کد خبر: ۷۲۵۹۸۳۰
تاریخ انتشار: ۰۶ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۸:۵۹
۰۶ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۸:۵۹
کد خبر : ۷۲۵۹۸۳۰

سازمان حج و زیارت اطلاعیه ثبت نام زائران در کاروان‌های حج تمتع سال ۱۳۹۹ را منتشر کرد.

به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، سازمان حج و زیارت اطلاعیه ثبت نام زائران در کاروان‌های حج تمتع سال ۱۳۹۹ را منتشر کرد.

در متن کامل این اطلاعیه آمده است:

به لطف خداوند متعال بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده سازمان حج و زیارت ثبت‌نام متقاضیان اعزام به حج تمتع سال ۱۳۹۹ در کاروان‌های اعزامی به‌شرح زیر اعلام می‌شود.

الف - جدول زمان‌بندی ثبت‌نام در کاروان‌ها به ترتیب اولویت:

- اولویت‌های اصلی شامل آن دسته از دارندگان قبوض ودیعه گذاری تا تاریخ ۳۱ فروردین ماه سال ۱۳۸۶ که قبلاً نسبت به تکمیل اطلاعات و دریافت کد رهگیری از سامانه https://reserve.haj.ir اقدام کرده‌اند، می‌توانند از ساعت ۱۰ صبح روز ۹ اسفند ماه سال ۹۸ به ثبت نام مبادرت ورزند.

این دسته از واجدین شرایط باید برای انتخاب کاروان، رزرو و ثبت نام اولیه به سامانه https://reserve.haj.ir مراجعه و پس از آن مدارک لازم را به مرور زمان به مدیر کاروان مربوطه تحویل دهند.

در صورت عدم مراجعه بموقع رزرو ایشان باطل و ظرفیت خالی کاروان طبق برنامه زمانبندی در اختیار دارندگان سایر اولویت‌ها قرار خواهد گرفت.

- ثبت نام ذخیره نیز از دارندگان قبوض ودیعه گذاری تا تاریخ ۱۵ اردیبهشت سال ۱۳۸۶ که قبلاً در سامانه https://reserve.haj.ir با تکمیل و بروز رسانی اطلاعات خود کد رهگیری دریافت کرده‌اند، از ساعت ۱۰ صبح روز ۲۱ اسفند ماه ۱۳۹۸ انجام می‌گیرد.

فراخوان این دسته از دارندگان قبوض ودیعه گذاری عمومی نبوده و صرفا جهت فراهم شدن امکان مراجعه آن‌ها به سامانه جهت اطلاع از ظرفیت‌های خالی احتمالی و در صورت تمایل رزرو در این ظرفیت‌ها است. از این رو مطلقا ظرفیت جدیدی در سطح استان برای پذیرش این افراد با توجه به شیوه فراخوان متصور نیست و تأکید می‌شود که ثبت نام قطعی از این افراد منوط به ظرفیت خالی است.

بدیهی است چنانچه تا قبل از زمان پیش بینی شده ظرفیت کاروان‌ها در هر یک از استان و شهرستان‌ها کامل شود، امر ثبت نام متوقف خواهد شد.

توجه مهم: در صورت عدم مراجعه اولویت‌های اصلی در زمان مقرر از تاریخ ۲۱ اسفند ماه ۱۳۹۸ ظرفیت‌های خالی موجود در کاروان‌ها توسط دفاتر حج و زیارت استان‌ها با فراخوان از اولویت‌های ذخیره (دارندگان قبوض ودیعه‌گذاری تا ۱۵ اردیبهشت ماه سال ۱۳۸۶) تکمیل خواهد شد.

۱- برابر فراخوان قبلی سازمان حج و زیارت تمامی دارندگان قبوض ودیعه گذاری حج تمتع باید با مراجعه به سامانه https://reserve.haj.ir نسبت به تکمیل و به روزسانی اطلاعات و دریافت کد رهگیری اقدام کنند، از این رو دارندگان قبوض ودیعه‌گذاری حج تمتع مربوط به ثبت‌نام‌های عمومی سال‌های ۱۳۶۰ و ۱۳۶۳ با مبالغ مختلف ۱۸.۰۰۰، ۲۰.۰۰۰، ۲۵.۰۰۰، ۲۷.۰۰۰ تومانی باید قبل از ثبت‌نام به دفتر حج و زیارت استان مربوطه مراجعه و نسبت به به روز رسانی و یا تبدیل قبض خویش به قبض جدید یک میلیون تومانی (با حفظ سابقه) اقدام کنند. ضمناً دارندگان قبوض ودیعه‌گذاری ۸۰۰.۰۰۰ تومانی مربوط به سال‌های ۱۳۷۷ و ۱۳۷۸ نیز با لازم است با مراجعه مستقیم به یکی از شعب بانک ملی و با بهره‌مندی از مزایای مالی مربوطه قبوض خود را به قبض ودیعه‌گذاری یک میلیون تومانی تبدیل کنند. بدیهی است درصورت عدم طی فرآیند ذکرشده امکان انجام تکمیل اطلاعات، رزرو و ثبت‌نام در کاروان برای دارندگان اینگونه قبوض فراهم نخواهد بود.

۲- باتوجه به اینکه ثبت‌نام قطعی در کاروان (پس از ثبت‌نام اولیه) منوط به مراجعه و ارائه به موقع مدارک به مدیر کاروان، پرداخت بخش اول هزینه سفر به میزان ۲۵ میلیون تومان (بااحتساب اصل مبلغ ودیعه وسود متعلقه) و انجام معاینات پزشکی و اخذ تأییدیه پزشک و نیز واریز باقی مانده هزینه سفر است و از طرفی لازم است تا ظرفیت کاروان‌ها به منظور انجام اقدام بعدی از جمله برگزاری جلسات آموزشی، ارائه گذرنامه معتبر، درج و ارسال اطلاعات برای اخذ روادید و در حداقل زمان ممکن تکمیل شود؛ لذا چنانچه افراد در زمان مقرر و اعلام شده برای ثبت‌نام قطعی (بر اساس آنچه که در بخش نحوه مراجعه و ثبت‌نام مراجعه کنندگان قید شده)، اقدام نکنند، رزرو و ثبت‌نام اولیه آن‌ها (به دلیل عدم تکمیل مراحل)، از سوی کاروان قابل ابطال بوده و باقی مانده ظرفیت کاروان در اختیار دارندگان سایر اولویت‌ها قرار خواهد گرفت.

۳- پس از سپری شدن مدت ثبت‌نام، ظرفیت‌های خالی برابر جدول زمان‌بندی فوق در اختیار اولویت‌های ذخیره قرار گرفته و نیز به محض تکمیل ظرفیت کاروان‌های هر استان/ شهرستان/ شهر، امر ثبت‌نام در کاروان مربوطه پایان یافته و به هیچ عنوان امکان افزایش وایجاد ظرفیت جدید وجود ندارد.

ب- تاریخ اعلام و درج مشخصات کاروان‌ها در استان‌ها

- فرآیند ثبت نام در تمامی استان‌ها از ساعت ۱۰ صبح روز ۹ اسفند ماه ۱۳۹۸ خواهد بود و اسامی، نشانی و تلفن دفاتر ثبت نام مدیران و مشخصات کاروان‌های حج تمتع در سطح استان، پیش از آغاز ثبت نام قابل رویت خواهد بود.

ج- نحوه مراجعه و ثبت‌نام متقاضیان:

انتخاب کاروان و ثبت‌نام اولیه در کاروان‌های حج تمتع سال ۱۳۹۹ از متقاضیان با مراجعه به نشانی اینترنتی زیر و به‌صورت غیرحضوری بوده و متقاضیان باید ابتدا نسبت به ثبت‌نام اولیه در یکی از کاروان‌های استان محل سکونت خود مبادرت کرده و سپس به مرور زمان به مدیر کاروان مربوطه مراجعه و پس از تحویل اصل قبض ودیعه‌گذاری خود به مدیر کاروان سایر مراحل ثبت‌نام را (از قبیل تحویل مدارک، واریز بخش اول هزینه سفر، انجام معاینات واخذ تأییدیه پزشکی و واریز باقی مانده هزینه سفر) به موقع پیگیری و نهایی کنند.

د‌- مدارک مورد نیاز به هنگام مراجعه به کاروان به منظور قطعی کردن رزرو ثبت‌نام:

– اصل قبض ودیعه‌گذاری اولیه

– کارت ملی

توجه: تحویل سایر مدارک مورد نیاز از قبیل گذرنامه معتبر و عکس پس از ثبت‌نام توسط مدیر کاروان به متقاضی اعلام خواهد شد؛ تأکید می‌شود نسبت به آماده‌سازی این مدارک از هم اکنون اقدام لازم معمول شود.

ذ‌- نحوه پرداخت هزینه تشرف:

هزینه قطعی سفر هر کاروان بر مبنای مخارج ارزی و ریالی برای هر زائر محاسبه و مبلغ نهایی آن برای هر کاروان درج و در دو مرحله، بخش اول۲۵۰ میلیون ریال (بااحتساب اصل مبلغ ودیعه‌گذاری وسود متعلقه) و بخش دوم مبلغ باقی مانده هزینه سفر (که زمان دریافت آن از طریق مدیر کاروان به زائر اعلام می‌شود) اخذ خواهد شد. از آنجایی که ودیعه یک میلیون تومانی اولیه که در هنگام ثبت‌نام توسط افراد پرداخت شده است، به صورت علی‌الحساب بوده؛ لذا زائرین محترم باید پس از ثبت‌نام و تحویل مدارک به کاروان، بلافاصله با مراجعه مجدد به سامانه فوق و درج اطلاعات مورد نیاز نسبت به رویت مبلغ قابل پرداخت (بخش اول هزینه سفر) که از طریق درگاه پرداخت الکترونیکی با استفاده از کارت‌های عضو شتاب ممکن است، بدون نیاز به مراجعه حضوری به شعب بانک ملی هزینه سفر خود را پرداخت کرده و سپس باید انجام معاینات و اخذ تائیدیه پزشکی را در اسرع وقت دنبال کنند.

نکات ضروری و لازم

۱- انتخاب و ثبت‌نام متقاضی در کاروان‌هایی میسر خواهد بود که با اطلاعات تکمیل و بروزشده متقاضی در سامانه http://reserve.haj.ir مطابقت داشته باشد (از حیث استان و شهرستان محل اعزام و سایر اطلاعات درج شده از سوی فرد در سامانه تکمیل اطلاعات).

۲- متقاضیان پس از قطعی شدن ثبت‌نام باید رسید مربوطه را از مدیر کاروان دریافت و ضمن مطالعه مندرجات آن، رسید ثبت‌نام را نزد خود نگهداری کنند.

۳- چنانچه متقاضی پس از انجام رزرو و ثبت‌نام قطعی در زمانبندی و مهلت اعلام شده از سوی کاروان نسبت به واریز هزینه سفر اقدام نکنند منصرف از سفر تلقی شده و رزرو وی در کاروان به صورت یک طرفه و سیستمی ابطال می‌شود و در صورت تمایل باید مراحل را مجدداً در ظرفیت‌های خالی کاروان‌ها دنبال کند.

۴- متقاضیان محترم باید در زمان مربوطه با هماهنگی مدیر کاروان نسبت به مراجعه به پزشک و مراکز پزشکی مورد نظری که از سوی مدیرکاروان معرفی می‌شود اقدام و در صورت تأیید استطاعت پزشکی مراحل نهایی سفر خود را دنبال کند؛ بدیهی است در صورت عدم مراجعه به موقع به پزشک و انجام معاینات مربوطه و یا عدم تأیید استطاعت پزشکی، فرآیند ثبت‌نام و اعزام فرد متوقف و فرد دارای اولویت دیگر جایگزین خواهد شد.

۵- مدیر کاروان موظف است با هم‌فکری و هم‌کاری سه نفر از افراد برگزیده از سوی زائرین که در اولین جلسه آموزشی انتخاب می‌شوند درخصوص تهیه ملزومات شخصی زائرین نظیر ساک، لباس احرام و سایر موارد ازقبیل نحوه‌ی انتقال به فرودگاه (که به هزینه زائرین خواهد بود) تمهیدات لازم را فراهم کند. نظارت بر این‌گونه هزینه‌ها بر‌عهده سه نفر مذکور خواهد بود.

۶- متقاضیان اعزام به حج تمتع که در کاروان ثبت‌نام قطعی کرده‌اند باید در صورت تشکیک به ممنوع‌الخروج بودن خود قبل از تشرف و در فرصت متقتضی با مراجعه به مراکز مربوطه در این باره اطمینان لازم را کسب کنند. بدیهی است جبران هرگونه خسارات مالی احتمالی در اینخصوص برعهده شخص متقاضی بوده که در هزینه‌های انصراف از سفر لحاظ خواهد شد.

۵- گذرنامه:

متقاضیان واجد شرایط در صورت نداشتن گذرنامه بین‌المللی از هم‌اکنون نسبت به اخذ گذرنامه اقدام کنند. ضمناً متقاضیانی که دارای گذرنامه با تاریخ اعتبار کمتر از ۳۰ دی ماه ۱۳۹۹ هستند نیز باید نسبت به تمدید و یا تعویض گذرنامه خود اقدام کنند؛ همچنین به اطلاع می‌رساند که همانند سال‌های گذشته با تعامل و همکاری مجدانه ادارات کل گذرنامه ناجا، امور مربوط به گذرنامه حجاج از طریق دفاتر پلیس + ۱۰ در کوتاه‌ترین زمان ممکن قابل انجام خواهد بود، از این رو زائرین محترم باید حداکثر تا اوایل اردیبهشت ۱۳۹۹، پیش‌بینی تحویل گذرنامه خود به مدیر کاروان را کنند.

ر‌- نحوه دریافت وجه قربانی زائران:

پس از توافق با بانک توسعه اسلامی در عربستان و نهایی شدن وجه قربانی، مراتب از طریق کاروان به اطلاع زائرین خواهد رسید تا نسبت به واریز آن به حسابی که از سوی سازمان به آنان اعلام می‌شود، اقدام کنند.

ز‌- واگذاری قبوض:

ودیعه‌گذارانی که به هردلیل امکان تشرف را نداشته و قصد واگذاری قبض خود را به دیگری دارند می‌توانند با مراجعه به سامانه زیر و سپس از طریق دفاتر زیارتی انتخابی (در سامانه مربوطه) درخواست خود را پیگیری کنند. در ضمن افرادی در این سامانه افرادی که قصد دریافت قبض را دارند نیز امکان ثبت درخواست و پیگیری خواهند داشت.

س‌- شرایط تشرف مشمولین وظیفه، نظامیان، مقامات و مدیران دستگاه‌های دولتی:

شرایط خروج از کشور مشمولین و نیرو‌های نظامی و انتظامی تابع مقررات مربوطه خواهد بود و سفر آن دسته از مقامات و مدیران دستگاه‌های اجرایی و نیز فرمانداران و بخشداران که قبلاً به حج تمتع مشرف شده‌اند تابع مفاد بخشنامه شماره ۶۱۶۸۹/۴۸۱ مورخ ۴/۱۰/۸۴ دبیر محترم هیأت دولت خواهد بود.

ش‌- جهت آگاهی بیشتر متقاضیان محترم تشرف:

۱- با توجه به اینکه در حج تمتع بسیاری از امور از جمله مسکن حجاج براساس مقررات وزارت حج عربستان سامان‌دهی و به اجرا گذاشته می‌شود و سازمان حج و زیارت برای انتخاب هتل‌ها و یا تقسیم ظرفیت‌ها با محدودیت‌هایی روبروست، لذا سرانه زائری اسکان حجاج در مدینه منوره و مکه مکرمه حدود ۴ متر مربع و حداکثر اسکان پنج نفر در هر اتاق، با احتساب امکانات داخل اتاق تعیین شده و سازمان حج و زیارت بر این اساس نسبت به تامین محل اسکان حجاج اقدام کرده است.

۲- سازمان حج و زیارت تلاش خواهد نمود تا اسکان حجاج در مدینه منوره را در نزدیک‌ترین هتل‌ها به حرم نبوی شریف فراهم نماید، لیکن در مکه مکرمه با عنایت به شرایط خاص اسکان، هتل‌های مورد استفاده حجاج در مناطق مختلف است که با توجه به بعد مسافت تا مسجدالحرام زائران گرامی برای تشرف به حرم از اتوبوس‌های مخصوص زائران ایرانی که از مناطق مختلف به ایستگاه‌های اطراف حرم تردد می‌کنند؛ استفاده خواهند کرد.

۳- با عنایت به مطالب فوق، هزینه مسکن هر زائر باتوجه به ساختمان محل اسکان در مدینه منوره ومکه مکرمه محاسبه و تعیین گردیده است؛ بنابراین یکی از دلایل اساسی تفاوت هزینه‌های هر کاروان، مکان اقامت آنان در هر یک از دو شهر مذکور است.

۴- گروه‌های قیمتی هتل‌ها بر اساس امتیازبندی انجام شده و هتل‌های اجاره شده در مکه مکرمه و مدینه منوره شامل گروه‌های قیمتی ۲ الف، ۲ ب، ۲ ج، ۲ د، ۳ الف، ۳ ب، ۳ ج، ۳ د است.

۴- همان‌گونه که اشاره شد تفاوت هزینه‌های کاروان‌ها ناشی از اختلاف قیمت اجاره‌بهای مسکن و... است؛ از این‌رو به متقاضیان محترم توصیه می‌شود از ابتدا دقت کافی در انتخاب کاروان خود را داشته باشند؛ زیرا به‌دلیل ایجاد مشکلات اجرایی، جابه‌جایی زائر از کاروانی به کاروان دیگر مقدور نخواهد بود.

۵- درصورت اخذ مجوز‌های لازم از سوی مبادی ذیربط انشاء‌ا. کلیه زائرین مدینه اول از ایستگاه‌های پروازی تعیین شده مستقیماً به مدینه منوره اعزام و زائرین مدینه دوم نیز از ایستگاه‌های پروازی خود مستقیماً به جده اعزام خواهند شد.

انتهای پیام/

سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۱۵
در انتظار بررسی: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۴ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۹
عالی بود ممنون
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۳ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۸
شرط حج تموّل مالی و یک واجب شرعی است.شرط دبی و ترکیه و تایلند چیست؟
پس لطفاً سفسطه از روی غفلت و‌جهالت نفرمایید.
با احترام
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۴ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۷
سلام حج فقط شده یک رویا برای مردم کم درامد فقط در خواب
جویای حق
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۷
عزیزان مطمئن باشید حکم جهان شمول حق هر چه باشد در رتستای خیر بشر است. خدایی که انسان را آفریده و به تمام زوایای وجودی او احاطه دارد و مشکلات گذشته, حال و پیشروی او را میداند, این حکم را صادر کرده جای نگرانی نیست.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۲۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۷
حاج خانم و حاج آقای عزیز زیارتتون قبول انشالله بادست پر از معنویت برگردین
حالا که قسمت شده و دارید میرید و مطمئنا از پولدارهای کشورمون هستید که حج بهتون واجب شده بهچند تا نکته توجه کنید
۱ از عربستان هیچ خریدی نکنید هر سوغاتی که قراره بخرید قبل از رفتن برین تو شهر خودتون انجام بدین بریزید تو ساک موقع برگشتن به بچه ها بگیید بذارن دم دست .فامیلا فک کنن از اونجا آوردین .با این تیر دو نشون میزنید یکی اینکه پولتون بمب نمیشه رو سر مردم یمن .یکی اینکه اقتصاد کشور خودمون رونق پیدا میکنه
۲ به فکر نیازمندای اطراف خودتون باشید .اگه قراره تو این مسیر صد میلیون خرج کنید بکنید ۹۰ میلیون .۱۰ میلیونشو خرج یه گرفتار کنید نه بکنید ۹۹ میلیون یه میلیونشو خرج کسی دیگه ای بکنید
همیشه یادتون باشه شاید صد میلیون برا شما پول خرده ولی یه میلیون برا خیلیا حکم میلیاردو داره
اونا رو دریابیم .که حج مقبول اونا هستن
یا علی
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۵۶ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۷
با سلام خدمت شما
اینجانب شخصا اگر قسمت شد که برم حج تمتع، اگه پولش جور بشه فقط هزینه ثبت نام‌ رو تنها میدم و هیچ خرج دیگه مثل خرید سوغات و یا مهمانی دادن رو اصلا انجام نمیدم حتی اگه پول به اندازه کافی داشته باشم باز هم فقط هزینه حج رو میدم
کوثر جووووون
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۴۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۶
ممنون که برای سفر حج اطلاعات رارنوشته بودید که مردم می خواهند برند سفر حج نوشید که بدونند.
ممنون از ضحمات شما.
حسن حمزه ئی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۶
سلام خسته نباشبد میخاصتم ببینم هزینه مکه چقدر برمیداره ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۴ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۶
لغو میشه بیخود دلتونو صابون نزنید
A
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۳ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۶
حجاج عزیز.تو رو خدا یه کم فکر کنید.فعلا با رفتن به حج دارید به وهابیت کمک میکنید
ولی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۵ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۶
از این طرف میگن در جاهای عمومی کمتر حاضر نشید از اون طرف برای ثبت نام حج برنامه ریزی میکنند!!!
arman
|
Netherlands
|
۱۲:۰۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۶
یعنی با این همه ظلم عربستان و انواع بیماری ها حج تعطیل نمیکنید
ناسناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۶
حاج آقا و حاج خانم محترم.خدا رو میشه تو مملکت خودمون هم پیدا کرد.خیلی خیلی نزدیکتره فقط باید چشمامون رو باز کنیم.چرا میخایی مقداری ارز و سرمایه هرچه هم که باشه رو ببرین بدین به عربستان جنایت کار؟که آون هم خرج خرید سلاح آمریکایی و اسرائیلی کنه و از اونا علیه مردم مظلوم یمن و ترور دانشمندان ما استفاده کنه .آیا واقعا این حج تو این شرایط واجبه؟
بيداد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۶
مسافران حج، ترکیه، دبی و..... نباید ارز خارج بشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۴ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۶
بااین بی پولی وگرانی وگران بودن حج، غیراز خرپولها، کسی نمی تونه بره حج!؟!؟!
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر