کد خبر: ۷۲۴۷۲۰۷
تاریخ انتشار: ۲۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۶
۲۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۶
کد خبر : ۷۲۴۷۲۰۷
نعیمی در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان:

کارشناس مسائل غرب آسیا گفت: احتمال توافق ترکیه و سوریه بر سر ادلب همچنین ادامه رایزنی ها در قالب مذاکرات آستانه وجود دارد .

احتمال اینکه دمشق- آنکارا به نقاط مشترکی برسند بسیار بالاستمصیب نعیمی کارشناس غرب آسیا در گفت و گو با خبرنگار حوزه سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به اظهارات مقامات ایران مبنی بر میانجیگری میان ترکیه و سوریه برای حل مسئله ادلب گفت: با توجه به روابط نزدیک ایران با آنکارا و دمشق، تهران می تواند نقشی کلیدی در میانجیگری بین آنها ایفا کند.

او با بیان اینکه میانجیگری ایران میان دمشق و آنکارا اثرگذار خواهد بود، افزود: با توجه به  ایستادگی ایران در کنار سوریه و جلوگیری از تجزیه این کشور همچنین با در نظرگرفتن  رابطه اقتصادی ایران با همسایگانی از جمله  ترکیه می تواند نقش مثبتی به عنوان میانجی بین آنکارا و دمشق ایفا کرده و اختلافات میان آنها را تا حد زیادی رفع کند.

نعیمی با اشاره به تحولات اخیر منطقه بویژه اوضاع ادلب اظهار کرد: حل پیچیدگی این اوضاع نیاز به گذر زمان دارد؛  ایران از ابتدای امر هم گفته بود که رویارویی میان سوریه و ترکیه نتیجه‌ای جز ادامه بحران نخواهد داشت، اما لازمه حل این تنش ها اعلام آمادگی طرفین برای پذیرش میانجیگری و رایزنی در این رابطه است. در حال حاضر فقط دمشق آمادگی خود در این زمینه را اعلام کرده است. در هرصورت انجام گفت و گو به نفع دو طرف بوده چراکه  به هرحال خاک و اراضی سرزمینی سوریه مشخص است و باید تحت حاکمیت دولت مرکزی دمشق کنترل شود.

این کارشناس غرب آسیا با بیان اینکه از طرفی باید نگرانی‌های ترکیه هم مورد توجه قرار بگیرد، تصریح کرد: در رابطه با اختلاف نظر میان دمشق و آنکارا، باید نگرانی‌های ترکیه را هم مورد توجه قرار داد چراکه آنها دغدغه حمله از مرز کشورمان با سوریه را دارند.

او ادامه داد: از این رو تلاش‌ها برای برقراری آرامش با جدیت ادامه دارد و حتی برخی اتفاقات برای اینکه این وضعیت مورد سواستفاده بیگانگان قرار نگیرد، پشت پرده است. احتمال اینکه به نقاط مشترکی برسند بسیار بالا است، چون همین که ترکیه مرز‌های سوریه را به رسمیت بشناسد یک نقطه مهم است و دولت دمشق هم بیش از این چیزی نمی خواهد.

نعیمی در پایان تاکید کرد: نکته‌ای که بنظرم هنوز مهم است، وضعیت گروه‌های تروریستی در سوریه است. هنوز تعداد بالایی از این گروهک ها خصوصا آن‌هایی که اسلحه به دست دارند، در شمال سوریه وجود دارند که برخورد با آن‌ها مسئله مهمی است و حل بحران را در این کشور به عقب می‌اندازد.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر