کد خبر: ۷۲۹۳۲۴۷
تاریخ انتشار: ۰۵ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۶
۰۵ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۶
کد خبر : ۷۲۹۳۲۴۷

از بین بردن منشاء گرد و غبار موجود در منازل امری غیر ممکن است از آن جایی که ۹۰ درصد گرد و غبار منازل از وسایل منزل ازجمله پارچه‌ها ناشی می‌شود، راه‌های زیادی برای مقابله با آن نیز وجود ندارد.

با این روش از شر گرد و غبار خانه خلاص شوید!به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، هوای ابری و گرد و خاک زندگی شما را زیر خاک میکند و شما باید از اول همه جا تمیز کنید حالا برای بسیاری از کدبانو‌های ایرانی سوال است که چگونه از دست گرد و غبار خلاص شویم.

راه حل اغلب مشکلات در منزل، از بین بردن منشاء آن است. اما از بین بردن منشاء گرد و غبار موجود در منازل امری غیر ممکن است از آن جایی که ۹۰ درصد گرد و غبار منازل از وسایل منزل ازجمله پارچه‌ها ناشی می‌شود، راه‌های زیادی برای مقابله با آن نیز وجود ندارد.

ذرات پوست ما روزانه وارد فضا می‌شود و لباس ها، روتختی‌ها و وسایل خانه فیبر‌هایی را که تقریبا غیر قابل رویت است از خود خارج می‌کنند و آن‌ها با ایجاد کوچک‌ترین تغییری در جریان هوا در محیط شناور می‌شود و روی هر سطحی در منزل می‌نشیند در قسمت‌هایی از منزل که در معرض جریان هوا قرار ندارند، ذرات جا به جا نمی‌شوند در حالی که در قسمت‌های دیگری با باز و بسته شدن در‌ها و رفت و آمد از جایی به جای دیگر می‌روند. به هر حال می‌توان با چند راهکار ساده برای مبارزه با گرد و خاک هم در زمان و هم در انرژی صرفه جویی کرد.)

کف کمد‌ها را برای تمیز کاری آسان تر، خالی نگه دارید

کمد‌ها منبع گرد و غبار سرشار از فیبر‌های ریز لباس ها، حوله‌ها و روانداز‌ها هستند هر بار که در کمد را باز می‌کنید یک توفان نامرئی از ذرات گرد و غبار به وجود می‌آورید. اگرچه نمی‌توانید از ریختن پرز‌های لباس جلوگیری کنید، اما می‌توانید تمیزکاری کمد را آسان‌تر کنید و گرد و خاک را کاهش دهید.

وسایل چیده شده در قفسه‌های کمد را با نایلون بسته بندی کنید

روی لباس‌هایی را که به ندرت استفاده می‌کنید بپوشانید. پالتو‌هایی که فقط در فصل زمستان مورد استفاده قرار می‌گیرد، در طول سال پرز می‌دهد؛ بنابراین با پلاستیک‌های بزرگ آن‌ها را بپوشانید تا علاوه بر پرز ندادن، تمیز بمانند. کف کمد را خالی نگه دارید.

شلوغ بودن کف کمد باعث می‌شود به هنگام جارو کشیدن آن قسمت را نادیده بگیرید. (دستگاه تصفیه هوا در منزل را مجهزتر کنید. دستگاه خنک و یا گرم کننده یا تصفیه هوا می‌تواند گرد و خاکرا مهار کند. با یک دستگاه تصفیه مجهزتر، بهتر می‌توانید با گرد و خاک مقابله کنید.) به طور هفتگی ملافه‌های تخت را تکان دهید.

تخت خواب اصلی‌ترین منبع انتشار گرد و غبار است در ملافه‌ها ذرات پوست جمع می‌شود و به همراه پرز لباس با هر بار غلت خوردن در هوا پخش می‌شود.

برای به حداقل رساندن غبار ملافه و روبالش‌ها، آن‌ها را هر هفته بشویید

روانداز‌ها مانند پتو و روتختی‌ها را که نمی‌توان هر هفته شست کافی است به حیاط ببرید و خوب تکان دهید ملافه‌های کثیف را به آرامی با ملافه تمیز عوض کنید تا گرد و غبار بلند نشود. (مانع پخش گرد و غبار شوید. دستمال‌های گردگیری خشک تنها مقداری از گرد و خاک را برمی دارند و بقیه جای دیگر می‌نشیند. برای جمع کردن گرد و خاک از دستمال‌های مرطوب استفاده کنید.)

قالیچه ها، قالی و موکت‌ها را تکان دهید

در اغلب منازل، موکت بزرگ‌ترین منبع پرز است که گرد و خاک را مانند یک اسفنج حجیم به خوبی جذب می‌کند. برخی افرادی که به آلرژی‌های حاد مبتلا هستند چاره‌ای جز جایگزین کردن موکت با سرامیک و یا چوب برای کف اتاق ندارند.

افرادی هم که از آلرژی حاد رنج می‌برند، اما قصد عوض کردن کف اتاق را ندارند باید به طور مرتب خانه را به ویژه قسمت‌هایی که رفت و آمد زیادی دارد، جارو برقی بکشند.

خاک تکانی فرش با استفاده از چوب، جارودستی و… نسبت به جاروبرقی خاک بیشتری را از بین می‌برد.

فرش‌های نسبتا کوچک را نیز هر هفته خاک تکانی کنید

کوسن‌های مبل را که نه تنها از خود پرز می‌دهند بلکه گرد و خاکی را که روی آن می‌نشیند را به خود جذب می‌کنند خوب تمیز کنید. از آن جایی که گرد و خاک بیشتر روی سطح‌های افقی می‌نشیند، سطح‌های افقی کوسن‌ها و مبل‌ها را هفتگی و سطح‌های عمودی را ماهانه جاروبرقی بکشید.

منبع: آستان مهر

انتهای پیام/

سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر