کد خبر: ۷۲۶۲۱۳۵
تاریخ انتشار: ۰۷ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۷:۴۲
۰۷ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۷:۴۲
کد خبر : ۷۲۶۲۱۳۵
سخنگوی ستاد تنظیم بازار مطرح کرد؛

کلامی گفت: عرضه فوق العاده کالا‌های اساسی در میادین میوه و تره بار، فروشگاه‌های زنجیره‌ای و شبکه‌های منتخب توزیع، آغاز شد.

پای مواد بهداشتی و ژل ضدعفونی کننده به مترو باز شد/ عرضه گسترده اقلام اساسی با نرخ مصوببه گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان،  محمدرضا کلامی سخنگوی ستاد تنظیم بازار از برگزاری جلسات روزانه ستاد تنظیم بازار به منظور رصد و پایش و تأمین به موقع کالا‌های اساسی در ایام پایانی سال خبر داد و گفت: طبق تصمیمات روزانه کارگروه تنظیم بازار کشور و کمیته‌های رصد و پایش که ذیل کارگروه تشکیل شده، مقرر گردید با توجه به تأمین بسیار خوب ارز کالا‌های اساسی، ترخیص این کالا‌ها مانند روغن خام، برنج، ذرت و شکر بدون هیچ گونه محدودیت و یا مجوزی از سوی گمرک ایران اقدام شود.

سخنگوی ستاد تنظیم بازار افزود: بر اساس بررسی وضعیت تولید و تأمین کالا‌های مهم و ضروری کشور باید به این نکته توجه داشت در کشوری که اندازه بازار آن ۴۰۰ میلیارد دلار است، ضریب وابستگی به حدود ۴۰ میلیارد دلار یعنی معادل ۱۰ درصد می‌رسد به طوری که علیرغم اینکه اکثر واحد‌های تولیدی کشور در فضای رقابتی تاکنون کمتر از ۵۰ درصد ظرفیت خود را استفاده می‌کردند، این امکان برای کشور فراهم است که میزان تولید و عرضه در این واحد‌ها تا سقف صددرصد افزایش یابد.

او تصریح کرد: با درخواست و همراهی تمامی واحد‌های تولیدی کشور در کالا‌های پرمصرف ایام پایانی سال با تصویب ستاد تنظیم بازار و همراهی بخش خصوصی، تولید با سه شیفت کاری به صورت حداکثری در حال انجام است و از بُعد تأمین مواد اولیه نیز هیچ گونه مشکلی وجود ندارد.


بیشتر بخوانید: با اتکا به توان کشور؛ نیازمان برای مقابله با کرونا را برطرف می‌کنیم


کلامی با قدردانی از حس مسئولیت و همراهی بخش تولید کشور خاطرنشان کرد: قطعا با درایت و هوشمندی طرف تقاضا یعنی مصرف کنندگان، بازار در تعادل کامل خواهد بود، این در شرایطی است که طبق اختیار محوله از سوی کارگروه تنظیم بازار به دفتر تأمین، توزیع و تنظیم بازار وزارت صنعت و با عنایت به ذخایر مکفی کشور مقرر شده عرضه حداکثری کالا‌های اساسی و ضروری به هر میزانی که استان‌ها نیاز داشته باشند، در اولویت قرار گیرد.

او تأکید کرد: طبق تصمیمات امروز کارگروه تنظیم بازار، علاوه بر روند عادی تأمین و توزیع کالا‌های اساسی، مقرر گردید سهمیه ویژه‌ای در روغن، شکر، برنج، گوشت قرمز و مرغ به شبکه‌های مطمئن و منتخب از جمله فروشگاه‌های زنجیره‌ای و میادین میوه و تره بار اختصاص یابد که این علاوه بر سهمیه‌های قبلی ابلاغی خواهد بود.

سخنگوی ستاد تنظیم بازار افزود: تأکید دولت بر حفظ آرامش و تأمین به موقع کالا‌های اساسی موردنیاز مردم است و این روند استمرار خواهد یافت، ضمن اینکه در جلسه تنظیم بازار عرضه گوشت از محل ذخایر با حداکثر ۱۰ درصد سود در شبکه‌های توزیع مصوب و ابلاغ شد به نحوی که علاوه بر گوشت منجمد وارداتی با نرخ ۴۱۸۰۰ تومان برای مصرف کنندگان، قرار است گوشت ران با نرخ ۴۴۰۰۰ تومان به صورت حداکثری در شبکه‌های منتخب از جمله میادین میوه و تره بار و فروشگاه‌های زنجیره‌ای و تعاونی توزیع شود.

کلامی ادامه داد: علاوه بر سهمیه‌های عادی عرضه شکر، قرار بر این است که سهمیه ویژه تخصیصی به استان‌ها به میزان ۳۰ هزار تن شکر برای دو شبکه فروشگاه‌های زنجیره‌ای و میادین میوه و تره بار در بسته بندی‌های یک کیلوگرمی تخصیص یابد تا با قیمت هر بسته ۵ هزار و ۹۰۰ تومان عرضه شود، لذا مشکلی از بُعد تأمین کالا در کشور وجود ندارد.

او بیان کرد: تقاضای کاذب ناشی از برخی شایعات با شیوع ویروس کرونا با توزیع ویژه تمامی کالا‌های اساسی و اقلام بهداشتی مورد نیاز مردم به نرخ مصوب پاسخ داده می‌شود و توزیع حداکثری کالا‌ها مستمرا ادامه خواهد داشت.

کلامی گفت: طبق اعلام دبیر انجمن صنایع شوینده، واحد‌های تولیدی محصولات شوینده اقدام به تولید به صورت سه شیفت کرده تا بتوان کالا‌های پرمصرف از جمله مایع دستشویی و ژل ضدعفونی کننده را با نرخ مصوب به صورت گسترده توزیع کرد، به نحوی که مقرر گردید تا عرضه گسترده مایع دستشویی و ژل ضدعفونی کننده دست با قیمت مصوب در میادین میوه و تره بار، ایستگاه‌های مترو و کانتینر‌های سیار در میادین اصلی و سایر نقاط شهر انجام شود.

سخنگوی ستاد تنظیم بازار تصریح کرد: علاوه بر شبکه‌های رسمی فعلی، عرضه مستقیم در کانکس‌هایی که در فضا‌های مختلف شهر از جمله میادین میوه و تره بار استقرار خواهند یافت، مواد شوینده و ژل ضدعفونی کننده دست به صورت بدون واسطه، مستقیم و با قیمت مصوب توسط واحد‌های تولیدی عرضه شود.

انتهای پیام/

سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر