صمیمی حرف می‌زد. خیلی دوستانه به کار‌ها نظارت می‌کرد. فرمانده برای خودش کیا و بیایی داشت. اما اینجا خودش را یک نیروی جهادی بیشتر نمی‌دید. این را از رفتار متواضعانه اش می‌شد، فهمید. روی سینه‌اش یک پیکسل عکس سپهبد شهید سلیمانی را چسبانده بود. پیکسلی که روی سینه خیلی از بچه‌های سپاهی بود. یک جا برای فرمانده فرش پهن کردند که بیا، بنشین و کمی استراحت کن، اما گفت که اول باید این راه را باز کنند.

سیل و ماجرای تصاویر «جهادگران فراری»؛ این افراد را شناسایی کنید

فرش قرمز برای سیل‌زده‌ها

نیروی تکاور ارتش بود. اصرار می‌کرد: به من فقط بگو نیروی جهادی. با اسم و رسمم کار نداشته باش. لباس نظامی‌اش را درآورده بود. با لباس معمولی بود. تی و بیل روی شانه‌اش گذاشته و آدم شادی بود. لبخند می‌زد و با همه شوخی می‌کرد. آمده بود تا خانه سیل‌زده‌ها را برق بیندازد. تی بکشد تا خانه آماده پهن کردن قالی شود.

قالی که پهن می‌شد، یعنی اهل خانه دوباره می‌توانستند آنجا زندگی کنند. روح زندگی به روستا برمی‌گشت.

سیل و ماجرای تصاویر «جهادگران فراری»؛ این افراد را شناسایی کنید

یک ـ یک مساوی!

نیروی جهادسازندگی میناب بودند اگر اشتباه نکنم. این یکی پیرمردی جانباز و رزمنده دوره دفاع مقدس بود. یک کهنه سرباز واقعی. می‌گفتم: حاج آقا با این سن و سال خسته نمی‌شوی؟ می گفت: هر وقت تو خسته شدی من هم خسته می‌شوم. خندیدم و گفتم: یک ـ یک مساوی، بی‌حساب شدیم. این آقای جوان هم مسئول گروه بود. زمانی به آن‌ها رسیدیم که داشتند خانه‌ها را تمیز می‌کردند. دیدم یک گروه ۳۰ نفره از آن‌ها یکجا جمع شده‌اند. با هزار و یک زحمت ماشینی که زیر گل و لای مانده بود را بیرون کشیدند. کار سخت و جانفرسایی بود. اما نه کسی نق می‌زد و نه گله می‌کرد. صورتشان خیس عرق بود، اما پر از انرژی و انگیزه بودند.

سیل و ماجرای تصاویر «جهادگران فراری»؛ این افراد را شناسایی کنید

بفرمایید ناهار سرد

روپوش بارانی نیروی دریایی پوشیده بود. وسایل خانه‌های روستا را از گل و لای بیرون آورده بودند و تمیز می‌کردند تا خسارات مالی سیل برای اهالی کم شود.

هر روز از ساعت ۵ و ۶ خودشان را به روستا‌ها می‌رساندند، یک بند تا ۷ عصر کار می‌کردند، بعد می‌رفتند و فردا دوباره می‌آمدند. به این گروه که رسیدم ساعت ۵ عصر تازه داشتند ناهار می‌خوردند. در واقع عصرانه بود. سرد، کم و خبری از غذا‌های آن‌چنانی نبود.

سیل و ماجرای تصاویر «جهادگران فراری»؛ این افراد را شناسایی کنید

سیل‌زده‌های خوشحال

از بچه‌های اورژانس اجتماعی بودند. دو تیم در هر گروه دو سه نفر آقا و یکی دو نفر خانم. به تمام روستا‌های محدوده سر می‌زدند. کارشان پشتیبانی، بررسی مسائل روحی و روانی مردم پس از سیل، ایجاد آرامش و کاهش استرس سیل‌زده‌ها بود. از این خانم شرایط مردم را پرسیدم. خندید و گفت: شکر خدا پر از انگیزه‌اند، روحیه خوبی دارند. مردم روستا‌ها می‌گویند که درست است که سیل آمده، اما ببینید مردم خودشان را برای کمک به ما رسانده‌اند.

سیل و ماجرای تصاویر «جهادگران فراری»؛ این افراد را شناسایی کنید

مردان راه روی پل سدیج

حضورشان خیلی قوت قلب بود. بچه‌های راهداری را می‌گویم. این آقا روی پل سدیج ایستاده بود. پلی که نیمی از آن خراب شده بود. کلا آن محدوده ۴-۳ پل داشت که خراب شده بودند و یکی سالم مانده بود. اوضاع را پرسیدم، گفت: امکانات بیشتر شود خیلی زود کار را تکمیل می‌کنیم. خیلی از مسیر‌ها را باز کرده بودند. پایین پل را که نگاه می‌کردی، فقط گوشه‌ای از کاپوت یک نیسان را تشخیص می‌دادی که کامل در گل فرو رفته بود. بومی‌ها می‌گفتند راننده قصد عکس گرفتن از سیل را داشته که ناگهان طغیان آب ماشین را برده بود. شکر خدا خودش توانسته بود فرار کند. درواقع و متاسفانه خودش ماشینش را به کام سیل فرستاده بود.

سیل و ماجرای تصاویر «جهادگران فراری»؛ این افراد را شناسایی کنید

ناجیان روستای حاجی‌آباد

نیروی امداد و نجات دریایی بود. اصلش را بخواهید ماجرا‌های خشکی ربطی به کار این‌ها ندارد. با این حال از همان ساعت‌های اول خودشان را رسانده بودند. بعضی جا‌ها سیل رفته بود، اما گودی‌های بزرگی از آب ایجاد شده بود.

سیل و ماجرای تصاویر «جهادگران فراری»؛ این افراد را شناسایی کنید

مثلا در روستای حاجی‌آباد، در یک نقطه امن، کمپی با چند چادر برای مردم برپا کرده بودند تا اهالی از گزند‌های بعد از سیل در امان بمانند. تجهیزات و لوازم مورد نیاز خانواده‌ها را با راهنمایی نیرو‌های بومی بین مردم تقسیم می‌کردند. چشمانش سرخ از بیخوابی بود. پرسیدم: چند ساعت خوابیدی؟ گفت: این ۴-۳ روزه فقط سه ساعت آن هم بین راه. این وضعیت بیشتر نیرو‌های امدادی بود.

 

خانم دکتر، فراری بود

تیم پزشکی سپاه پاسداران بودند. دو سه پزشک داوطلب هم همراهشان بود. به ما گفتند یک خانم دکتر بین این‌ها هست. همین که متوجه شده بود چند عکاس و خبرنگار به منطقه آمده‌اند، به یکی از روستا‌ها رفته بود. تلفن همراهش را هم جواب نمی‌داد. خانم دکتر نه دوست داشت عکس بگیرد، نه مصاحبه کند. این آقای جوان قبل از اینکه من به این روستا برسم، پای یکی از اهالی که پیچ خورده بود را پانسمان کرده بود. تا به بیمارستان جاسک منتقل شود. می‌گفت دو روز و نیم است که به اینجا آمده، نیرو‌های پزشکی هر کاری از دستشان برمی‌آمد انجام می‌دادند. از یک پانسمان ساده تا کار‌های بیشتر.

منبع: فارس

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۴۲
در انتظار بررسی: ۰
حسینی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۰۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۷
واقعا دست مریزاد،خدا خیرشون بده
علیرضا صادق زاده
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۳۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
اینها قهرمان وطنند نه سلبرتی ها و هنریشهای فراری ایران باید به این جوانها افتخار کند
س
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۰۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
عشققققققققیییییییییییین همتون عشق
محمدباقر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۲۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
جانم سپاه پاسداران
مجید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
جمال تک تکتون عشق است.
درود خدا بر شرفتون
محسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
الآن دقیقا"سلبریتی ها کجان خصوصا"دو تابعیتی هاشون که میگفتند هشتاد ملیون جمعیت ایران فدای یه تار موی پسرم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
خدا اجرشون بده انشاا...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
خدا خیرشان بده انشاالله همیشه سربلند و سلامت و روسفید باشند این جوانان مخلص شاگردان شهید سرافراز اسلام سپهبد حاج قاسم سلیمانی اند فرمانده ای که با لباس ساده وسط میدان جنگ باشه معلومه سربازاش این طور خدمت میکنند . خوشا به حال شما
عنایت الله بصیر
|
Germany
|
۱۷:۲۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
خدا(ج) توفیق دهد. روزآزمایش دیگر این‌جاست خدا(ج) می دانید باشدنیازمند گرفتارو دردمند. دست شفقت بلندکنیدبسوی عزیزان گرفتارشده ی قهر طبیعت.
کعبه و کربلا جای خود دارد. دل بدست آور که حج اکبراست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
سلام. سلام. سلام. سلام و خسته نباشید.
ای بندگان بی ادعا. اجرتون با خدا و امام زمان ( ع)
هادی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
خدا قوت،خسته نباشید.
هادی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
خدا قوت،خسته نباشید.
لیلا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
قربان شماعزیزان که بی ادعا کمک می کنید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
دمشون گرم خدا خیرشون بده
پاسخ ها
نوید
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۲۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
خدا نگهدارشون باشه و درد و بلاشون بخوره توسر برخی سلبریتیهای وطن فروش،بردگان پول وبازیچه دشمن.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
درد و بلاشون بخوره تو سر يه عده
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۱۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
ای گفتی...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
خدا خیر دو دنیا را بهشون عنایت کنه ان شا ءالله
ای جانم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
ایثارگری تو خون ایرانیان است.
زنده وپاینده باشی ایرانی.
خداقوت پهلوان.
خسته نباشی دلاور.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۱۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
خدارو شکر ایرانی ام.
قاسم سلیمانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
چقدر دل تنگتیم سردار ایران از تو مشق غیرت آموخت دورد ب شرف رهروان مکتب سلیمانی
میلاد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
وقتی نیروهای نظامی این کشور رو بیل به دست میبینم، بدون هیچ منت و شکایتی، بدون هیچ چشمداشتی، بدون هیچ گله و ناله ای، دلم قرص میشه. نه، هنوز هستند کسانی که من شب با خیال راحت بخوابم. چشمانی بیدار، با دستها و پاهایی توانا حواسشون هست...
از همتون ممنونم، مخصوصا نیروهای مظلوم این سرزمین ریشه دار، نظامی های عزیز...
درود بر شرفتان...
محمد جواد عزیزی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
درود خدا بر شما باد .درود خدا بر پدر و مادران پاک سرشت شما باد
ایزدمنان نگدارتان باد شیران روز و زاهدان شب
شکوری مهربان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
گمنامی خیلی لذت وثواب بیش ازحددارد،اجرکم عندالله وعندالرسول.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
واقعاخداقوت به خبرنگاران عزیزدرپوشش حوادث واقعامردم مابایدبدونندکه تواین کشوردارن تلاش میکنندازامنیت گرفته تاکمک به هموطنان.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
درود بر شرفتان
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
دم همشون گرم از همه ی ما جلوترند.
علیرضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
وقتی اینارو میبینم حسرت میخورم از دست خودم که چرا منم نباید اونجا باشم و کمک کنم،عذاب وجدان گرفتم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
کاش مسیولیت کشور را این جور آدم ها قبول میکردن.
امان امان امان ای دل
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
ای جان دلم
♡♡♡♡♡♡♡♡♡♡♡♡♡♡♡♡♡♡♡
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
زیباترین صحنه های دنیا همین صحنه های ایثار و فداکاریست .... از سپهبد شهید حاج قاسم تا مردم عادی و گمنام
مرصاد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
مردان بی ادعا !!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
خداروشکر.خوشبحالشون .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
سلبریتی های واقعی اینا هستند.
اونایی که میتونن ادعای ایرانی بودن بکنن اینا هستن.
اجرکم من الله.
پاسخ ها
محمد جواد عزیزی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۰۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
اینها فرشته گانی هستند که در قاب انسانی تجلی یافتند شیران روز و زاهدان شب
اینها همچون سردار عزیز ما سپهبد شهید سلیمانی هستند
اینها مردان بی ادعا هستند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
خدایا نگهدار این غیرتمندان باش ..
پاسخ ها
محمد جواد عزیزی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۰۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
آمین یا رب العالمین
ناشناس
|
Russian Federation
|
۱۱:۱۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
این بچه ها رو که می بینم یاد شهید سردار سلیمانی می افتم چقدر این روزها جاش خالیه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
گفتی..بازم دلم واسه سردار تنگ شد...
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۱۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
آخ نگو.. سردار جاش تو قلب همه ماست.
جانم فدای راه سردار...
ناشناس
|
Russian Federation
|
۱۱:۱۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
درود بر غیرت وشرف شما
پاسخ ها
مهرداد
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۴۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۷
خدا قوت بی ریا
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر