کد خبر: ۷۳۲۳۸۰۲
تاریخ انتشار: ۰۲ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۰۱:۰۰
۰۲ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۰۱:۰۰
کد خبر : ۷۳۲۳۸۰۲

دانشمندان چین در تلاش هستند تا با استفاده از نوعی سیستم پیشرفته نمونه‌هایی از سنگ و خاک کره ماه را برای تحقیق و مطالعه به زمین بیاورند.

به گزارش خبرنگار حوزه فناوریگروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان،کارشناسان چینی اعلام کرده اند در نظردارند ماموریت Chang'e ۵ با هدف بازگرداندن نمونه سنگ از کره ماه به زمین را اواخر سال میلادی جاری شروع کنند.

ماموریت Chang'e ۵ سومین مرحله از ماموریت اکتشافی چین در کره ماه است که در آن نمونه‌هایی از سنگ و خاک به وسیله ماه نورد به زمین منتقل خواهد شد.

منطقه در نظر گرفته شده برای ماه نورد Chang'e ۵ منطقه‌ای به نام Rümker region واقع در ناحیه‌ای مشهور به توفان اقیانوسی در کره ماه است.

این منطقه از نظر پژوهشگران دارای نمونه‌های منحصربه فردی از تاریخچه زمین شناسی کره ماه است و در آن شواهدی از فعالیت آتشفشانی در گذشته‌های دور کره ماه یافت می‌شود.


ماموریت Chang'e ۵ از ۴ بخش اصلی شامل ماژول مدارگرد کره ماه، پرتاب کننده، ماه نورد و ماژول سطح نشین کره ماه تشکیل شده است. حجم نمونه شامل ۲ کیلوگرم از سطح و پوسته درونی کره ماه خواهد بود که به زمین ارسال می‌شود.


بیشتر بخوانید: نیمه تاریک ماه میزبان پیشرفته‌ترین تلسکوپ رادیویی جهان می‌شود


اولین ماموریت ماه نورد به وسیله روسیه، اتحاد جماهیر شوروی سابق درسال ۱۹۷۰ میلادی انجام و یک نمونه کوچک به اندازه ۱۰۱ گرم برای مطالعه دانشمندان به زمین ارسال شده است.

در سال ۱۹۷۲ دومین ماموریت قمری روس‌ها با ۵۵ گرم از خاک کره ماه انجام شد. ناسا هم در طول ماموریت‌های آپولو در طول سال‌های ۱۹۶۹ تا ۱۹۷۲ حدود ۳۸۲ کیلوگرم نمونه از خاک کره ماه در مناطق مختلف این کره بنا بر حسب فرود ماه نشین جمع آوری و به همراه فضانوردان به زمین منتقل کرد.


دانشمندان چینی در نظر دارند پس از دریافت نمونه‌های سنگ و خاک کره ماه آن ها را در تاسیسات و آزمایشگاه‌هایی ویژه نگهداری کنند و بر روی آن نمونه‌ها به مطالعه بپردازند.


برای جلوگیری از آلودگی آزمایشگاه با میکروب‌های احتمالی موجود در کره ماه دانشمندان چینی در نظر دارند وسایل ویژه‌ای برای دریافت و نگهداری از نمونه قمری مورد استفاده قرار دهند که تمامی آن ها از جنس استیل ضد زنگ، تلفون، شیشه کوارتز و ترکیب‌هایی ویژه است که برای تجزیه و تحلیل علمی مورد استفاده قرار می‌گیرند.


دانشمندان ناسا برای نگهداری نمونه‌های قمری از گاز ازت استفاده می‌کنند و به مدت چندین دهه است که نمونه‌های کره ماه در وضعیت مناسبی نگهداری می‌شود.


منبع:Space
انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
زیارت عاشورا-صفحه خبر دسکتاپ