کد خبر: ۷۲۲۸۳۱۲
تاریخ انتشار: ۱۲ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۳
۱۲ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۳
کد خبر : ۷۲۲۸۳۱۲
در گزارش باشگاه خبرنگاران جوان بخوانید؛

این روز‌ها در هر پرونده فساد اقتصادی رد پایی از مرد سایه‌ها دیده می‌شود، مردی که در هر فسادی که رخ داده، دستی داشته است.

ردپای مردی از جنس قضا در پرونده‌های بزرگ فساد مالی/ ردپای مرد همیشه در سایه قوه قضائیه در پرونده‌های کلان فساد اقتصادی/ پشت پرده فشارهای مدیر اوین نشین به بازپرسان پرونده دیواندری چیست؟/ راز پشت پرده مدیر اوین نشین با دیواندر، دانیال زاده و سبحانی چیست؟/ معمای هزارتوی ردپای طبری در پرونده‌های فساد اقتصادی

به گزارش خبرنگار حوزه حقوقی- قضایی گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، "دست مفسدان را از مچ که نه، بلکه از بازو قطع می‌کنیم" این اولین واکنشی بود که سید ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه درباره فساد اقتصادی مطرح کرد و تنها چند روز بعد از آن اکبر طبری که در زمان ریاست رئیس سابق قوه قضائیه، معاونت اجرایی حوزه ریاست را بر عهده داشت دستگیر شد.

23 تیرماه پس از گذشت یک هفته از انتصاب حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی بر منصب دستگاه قضا، سپاه پاسداران اکبر طبری را بازداشت کرد و به دنبال آن  غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضائیه در تاریخ ۲۵ تیر ماه خبر بازداشت طبری را تأیید کرد.

 علاوه بر معاونت اجرایی حوزه ریاست قوه قضائیه طبری از اعضای هیئت رئیسه فدراسیون کنگ فو و هنرهای رزمی بود و سابقه‌ای هم از او در صنعت خودروسازی و شرکت ایران‌خودرو به چشم می‌خورد.

 معاونت اجرایی حوزه ریاست سابق قوه قضائیه در ساخت مجموعه‌های متعدد برای قوه قضائیه هم نقش آفرینی داشت مجتمع اقامتی رفاهی شاهچراغ شیراز، مرکز فوق تخصصی دندانپزشکی قوه قضائیه، مجموعه آبی و استخرهای شیراز، مشهد و سرعین و همچنین مجتمع فرهنگی رفاهی بــزرگ میلاد مشهد نمونه‌هایی از این مجموعه ها هستند.

معاونت اجرایی حوزه ریاست قوه قضائیه مسئول برگزاری برخی مناقصه‌های ساخت و ساز واحدهای قوه قضاییه بوده و ساخت‌وساز ۱۴ مجتمع قضایی تهران در سال ۱۳۹۴ و بیمارستان ۱۶۵ تختخوابی در دوره  طبری در این معاونت اجرایی شده است.

در حدود بیست سال اخیر طبری مسند‌های مختلفی در دستگاه قضا داشته و البته حضور او در دستگاه قضا تنها در دوره ریاست لاریجانی نبوده و طبری در زمان ریاست آیت الله هاشی شاهرودی در قوه قضائیه مدیرکل امور مالی دستگاه قضایی را بر عهده داشته است.

سخنگوی قوه قضائیه در ششمین نشست خود با اشاره به بازداشت طبری اظهار کرد: فردی که قبلاً در حوزه ریاست معاونت یکی از بخش‌ها بوده تحت تعقیب قرار گرفت و پرونده‌ای برای او تشکیل شد، البته  در این ارتباط افراد دیگری هم بازداشت شدند.

اما علت اصلی بازداشت طبری ارتباطات ناصواب و خلاف موازین قضایی با برخی از اصحاب پرونده و همچنین اعمال نفوذ در برخی از دستگاه‌های قضایی بود.

سید ابراهیم رئیسی از روز اول حضورش در دستگاه قضا مکررا درباره مبارزه با فساد صحبت کرد و به همه هشدار داد که در برخورد با فساد با کسی تسامح ندارد.

وی با اشاره به بازداشت طبری گفت: در خود قوه قضائیه با مواردی مواجه شدیم رشوه‌هایی اخذ شده که بهت‌آور است؛ از آپارتمان‌های ششصد متری تا ویلاهای چهار هزار متری در شمال که این در نوع خود کم‌نظیر است.

علاوه بر رئیس دستگاه قضا منتظری دادستان کل کشور در واکنش به دستگیری طبری گفت: کلیات داد و ستد‌ها را می‌دانستیم و از زمانی که یک سری علایم و نشانه‌های مشخص تری به دست آوردیم از دوره قبل بررسی‌ها شروع شد.

دادستان کل کشور با بیان اینکه خط قرمزی در برخورد با افراد نداریم، خاطرنشان کرد: فعالیت‌های اطلاعاتی و امنیتی در این رابطه شدت گرفته و هر کسی که دخیل باشد برخورد می‌شود، البته نسبت به فساد و مقابله با آن حساس و به همان اندازه نیز نسبت به آبروی اشخاص حساسیم.

پس از دستگیری طبری و اعلام چرایی دستگیری او افراد متعدد دیگری هم در پرونده طبری دستگیر شدند و سخنگوی دستگاه قضا از بازداشت بیش از ۱۷ نفر که ۳ نفر آن‌ها قاضی بودند خبر داد.

اعلام خبر بازداشت قضات دستگاه قضا با خبر دستگیری بیژن قاسم زاده بازپرس دادسرای فرهنگ ‏و رسانه متقارن شد و همین موضوع سبب شد تا شنیده‌ها درباره ارتباط طبری و قاسم زاده قوت بگیرد.

ماجرای هزاردستان در قوه قضاییه چیست؟ / رد پای مرد سایه‌ها در پرونده‌های کلان فساد اقتصادی

البته علاوه بر قاسم زاده تعدادی بازپرس دیگر هم در ارتباط با طبری دستگیر شدند.

البته نام شخص طبری خود در پرونده‌های متعدد دیگری مشاهده شده است و این مرد همیشه در سایه خود در فساد‌های متعددی نمایان گشت و همین موضوع کلاف سردرگم پرونده این فرد را پیچیده تر کرد.

رشوه فوق لاکچری در جیب اکبر طبری

اولین بار نام طبری در پرونده ابر بدهکار بانکی رسول دانیال زاده که تحت عنوان سلطان فولاد شناخته می‌شود، شنیده شد.

دانیال زاده که بیش از ۴ هزار میلیارد تومان بدهی بانکی دارد از نزدیکان طبری شناخته می‌شود و البته بیشتر معروفیت او به دلیل برجی است که در کامرانیه ساخته و شنیده شده که اکبر طبری در این برج فوق لاکچری سکونت دارد و او این ملک را به عنوان رشوه از دانیال زاده دریافت کرده است.

البته در این  پرونده نام حسین فریدون هم به چشم میخورد و به همین دلیل گمانه زنی ها حاکی از آن است که طبری، فریدون و دانیال زاده با یکدیگر ارتباط داشته‌اند و از همین رو دانیال زاده جعبه سیاه حسین فریدون و اکبر طبری نامیده می‌شود.

پس از پرونده دانیال زاده نام طبری در دیگر پرونده‌ها هم شنیده شد، یکی دیگر از پرونده‌های فساد اقتصادی که نام طبری در آن خودنمایی می‌کند، پرونده جلیل سبحانی از متهمان اصلی پرونده فساد پتروشیمی است.

قاضی مسعودی مقام درباره حضور طبری در پرونده فساد پتروشیمی اظهار کرد: در این پرونده نام آقای طبری به چشم می‌خورد و البته هنوز تحقیقات در این باره ادامه دارد.

طبری مسئولی بود که تنها ۷ روز پس از آغاز به کار رئیسی از قوه قضائیه برکنار شد و البته علاوه بر اقدامات مختلف، او کار‌های اجرایی را هم بر عهده داشته است.

طبری بازپرس پرونده دیواندری را تحت فشار قرار داد

اما جدیدترین پرونده‌ای که نام طبری در آن خودنمایی می‌کند پرونده فساد بانک ملت و پارسیان است. گویا علی دیواندری که متهم ردیف اول این پرونده است، ارتباطات سری و غیرسری بسیاری با اکبر طبری داشته و طبری برای کمک دیواندری بازپرس‌های پرونده را تحت فشار قرار داده است.

بنابر اظهارات رسول قهرمانی نماینده دادستان پرونده فساد بانک ملت و پارسیان با مشکلات زیادی مواجه بوده است و اکبر طبری معاون اجرایی سابق قوه قضائیه که اکنون خود بازداشت است، برای رهایی دیواندری اقدامات ناشایستی را انجام داده است.

طبری که خود پرونده‌ دارد و هنوز زمان رسیدگی به پرونده او مشخص نشده است، بازپرس‌های پرونده دیواندری را تحت فشار قرار داده و هنگامی که بازپرس مقابل خواسته‌های ناشایست طبری مقاومت کرده، او بازپرس را تحت فشار قرار داده است.

این معاون اجرایی حوزه ریاست قوه قضائیه که تا پیش از دستگیری نامی از او مطرح نبود و چندان شناخته شده نبود، فساد‌های سازمان یافته بسیاری دارد و در تعدادی از پرونده‌های فساد اقتصادی نام او به چشم می‌خورد.

همان طور که سخنگوی دستگاه قضا درباره جرم طبری گفت، او به جرم اتهامات ناصواب و خلاف موازین قضایی و به دلیل اعمال نفوذ در برخی از پرونده‌ها دستگیر شده و برایش پرونده قضایی تشکیل شده است که پرونده دانیال زاده، دیواندری و سبحانی از جمله این پرونده‌های مطرحی است که نام طبری در آن‌ها خودنمایی می‌کند.

حال باید تا زمان آغاز به رسیدگی پرونده طبری منتظر ماند و دید که آیا نام او در پرونده‌های دیگری هم وارد می‌شود یا خیر؟

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۴۳
در انتظار بررسی: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۵
من چار كلمه با يكي حرف بزنم ميفهمم طرف چقدر قابل اطمينانه چطور لاريجاني نفهميد كي رو آورده ؟
ملت
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۳۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۳
فقط اعدام حق این آدم است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۰۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۳
خداوند ، به سید ابراهیم رئیسی و همکاران خدومشان در قوه قضائیه قدرت و قوت لازم را عنایت فرماید
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۲۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۳
وهمینطور تقوا وخداترسی وهمت وشهامت ودلیری تا بتونن جلوی این همه فساد روبگیرن واز هیچکس وهیچ چیزی جز خدا نترسن.........
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۵۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
اعدام شوند
ناشناس
|
France
|
۲۳:۱۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
با سلام و احترام خدمت خادمین واقعی مردم در قوه ی قضاییه.لطفا سری هم به دادگستری کرج بزنید بصورت نا محسوس و میدانی تا وضعیت رسیدگی به پرونده ها و طرز برخورد برخی قضات را با مردم ببینید.البته قضات زحمت کش وباسوادکم نیستند و از همینجا از آنها تشکر میکنم و خدا قوت میگم خدمتشون.
داد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۰۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
سادگی است که فکر کنید امثال طبری ها به تنهایی می توانند دست به چپاول بزنند مانند زنجانی طبری هم فقط پادو بوده و کسی جرئت نزدیک شدن به نفرات اصلی را ندارد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
جناب املی لاریجانی چطور این منبع فساد بیخ گوشش رو نفهمیده ونشناخته ؟خوب همین چیزهاست که ملت رو بی اعتماد وبدبین نسبت به مسئولین میکنه ایا اقای املی لاریجانی از این بی خبری عجیب به مردم توضیح میدهد وعذر خواهی وجبران میکنن.حالا بااعدام این اقا مگه حقوق ضایع شده بیت المال ومردم جبران میشه .چند تامدیر ومعاون ومسئول فاسد دیگه تومملکت هست چرا ما به این روز افتادیم که رئیس قوه قضاییه چند سال ازاعمال معاونش خبر نداره؟
فلفل
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۴۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
مسئولین نظارتی کشور حسابشون خیلی ضعیفه . باید کتب حساب دوره دبستان رو دوباره یادشون داد. وقتی یه مسئولی مثلل همین یارو که بیخ گوش قاضی القضات بوده با ماهی ده ملیون حقوق که مدعی اند حقوق مسئولین حتی کمتر از اینه، تو اپارتمانبالی صد میلیارد زندگی میکنه ، خوب اگه کسی در حد دبستان حساب بلد باشه باید حساب کنه که یکسال در امدش میشه 120 میلیون. و ده سالش میشه یک میلیارد و دویست . خوب ما به تفاوتهای چند صد میلیاردی از کجا امده؟ چرا اجازه داده شده امثال اون که فراوان هستند به دزدی ادامه بدن؟
ناشناس
|
France
|
۲۱:۲۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
خدایا این جنایتکاران کمتر از امریکا جنایتکار نیستند .دشمن اگر هرچه جنایت بکنه دشمنه اما از اینها یکه مثل طبریها عین زالو خون ملت راوهمچنین خون هزاران شهیدان را امال هوسهای شیطانی خود میکنندجای تاسف دارد مردم از گرفتاری رنج میبرند گرگان بی محبا در حال دریدنند خدایا نسل شان را از زمین بردار تا ملت نفسی بکشند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
هر چه بگندد نمکش میزنند وای به روزی که بگندد نمک
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
برو ببین کیا رو استخدام کردن تو قوه. همین چند سال که اونایی که با آزمون قبول شدن بیکار موندن چندین نفرو عیرقانونی استخدام کردن.
ali
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
شرمتان باد
ارسال
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۴۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
به فرموده امام و رهبری امریکا هیچ غلطی نمیتواند بکند ولی فدای رهبر عزیز بشم رهبر جان امان از منافقان داخلی بد بخت کردند ما را.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
زنده باد سیدبزرگوار رئیسی خدا عمرتان بدهد حق ملت را از این مفسدهای فی لارض بگیر ممنون.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
اعدام برای این روزهاست
درنگ نکنید البته پس تکمیل پرونده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
به کت وشلوار وریشش دقت کنید ،مثل اینا زیاد داریم
کسانی دیگه هم بودن در آن مقطع
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
مسؤل حفاظت قوه قضائیه در آن چند سال کی بوده؟
ایشون هم باید تحت تعقیب قرار بگیره چون قطعا چشم هاشو بسته بوده و به مسئولیتش عمل نکرده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
باید سریعا اعدامش کنند باید خون کسایی را که به ناحق ریخته وخانوادهایی را که داغدارکرده ازاوبگیرند زنده باد دست عدالت واقعی وعلی گونه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۱۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
البته بعد از مصادره اموال خودش وخانوادش.بله اعدام کمترین مجازات ایناست.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
اگرمفسدین اقتصادی راسریع اعدام کنندبازهم کم است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
واسه همینه که بچه های این آقابان ماشین میلیاردی سوارن و مابقی در حسرت فقط اعدام
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
کسایی که به این آقا سمت دادند باید جواب گو باشن
کسایی که از این آقا گزینش گرفتن کجا هستن
A
|
Austria
|
۱۸:۱۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
دنبال سرشاخه ها تو دستگاهای نظارتی وحراستی بگردید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۰۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
به احتمال زیاد در تمام پرونده های اقتصادی وحتی سیاسی یعنی پرونده افرادی سیاسی که در خصوص فساد قوه قضاییه صحبت می کردند شاید می خوسته همه را ساکت کند تا به فساد اقتصادیش به راحتی ادامه دهد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
اعدام چیه باید ی مدت توی زندان با خانواده زندگی کنه نون بخوره بره تو کوره آجرپزی با خانواده کار کنه بعد همه اموالشون رو از حلقومشون بیرون بکشن یکی یکی انگشتاشون قطع کنن خانوادگی تو کوچه خیابون بگردونن تا مردم بهشون سنگ بزنن
پاسخ ها
علی
| Netherlands |
۱۹:۴۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
خانواده اش چه تقصیری دارند؟ در صحبت کردن عقده وا نکن خدا رو مد نظر بگیر و حرف بزن
ناشناس
| - |
۰۷:۳۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۳
اتفاقاً خانوادش هم باید تاوان بدن چون بچه های همین ها هستند که تو خیابون حسرت به دل بچه های ما میذارن...
سید مهدی
| Iran, Islamic Republic of |
۰۸:۱۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۳
چرا خانوادش شریک نباشن دوست عزیز
روزی که اینهمه ریخت وپاش میکردو خونه های انچنانی نباید میپرسیدن از کجا اومده
من که درآمدم معلومه یهو یه مالی بیاد تو زندگیم کسی نباید بپرسه از کجا اومد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
امیدوارم هر یک از این مسولینی که به هر طریقی از حق این ملت برای خودشان لاکچری بازی میکنند به اندازه صفرهای همین برداشتشان به خودشون و خانواده محترمشان غده سرطانی عنایت بفرماید
ناشناس
|
United States
|
۱۶:۴۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
وای به روزی که بگندد نمک
پاسخ ها
سیاوش
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۰۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
لعنت به نفوذی ها و دو صد لعنت بر اونایی که به ادامه کار اینها کمک کردند
مسافر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
درود بر رییسی، مرگ بر غارتگر بیت المال.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
خداوند به شما سلامتی وطول عمر دهد اقای رییسی.
مجتبی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
این هم میشه یکی مثل بابک زنجانی که یهروز قرار بود اعدام بشه بعد گفتند نه نمیخواد من موندم اگه کسی تو قانون ما تو اقتصاد تخلف بکنه کی حکم اعدام میدند؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
بیچاره اونایی که با احکام این مرد زندان و اعدام شدند
پیمان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
اونوفت من کارگر با مبلغ ۱۵۰۰زندگی مستاجری رو بدوش میکشم شرمتان باد سه ساله گوشت قرمز برا خانواده نتونستیم بخریم ،
م صl
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
" مفسدین فی الارض "
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
بخاطر خیانت به دستگاه قضا و مردم باید اعدام بشه با اشد مجازات تمام اموال و دارایی ها مکتبسه هم برگرده به بیت المال
باید با ذلت و خفت بمیره و قضات همکار این مرد هم باید اعدام بشن
پاسخ ها
مسعود
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۰۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
نگران نباش هیچ کارش ندارن!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
پدرش رو در بیارید تا درس عبرت بشه، چه حق هایی که پایمال کرده ، چه آدمایی که بواسطه ایشان از هستی ساقط شده، چه مال و اموالی از بیت المال و مردم و حیفی میل کرده، فقط اعدام
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
یعنی این کاراش کمتر از قتل می باشد امسال این جور آدما کشور را فلج افراد زیادی بیکار آیا نبایدحکمشان اعدام باشد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۴:۲۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۳
اول باید تمام اموالش گرفته بشه و تموم پروندهایی که اعمال نفوذ کرده دوباره بررسی یشه و بیت المال کاملا برگرده بعد مجازات بشه
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر