کد خبر: ۷۳۵۹۸۳۵
گروه : سیاسی » مجلس
تاریخ انتشار: ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۲۰:۲۷
۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۲۰:۲۷
کد خبر : ۷۳۵۹۸۳۵
گروه : سیاسی » مجلس
در مجلس صورت گرفت؛

با حضور معاون اجرایی رئیس مجلس تفاهم نامه میان پارلمان، وزارت ارتباطات و ایرانسل برای تامین زیرساخت ارتباطی برگزاری جلسات غیرحضوری مجلس امضا شد.

امضای تفاهم نامه همکاری برای تامین زیرساخت جلسات غیرحضوریبه گزارش  حوزه مجلس گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان٬ در نشست امروز با حضور غلامرضا نوری معاون اجرایی رئیس مجلس، امیر ناظمی معاون وزیر ارتباطات و فناوری و بیژن عباسی مدیرعامل ایرانسل تفاهم نامه همکاری میان مجلس شورای اسلامی، وزارت ارتباطات و فناوری و شرکت ایرانسل در جهت تامین زیرساخت ارتباطی برای برگزاری جلسات غیرحضوری مجلس امضا شد.

برگزاری ویدیو کنفرانس بین سازمان‌های بین المللی پارلمانی موقعیت میزبانی ایران را تثبیت می‌کند

در این نشست نوری معاون اجرایی رئیس مجلس ضمن خیرمقدم به میهمانان با بیان اینکه موضوع آی تی و اقدامات فناورانه در سال‌های گذشته در مجلس مطرح بوده است، گفت: طی ۲ سال اخیر با تاکید بسیار دکتر لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی توسعه اقدامات فناورانه بیشتر مدنظر قرار گرفت و همکاران در مرکز فناوری پارلمان به صورت جهادی به این موضوع ورود کرده و یک سری زیرساخت‌ها و ملزومات را فراهم کردند که در نتیجه فناوری در مجلس نمود بسیاری پیدا کرد.

وی ادامه داد: تمام مسیر‌هایی که طی ۲ ماه گذشته به دلیل شیوع کرونا در مجلس انجام شد براساس مسیر‌ها و هدف‌های پیش بینی شده پیش رفت.

معاون اجرایی رئیس مجلس تصریح کرد: بحث ارتباط نمایندگان با موکلانشان مستلزم هزینه بسیاری است، زیرا مردم باید از راه دور به وسیله وسایل نقلیه عمومی تا تهران آمده و حضوری صحبت کنند که ما بستری را برای رفع این مسائل پیش بینی کردیم تا نمایندگان مجلس بتوانند به صورت مجازی ارتباطی را با موکلان و دفاتر شهرستان‌ها داشته باشند که این موضوع در مجلس آینده پیگیری بیشتری شده تا حتی مکاتبات و ارتباط بین دفاتر شهرستان‌ها و تهران به صورت الکترونیکی انجام شود.

نوری تاکید کرد: به دلیل آماده بودن زیرساخت‌های اقدامات فناورانه در مجلس بعد از شیوع بیماری کرونا با سرعت بیشتری موضوع برگزاری جلسات پارلمان به صورت ویدیوکنفرانس انجام شد البته پیش از این نمایندگان در مجلس یار ثبت نام کرده و از نظرات و پیشنهادات مطلع شده و طرح‌ها را دریافت می‌کردند.

وی تاکید کرد: بعد از شیوع کرونا موضوع برگزاری ویدیوکنفرانس با کمک وزارت ارتباطات و شرکت ایرانسل و همکارانمان در مجلس انجام شد که برخی کمیسیون‌ها از این طریق بیشتر از ۱۰ جلسه برگزار کرده و خروجی خوبی هم داشتند، همچنین توانستیم در صحن مجلس عدد تعداد حاضران را به تعداد مناسب برسانیم.

معاون اجرایی رئیس مجلس افزود: تمام مجالسی که با آن‌ها در دنیا ارتباط داریم در این شرایط تعطیل بودند، اما در جمهوری اسلامی ایران امکان برقراری ارتباط میان نمایندگان از طریق ویدیوکنفرانس‌ها وجود داشت که جای شکرگزاری و تشکر دارد.

نوری بیان کرد: تصمیم داریم کار توسعه آی تی در مجلس را ادامه دهیم و سیم کارت‌های جدید را به همراه تبلت‌ها از هفته آینده در اختیار منتخبان قرار دهیم تا از همان ابتدای کار با اقدامات فناورانه آشنا شده و این روند هم ادامه پیدا کند.

وی با بیان اینکه بعد از ۲ سال پیگیری می‌خواهیم سیستم پیپرلس در مجلس را راه اندازی کرده تا دیگر نیازی به چاپ کاغذ نداشته باشیم، گفت: این موضوع می‌تواند در بحث صرفه جویی بسیار کمک کند، اکنون زیرساخت‌ها آماده شده و مردم، نخبگان و صاحب نظران میتوانند با ارائه نظرات خود در بحث تصویب قوانین مشارکت داشته باشند و نمایندگان مجلس هم با تجمیع نظرات آن‌ها قانونی جامع، مانع و نافع مصوب کنند.

معاون اجرایی رئیس مجلس ادامه داد: پیشرفت در حوزه اقدامات فناورانه در مجلس می‌تواند در بحث نظارت و سرعت رد و بدل اطلاعات هم تاثیرگذار باشد به طور مثال لایحه بودجه سالانه در کیف‌های بزرگی باید توسط نمایندگان حمل شود که بسیار سخت است، اما با تبدیل این کاغذ‌ها به یک ورد و قرار دادن در یک تبلت دیگر نمایندگان می‌توانند به راحتی این مسائل را در حوزه‌های انتخابیه و در کارگروه‌های مشورتی خود مورد بررسی قرار داده و همزمان از نظرات و گزارش‌های مرکز پژوهش‌های مجلس، دیوان محاسبات و مردم استفاده کنند.

نوری اظهار کرد: دکتر لاریجانی دستور شجاعانه و جسورانه‌ای را برای توسعه آی تی در مجلس ارائه کردند، زیرا بحث توسعه فناوری در یک حوزه حاکمیتی مطرح است و از این جا با مراکز حساس در کشور ارتباط برقرار شده و باید موضوع محرمانگی و بسته بودن برخی اطلاعات لازم و ایجاد امنیت حفظ شود بنابراین ضمن اعتماد به شرکت ایرانسل ما بر موضوع امنیت این ارتباط بسیار تاکید داریم، زیرا کوچک‌ترین خدشه مسائل را زیر سوال می‌برد.

وی افزود: از وزارت ارتباطات می‌خواهیم با ایجاد بستری امن باعث شوند تا اطلاعات میان نمایندگان، کمیسیون‌ها و دستگاه‌های اجرایی به راحتی رد و بدل شود و این موضوع را به صورت رسمی تضمین کند.

معاون اجرایی رئیس مجلس با اشاره به اینکه ما میزبان ۲ سازمان بین المللی پارلمانی در جمهوری اسلامی ایران هستیم، گفت: سازمان بین المجالس آسیایی و بین المجالس کشور‌های اسلامی حدود ۳ هفته است که به ما مراجعه کرده و اعلام می‌کند که به دلیل شیوع کرونا و عدم سفر ارتباطات و تبادل اطلاعات میان کشور‌ها مختل شده و آن‌ها نیاز دارند تا برخی نشست‌های ضروری به صورت ویدیوکنفرانس و تصویری برگزار شود که دوستان ما در فناوری مجلس زیرساخت‌های این موضوع را آماده می‌کنند و برگزاری چنین ویدیوکنفرانسی مطمئنا یک نمود بین المللی بیشتری دارد.

نوری تصریح کرد: برخی کشور‌ها به دنبال گرفتن میزبانی جمهوری اسلامی ایران هستند که برگزاری ارتباط تصویری و ویدیوکنفرانس میان سازمان‌های بین المجالس آسیایی و کشور‌های اسلامی در ایران می‌تواند بازتاب بین المللی داشته باشد و جایگاه ایران را برای مقر بودن این سازمان‌ها تثبیت کند، زیرا سازمان بین المللی پارلمانی برای ما منافع سیاسی مهمی دارد و باید حفظ شود.

برگزاری ویدیوکنفرانس در مجلس آزمونی برای شبکه ملی اطلاعات بود

امیرناظمی معاون وزیر ارتباطات و فناوری در این نشست با بیان اینکه گاهی اوقات برخی اتفاقات که ذات تهدیدآمیزی دارند به یک فرصت تبدیل می‌شوند، گفت: در بحث کرونا این اتفاق افتاد و تغییرات گسترده‌ای در نظام اداری ما انجام شد که به دنبال آن ویدیوکنفرانس‌ها و مکاتبات اداری و همچنین جلسات مجازی مجلس برگزار شد.

وی ادامه داد: بسیاری از دستگاه‌ها توانستند فعالیت‌های خود را به صورت امن انجام دهند، بحث برگزاری ویدیوکنفرانس در مجلس یک اتفاق مبارکی بود، زیرا تعداد زیادی از نمایندگان مجلس توانستند کارآمدی شبکه ملی اطلاعات را دیده و تجربه کنند و در یک شبکه امن از همه جای کشور متصل شده و فعالیت خود را انجام دهند.

ناظمی با اشاره به اینکه برگزاری جلسات مجلس به صورت مجازی آزمونی برای شبکه ملی اطلاعات بود، اظهار کرد: برگزاری جلسات به صورت غیرحضوری می‌تواند کارآمدی‌های دیگری هم داشته تا نمایندگان بتوانند ارتباط بیشتری را با مردم در حوزه انتخابیه خود برقرار کنند همچنین این موضوع یک هشدار برای آینده است تا از هم اکنون منتخبان مجلس یازدهم ابزار و سیم کارت لازم را در اختیار بگیرند و از همین ابتدا به کارتابل‌ها دسترسی پیدا کنند.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری با تاکید بر اینکه شرکت ایرانسل توانست کار زیرساخت را در شبکه ملی اطلاعات به خوبی انجام دهد، گفت: سطح دوم، بحث خدمات یعنی نرم افزار است که از طریق آن ویدیوکنفرانس‌ها برگزار می‌شد که ما توانستیم این موضوع را هم به صورت بومی انجام دهیم.

وی افزود: مقام معظم رهبری هم از طریق ویدیو کنفرانس جلسات خود را برگزار می‌کند، البته از طریق یک شرکت دیگر که این موضوع نشان می‌دهد شرکت‌های مختلف در کشور در حال ارائه خدمات هستند و اینگون
ه تنها یک برند برجسته نمی‌شود.

ناظمی اظهار کرد: ما می‌توانیم ایمیل امن و سرویس دهی را به راحتی انجام داده و در تامین پنل ارسال پیامک کمک کنیم.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری در پایان ضمن تشکر از دکترلاریجانی، رئیس مجلس گفت: تاکید رئیس مجلس برای برگزاری جلسات به صورت مجازی برخلاف برخی هراس‌ها بسیار خوب بود و این نشان دهنده استقبال از نوآوری‌ها است.


تجربه موفق ایرانسل در جریان برگزاری جلسات مجلس به صورت مجازی

در ادامه جلسه عباسی مدیرعامل ایرانسل ضمن تاکید بر اینکه مجموعه ایرانسل از ابتدای شیوع کرونا توانست دورکاری را در شرکت خود آغاز کند، گفت: این موضوع تجربه جدیدی برای ما شد، زیرا پیش از این تلاش داشتیم تا برای برخی از کارمندان موضوع دورکاری را تعریف و مدیریت کنیم، اما اکنون حتی بعد از تصمیم ما برای دورکاری، توئیتر و فیسبوک هم این موضوع را مطرح کردند.

وی ادامه داد: حدود ۳ ماه است که پرسنل ما تمامی کار‌ها را به صورت دورکاری انجام می‌دهند و تنها سندی که به صورت دیجیتالی انجام نمی‌شود موضوع امضای چک است.

مدیرعامل ایرانسل تاکید کرد: ما پیش از این سرویس‌های امنی را برای بخش‌های دفاع و نظامی که مطالب مهمی را مطرح می‌کردند، ارائه کرده بودیم بنابراین تجربه دو ساله‌ای در این زمینه داشتیم.

عباسی تصریح کرد: بعد از موضوع برگزاری جلسات مجازی مجلس سعی کردیم در زمینه زیرساخت‌ها و تقویت پوشش در صحن با وزارت ارتباطات، فناوری داشته باشیم که در این راستا به ۱۸۰ نماینده در مجلس سیم کارت ارائه شد و به دیگر نمایندگان هم در استان‌های دیگر این سیم کارت‌ها توزیع شد که این موضوع تجربه موفقی بود که نشان داد زیرساخت‌های ما برای برگزاری ویدیوکنفرانس‌ها امن است.

حمایت‌های رئیس مجلس برای ارتقای سطح فناوری دیجیتالی در پارلمان

تقوایی مدیرکل فناوری و ارتباطات مجلس هم ضمن تشکر از دکترلاریجانی رئیس مجلس برای تاکید بر توسعه فناوری دیج
یتالی در مجلس، گفت: بعد از شیوع کرونا و ابلاغ ستاد مبارزه با کرونا ما در یک بازه زمانی یک ماهه و با همکاری وزارت ارتباطات توانستیم شرایطی را برای ایجاد یک شبکه امن و پایدار برای ویدیوکنفرانس‌ها ایجاد کنیم.

وی ادامه داد: ما توانستیم با ایجاد یک شرایط پایدار و امن جلسات مجلس را به صورت ویدیوکنفرانس برگزار کرده که این موضوع نشان دهنده وجود زیرساخت‌ها و نرم افزار‌ها در پارلمان بود.

مدیرکل فناوری و ارتباطات مجلس تاکید کرد: در جلسه دوم تست سامانه فناوری اقدامات فناورانه با حضور اعضای هیات رئیسه توانستیم با ۱۸۰ نماینده از نقاط مختلف کشور ارتباط برقرار کنیم و آن‌ها به صورت آنلاین در جلسه و رأی گیری مشارکت داشتند.

تقوایی بیان کرد: این کار در مجلس با کمک وزارت ارتباطات در سطح بسیار بالایی انجام شد و اکنون دیگر سازمان‌ها برای کسب تجربه آماده حضور در مجلس هستند و ما توانستیم موضوع برگزاری ویدیوکنفرانس‌ها را به راحتی انجام دهیم.

انتهای پیام/ 

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر