پولشویی با ثبت ملک ۶۴ میلیاردی به نام خانم خانه دار

پنجمین جلسه رسیدگی به پرونده «داریوش امان کی یکانی و ۴ متهم دیگر» به اتهام اخلال عمده در نظام اقتصادی در شعبه سوم دادگاه‌های ویژه مفاسد اقتصادی برگزار شد.

ادامه جلسه رسیدگی به پرونده داریوش امان کیبه گزارش خبرنگار حوزه حقوقی- قضایی گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، پنجمین جلسه رسیدگی به پرونده «داریوش امان کی یکانی و ۴ متهم دیگر» به اتهام اخلال عمده در نظام اقتصادی در شعبه سوم دادگاه‌های ویژه مفاسد اقتصادی به ریاست قاضی مسعودی مقام  برگزار شد.

این پرونده ۱۶ متهم دارد و متهمان به دلیل اخلال در نظام اقتصادی و تحصیل مال نامشروع محاکمه می‌شوند و میزان تخلفات در این پرونده بیش از ۶۰ میلیارد تومان است.

این پرونده ادامه فساد بانک سرمایه است و رسیدگی به پرونده تخلفات ۱۴ هزار میلیارد تومانی بانک سرمایه از بهمن ۹۷ در شعبه سوم دادگاه ویژه جرایم اقتصادی به ریاست قاضی اسداله مسعودی مقام کلید خورد و همچنان ادامه دارد.

در ابتدای جلسه رسول قهرمانی نماینده دادستان اظهار کرد: هنگامی که تسهیلات در حال اخذ بودند، شما باید این صحبت‌ها را می‌کردید. اینجا دادگاه است و باید پاسخگوی اقدامات‌ خود باشید، کارشناس پرونده گفته است که شما صلاحیت برای دریافت تسهیلات را نداشته‌اید و با وجود آن که کارشناس شما را تأیید نکرده، چگونه توانستید این تسهیلات را دریافت کنید؟

وی ادامه داد: ارتباط مستقیم با بخشایش داشتید، یعنی روند قانونی برای دریافت تسهیلات را رعایت نکردید و جای سوال است که چرا قبل از هر اقدامی فاطمه کلاهدوزان را آوردید و ملک را به نام این خانم خانه دار کردید.

نماینده دادستان گفت: درست است که ما بانکی نیستیم، اما از پشت کوه نیامده‌ایم. مقررات را نگاه کنید، شما اصلاً صلاحیت قانونی نداشتید، حال چگونه شده که بانک شما را تأیید کرده و به شما تسهیلات داده است؟

قهرمانی با اشاره به دریافت تسهیلات گفت: شما درخواست ۱۰۰ میلیارد تومان تسهیلات داده‌اید و با وجود مخالفت کارشناسان، یک شبه مصوبه دریافت ۸۰ میلیارد تومان تسهیلات را دریافت کردید.

قاضی مسعودی مقام بیان کرد: متهم گفته که درخواست به شعبه داده و به هیئت مدیره رفته است. شما اگر مراحل قانونی را طی کرده‌اید باید مدارک آن را ارائه کنید و مستندات خود را به ما ارائه دهید.

نماینده دادستان با اشاره به متهم ذکاوت خوی گفت: آقای ضرغامی هیچ کاره است و فقط دستمزد گرفته و از موارد بانکی خبر ندارد و به نظر من فقط گفته‌اند که اینجا بیاید و یک چیز‌هایی را بگوید.

قاضی مسعودی مقام خطاب به متهم ذکاوت خوی گفت: آیا شما خودتان به بخشایش درخواست تسهیلات داده اید؟

متهم ذکاوت خوی گفت: خیر، آقای ثقفی به مدیر مالی نامه زدند.

قاضی مسعودی مقام گفت: این نامه به صورت سیستمی وارد نشده و به صورت دستی داده شده است. مدیر مالی نمی‌توانست مدیرعامل را ببیند، تمام این اقدامات غیرقانونی پس از ساعت اداری توسط بخشایش در امارات و ویلا‌ها انجام گرفته است.

در ادامه جلسه علی‌محمدی نماینده بانک سرمایه گفت: هیچ پاسخی به درخواست آقایان داده نشده و این یعنی اعتبار آن‌ها آن قدر کم بود که حتی برای پاسخ به درخواست او هم وقت گذاشته نشده است و اینکه نامه چگونه به دست بخشایش رسیده را خدا می‌داند.

وی ادامه داد: شما ۷۰ میلیارد تومان از بانک پول گرفتید، اما هنوز اسکلت ساختمان تان را هم نزده‌اید، یعنی شما علیه خودتان در دادگاه صحبت می‌کنید.

قاضی مسعودی مقام تصریح کرد: درباره خانم کلاهدوزان هم باید تصمیم گیری انجام شود، این خانم هم اکنون در حال تعقیب بازپرسی است و باید بازداشت شود.

وی ادامه داد: ما این ساختمان را از نزدیک دیدیم و فیلم‌ها و عکس‌های آن موجود است و هنوز روند ساخت ساختمان طی نشده است.

متهم ذکاوت خوی گفت: شما بر حسب فیلم و عکس نمی‌توانید قیاس کنید که چقدر برای این ساختمان هزینه شده و چقدر پیش رفته است.

قاضی مسعودی مقام گفت: شما گفتید که ۱۰۶ میلیارد تومان هزینه کامل ساخت است که ۳۰ میلیارد تومان را خودتان آورده‌اید و ۶۵ میلیارد هم از بانک گرفتید، پس با این وجود باید تنها ۹۵ درصد از کار شما پیش می‌رفت، اما این اتفاق نیفتاده است.

نماینده دادستان گفت: ردیابی‌ها نشان می‌دهد که پول به حساب یک وکیل رفته و آهن و آجر برای شما خریداری کرده است.

وی ادامه داد: فاطمه کلاهدوزان کیست؟ درباره این خانم توضیح دهید.

متهم ذکاوت خوی گفت: خانم کلاهدوزان همسر برادرم است.

قاضی مسعودی مقام گفت: چرا ملک به نام خود برادرتان یا همسر شما نخورد؟

نماینده دادستان بیان کرد: این ملک برای الهه ذرخش بوده که ما او را به بازپرسی دعوت کردیم و گفتیم که بیاید، اما گفت که سرطان دارد و نمی‌تواند در بازپرسی‌ها حاضر شود و ما به نیابت دادیم، اما باز هم نیامدند، همچنین برای کیوان ذرخش هم تعقیب بازپرسی صادر شده که ایشان هم نیامده است.

وی ادامه داد: چرا ملک به خانم کلاهدوزان داده شده است؟

متهم ذکاوت خوی گفت: حسب اعتمادی که به خانواده برادرم داشتم ملک به نام همسر ایشان زده شد.

نماینده دادستان بیان کرد: هیچکس ملک ۶۴ میلیارد تومانی را به نام پسرش هم نمی‌کند، اما چگونه ملک مرغوب را به یک خانم خانه دار داده‌اید.

قاضی مسعودی مقام گفت: ملک یا به نام عمه است یا به نام همسر دیگری و در هر کدام از پلاک‌هایی که به نام خانم کلاهدوزان است پولی رد و بدل شده است و تمام این موارد در حکم پولشویی هستند که منشأ آن‌ها از سال ۸۳ به بعد آغاز شد، حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان پول این گونه در پولشویی‌ها رفت و آمد داشته است.

قاضی مسعودی مقام تصریح کرد: فتحی فاقد دارایی و حساب است و هیچ پولی نداشته است.

نماینده دادستان خطاب به اظهارات ذکاوت خوی گفت: شما گفتید که فاطمه کلاهدوزان ملک را اقاله کرده، اما آیا واقعاً این کار را انجام داده است؟ من اصلاً صداقتی در سخنان آقای ذکاوت خوی نمی‌بینم و برای او تقاضای اشد مجازات را دارم.

قاضی مسعودی مقام تصریح کرد: شما باید حقایق را بگویید و در دادگاه یاد بگیرید که درباره حقیقت صحبت کنید و مستندات خلاف واقع را نیاورید.

در ادامه جلسه قهرمانی نماینده دادستان گفت: آقای وکیل می‌گویند که شرکت اهلیت داشته است و باید از کلمه اهلیت در کیفرخواست استفاده کرد، اما اهلیتی که وکیل ذکر می‌کند درباره تاسیس شرکت است و هیچ ارتباطی با موضوع تسهیلات ندارد.

وی ادامه داد: بر اساس کارشناسی‌ها مشخص شد شرکت اهلیت دریافت مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان وام به عنوان تسهیلات را نداشته، اما اینکه شرکت به نام چه کسی تأسیس شود اهمیتی ندارد، بلکه درخواست اخذ تسهیلات به نام چه کسی باشد دارای اهمیت است.

نماینده دادستان گفت: نظریه کارشناسی ملاک پرونده نبوده و آنقدر ادله علیه متهمان وجود دارد که حتی بدون نظریه هم پرونده پیش می‌رود و ملاک تشریح کیفرخواست اساس نظریه کارشناسی نبوده است.

قهرمانی با اشاره به اظهارات وکیل متهم گفت: آقای وکیل می‌گوید شرکت طی مرحله بندی تسهیلات را گرفته و در اولین مرحله ۲۵ میلیارد تومان تسهیلات گرفته است، اما مصوبه‌ای که برای متهمان صادر شده به مبلغ ۸۰ میلیارد تومان بوده و ملاک همان مصوبه است.

نماینده دادستان با بیان اینکه بادکنک پشت افزایش سرمایه شرکت وجود داشت، گفت: شرکت فعالیتی نداشته که بخواهد سرمایه خود را افزایش دهد و به دلیل آن که این اقدامات انجام شده می‌گویم که اخلال انجام گرفته است، آقایان به این دلیل که با نمایشنامه‌نویسی مشارکت با بانک را خارج کردند، متهم هستند.

در ادامه جلسه قاضی مسعودی مقام خطاب به متهم کفیلی گفت: مدارک نمایندگی خود در ترکیه را برای ما بفرستید.

متهم کفیلی گفت: از همان اول مدارک را تحویل بازپرس دادم.

قاضی مسعودی مقام با اعلام ختم پنجمین جلسه رسیدگی به پرونده گفت: زمان جلسه بعدی متعاقباً اعلام خواهد شد.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
Iran, Islamic Republic of
از لوله کشی بی سواد تا مجتمع تجاری اوپال تنها با تفکر و فرشتگان
۱۲:۴۸ ۰۵ اسفند ۱۳۹۸
مجتبی مقیم امانی و پسر تازه به دوران رسیده اش علیرضا مقیم امانی رو سرچ کنید.

فقط بالای ۳۰ فقره سند بنام خودش در سعادت آباد تهران دارد بغیر از اسنادی که بنام پسر و همسرش و وابستگان افراد ذی نفوذ در دستگاههای مختلف بعنوان رشوه از طریق تفکر و طبری انتقال داده ، حسابهای بانکی خود را در داخل کشور خالی و به ارز و سکه تبدیل کرده و در خارج از کشور و در کانادا با پول مردم سرمایه گذاری کرده است.
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر