کد خبر: ۷۲۶۵۴۹۶
تاریخ انتشار: ۰۲ فروردين ۱۳۹۹ - ۲۳:۰۱
۰۲ فروردين ۱۳۹۹ - ۲۳:۰۱
کد خبر : ۷۲۶۵۴۹۶
مجازی سفر کنید؛

بهترین فصل سال برای سفر، بهار است، اما امسال به دلیل شیوع بیماری کرونا به صورت مجازی در سفر به شهر‌های مختلف ایران زیبا با ما همراه باشید.

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، امسال به دلیل شیوع بیماری کرونا بهتر است از سفر های غیر ضروری جلو گیری کنیم . به این بهانه شما را به صورت مجازی به سفر به یکی از مکان های دیدنی ایران زیبا برده ایم  امید است بعد از عبور از این بحران و شکست این بیماری به صورت حضوری از این مکان های زیبا دیدن کنید. با ما همراه باشید.

سفر به زنجان

«زنجان» نام استانی‌ست که درست در نزدیکی سر این گربه‌ی ایرانی قرار گرفته و دارای تاریخچه‌ای بسیار کهن می‌باشد که ندای تحسین هر آدمی را بیدار می‌کند! جدایی از تاریخچه‌ی کهنی که در بند بند این شهر دیده می‌شود، جاذبه‌های طبیعی آن را نمی‌توان نادیده گرفت زیرا زنجان با داشتن آب و هوایی خاص و خنک، به عنوان بهشتی معتدل شناخته می‌شود که هر ساله و به خصوص در تابستان، میزبان عده‌ی کثیری از طبیعت دوستان است.

این شهر همه چیز تمام با داشتن خوراکی‌هایی همچون خورش آلوچه با مرغ، پیازو، بوغدا آشی و … نیز به عنوان میعادگاهی برای خوراک دوستانی محسوب می‌شود که از طعم تکراری غذاهای روزمره خسته شدند و به دنبال کشف مزه‌هایی تکرار نشدنی هستند.

اما متاسفانه تا به حال آنگونه که شایسته‌ی زنجان است، به وصف آن پرداخته نشده! پس  ما برای ادای دینی دیرینه به این شهر به معرفی گوشه‌ی کوچکی از جاذبه‌های این شهر پرداخته ایم.

۱- گنبد سلطانیه زنجان

گنبد سلطانیه زنجان | هوزاس

معماری نوعی هنر زیباشناسی است که در قالب جان دادن به مصالحی بی‌روح می‌گنجد و چنان آن را آراسته می‌کند که گفتار آدمی از حیرت، خاموش می‌شود.

این هنر زیبا در نزد ایرانیان جلوه‌ی ویژه‌ای پیدا کرده و با رنگ فیروزه‌‌ای شاخصی که در جای جای عمارت‌های باشکوه وجود دارد، حد اعلایی از سبک معماری ایرانی را به نمایش گذارده است. یکی از آثاری که به وضوح این هنر را به تصویر کشیده است، «گنبد سلطانیه» می‌باشد. این گنبد تاریخی الهام بخش ساخت کلیسای سانتاماریا دلفیوره ایتالیا و تاج محل هند بوده و دارای قدمتی تاریخی می‌باشد.

این مسجد باشکوه در مسیر تهران-زنجان با گنبد تمام فیروزه‌ای خود، چنان از دیدگان شما دلبری می‌کند که محال است لحظه‌ای توقف نکنید و به دیدن جلال و شکوه آبی رنگش ننشینید.

۲- بازار زنجان

بازار زنجان | هوزاس

درست در قلب این استان خرم، بازاری پهناور وجود دارد که عنوان طولانی‌ترین بازار ایران را ازان خود کرده است. «بازار زنجان» با داشتن تیمچه‌ها و سراهای مختلف، قابلیت این را دارد که تا ساعت‌های متمادی شما را در میان دنیای رنگارنگ خود سرگردان کند و به عبارتی، در بازار زنجان همانند دیگر بازارهای پهناور ایران زمین، از شیر مرغ تا جان آدمیزاد یافت می‌شود!

۳- رختشویخانه زنجان

رختشویخانه زنجان | هوزاس

شستن رخت و لباس و ظروف در شهری که میزبان ۳ فصل طاقت فرسای مملو از سرما است، بسیار سخت و دشوار می‌باشد به خصوص در زمان‌هایی که تکنولوژی مدرنی وجود نداشته که به کمک مردم بیاید! اما خردمندی نخستین شهردار زنجان به یاری زنان زحمت کش این شهر آمد!

وی دستور ساخت بنایی را داد که امروزه تحت عنوان «رختشوی خانه زنجان» و یا به عبارتی بابا جامال چوقوری شناخته می‌شود. این محل امروز کمابیش در مرکز شهر زنجان قرار گرفته و در محله قدیمی عباسقلی‌خان نبش خیابان سعدی واقع است. رختشویخانه پس از مرمت و بازسازی با شماره ۱۷۴۷ به عنوان موزه مردم‌شناسی زنجان ثبت تاریخی شد.

۴- دودکش جن

 دودکش جن | هوزاس

از آن دست مکان‌های بکری که برای عده‌‌ی کثیری از زنجانی‌ها نیز ناشناخته است، «دودکش جن» می‌باشد. این مکان رویایی که در ۱۲۰ کیلومتری زنجان قرار دارد، بیشترین شباهت را به دره‌ی گرند کانیون آریزونا دارد و از همین رو لقب گرند کانیون زنجان را ازان خود کرده است! اما افسانه‌هایی درباره‌ی این مکان وجود دارد که ساخت آن را به اجنه و دیوها نسبت می‌دهد!

دودکش جن در اصطلاح زمین‌شناسی «هودو» نامیده می‌شود و در اصل به نوعی فرسایش گفته می‌شود که بر اثر آن مناره‌های بلند و نازکی از رسوبات و سنگ‌هایی از لایه‌های ابتدایی باقی می‌مانند.

منبع: سامتیک/ مجله سفر هوزاس

انتهای پیام/

سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر