کد خبر: ۷۲۴۷۰۸۹
تاریخ انتشار: ۲۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۱
۲۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۱
کد خبر : ۷۲۴۷۰۸۹

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری های طیور از الزام مرغداری های تخمگذار به رعایت ضوابط بهداشتی تحت نظر مستقیم دامپزشک خبر داد.

الزام مرغداری های تخمگذار به رعایت ضوابط بهداشتیعجم رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های طیور در گفت و گو با خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از بیرجند، گفت: رعایت ضوابط بهداشتی در مرغداری‌های تخمگذار بسیار حیاتی و مهم است و باید با مسئولیت مستقیم یک نفر دامپزشک کنترل و پایش  شود.

او با اشاره به  تفاوت مرغ تخمگذار و گوشتی در حساسیت آن‌ها به آنفلوانزای فوق حاد پرندگان افزود: در سال ۹۶ بیش از ۲۵ میلیون از جمعیت مرغ تخمگذار کشور در اثر آنفولانزا تلف شده اند.

عجم  ادامه داد: همچنین کنترل سالمونلا در این مرغداری‌ها به دلیل مصرف روز افزون تخم مرغ، اهمیت دو چندان دارد.

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های طیور اظهار کرد: مرغ‌های تخمگذار به دلیل دوره نگهداری طولانی‌تر می‌توانند به بیماری‌های مهم ویروسی از قبیل نیوکاسل مقاوم شده و آنرا از طریق کود مرغداری به مرغداری‌های گوشتی منتقل نمایند، لذا مدیریت صحیح سالم سازی کود و حمل بهداشتی آن حائز اهمیت می‌باشد.

او در خصوص وضعیت مرغداری‌های تخمگذار استان گفت: هم اکنون ۳۴ واحد مرغداری تخمگذار با ظرفیت بیش از یک میلیون و ۸۰۰ هزار قطعه در حال فعالیت می‌باشند.

عجم با اشاره به اینکه ۴ واحد آن‌ها بالای ۲۰۰ هزار ظرفیت دارند گفت: تعدادی از این واحد‌ها سن مجاز ۹۰ هفته را رعایت نکرده و باید اقدامات لازم برای حذف گله‌های مسن در استان توسط اتحادیه مرغداران انجام شود.

او در مورد مزایای بکارگیری مسئول فنی دامپزشک در مرغداری‌های تخمگذار توضیح داد: این دامپزشکان نماینده بخش حاکمیت بوده و علاوه بر انجام نمونه گیری‌های دوره‌ای سالمونلا و امضای گواهی‌های بهداشتی جوجه ریزی، امکان صدور مجوز‌های حمل تخم مرغ و کود و ... را نیز خواهند داشت.

انتهای پیام / ط ا

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر