کد خبر: ۷۲۴۴۰۶۳
تاریخ انتشار: ۲۳ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۳
۲۳ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۳
کد خبر : ۷۲۴۴۰۶۳
معرفی آخرین بازماندگان تروریست‌ها در ادلب؛

ارتش سوریه در ادامه نبرد با گروه‌های تروریستی مستقر در این کشور به ۷ کیلومتری آخرین پناهگاه تروریست‌ها یعنی ادلب رسیده است که با شکست آنان موفقیت بزرگی نصیب نیروهای سوری می‌شود.

به گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان، ارتش سوریه پس از ۸ سال به ۷ کیلومتری آخرین پناهگاه تروریست‌ها یعنی ادلب رسیده است. با آزادی این شهر، گروه‌های تروریستی در سوریه به صورت کامل شکست خواهند خورد و نوبت به مرز‌های شمالی خواهد رسید تا حاکمیت کامل سوریه بر آن‌ها تثبیت شود. اما ادلب به عنوان پیچیده‌ترین عملیات سوریه مطرح خواهد بود. چرا که گروه‌های تروریستی از تمام نقط سوریه پس از شکست در برابر ارتش به این شهر آمده و اکنون شاهد حضور ده‌ها گروه تروریستی در ادلب هستیم. از سوی دیگر برخی کشور‌ها نیز در برابر عملیات ارتش سوریه مقاومت کرده و حتی دست به اقدام نظامی زده‌اند تا تروریست‌های این شهر را از شکست نجات دهند. در این مطلب به بررسی مهم‌ترین گروه‌های تروریستی حاضر در ادلب و سرنوشت آن‌ها خواهیم پرداخت.

۱۸ گروه تروریستی که ارتش سوریه باید شکست دهد

هیات تحریر الشام
جبهه النصره بعد از آنکه وارد لیست گروه‌های تروریستی شد، نام خود را تغییر داده و تلاش نمود تا از این طریق، از مشکل قرار داشتن در لیست یک گروه تروریستی رهایی یابد. به همین دلیل این گروه، گروه‌هایی را ایجاد و تحت عنوان هیات التحریر الشام مجددا سازمان جدیدی را ایجاد کرد. گروه تروریستی تحریر الشام (جبهه النصره) به همراه گروه تروریستی جیش الفتح در هشتم فروردین سال ۱۳۹۴ در یورشی سریع استان ادلب در شمال غرب سوریه هم‌مرز با ترکیه را که تا پیش از آن استانی امن محسوب می‌شد، به اشغال خود درآوردند. گروه تروریستی هیات تحریر الشام که متشکل از ده‌ها گروهک تروریستی است، بخش‌های وسیعی از استان ادلب و مناطق مرزی مشترک با کشور ترکیه را در اشغال دارد؛ عناصر تروریستی حزب الترکستانی نیز که ملیت چینی دارند در منطقه «درکوش» در حومه شهر جسر الشغور مستقر و وابسته به گروه تروریستی هیات تحریر الشام هستند. عناصر گروه‌های تروریستی حراس الدین و انصار التوحید به فرماندهی «ابوذیاب سرمین» که در استان ادلب و ارتفاعات شمال شرق لاذقیه نیز حضور دارند، تحت گروه مشترک «حلف نصره الاسلام» فعالیت می‌کنند و وابسته به گروه تروریستی هیات تحریر الشام هستند. در واقع این گروه، جبهه النصره سابق است که خطرناک‌ترین گروه تروریستی در ادلب است.

جبهه رهایی‌بخش سوریه
بعد از آنکه سوریه در جنوب این کشور، مناطق درعا و قنیطره و مناطق غوطه و قلمون را تحت کنترل خود درآورد، بسیاری از گروه‌های دیگر نیز وارد ادلب شدند. این گروه‌ها همراه با گروه‌های دیگری که در شهر حضور داشتند در برهه‌هایی اختلاف پیدا کردند. به دلیل اختلافات بین این گروه‌ها، گروه‌هایی مانند نورالدین زنکی و احرار الشام، با یکدیگر جبهه رهایی سوریه را ایجاد کردند.

 جبهه رهایی ملی
فیلق الشام، شهدالاسلام، جیش النخبه، جیش الثانی، فرقه الحریه، فوج الاول، تومان شهدا الاولین و الاخرین، جیش النصر، فرقه الادلب نیز متفقا با یکدیگر جبهه رهایی ملی را تشکیل دادند.

 چچنی‌ها
گروهی که چچن‌ها هدایت آن را برعهده دارند نیز در ادلب حضور دارند. مهمترین گروه تحت عنوان مهاجرین، ارتش انصار، جند الشام، جیش عصرا و اجناد القفقاز هستند.

۱۸ گروه تروریستی که ارتش سوریه باید شکست دهد

ارتش ملی سوریه
از میان گروه‌های مهم ادلب، گروهی که ترکیه از آن به عنوان ارتش ملی سوریه نام می‌برد، مهمترین سازمان به شمار می‌رود. ارتش ملی سوریه که با اقدامات خود و از جمله تاراجگری، تجاوز و شکنجه و تغییرات دموگرافیکی در منطقه شناخته شده است، متشکل از گروه‌های دیگری مانند فیلق الشام، تومان حمزه، احرار الشرقیه، جیش الاحرار، توغای سلطان مراد، منتصر بالله، توغای صلاح الدین، احرار الشام، جنبش حزیمه، نورالدین زنکی، ارتش اسلام، سکور الشام، ارتش مجاهدین، توغای فاروق، جیش المجاهدین، توغای فاتح سلطان محمد، توغای سمرقند، جبهه الشامیه، لشکر شمال العزاز و جیش النخبه است.

احرار الشام
این گروه تروریستی رابطه قوی و مستحکمی با قطر و ترکیه دارد. احرار الشام از چند جبهه نظامی تروریستی مستقر در شمال سوریه تشکیل شده است که عبارتند از تیپ‌های احرار الشام، جنبش الفجر الاسلامیه، گروه الطلیعه الاسلامیه و کتائب الایمان المقاتله است. تعداد اعضای این گروه به ۲۰ هزار نفر می‌رسد.

ارتش آزاد ادلب
این گروه تروریستی در سال ۲۰۱۶ به دنبال ادغام سه شاخه ارتش آزاد سوریه شامل لشکر ۱۳، لشکر شمالی و تیپ صقور الجبل تشکیل شد.

 فیلق الشام
این گروه با عنوان فیلق حمص نیز شناخته می‌شود. این گروه اتحاد گروه‌های تروریستی است که از ۱۹ گروه مختلف تشکیل شده است.

 جیش المجاهدین
تعداد تقریبی این گروه تروریستی ۱۰۰۰ نفر است و برای نبرد با داعش تشکیل شد.

۱۸ گروه تروریستی که ارتش سوریه باید شکست دهد

 فرسان الحق
اسم کنونی این گروه تروریستی لشکر شمالی است که گروهی از ارتش آزاد سوریه به شمار می‌رود. این گروه موشک‌های بی. جی. ام. تاو از آمریکا و عربستان دریافت کرده و اعضای آن از طرف قطر نیز مسلح شده و آموزش دیده‌اند.

فاستقم کما امرت
این گروه تروریستی نزدیک به ارتش آزاد سوریه بوده و ۲۰۰۰ نفر عضو دارد.

حرکه نور الدین الزنکی
این گروه در اواخر ژوییه ۲۰۱۱ در حومه شهر حلب توسط شخصی به نام توفیق شهاب تشکیل شد و ۷ هزار نفر نیز عضو دارد. اعضای این گروه در ابتدا عضو ارتش آزاد سوریه بوده و در عملیات‌های زیادی علیه ارتش سوریه شرکت داشتند. پس از شروع مذاکرات آستانه در اوایل سال ۲۰۱۷، این گروه با فتح الشام، جبهه تحریر الشام را تشکیل داده و به بزرگترین و قوی‌ترین گروه تروریستی در ادلب تبدیل شدند. اما خیلی زود در اواسط سال ۲۰۱۷ و پس از شروع درگیری بین تحریر الشام و احرار الشام، نورالدین زنکی از ائتلاف تحریر الشام جدا و به احرار الشام پیوست.

صقور الشام
موسس این گروه، احمد عیسی ملقب به ابوعیسی بوده و تعداد اعضای آن ۶ هزار نفر است. در سال ۲۰۱۶ به جیش الفتح که احرار الشام نیز یکی از اعضای آن بود، پیوست. در ۲۵ ژانویه ۲۰۱۷ این گروه به احرار الشام پیوست، اما در ادامه تا حدودی خودمختاری در برابر احرار الشام را به دست آورد.

جیش العزه
این گروه وابسته به ارتش آزاد سوریه است که در شمال غربی سوریه فعالیت داشته است.

لواء الحق
این گروه وابسته به جبهه النصره است و از ۲ هزار تروریست تشکیل شده است.

جند الاقصی
این گروه پس از جدایی از داعش با جبهه النصره که ۱۰۰۰ تروریست را شامل می‌شود تشکیل شد.

حزب الإسلامی الترکستانی
این گروه از نخستین حامیان القاعده است که در شمال غربی چین تشکیل شد و پس از ورود به سوریه به سرعت جایگاه ویژه‌ای را در بین گروه‌های تروریستی مستقر در سوریه به دست آورد. حزب ترکستانی که بیشتر اعضای آن از شهروندان جمهوری‌های ترک هستند در مناطقی مانند جسر الشغور ادلب از قدرت برخوردارند. این گروه در نبرد‌های بیشماری در سوریه شرکت داشته و بسیاری از اعضای آن پیش از این در میان داعش بوده‌اند.

 جیش البادیة وجیش الملاحم
پس از آنکه تحریر الشام جدایی خود از القاعده را اعلام کرد این دو گروه در سال ۲۰۱۷ از تحریر الشام جدا شدند و هم اکنون در ادلب فعال هستند.

۱۸ گروه تروریستی که ارتش سوریه باید شکست دهد

حامیان گروه‌های تروریستی
گروه‌های تروریستی مستقر در ادلب به صورت مستقیم و غیرمستقیم توسط عربستان، قطر، امارات، آمریکا و ترکیه حمایت شده اند. در این میان نقش ترکیه پررنگ‌تر از دیگر کشور‌ها است. ۳۰ خردادماه ۹۷ عناصر گروه تروریستی تحریرالشام (جبهه النصره) با انتشار فیلمی بر حضور نیرو‌های ارتش ترکیه در سوریه و همکاری کامل آنکارا با آن‌ها مهر تایید زدند. کارشناسان آشنا به منطقه و کاربران فضای مجازی اعلام کردند که این فیلم در منطقه «تل الطوقان» در شرق استان ادلب و در مسیر شهر سراقب به ابوالضهور گرفته شده است. در این فیلم شمار زیادی از تروریست‌های تحریرالشام در کنار نظامیان ترکیه، نفربر‌ها و ادوات نظامی آن‌ها مشاهده می‌شدند.

علاوه بر این اسناد زیادی در مورد حمایت‌های ترکیه از تروریست‌های مستقر در سوریه منتشر شده است. شبکه خبری اسکای نیوز سال ۲۰۱۴ اعلام کرد که اسنادی به دست آورده که نشان می‌دهد دولت ترکیه پاسپورت تروریست‌ها خارجی را که قصد دارند با عبور از مرز ترکیه به سوریه رفته و به داعش ملحق شوند، مُهر می‌کند. کمال قلیچدار اوغلو، رهبر حزب جمهوری خواه خلق ترکیه (CHP) با استناد به یک بیانیه دفتر دادستانی آدانا متعلق به چهاردهم اکتبر ۲۰۱۴، اظهار داشته، ترکیه برای گروه‌های تروریستی اسلحه فراهم می‌کند. وی همچنین متن مصاحبه‌های رانندگان کامیونی را که از ترکیه برای داعش اسلحه می‌برند، منتشر کرد. به گفته قلیچدار اوغلو، دولت ترکیه ادعا می‌کند که کامیون‌های مذکور حامل کمک‌های انسان دوستانه برای ترکمن‌ها بوده، اما ترکمن‌ها می‌گویند هیچ کمکی به دست آن‌ها نرسیده است.

روزنامه «دیلی میل» در ۲۵ اوت ۲۰۱۴ گزارش داد، بسیاری از شبه نظامیان پس از عبور از ترکیه، در سوریه و عراق به داعش پیوسته‌اند؛ اما ترکیه برای متوقف کردن آن‌ها تلاشی نکرده است. این گزارش نشان می‌داد که چگونه نظامیان خارجی، به ویژه از کشور انگلیس، از طریق خاک ترکیه به سوریه و عراق می‌روند. آن‌ها مرز ترکیه را «دروازه جهاد» می‌خوانند. سربازان ترکیه یا عبور این افراد را نادیده می‌گیرند و یا افراد مذکور با پرداخت مبلغ ناچیز ۱۰ دلار اجازه عبور از مرز را پیدا می‌کنند. روزنامه «طرف» در دوازدهم اکتبر ۲۰۱۴ گزارش داد که «دنگیر میر محمد فیرات» یکی از بنیانگذاران حزب عدالت و توسعه (حزب حاکم ترکیه) گفته، ترکیه از گروه‌های تروریستی حمایت می‌کرده و هنوز هم از آن‌ها حمایت می‌کند و در بیمارستان هایش آن‌ها را درمان می‌کند. وی اظهار داشته: «به منظور تضعیف تحولات جاری در کردستان سوریه دولت ترکیه گروه‌های افراط گرا را مسلح کرده و به آن‌ها امتیاز می‌دهد... دولت به زخمی‌ها کمک می‌کند. وزیر بهداشت جمله‌ای شبیه به این گفته که مداوای زخمی‌های داعش یک وظیفه انسانی است».

نتیجه
در بحران ادلب اکنون ترکیه به عنوان مهم‌ترین مانع در برابر ارتش سوریه مطرح است چرا که با تداوم حمایت‌های خود از تروریست ها، مانع از آزادی این منطقه شده است. در سوریه احرار الشام و گروه ارتش آزاد سوریه به صورت مستقیم از سوی ترکیه پشتیبانی می‌شوند. تحریرالشام نیز غیرمستقیم و از طریق سایر گروه‌های تروریستی وابسته به خود از سوی ترکیه حمایت می‌شود. شمار گروه‌های تروریستی مستقر در ادلب نزدیک به ۱۰۰ هزار نفر است. این گروه‌ها که پیش از این از مناطقی مانند حما، حمص، درعا، قنیطره، دمشق، حلب و مناطق دیگر خارج شده بودند، اکنون در ادلب حضور داشته و علیه دمشق در حال جنگ هستند. سوال مهم این است که در صورت آزادسازی ادلب توسط ارتش سوریه، این گروه‌های تروریستی به کجا رفته و چکار خواهند کرد. چرا که ۱۰۰ هزار تروریست به یک تهدید بزرگ برای هر کشوری به شمار می‌رود. اگر شمار اعضای خانواده‌های این تروریست‌ها را نیز به جمعیت آن‌ها اضافه کنیم با یک جمعیت نیم میلیونی مواجه هستیم.

نویسنده: یوسف نوری

انتهای پیام/

سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۳۰
در انتظار بررسی: ۰
سلام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۴
همشون را روانه کنید به سمت اروپا//

ببینند نداشتن امنیت چقدر بد است
صمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۴
انشاالله سوریه از دست تروریستها آزاد خواهد شد در اول انقلاب در ایران نیز صدها گروه مزدور برعلیه انقلاب فعالت می کردند که نابود شدند
شکارچی
|
United States
|
۰۴:۱۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۴
چه خرتوخره، هر خوک و کفتاری که از دست شکارچی گریخته، رفته اونجا. حیف تفنگ، حیف فشنگ، اینارو زنده زنده باید تا گردن در آهک انداخت و بعد آب داد. تا تجزیه بشن.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۳
اردغان فراموش کرده که با کودتا به یک شب داشت از بین میرفت حالا چشمهایش را به همه چیز بسته یک روزی به فظل الهی به التماس می افتد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۳
ان شاالله ادلب به زودی آزاد خواهد شد.ان شاالله راه شهدای مدافع حرم با پیروزی حق بر باطل همراه باشد.روحشان شاد و یادشان گرامی.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۴۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۳
ای کاش ۱۰۰ هزار تاشون برند ترکیه.ای کاش ترکیه مثل سوریه بشه تا اون اردوغان بفهمه چه جنایتی در حق مردم سوریه کرده.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۳
انشاالله با ظهور امام زمان همشون به درک واصل میشن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۳
یکی از این گروهکهای تروریستی هم تورخیه هستش
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۳
خدا
لعنت کنه آمریکا و اسرائیل و ترکیه و آل‌سعود لعنتی
کبری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۳
لعنت ومرگ بر فرزندان وذریه ی هنده ی جگر خوار
دبیر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۳
چه باید کرد؟
باید تولید کرد و با اجناس خود اجازه ندهیم ترکیه با اجناس خود وارد سوریه بشه.مسولان کمک میکنند اتفاق بیافته؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۳
اگه نام ترکیه را اضافه کنیم دیگه بقیه رو نیاز نیست اسم بیارین
اگه پدر و پدر خوانده تمام تروریست های منطقه رو آمریکا. اسراییل عربستان امارات و قطر و ...بدانیم مادر همه ی آنها ترکیه است که همه رو در دامان خودش آموزش میده و تربین میکنه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۳
جواب این همه جنایت را امریکا ونوکران دیگرش پس خواهندداد واقعا این همه قتل وکشتار این همه جنایت این همه اوارگی ونابودی وویرانی چه کسی پاخ گوست عربستان امارات ترکیه امریکا اسراییل خدا ریشه شونو برداره خداانشاالله تقاص همه این خونهای به ناحق ریخته شده روازشون بگیره ومیگیره .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۳
فقط با قدرت واقتدارمقاومت وجهاد پاکسازی باید پیش رفت ومقاومت قهرمان هرچه سریعتر این غده سرطانی را نابود کند وبه ارتش سوریه یاری رساند وبدون فوت وقت وسرعت انشاالله پیروزی ازان مقاومت قهرمان است
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۳
ان شا ا... با پدران نامشروعشون یعنی آمریکا و غربیها به درک واصل بشن
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۳
ترکیه دیر یا زود باید مرزهای خودش رو از سمت اروپا باز کنه تا این تروریستها به کشورهاشون برگردند یا اینکه خودش قبولشون کنه.. این نتیجه خیانت دولت ترکیه به مردم مظلوم سوریه هست..اردوغان الان مونده که چی کار کنه..خرش بدجوری تو گل گیر کرده.. :)
فاطمه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۳
سردار کجایی که کفتار ها ادا شیرهارو درمیارن!...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۳
کسانی که به این پست فطرت ها کمک کرده آند تا جنایت جنگی در سوریه و عراق کنند .اگر وجدان داشته باشند که صد در صد ندارند .در این جنایت شریک آیند .با چه قرص خوابی شبها می‌خوابند
عربستان .آمریکا .فرانسه .روباه ی مکار انگلیس و ترکیه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۳
عجوزه کلینتون در رسانه و در کتابش نوشته و گفته به ۹۸ کشور سفر کردم تا این دجال‌های داعشی را به رسمیت بشناسند .خوبه به جوانان این اسرار نگفته بیان بشه .تا گول آمریکا و اروپا را نخورند
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۴۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۳
خوب ابن تروریستها از سوریه برن به همون کشورهایی که به رسمیت شناخته شده اند مشکل سوریه هم حل میشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۳
حالا نفوذی ها فراموش کرده آند .دجال‌های داعشی را که به هیچ کس رحم نمی‌کردند .اگر سردار دلها شهید سلیمانی نبود .در ایران امنیتی نبود که هنرپیشگان در فیلم بازی کنند و دستمزد نجومی میلیارد ی بگیرند و بعد اشتباه سپاه را باعث تحریم شأن جلوه دهند .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۳
همه 100 هزار تروریست باید کشته شوند تا جهان امن تر بشود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۳
مقصد تروریست ها ویران کردن ایران و جنگ شیعه و سنی در ایران بود
ولی بخاطر نیروی قوی سپاه و بقیه نتوانستند مستقیماً به ایران نفوذ کنند . همسایه های ایران را از طریق ترکیه نشانه گرفتند .تا بعد از نابودی عراق و سوریه .فکر میکردند .ایران ضعیف خواهد شود .ولی هدف اصلی شون نابودی ایران بود و بس
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۳
این تروریست ها کسانی بودند که لندن و فرانسه را به آتش کشیدن و برای راهی از این بیکاران و انگل های اجتماعی . آمریکای شمالی و اروپا تصمیم گرفتند بعد از آموزش تروریستی این آدم خور ها را به خاور میانه بفرستند .هدف اولی شون ایران بود ‌‌‌‌ولی چونکه می‌دانستند با داشتن نیروی سپاه سخت اعزام این آدم خور ها به ایران .سعی در ضعیف کردن یار و قال ایران مثل سوریه و عراق از طریق ترکیه تا بعد ایران را به زانو در آورند .مقصدشون ایران بود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۳
این تروریست ها فرزندان پناهندگان و مهاجرین به اروپا و آمریکا بودند و چونکه برخی شون موفق در زندگی تحصیلی و اجتماعی نبودند به یک بمب تنفر تبدیل شده بودند ولی جرات انتقام از اروپا و آمریکا را نداشتند .با عبور از ترکیه و ورود به عراق و سوریه عقده پنهان خودشون را از ملت بیگناه سوریه و عراق در آوردند در اصل آمریکای شمالی و اروپا خوشحال بودند که از دست این سرخورده ها راهی یابند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۳
تمام این تروریست ها از مرز ترکیه وارد شده بودند .اگر ترکیه اجازه بهشون نمی‌داد .هیچ وقت این جنایت جنگی توسط آدم خور های تروریست بوجود نمی‌آمد .در یوتیوب تمام تروریست ها میگویند از مرز ترکیه با روی خوش ازشون استقبال می‌شده .در اصل ترکیه در این قتل عام ملت بیگناه سوریه و عراق شریک است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۳
کجای دینا آزادیخواهان دورغین جگر سرباز را زیر دندان میگذارند .این شیطان صفت ها میخواستند برای ملت سوریه آزادی بیاورند .این دجال ها از سازمان اطلاعاتی قریه های خلیج همیشه فارس جیره می‌گرفتند و بنام آزادی .دختران را به برده گیری .رابطه نامشروع و جنایتی که باور کردن اش دشوار است .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۳
خدا لعنتشون کنه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۳
ارتش ترکیه رو از قلم انداختید چون اون هم به خاک سوریه نفوذ کرده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۳
تروریستر و متجاوزتر از همه دولت ترکیه است که همه اینها رو زیر پرچم جودش گرفته تو بیشتر تصاویر پرچم تروریستا کنار پرچم ترکیه است .
وقتی شکست ترکها رو جلو ارتش سوریه و مقاومت میبینم خیلی خوشحال میشم بالاخره این تروریست ها و گروهها از داخل خود سوریه اند حالا ترکیه اونجا چکار میکنه جای سوال داره به مرور ترکیه هم به عربستان بی لجام تبدیل میشه جالبه به سربازای متجاوز کشته شده اش شهید هم میگه.
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر