رضایت ۷۰۰ میلیون تومانی برای عامل قتل در عروسی

مرد جوان که در اقدامی کینه جویانه پسرعمویش را در یک جشن عروسی به قتل رسانده بود در حالی که یک قدم با چوبه دار فاصله داشت توانست با جلب رضایت اولیای دم و به شرط پرداخت ۷۰۰ میلیون تومان از قصاص نجات پیدا کند.

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، این جنایت سال ۹۶ در مقابل یکی از تالار‌های عروسی در باغستان کرج در حالی رخ داد که دو پسرعمو با یکدیگر درگیر شدند و یکی از آن‌ها با شلیک ۳ گلوله مرتکب قتل شد.

عامل جنایت که مرد ۴۲ ساله‌ای به نام جمشید بود بلافاصله فرار کرد، اما مدتی بعد شناسایی و دستگیر شد. او درباره انگیزه قتلی که مرتکب شده بود به کارآگاهان جنایی گفت: من و پسرعمویم از مدت‌ها قبل با یکدیگر اختلاف داشتیم. آن شب در جشن عروسی یکی از بستگان نزدیک‌مان با هم رو دررو شدیم و کار به درگیری کشید. من با اسلحه‌ای که همراهم بود سه تیر به او شلیک کردم و بعد پا به فرار گذاشتم.

به دنبال اعتراف‌های جمشید، وی در شعبه یکم دادگاه کیفری استان البرز به ریاست قاضی هدایت رنجبر تحت محاکمه قرار گرفت.

اولیای دم در جریان رسیدگی به این پرونده خواستار قصاص متهم شدند، قضات نیز با توجه به محتوای پرونده و مدارکی که وجود داشت متهم را به قصاص نفس محکوم کردند. حکم قصاص از سوی قضات دیوان‌عالی کشور تأیید شد و پرونده برای اجرای حکم به شعبه ششم اجرای احکام فرستاده شد.

سحرگاه یکشنبه ۴ اسفند درحالی که همه شرایط برای اجرای حکم اعدام فراهم شده و قرار بود جمشید در ندامتگاه مرکزی کرج به دار آویخته شود، اما سرنوشت طور دیگری رقم خورد و با تلاش مددکاران شورای حل اختلاف زندان و باتوجه به اظهار ندامت و پشیمانی متهم در طول مدتی که در زندان بوده است، اولیای دم از حق قصاص خود گذشت کردند و بدین ترتیب مراسم اعدام این متهم لغو شد. اولیای دم، اما شرط گذاشتند که این مرد در مدت ۴۰ روز مبلغ ۷۰۰ میلیون تومان به آن‌ها بپردازد.

جمشید که باورش نمی‌شد یک بار دیگر به زندگی برگشته باشد، گفت: من اشتباه بزرگی مرتکب شدم به خاطر اختلاف‌هایی که با پسرعمویم داشتم اسیر تصمیم عجولانه شدم و در یک اقدام اشتباه او را کشتم. در این ماه‌ها عذاب وجدان و کابوس مرگ لحظه‌ای رهایم نمی‌کرد. به خدا پناه بردم و توبه کردم البته خودم را مستحق مرگ می‌دانستم، اما حالا که خانواده عمویم رضایت دادند سعی دارم جبران کنم. هرچند فراهم کردن این پول برایم سخت است، اما به خاطر گذشت اولیای دم تمام تلاشم را می‌کنم تا خواسته‌شان را اجابت کنم.

نگاه کارشناس
مهارت کنترل خشم

سرهنگ اکرم حسین زاده
کارشناس انتظامی
در این پرونده متهم به خاطر کدورتی که با مقتول داشته دست به اسلحه شده و در یک لحظه او را با شلیک گلوله به قتل می‌رساند و این تصمیم زاییده تفکر خشونت بار اوست.

خشونت یک امر ذاتی است که درون هر انسانی وجود دارد آن چه بسیار مهم است، آموختن مهارت کنترل خشم است که این آموزش بخصوص در بین افرادی که مستعد تنش و درگیری هستند یک امر ضروری است و این امر مهم باید از همان کودکی آغاز شود.
روحیه صبر و بردباری را باید به کودکان‌مان آموزش دهیم اگر مهارت کنترل خشم را بلد نیستیم درصدد یادگیری آن باشیم. در این پرونده جمشید هیچ سابقه کیفری نداشته و فکر نکنیم که جانی بالفطره بوده است، بلکه به خاطر ناتوانی در فرو بردن خشم مرتکب قتل شده است.

منبع: ایران

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها: اخبار حوادث ، قتل
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر