کد خبر: ۷۲۳۴۵۶۹
تاریخ انتشار: ۲۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۲:۰۰
۲۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۲:۰۰
کد خبر : ۷۲۳۴۵۶۹
در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح شد؛

مشاور معاون بهداشت در امور کاهش خطر و بلایا گفت: تامین امکانات به جلوگیری یا در به حداقل رساندن خطرات سلامت مرتبط با بلایای طبیعی مانند سیل کمک می‌کند.

۴۰ درصد بلایای کشور به سیلاب‌ها تعلق داردمحمد اسماعیل مطلق، مشاور معاون بهداشت در امور کاهش خطر و بلایا در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: سیلاب‌ها شایع‌ترین خطر برای ایجاد بلایای طبیعی هستند و موجب مرگ و میر فراوان در سراسر جهان شده است.

او افزود: بلایای طبیعی مانند سیلاب ها، پیامدهای قابل توجهی در سلامت، در بلند مدت دارند. سیلاب خطر بیماری های مختلف را که ممکن است در یک منطقه آسیب دیده نباشد افزایش می دهد و یک مشکل عمده سلامت است.

مشاور معاون بهداشت در امور کاهش خطر و بلایا تصریح کرد: پس از بروز سیل، لانه‌ حیوانات و محل نگهداری غذای آن‌ها از بین می‌رود. سیل ممکن است باعث هجوم موش‌ها و مارها شود که از محل زندگی‌شان رانده شده‌اند. موش‌ها ممکن است ناقل بیماری‌های خطرناک باشند. بنابراین شرایط ناشی از بروز سیل و تجمع زباله و عدم دفع به موقع پسماند‌ها در این اماکن؛ محلی برای تجمع حیوانات با انتقال انواع ویروس، خواهد بود.


بیشتر بخوانید: بیماری آنفلوانزا در کشور به ویژه مناطق سیلابی کنترل شده است
مطلق درباره شیوع بیماری‌ها در مناطق سیل‌زده تصریح کرد: بیماری‌های عفونی آندمیک، اسهال، بیماری وبا و دیسانتری، عفونت تنفسی، هپاتیت A و E، تب تیفوئید، لپتوسپیروز و همچنین انواع بیماری‌ها از طریق حشرات در این مناطق انتقال می‌یابد. البته سوء تغذیه ناشی از تامین ناکافی مواد غذایی نیز باعث بروز افزایش بیماری‌ها می‌شود.

او ظهار کرد: از مشکلات شایع پس از بلایای طبیعی، تجمع سگ‌های ولگرد و انتشار انواع بیماری‌های واگیردار و ویروسی است، بنابراین باید با تامین امکانات به جلوگیری یا در به حداقل رساندن خطرات سلامت مرتبط با بلایای طبیعی مانند سیل کمک کرد. 

انتهای پیام/
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر