کد خبر: ۷۲۸۸۱۷۳
گروه : اردبیل » اردبیل
تاریخ انتشار: ۰۳ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۲
۰۳ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۲
کد خبر : ۷۲۸۸۱۷۳
در خانه بمانیم؛

چقدر شایسته است نوروز امسال بجای اسکانس‌های تازه و نو و هدایای دیگر، به همدیگر سلامتی هدیه بدهیم.

به گزارش خبرنگار گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از اردبیل؛ عید امسال با همه عید‌های گذشته یک فرق اساسی دارد و آن این است که باید برای حفظ جان و سلامتی خود و دیگران، امسال با یک تماس تلفنی یا یک تماس تصویری و اینترنتی به دید و بازدید برویم.

با توجه به اینکه از چند هفته گذشته کشور به سختی با یک ویروس نوشناخته و واگیردار درگیر است، در همه نقاط کشور قرنطینه خانگی اعلام شده، به این معنی که حتی از دید و بازدید‌های نوروزی که طبق یک سنت و روال دیرین، هرساله در کشور ما انجام می‌شود نیز باید خودداری کرد.

پس بیایید با حفظ ارزش فرهنگی آئین نوروز و با نهایت احترام به یکدیگر، امسال قید برپایی یک سری آداب و سنن قدیمی، که از بزرگان ما به یادگار مانده است را بزنیم و با در خانه ماندن متضمن سلامتی هم باشیم.

نوروزی سالم با جدی گرفتن هشدار‌های بهداشتی

نیلوفر مردانه کارشناس بهداشت و سلامت، با اشاره به اینکه ایام نوروز اوج دید و بازدید‌ها و مهمانی‌ها در طول سال برای هر خانواده ایرانی‌ست، گفت: به گفته مسئولان در نقاط مختلف کشور شایسته است مردم در وهله اول از حضور در تجمعات و دورهمی‌هایی که بیش از ۵ تا ۱۰ نفر در آن مکان حضور دارند، خودداری کنند.

او تصریح کرد: جدی گرفتن هشدار‌های بهداشتی و سلامت عمومی می‌تواند زندگی بسیاری از افراد را نجات دهد، به این معنی که از بعد پزشکی وقتی یک فرد بیمار یا ناقل بیماری در مکان‌های عمومی قرار می‌گیرد، می‌تواند ویروس را با سرعت ۴ برابر سایر شرایط انتشار دهد، که این موضوع با احتساب گردهمایی خانواده‌ها در تعطیلات نوروز بسیار هولناک است.

این کارشناس، مهار و کنترل ویروس کرونا را بسیار آسان و قابل انجام دانست و اضافه کرد: در قدم اول پیشنهاد و تذکر ما به تمامی هم‌وطنان عدم حضور در تجمعات و اماکن عمومی و تعطیلی هرگونه دید و بازدید و سفر‌های نوروزی است، اما اگر هر یک از افراد بنا به دلایل شخصی یا غیرشخصی نسبت به دید و بازدید یا سفر‌های نوروزی اقدام کرد، موظف به رعایت تمام نکات بهداشتی و ایمنی است.

مردانه ادامه داد: در حال‌حاضر ممکن است بسیاری از افراد در جامعه ما ناقل بیماری کروناویروس بوده و خودشان هم اطلاعی نداشته باشند، در این صورت می‌توان با رعایت تمام جوانب درمانی در اماکن عمومی، حتما از وسایل شخصی خود استفاده کرده و بیشتر در معرض ارتباط دیگران قرار نگرفت.

او اظهار کرد: ترس و اضطراب بیجا برای همه، گاهی ضرر جبران‌ناپذیری دارد که باید توجه داشت با رعایت نکات بهداشت فردی و مراقبتی می‌توان تا حد قابل توجهی از بار این استرس کاسته و با چکاپ مداوم سلامت فردی، عامل انتشار ویروس نبود، اما این مهم نیز به این معنی نیست که هر کسی در هر مکان واجب و غیرواجبی حضور یافته و بدین گونه انتشار ویروس کرونا را تسریع بخشد.

نوروز ۹۹ فرصتی برای استحکام خانواده

در حال‌حاضر که بیشتر استان‌های کشور اعلام کرده‌اند که در تعطیلات نوروز پذیرای مهمانان نبوده و هیچگونه خدماتی به مسافران ارائه نخواهند کرد، شایسته است نوروز ۹۹ را در خانه‌های خود مانده و در کنار خانواده لحظات به یاد ماندنی ثبت کنیم.

سیدطه موسوی، کارشناس امور اجتماعی هم با اشاره به قرنطینه خانگی در ایام نوروز اظهار داشت: وقتی یک شرایط فوق‌العاده در یک جامعه اعلام می‌گردد، طبیعتا تمام اعضای جامعه موظف به پایبندی هستند، چرا که یک خطای سهوی یا عمدی از سوی هر یک از افراد، کل جامعه را درگیر می‌سازد.

او تصریح کرد: واکنش‌های زیادی روزانه در شبکه‌های اجتماعی از سوی کاربران و شهروندان منعکس می‌شود که همه حاکی از نارضایتی از وضع پیش آمده است، اما باید این مهم را به مردم یادآوری کرد که عامل این مشکل هرچه یا هرکه بوده، خطای ادامه این زنجیره با عدم رعایت نکات بهداشتی به پای ما نوشته خواهد شد.

این کارشناس با اشاره به آیات قرآنی و روایات و احادیث درخصوص خوشگذرانی با اعضای خانواده گفت: در احادیث بسیاری به اختصاص وقت روزانه برای رسیدگی به امور خانواده تاکید شده است، که هم‌اکنون این فرصت برای هر یک از خانواده‌های ایرانی مهیاست.

موسوی اظهار کرد: می‌توان از فرصت نوروز ۹۹ برای استحکام هرچه بیشتر بنیان خانواده‌ و افزایش محبت بین اعضای خانواده استفاده کرد که در این راستا باید همه نسبت به رعایت حقوق متقابل آگاه باشند.

دعوت به کمپین "در خانه بمانیم" گام نخست در مهار کرونا

عید امسال از طریق اینترنت و تماس تلفنی با فرزندان خود دیدار خواهم کرد، این جمله را مادربزرگی به ما می‌گوید که ۸۷ سال دارد و از اینکه امسال شرایط تغییر کرده و در چند سال گذشته هرگز چنین موقعیتی برای او و خانواده‌اش پیش نیامده دلگیر است، اما به گفته او سلامتی فرزندان و نوه‌هایش از هر چیز دیگری برای او باارزش‌تر است.

این مادربزرگ با اشاره به اینکه صفا و دلخوشی‌های نوروز در گذشته‌ها به مهمانی‌ها و دورهمی‌های آن بود، افزود: در سال‌های گذشته و زمانی که ما جوان‌تر بودیم هرگز چنین شرایطی پیش نیامده بود که نوروز را همه به اجبار در خانه‌های خود مانده و به دیدار همدیگر نروند، در اصل صله رحم در ایام نوروز از اصلی‌ترین برنامه‌های عید بود.

یکی دیگر از شهروندان با تاکید بر حفظ سلامت عمومی با رعایت تمام نکات بهداشتی و امنیتی، گفت: اگر مردم فقط برای یک سال عید در خانه‌های خود بمانند هیچ اتفاق خاصی نمیوفتد، اما اگر از سر خوشگذرانی یا به هر دلیل دیگری مسافرت نوروزی داشته باشند، بی‌شک این زنجیره انتشار و انتقال ویروس به این زودی‌ها قطع نخواهد شد.

این شهروند بازنشسته با اشاره به اینکه ما به تمام کسانی که به نوعی با آن‌ها در ارتباط هستیم در خصوص ماندن در خانه در تعطیلات نوروزی هشدار داده‌ایم، تصریح کرد: با افرادی از آشنایان یا بستگان به بهانه تبریک عید نوروز تماس گرفته و از آن‌ها خواسته‌ایم تا عید امسال را در خانه‌های خود مانده و در هیچ تجمع صمیمی در نوروز شرکت نکنند.

او همچنین گفت: از تمام هموطنان کشور خواستاریم تا در حد وسع و توان خود نسبت به ترویج کمپین "در خانه بمانیم" اقدام کنند، تا در کنار مشاهده یک اتحاد جمعی، سلامت خود و شهروندان‌مان را نیز شاهد باشیم.

خانواده‌ها می‌توانند با ماندن در خانه فرصت بیشتری برای رسیدگی به امور فرزندان خود به دست آورده و مدت بیشتری را کنار هم بوده و خاطرات خوبی برای هم رقم بزنند.

به طوری که همه می‌توانند با خاطره‌گویی، انجام بازی‌های محلی، بیات‌خوانی، طرح یک مسئله آموزشی و شرکت تمامی اعضای خانواده در این بحث، تماشای جا‌های دیدنی شهر‌های مختلف از طریق اینترنت یا قاب تلویزیون، مطالعه کتاب یا بازگو کردن حکایات قدیم و بسیاری از کار‌های دیگر در تعطیلات نوروز، ایام شیرینی را تجربه کنند.

پس نوروز سال ۹۹ می‌تواند فرصت مغتنمی برای خانواده‌ها باشد تا با دل کندن از دل‌مشغولی‌ها با فرهنگ و ادبیات غنی خود بیشتر آشنا شده و فرصت طلایی برای آموزش و تربیت فرزندان خود داشته باشند.

کلام آخر؛

در نتیجه بهتر است بدانیم، در شرایط کنونی، که ویروس کرونا در نقاط مختلف کشور پیش‌روی می‌کند، نماندن در خانه و ارتباط هرچند جزئی با افراد دیگر، برای همه گران تمام خواهد شد، به طوری که در صورت عدم رعایت این نکته با بحران عظیم کرونا در جامعه مواجه می‌شویم، که طبیعتا عواقب این مهم گریبان همه را خواهد گرفت.

به راحتی می‌توان با کنترل تمایلات خود برای سفر‌های نوروزی و یا حضور نیافتن در مهمانی‌های عید، نوروز ۹۹ را به کام همه شیرین کرد.


بیشتر بخوانید: با چالش "در خانه بمانیم" چه کنیم؟


انتهای پیام/س

سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر