کد خبر: ۷۲۷۴۱۳۶
تاریخ انتشار: ۰۵ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۸:۳۵
۰۵ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۸:۳۵
کد خبر : ۷۲۷۴۱۳۶
در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح شد؛

علیرضا آذر خاطره جالب خود را از سفرش به شمال کشور بیان کرد.

خبرنگار حوزه ادبیات  گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان- نوروز عید باستانی ایرانیان است و هرساله فرا رسیدن آن را جشن می‌گیرد. به مناسبت فرارسیدن آن با علیرضا آذر از شاعران کشورمان گفتگو کردیم.

مهمترین اتفاق در سال ۹۸ از نظر شما چه بود؟

اتفاقات خوب و بد در سال ۹۸ زیاد بود؛ مهمترین آن همین دستگیر شدن سرزمینمان با بیماری کرونا است. اتفاق بدی که بیشتر برای روح من افتاد و جسمم را درگیر نکرد. امیدوارم هرچه زودتر مردم سرزمینمان از این بیماری بسیار بسیار مزاحم خلاص شوند.

خاطره جالبی از نوروز دارید که برایمان بگویید؟

غالبا نوروز را با خانواده پدری‌ام سر می‌کنم. زمانی که تازه ازدواج کردم با چند تن از دوستانم به یکی از مناطق شمالی کشور رفتیم. وقتی به ویلای کوچک دوستم ساعت سه صبح رسیدیم دیدیم شیر آب و موتور آب باز بود. ساعت سه صبح سوز زیادی در منطقه وجود داشت. ۸ نفر آدم می‌خواستند به ویلا بروند. همه ویلا را آب گرفته بود و هیچ چیزی نداشتیم مجبور شدیم در ماشین بخوابیم. ما چهار مردی که در آنجا بودیم از ساعت ۴ تا هفت و نیم، هشت صبح فرش‌ها را از ویلا بیرون می‌آوردیم و پهن می‌کردیم تا خشک شود.

اگر بخواهید از میان هفت سین نوروز یکی را انتخاب کنید کدام یک را انتخاب می‌کنید؟

سیر را انتخاب می‌کنم؛ به دلیل اینکه خاصیت دوا و درمانی دارد و اینکه مظهر سلامت است. علیرغم بوی بدی که دارد آن را انتخاب می‌کنم. سطح ایمنی بدن مردم با خوردن سیر افزایش می‌یابد. انتخاب یکی از هفت سین‌ها نوعی از تفال زدن است امسال به سیر تفال می‌زنیم ان‌شاءالله سال ۹۹ را برایمان سالی نیک می‌گیرد.

متفاوت‌ترین عیدی که گرفتید چه بود؟

متفاوت‌ترین عیدی را سال ۸۳ از همسرم گرفتم. یادم می‌آید در آن زمان صد هزار تومان مبلغ چشمگیری بود. آن هم برای آن شرایط و طبقه‌ای که خانواده ام در آن بود. حدود ۹۳ تا ۹۴ هزار تومان بدهکار بودم. عید شده بود در آن زمان نامزد بودیم بدون اینکه از جریان بدهی ام خبر داشته باشد ناهار با هم بیرون رفتیم و دو تراول ۵۰ هزار تومانی را در یک پاکت به من داد و من به سرعت آن را خرج کردم و بدهی ام را دادم.

اگر بخواهید یک سین به سین‌های سفره هفت سین اضافه کنید آن چه خواهد بود؟

الان به ذهن هر کسی که از او این سوال را بپرسید قطعا سلامتی به ذهنش می‌رسد. به دلیل اینکه در این سال ۹۸ اتفاقات عجیب و غریبی برای هموطنان مظلومم افتاده است و فکر می‌کنم اگر از مردم این سوال پرسیده شود نظر غاطبه مردم همین باشد.

چه آرزویی دارید؟

ایران نوبل‌های دیگری را گرفته و جای نوبل ادبی برای ایران خالی است و لیاقت این جایزه را دارد. امیدوارم در آینده نه چندان دور نصیب یکی از هنرمندانی شود که در زمینه ادبیات فعالیت می‌کنند.

اگر قرار باشد به خوانندگان یک کتاب هدیه بدهید آن کتاب چه خواهد بود؟

سال ۹۸ برای من سال مطالعه رمان بود به دلیل پروژه‌ای که در دست داشتم و زمان اجرای آن یکی دو سال به تعویق افتاد. داستان‌هایی از آمریکای لاتین می‌تواند کتاب مناسبی باشد برای کسانی که می‌خواهند ادبیات مدرن را تورق کنند.

اگر صحبت پایانی دارید بفرمایید؟

بسیاری از هموطنان گلم سال ۹۸ را با آرزوی خیر به سبزه گره زدند. شادی سرشار از سلامتی، آرامش و پول را آرزو کردند، اما این امر محقق نشد سال ۹۸ از نظر سیاسی، اقتصادی و سلامتی سال پرتنشی بود و شرایط زیاد خوبی نبود نه تنها کشور ما بلکه کشور‌های دیگر هم سال پرتنشی داشتند. از صمیم دلم آرزو می‌کنم سال ۹۹ هرکس کنار عزیزش بماند؛ این دعایم برای همه است.  آرزوهایشان را خیلی جدی بگیرند آرزو در سطح بالاتری از امیدواری قرار دارد و به دنبال آن بروند چرا که آرزو موتور محرک آدمی است.

انتهای پیام/

سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر