کد خبر: ۷۲۸۳۱۲۴
تاریخ انتشار: ۰۱ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۹:۳۰
۰۱ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۹:۳۰
کد خبر : ۷۲۸۳۱۲۴
سلسله گزارش‌هایی در خصوص انتخابات آمریکا؛

انتخابات مقدماتی آمریکا فرایندی بسیار پیچیده دارد که ماه‌ها طول می‌کشد تا فردی در جایگاه نامزدی حزب قرار گیرد.

به گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان، در بخش نخست سلسله گزارشها در خصوص انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، به تشریح نظام سیاسی در آمریکا، دو حزب برجسته در این کشور و تاریخچه آنها و نمادهایشان پرداختیم. همچنین در بخش نخست بیان کردیم که نخستین گام برای ورود به فرایند پیچیده انتخابات آمریکا، اعلام داوطلبی برای کسب نامزدی حزب است. اکنون در بخش دوم این گزارش به تعریف انتخابات مقدماتی، شیوه‌های برگزاری آن در سطح ایالت‌های مختلف و دسته‌بندی آن‌ها می‌پردازیم.

انتخابات مقدماتی
در تعریف انتخابات مقدماتی باید گفت «انتخابات مقدماتی» (Primary election) روندی است که احزاب و ائتلاف‌های سیاسی برای محدودکردن تعداد نامزد‌ها و رسیدن به وحدت نظر بر روی یک یا چند نامزد سیاسی پیش از انتخابات اصلی، از آن استفاده می‌کنند. انتخابات مقدماتی، یکی از رایج‌ترین شیوه‌های انتخاباتی در آمریکاست که احزاب جمهوری‌خواه و دموکرات برای معرفیِ نامزد نهاییِ حزب خود از آن بهره می‌برند.

انتخابات مقدماتی، معمولا از اولین ماه‌های سالی شروع می‌شود که قرار است در ماه نوامبر آن، انتخابات ریاست‌جمهوری برگزار شود. انتخابات مقدماتی، در واقع رقابتِ میان داوطلبان حزب مخالف برای تعیین نامزد نهایی حزب به منظور رقابت با رئیس جمهور مستقر در کاخ سفید است.

در قانون اساسی آمریکا، روند واحدی برای شیوه رأی‌گیری در انتخابات مقدماتی مشخص نشده و به همین علت، احزاب سیاسی گاه شیوه خاص خود را برای برگزاری روند این رأی گیری انتخاب می‌کنند. به همین خاطر است که گاه می‌بینیم شیوه رای‌گیری هر ایالت با ایالتی دیگر متفاوت است.

انتخابات درون حزبی برای کسب نامزدی حزب [در دو حزب جمهوری خواه و دموکرات]  به دو شیوه برگزار می‌شود: ۱-مقدماتی (primary ) و ۲- اجلاسی یا انجمن حزبی که به آن کاکس (Caucus) می‌گویند.

اکنون در این بخش به دسته بندی‌های شیوه برگزاری انتخابات درون حزبی و در سطح ایالت‌های آمریکا خواهیم پرداخت.

۱- انتخابات ایالتی به شیوه مقدماتی

در این شیوه ساکنان یک ایالت به مانند انتخابات سراسری، از میان داوطلبان نامزدی درون حزب، یک نفر را انتخاب می‌کنند. این انتخاب می‌تواند بصورت «باز»، «بسته» و یا ترکیبی از از آن دو  باشد که از ایالتی به ایالت دیگر متفاوت است.

درانتخابات مقدماتی بسته (Closed primary) تنها افرادی که پیش از روز رأی‌گیری، به عنوان اعضای حزب ثبت نام کرده اند و رسما عضویت آن را پذیرفته اند، حق رأی دادن را دارند.

بطور مثال در رأی‌گیری «مقدماتی بسته»، فردی که به عنوان دموکرات ثبت نام کرده، تنها می‌تواند در رأی‌گیری مقدماتی دموکرات‌ها شرکت کند و یا فردی که به عنوان جمهوری‌خواه شرکت کرده، تنها می‌تواند در رأی‌گیری جمهوری خواه‌ها شرکت کند.

در انتخابات مقدماتی باز (Open primary)، تمامی واجدان شرایط در یک ایالت، فارغ از آنکه عضو یک حزب باشند یا نباشند، می‌توانند بعد از ثبت نام اولیه یا حتی ثبت نام در روز انتخابات، در این رأی‌گیری شرکت کنند.

به بیان دیگر، در انتخابات مقدماتی باز، صرف نظر از عضویت فرد در کدامین حزب، رأی دهنده می‌تواند در هرکدام از انتخابات مقدماتی (جمهوری خواهان یا دموکراتها) شرکت کند.

البته یک روش غیر مرسوم سومی هم وجود دارد که به آن (blanket primary) (مقدماتی فراگیر) می‌گویند که در این نوع، رأی‌دهندگان‌ِ ثبت‌نام‌کرده، می‌توانند در تمامی انتخابات‌های مقدماتی شرکت کنند.

در برخی ایالت‌ها، ترکیبی از دو روش باز و بسته استفاده می‌شود؛ البته این مسأله مرتبط با نظر مسئولان حزب است که آیا اجازه خواهند داد فردی غیر عضو و یا عضو حزب رقیب در انتخابات مقدماتی شان شرکت کند یا خیر.

۱-۱ انتخابات  مقدماتیِ مستقیم

علاوه بر تفاوت‌هایی که کدام رأی‌دهنده واجد شرایط شرکت در کدامین انتخابات مقدماتی است (مقدماتی باز، بسته و فراگیر که در بالا آمد)، در شیوه رأی‌گیری و اینکه رأی‌دهندگان  آیا بطور مستقیم به کاندیدای مورد نظر رأی دهند و یا به وکلایی (Delegates دلیگیت‌ها) به نمایندگی از خودشان رأی دهند، تفاوت‌هایی وجود  دارد.

در انتخابات مقدماتی مستقیم، رأی‌دهندگان بطور مستقیم به کاندیدایِ مشخصی رأی می‌دهند. همانطور که در تصویر پایین می‌بینید، فرد باید از میان داوطلبانِ کسب نامزدی حزب دموکرات، یعنی جوزف بایدن، مایکل بلومبرگ، پیت بودجج و ...، یکی را برگزیند. همچنین در پایین برگه رأی،  نام کامل رأی‌دهنده، تاریح تولد و دیگر مشخصات باید پُر شود.

روند انتخابات ریاست جمهوری آمریکا چگونه است؟ ۲////////

نمونه‌ای از یک برگه رأیِ متعلق به انتخابات مقدماتی مستقیم ۲۰۲۰ دموکراتها (در خارج از آمریکا)

۱-۲ انتخابات  مقدماتی غیر مستقیم

در انتخابات ایالتی مقدماتیِ غیرمستقیم، رأی‌دهندگان بجایِ انتخاب نام کاندیدا، از میان ِ موکلان انتخاباتی یا دلیگیت‌ها ( توضیح آن بعدا خواهد آمد) افرادی را بر می‌گزینند و این موکلان، حامی یک کاندیدای خاص هستند.

۲- انتخابات ایالتی به شیوه اجلاسی (کاکِس)

کاکس (caucus) که به آن «انجمن حزبی» (و یا شیوه اجلاسی) نیز گفته می‌شود، نوعی دیگر از روندِ انتخابِ نامزد مورد نظر حزب در هر ایالت است. کاکس، در واقع به نشست اعضا و یا حامیان یک حزب یا یک جنبش سیاسی گفته می‌شود که برای هماهنگیِ فعالیت اعضا، انتخاب سیاست‌ها و یا نامزدکردن یک کاندیدا برگزار می‌شود.

در رأی گیری به شیوه کاکس، که شاید مهمترین و معروفترین آن، متعلق به ایالت آیووا باشد، اعضای حزب در نقاط مختلف یک ایالت، در روزی معین در همایش‌هایِ منطقه‌ای دور هم جمع می‌شوند و پس از بحث‌های فراوان در مورد داوطلبان حزب و گوش‌دادن به سخنرانی‌های آن‌ها یا سران محلی حزب، از داوطلب مورد نظر به صورتی علنی حمایت می‌کنند.

حمایت علنی در این نوع انتخابات ایالتی به این شکل است که حاضران با بالا بردن دست خود و شمارش آن توسط ناظران رأی می‌دهند و یا در پایان اجلاس به گروه‌هایی که هر کدام حامی یک داوطلب است، تقسیم می‌شوند و باز هم نتایج به صورت سنتی، توسط ناظران در سالن اجلاس شمارش می‌شود.

بطور مثال حزب جمهوری خواه در ایالت آیووا، فهرستی از ۱۶۸۲ محل را برای گردهمایی حزبی در تاریخ سوم فوریه سال جاری میلادی منتشر کرد که در  این تاریخ، به شیوه اجلاسی و همایشی رأی گیری انجام شد. معمولا این گردهمایی حزبی در مدارس، کلیساها، کتابخانه‌های عمومی و حتی در خانه‌های شخصی انجام می‌شود.

تفاوت‌های انتخابات به دو شیوه مقدماتی و اجلاسی
تفاوت اصلی میان دو سیستم مقدماتی و اجلاسی (کاکس) در این است که در شیوه نخست، انتخابات به شیوه سراسری و معمولا در همان شعب اخذ رأی برگزار می‌شود؛ اما در شیوه دوم (کاکِس) رإی‌گیری توسط احزاب و بصورت همایشی برگزار می‌شود.

یک فرق اساسیِ دیگر میان این دو نوع سیستم انتخاباتی آن است که در انتخابات مقدماتی، مانند انتخابات سراسری، رأی به صورت مخفی به صندوق انداخته می‎شود؛ اما در کاکِس، وقتی افراد در اجلاسِ حزب شرکت می‌کنند و علنا از یک داوطلب حمایت می‌کنند، رأی خود را آشکار می‌کنند.

تا اواخر قرن نوزدهم، احزاب آمریکا تقریبا در همه ایالت‌ها به سبک اجلاسی (کاکِس) نامزد خود را انتخاب می‌کردند؛ اما به تدریج ساکنان ایالت‌های مختلف با انتقاد از «نفوذ فراوان» رهبران احزاب در سیستم انتخاباتی کاکِس، به سوی «سیستم مقدماتی» روی آوردند.

در بخش سوم این مقاله به بررسی مابقی فرآیند پیچیده انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و یکی از مهمترین رویدادها، یعنی سه شنبه بزرگ خواهیم پرداخت.

ادامه دارد...

ترجمه و تنظیم: محمد حسن خلیلی

انتهای پیام/

سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر