کد خبر: ۷۲۲۵۶۹۵
تاریخ انتشار: ۰۷ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۳:۳۷
۰۷ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۳:۳۷
کد خبر : ۷۲۲۵۶۹۵
وزیر صمت خبر داد:

رحمانی گفت:برنامه ۱۰ میلیارد دلاری برای افزایش ساخت داخل طی سه سال طراحی شده که بخشی از آن مربوط به لوازم خانگی است.

تخصیص ۱۰ میلیارد دلار برای تقویت تولید داخلی در طول ۳ سال/ میز ساخت داخل لوازم خانگی به زودی راه اندازی می شودبه گزارش خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، رضا رحمانی وزیر صنعت معدن تجارت در نشست خصوصی با تولید کنندگان و تشکل های لوازم خانگی با بیان اینکه یکی از اصلی ترین مشکلات تولید کنندگان لوازم خانگی،کمبود نقدینگی است گفت: نیاز به نقدینگی در تمامی بخش ها افزایش یافته و دولت سعی کرده با برگزاری جلساتی با بانک ها این مشکل را رفع کند که البته محدودیت های در این حوزه وجود دارد که از طریق بازار سرمایه این مشکل را برطرف می کنیم.

او با اشاره به اینکه در بخش های مختلف تولید برنامه هایی را برای تامین نقدینگی در دستور کار خود قرار داده ایم افزود: در صورتی که بخش های تولیدی بتوانند صرفه جویی در مصرف انرژی وسوخت داشته باشند می توانیم هزینه هایی را از وزارت نفت دریافت کنیم که در این خصوص ،  در حوزه کولر گازی طرح هایی در شورای اقتصاد تصویب شده است.

رحمانی با تاکید بر صادرات تولیدات لوازم خانگی اظهار کرد: باید بتوانیم به بازار رقابتی از طریق افزایش کیفیت محصولات ورود پیدا کنیم و بتوانیم صادرات خود را در این حوزه افزایش دهیم.

وزیر صنعت افزود: در حوزه تولید تنها مشکل ما مربوط به تولید تلویزیون است اما خوشبختانه در سایر محصولات توانسته ایم رشد قابل توجهی داشته باشیم.

رحمانی با اشاره به اینکه باید برند سازی را جدی بگیریم گفت: اگر برخی از سازندگان حوزه لوزام خانگی مانند سامسونگ و ال جی از ایران رفته اند اما ما می توانیم با برند سازی محصولات با کیفیت ایرانی این کمبود ها را برطرف کنیم البته در ایران بازار قابل توجه ای وجود دارد بنابراین باید صادارت را در تمامی محصولات جدی بگیریم.

او بیان کرد: زمانی که برخی از برند ها از جمله سامسونگ در ایران بودند من در حوزه معاونت صنعت معدن تجارت فعالیت می کردم و از دوستان در آن زمان در خواست کردم که بخشی از محصولات برند های این بخش را ایرانی کرده و تنها قطعات را از کشورهای خارجی وارد کنیم که اگر در آن زمان این موضوع به صورت جدی در دستور کار قرار می گرفت هم اکنون بخشی از این مشکلات و کمبود ها وجود نداشت.

وزیر صمت تاکید کرد: در حال حاضر هم دیر نشده و ما می توانیم با طرحی که در حوزه خودرو سازی پیاده و اجرا شده و با وارد کردن برخی از قطعات،  محصولات را در داخل کشور تولید کنیم. در برخی از محصولات حدود ۵۵ تا ۸۵ درصد از تولیدات به این شیوه تولید می شود.

رحمانی افزود: بخش عمده ای از مسیر طی شده و با همکاری تمامی دستگاه ها می توانیم باقی راه را ادامه دهیم.

وزیر صمت با بیان اینکه توانمندی خوبی را در این صنعت می بینم گفت: ما توانسته ایم در حوزه تولیدات محصولات هوشمند به پیشرفت های خوبی برسیم، این یک ضرورت است که در تمامی حوزه ها بتوانیم از محصولات دانش بنیان استفاده کنیم. در حوزه تولیدات صنعت خودرو بسیاری از خودرو هایی که در کف پارکینگ مانده بودند با استفاده از توان شرکت های دانش بنیان و تامین قطعات از سوی آنها (حدود ۲۳ هزار خودرو) وارد بازار شده است.

رحمانی با اشاره به اینکه در بازه ای از زمان اعلام می کردند که اگر برخی از برندهای خارجی از ایران بروند جای خالی آنها برای کشور مشکل ساز خواهد بود گفت: هم اکنون با افزایش تولید در حوزه داخلی به هیچ عنوان جای خالی آنها برای ما احساس نمی شود.

او تاکید کرد: باید با همکاری تمامی دستگاه ها و افزایش تولیدات و کیفیت ساخت محصولات می توانیم این نیاز را در کشور برطرف کرده و با ایجاد اشتغال، رفاه را در شب عید برای خانواده ها فراهم کنیم.

وزیر صمت تصریح کرد: تولید کنندگان سعی کنند در فرایند تولید تا توزیع تا جایی که امکان دارد قیمت ها را کاهش دهند و ماهم سعی خواهیم کرد با توزیع کارت اعتباری خرید لوازم خانگی بتوانیم بخشی از نیاز نقدینگی مصرف کنندگان را تامین کنیم که این اقدام باعث حذف دلالان از بازار می شود.

او از راه اندازی میز لوازم خانگی ساخت داخل هم خبر داد گفت: در جلسه ای که امروز با حضور تشکل ها و اتحادیه ها برگزار شد تصمیمی برای راه اندازی میز لوازم خانگی ساخت داخل گرفته شد که به زودی با جمع بندی ها تمامی مصوبه ها و تصمیمات این میز جهت تقویت تولید محصولات ساخت داخل اخذ می شود .

او با اشاره به افزایش تولید لوازم خانگی در سال ۹۸ افزود: برنامه ۱۰ میلیارد دلاری برای افزایش ساخت داخل در مدت سه سال طراحی شده که بخشی از آن مربوط به لوازم خانگی است. در این راستا بخشی از قطعاتی که هنوز تولید داخل نشده است را در نمایشگاهی با عنوان میز ساخت داخل ارائه خواهیم کرد که تولیدکنندگانی که قادر به داخلی سازی این قطعات هستند اعلام آمادگی و آن قطعه را بومی سازی کنند.

او با بیان اینکه یکی از مشکلات عمده لوازم خانگی، ورق است گفت: موضوع قاچاق نیز از دیگر مشکلات بخش لوازم خانگی در کشور است که باید در این باره شفاف سازی شود تا بتوانیم میزان واقعی تأثیر قاچاق و محل ورود آن را به کشور تعیین و با آن مقابله کنیم.

وزیر صمت قاچاق را عاملی برای لطمه به تولید کشور و برنامه ریزی ها دانست و افزود: ما باید هدفگذاری مناسبی را برای تولیدات داخل انجام دهیم که سرمایه گذاری های امروز با تهدید مواجه نشود.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر