کد خبر: ۷۲۳۰۳۴۴
گروه : آبادان » آبادان
تاریخ انتشار: ۱۹ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۶:۰۶
۱۹ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۶:۰۶
کد خبر : ۷۲۳۰۳۴۴

مسکن یکی از نیاز‌های اصلی برای داشتن زندگی بدون دغدغه است و دولت موظف به تامین مسکن متناسب با نیاز تمامی محرومان است.

به گزارش خبرنگار گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از آبادان، طرح مسکن مهر که در ابتدا در قالب بند د تبصره ۶ قانون بودجه سال ۱۳۸۶ آغاز شد و سپس بر مبنای قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن، به صورت پیوسته در دستور کار قرار گرفت، همچنان مورد بی مهری قرار دارد.

اهداف کلی مسکن مهر

در اهداف کلی مسکن مهر، کمک به تامین مسکن اقشار کم درآمد، ارتقای کمی و کیفی تولید و عرضه مسکن، کاهش نابرابری در برخورداری از مسکن مناسب و جلوگیری ازافزایش بی رویه قیمت مسکن، توجه شده است.

اما این کار به درستی انجام نشد و با گذشت چند ماه از طرح مسکن مهر کم کم شعله های امید در دل اقشار کم درآمد رو به افول رفت و این طرح نه تنها آنها را صاحب خانه نکرد، بلکه مشکلات زیادی را هم برایشان بوجود آورد.

مسکن مهری که همچنان مورد بی مهری مسئولان قرار دارد

عده بسیاری از ساکنین مسکن مهر آبادان در گفت و گو با خبرنگار گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از آبادان، از نداشتن گاز و آسفالت مناسبت برای تردد و افزایش قیمت های سرسام آور بعنوان بخش کوچکی از مشکلات مسکن مهر گفتند، مسکنی که زمانی قرار بود سرپناهی برای این متقاضیان شود. 

در آبادان با گذشت چندین سال از طرح مسکن مهر همچنان این مکان با بی مهری مسئولان روبروست و بی مهری آنها گریبان گیر ساکنانی شده است که به اجبار در این مکان سکنی گزیدند.

عده ای هم در گفت و گو با خبرنگار ما گفتند: با وجود هزینه های سرسام آور اجاره خانه ها و با وجود اینکه زیرساخت های این منطقه هنوز تامین نشده است، مجبور به اسکان در این واحدها شدیم و نبود امنیت و امکانات اولیه، بزرگترین مشکل ما در واحد های مسکن مهر می باشد.

یکی از ساکنان مسکن مهر آبادان در گفت و گو با خبرنگار گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از آبادان، گفت: اینجا وقتی باران شروع به بارش می کند، به مدت طولانی نمی توانیم از خانه بیرون برویم و یا کودکان که می خواهند بازی کنند جایی برای بازی آنها وجود ندارد. نه آسفالت مناسبی موجود است و نه دسترسی به فضای سبز مناسب داریم.

مسئولان آبادان نیز در بازدید میدانی از واحدهای مسکن مهر وضعیت و شرایط آن  را قابل قبول  و درشان شهروندان نمی دانند.

مسکن مهری که همچنان مورد بی مهری مسئولان قرار دارد

مسکن مهرِ آبادان در انتظار زیرساخت شهری

بهزاد طاهری مدیرعامل تعاونی مسکن مهر آبادان در گفت و گو با خبرنگار گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از آبادان، با اشاره به اینکه تنها دو خیابان سی و شصت متری توسط بنیاد مسکن و یک شرکت خصوصی آسفالت شده است و مابقی خیابان ها بدون آسفالت رها شده اند، گفت: در سال ۸۶، تفاهمنامه ای میان  اداره راه و شهرسازی و شهرداری آبادان برای آسفالت معابر مسکن مهر به ارزش ۷ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان برای خرید ۲۰۵ تن قیر منعقد شد.

 او با بیان اینکه، متاسفانه شهرداری  تنها ده درصد از کار را انجام داد و علت ادامه ندادن آن را کمبود منابع مالی اعلام کرد و سرانجام یک ماه پیش این تفاهم نامه لغو گردید، افزود: خوشبختانه اداره کل راه و شهرسازی با یک پیمانکار تفاهم نامه امضا کرد و قرار بر این شد تا برج ۶ سال آینده، زیرساخت های مسکن مهر به اتمام برسد.

محمد طاهری معاونت عمران فرمانداری آبادان نیز در گفت و گو با خبرنگار گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از آبادان،گفت: شهرداری ۲۰۵ تن قیری که مصوب مسکن مهر بود به صلاحدید در مناطقی دیگر از شهر استفاده کرد، در صورتی که این قیر مربوط به مسکن مهر بود. در نامه نگاری با مسئولان شهرداری پنجاه درصد از ۱۶ هزار متر مربع معابر مسکن مهر را که زیرسازی شده بود آسفالت کردند و در نهایت طبق ماده ۴۸ باعث فسخ قرارداد با شهرداری شد و در حال حاضر پروژه زیر نظر اداره راه و شهرسازی آبادان و تعاونی مسکن مهر این شهرستان اداره می شود.

کاظم اصلانی مدیر اداره راه و شهرسازی آبادان در گفت و گو با خبرنگار ما گفت: در مورد آسفالت با شهرداری تفاهم نامه ای امضا شد اما  بدلیل مسئله تورم و مشکلات خاص از لحاظ اقتصادی، همچون قیمت قیر، شهرداری توان پرداخت هزینه را نداشت و نتوانست این طرح را به جایی برساند، برهمین اساس تفاهم نامه با شهرداری منتفی شد و حالا با پیمانکار جدید تفاهم نامه امضا کردیم و در مرحله اجرا قرار دارد.

مسکن مهری که همچنان مورد بی مهری مسئولان قرار دارد

امنیت و بهداشت شرط لازمه رفاه شهروندان

مدیر اداره راه و شهرسازی آبادان گفت: برای ساخت کلانتری در این منطقه زمین موردنظرمان را تحویل حوزه فنی پلیس استان خوزستان قراردادیم، اما به دلیل نداشتن اعتبار، اداره کل راه و شهرسازی استان سهمی از اعتبار مالی خود را به مبلغ حدودا چهارصد میلیون تومان برای ساخت ساختمان کلانتری اختصاص داد و تا مرحله سفت کاری این پروژه به انجام رسید.

او با بیان اینکه در جلسات مختلف در فرمانداری بحث تکمیل کلانتری را مطرح کردیم، افزود: در بازدید اخیر مسئولان که کمتر از یک ماه قبل صورت گرفت، بنا بر این شد که اداره راه و شهرسازی اعتبار دیگری برای ساخت ساختمان کلانتری بدهد تا این ساختمان تکمیل شود.

اصلانی در ادامه به ساختمان بهداشت هم اشاره کرد و گفت: اداره بهداشت و درمان آبادان، ساختمان خود را کامل کرده است و تنها محوطه و تجهیزات و افتتاح آن باقی مانده است که در این میان مشکلاتی وجود دارد که به محض رفع این مشکلات این ساختمان نیز افتتاح می گردد.

سروان امیر سام کمایی معاونت اجتماعی نیروی انتظامی آبادان هم در گفت و گو با خبرنگار گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از آبادان، گفت: پیگیری های لازم برای تکمیل و تجهیز ساختمان کلانتری را با فرماندهی انتظامی مرکز انجام دادیم و مجوز لازم صادر شده و در آینده ای نزدیک نسبت به تکمیل و راه اندازی ساختمان کلانتری اقدام می کنیم.

او با بیان اینکه برای اضافه شدن یک کلانتری به شهرستان آبادان یکی از موارد نسبت جمعیتی خانوارهای منطقه می باشد گفت: پیشنهاد دادیم که کوی فرهنگیان، سلیج و مسکن مهر را تحت پوشش یک کلانتری قرار دهیم و پیگیر نیرو انسانی و بودجه لازم برای رفع این موضوع هستیم.

مسکن مهری که همچنان مورد بی مهری مسئولان قرار دارد

اشتراک آب ، برق و گاز در مسکن مهر

بهزاد طاهری مدیرعامل تعاونی مسکن مهر آبادان گفت: در خصوص اشتراک آب و برق و گاز بصورت صد درصد شبکه آنها انجام شده است، حدود پانصد مالک توانستند اشتراک و کنتور آب را دریافت نمایند، در زمینه برق هم کنتور برق و اشتراک برق به متقاضیان داده شده است. شبکه گازرسانی نیز تا ساختمان های موردنظر کشیده شده، که تاکنون در بیش از صد واحد اشتراک گاز نصب شده است و مابقی مشترکان می بایست برای دریافت اشتراک به اداره گاز شهرستان مراجعه نمایند.

وضعیت فعلی مسکن مهر آبادان

مدیرعامل تعاونی مسکن مهر آبادان گفت: تعداد واحدهای مسکن مهر در دوسایت شطیط و کوی فرهنگیان پنج هزار و پانصد واحد در قالب  ۴۵ تعاونی است که چهارصد واحد در منطقه شطیط و مابقی در کوی فرهنگیان قرار دارند.

طاهری با بیان اینکه در حال حاضر هزار و ۵۰۰ واحد سکونت دارند و هزار و ۲۰۰ واحد دیگر نیز قابل سکونت است و حدود دویست واحد آماده تحویل هستند افزود: مابقی واحدها فاقد متقاضی بودند که با هزینه و تسهیلات دولت ساخته شدند و به دولت و وزارت راه درخواست دادیم بصورت آزاد به ادارات و سرمایه گذاران واگذار شوند.

معاونت عمران فرمانداری آبادان هم گفت: واحدهایی که فاقد عضو هستند به این دلیل است که شهروندان استقبال خاصی از آنها نکرده اند و برای اصلاح این امر بهترین کار این است که امکانات اولیه شامل آسفالت فضای سبز و غیره مهیا گردد تا شهروندان از آنها استقبال کنند.

گزارش از هدی دریس

انتهای پیام/ د

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۱۰
در انتظار بررسی: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۲۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۹
مسکن مهر زیر ساختها ش فرسوده شده دولت بایستی خسارات وارده به مردم را جبران کنه پول و وام مردم در تکمیل واحدهایشان نگذاشتن دولت به وام اضافه میکنه به واحد هم ریالی خرج نمیشه به حال خودش بانام فرسوده پا برجاست بعد ز بیست سال عمر بنا فرسوده میشه دوازه ساله مردمو الاف کرده اید چه پاسخ گوست با خوردن پولهای وام مردم.
جاسم داغری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۱۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۹
وقتی مفهوم دولت و خصوصی سازی مورد سوء استفاده قرار بگیره. نتیجش سرقت مستضعفانی که سالیان دارزی از عمر خود برای پیدا کردن یه خونه هدر داده بودن.
خصوصی سازی بدون نظارت یعنی تحویل خونه هایی سست و ضعیف و بی کیفیت. و اونایی که تحویل نگرفتن مقدارشان از تحویل گرفتگان خانه بیشتر است.
مصطفی 2
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۳۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۹
سلام.. خدمت تمام هم وطنان گلم از گل بهتر.. خدا پدرتو بیامرزه شما که آبادانی.. من الان پرند بیخ گوش پایتخت نشستم.. امکانات ندارن. ای کاش خدا بداد ملت برسه که.. خدا دوستی شده لقلقه دهنشون ولی در باطن.. هوف
ابوذر معصومی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۹
سال87ثبت نام کردم سالی یه مبلغی میگن واریز کن اضاف شده از مرکز،تحویل هم نمیدن !!!
اکبر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۹
جوان وکارمندازکجا اولش بیارن دوما قسطش سومابیکاروحقوق کم اگه بره سر کارمسکن مهررامثل قبلی شرایطی واگذارکنیدسریع فروش میره مثلا ازقسط ۱۰۰هزارماهی تا۵سال اول بگیرن بفد۵سال دوم ۳۰۰بشه والی آخراین شرایط سخته
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۹
چند درصد مسکن مهر به اقشار کم درامد وضعیف رسید در همین پردیس اکثرانهایی که داشتند ودستشان به دهانشان میرسید خریده اند حال ببینید نفر اول که بوده وچرا فروخته و اصلا برای چه خریده بوده
پاسخ ها
ناشناس
| United States |
۱۵:۰۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۹
بما چه کی بوده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۹
مسکن مهر با مسکن ملی چه فرقی داره ؟
پاسخ ها
حامد
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۱۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۹
مسکن مهر بی مهر ی شد ماهم درخواست کردیم به پایان رسیدمسکن مهر ملی مسکن جای مسکن مهرامد هردومسکن با وام بانگ مسکن ساخت میشود
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۵۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۹
مسکن مهر مال دولت قبل است و مسکن ملی مال دولت فعلی
سر کار گذاریه مثل کارت سوخت
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر