کد خبر: ۷۲۶۷۴۵۵
تاریخ انتشار: ۰۳ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۶:۳۵
۰۳ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۶:۳۵
کد خبر : ۷۲۶۷۴۵۵
نوروز با کتاب؛

کتاب «فروغ ابدیت» به بیان وقایع مهم پرداخته و از افسانه‌ها و خرافاتی که با تاریخ زندگی پیامبر اسلام (ص) آمیخته شده است، خالی است.

تجزیه و تحلیلی از زندگی پیامبر(ص) در فروغ ابدیتبه گزارش خبرنگار حوزه ادبیات  گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، پیرامون زندگانی پیامبر اسلام (ص) بزرگ‌ترین پیشوای بشر، کتاب‌ها و رساله‌های زیادی نوشته شده است، ولی بیشتر این کتاب ها، یکی از دو اشکال را دارد: یا کتاب به صورت وقایع نگاری و بیان متون حوادث تاریخی است، بدون این که در آن‌ها تجزیه و تحلیل و داوری صحیح و بررسی انجام بگیرد؛ حتی گروهی از بیان علل و انگیزه‌ رویداد‌های اسلامی و نتایج و ثمرات آن‌ها نیز پرهیز نموده اند؛ یا این که یک سلسله حدسیات بی اساس و اجتهاد‌های بی دلیل، به عنوان قضاوت بررسی و قضاوت با بیان حوادث آمیخته گردیده و به نام کتاب تحقیقی، تاریخی در اختیار علاقه‌مندان تاریخ اسلام گذارده شده است.

اما کتاب «فروغ ابدیت»؛ تاریخی است روشن و گویا از زندگی پیامبر بزرگ اسلام (ص) که به اتکاء بزرگ‌ترین مدارک تاریخی اسلام تهیه شده و با قلمی کاملاً روان و شیوا نگارش یافته است. یکی از مزایای مهم این کتاب این است که در آن تنها به ذکر حوادث تاریخی قناعت نشده؛ بلکه سعی شده تجزیه و تحلیل لازم، درباره‌ علل حوادث گوناگون و نتایج آن ها، آن چنان که شیوه‌ یک نویسنده‌ی محقق است به عمل آید تا هدف نهایی که همان آموزنده بودن تاریخ است، به طور کامل بیان گردد.

امتیاز مهم دیگر این کتاب این است که با مدرک تاریخی شیعه، کاملاً منطبق است و از افسانه‌ها و خرافاتی که دست‌های آلوده به تاریخ زندگی پیشوایان بزرگ اسلام آمیخته است، خالی می‌باشد. مطالعه‌ دقیق این کتاب به عموم مسلمانان روشنفکر مخصوصاً «جوانان عزیز» توصیه می‌گردد و امید است جوانان پرشور و باایمان بتوانند با الهام از زندگی پر افتخار پیامبر (ص)، طرح یک زندگی نوین و پر افتخار را برای خود بریزند.

کتاب «فروغ ابدیت»، در موارد اختلاف میان تاریخ نویسان اهل تسنن و شیعه، عقیده‌ نویسندگان شیعه را با مدارک و شواهد تاریخی، روشن و مبرهن ساخته و هر نوع شبهه و اشکال را در حقانیت نظر به شیعه برطرف ساخته است. این کتاب قبلاً در مجله‌ علمی «درس‌هایی از مکتب اسلام» به صورت سلسله مقالات، چاپ شده است، ولی به درخواست گروهی از خوانندگان، پس از تجدیدنظر کامل، به صورت کتابی نفیس و قابل اعتماد در اختیار علاقه‌مندان تاریخ اسلام قرار گرفته است، مندرجات کتاب حاضر در دو جلد شامل شصت و پنج فصل است.

این کتاب با بیانی روشن و منابعی معتبر، به توضیح و شرح وقایع و حوادث مهمی از تاریخ زندگانی پیامبر که امور زندگی بیش تری دارد، پرداخته است.

از ویژگی‌های برجسته این نوشتار ارزشمند، انطباق کامل آن با مدارک و اسناد شیعه است. در این کتاب، اوضاع و احوال عرب‌های پیش از اسلام و شبه جزیزه عربستان، نیاکان پیامبر، میلاد، جوانی، بعثت و حوادث سال اول تا یازدهم هجرت پیامبر، همراه با تحلیل و توضیح آمده است.

برخی از عناوین و مباحث مطرح شده در کتاب « فروغ ابدیت» به شرح زیر است:

شبه جزیره عربستان یا گهواره تمدن اسلامی ,عرب پیش از اسلام , اوضاع روم و ایران دو امپراطوری بزرگ جهان, نیاکان پیامبر اسلام (ص), میلاد پیامبر (ص),دوران کودکی پیامبر (ص), بازگشت به آغوش خانواده , دوران جوانی, از شبانی تا تجارت, از ازدواج تا بعثت, نخستین جلوه حقیقت, نخستین وحی, انقطاع وحی, دعوت عمومی,داوری قریش درباره قرآن,نخستین هجرت,حربه‌های زنگ زده, افسانه غرانیق, محاصره اقتصادی ,مرگ ابوطالب, معراج از نظر قرآن و حدیث و تاریخ, سفری به طائف و...

گفتنی است کتاب « فروغ ابدیت» نوشته آیت الله جعفر سبحانی که توسط انتشارات بوستان کتاب قم راهی بازار کتاب شده است.

انتهای پیام/

 

سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۳
بسم الله
من این کتاب ارزشمند را خوانده ام . به قدری شیوا نوشته شده است گویی که من در آن زمان میزیستم و در کنار پیامبر عظیم الشان بسر میبردم .
خداوند به آیت الله سبحانی جزای عظیم اعطا فرماید . آمین یا رب العالمین .
حسین غلامی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۳
چگونه خریداری کنیم
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر