کد خبر: ۷۳۶۰۲۲۹
گروه : مرکزی » اراک
تاریخ انتشار: ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۴
۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۴
کد خبر : ۷۳۶۰۲۲۹
گروه : مرکزی » اراک

با احداث گلخانه صنعتی تولید نشا در محلات کشور در تولید نشاء گل خودکفا می‌شود.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اراک،  با حضور سید علی آقازاده استاندار مرکزی کلنگ احداث گلخانه صنعتی تولید نشاء گل شهرستان محلات به زمین زده شد.

کلنگ خودکفایی کشور در تولید نشاء گل زده شد

با احداث این گلخانه صنعتی به مساحت ۲ هکتار و با اعتباری بالغ بر ۲۵ میلیارد تومان آورده بخش خصوصی، کشور در تولید نشاء گل خودکفا می‌شود.

سید علی آقازاده استاندار مرکزی در حاشیه این مراسم در گفت وگو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اراک، گفت: عملیات اجرایی این گلخانه صنعتی بخش خصوصی قبلاً شروع شده و کار بزرگی با فناوری پیچیده در تولید گیاهان و بذر‌هایی است که از خارج از کشور وارد می‌شود.

آقازاده بابیان اینکه این گلخانه انواع گیاه بذر‌های گل‌های شاخه بریده را تولید می‌کند افزود: معمولاً بذر گیاهان را از کشور هلند وارد می‌کردیم که با احداث این گلخانه امیدوارم تا یکسال آینده تمامی نیاز شهرستان محلات به گل و گیاه که از هلند وارد می‌شد در همین گلخانه تولید شود.

گلکاران محلات حدود ۲۰ میلیارد تومان از کرونا متضرر شدند

او اضافه کرد: یکی از معضلات بزرگ شهرستان محلات به ویژه پرورش دهندگان گل و گیاه این شهرستان مصادف شدن بیماری کرونا با اوج فعالیت‌های این تولیدکنندگان بود که ضرر تولید کنندگان گل شاخه بریده حدود ۲۰ میلیارد تومان تخمین و برآورد شده که رقم بسیار سنگینی است.

استاندار مرکزی بیان کرد: این تولیدکنندگان معمولاً در ماه‌های اسفند و فروردین محصولات خود را به بازار عرضه می‌کنند که این بار به دلیل بیماری کرونا و قرنطینه شدن و مصرف نشدن تولیدات در بازار متاسفانه بسیاری از محصولات این گل کاران از بین رفت.

او ادامه داد: بعضی از این گلکاران همه هستی خود را فروختند و گل تولید کردند به امید آنکه در شب عید و مناسبت‌های اسفند و فروردین به بازار عرضه کنند که متاسفانه این مشکلات به وجود آمد.

پیگیری مشکلات گلکاران محلاتی از تهران

آقازاده با اشاره به زحماتی که مسئولان شهرستان محلات، جهاد کشاورزی و اتحادیه گل و گیاه برای جبران خسارت‌ها انجام داده‌اند افزود: با گزارش‌ها و جمع بندی‌هایی که در جلسه با گلکاران ارائه شد مقرر شد بنده در این رابطه با دکتر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه صحبت می کنم و همچنین مکاتباتی هم با وزیر جهاد کشاورزی و رئیس جمهور انجام شده که امیدواریم از این اقدامات نتیجه‌ای حاصل شود که بخشی از خسارات کمتر و پرداخت شود.

او تصریح کرد: در سفر به شهرستان محلات از دهکده پرورش ماهیان زینتی استان مرکزی که در شهرستان محلات در حال انجام است هم  بازدید کردیم که مقرر شد ظرف کمتر از یک ماه آینده متقاضیان بخش خصوصی در این شهرک عملیات اجرایی را شروع کنند.

استاندار مرکزی اظهار کرد: در خصوص میزان مصرف آب این شهرک هم مقرر شد کمتر از یک هفته آینده آب مورد نیاز این شهرک که ۲ لیتر بر ثانیه است تامین شود و انشاالله تا ۲ ماه آینده   عملیات اجرایی این شهرک  از سوی  بخش خصوصی عملیاتی خواهد شد.

دهکده پرورش ماهیان زینتی استان مرکزی تا یک سال آینده فعال می‌شود

او تاکید کرد: با توجه به اینکه زیرساخت‌های دهکده پرورش ماهیان زینتی استان مرکزی هم انجام شده ان شا الله تا یک سال آینده این شهرک فعال شود که می‌تواند یکی از قطب‌های اصلی تولید کننده گان ماهیان زینتی در کشور باشد و سالیانه میلیون‌ها دلار یا میلیون‌ها یورو ارزآوری برای استان و کشور داشته باشد.

آقازاده اضافه کرد: از احداث آسفالت جاده روستای یکه چاه و سه روستای این مسیر هم بازدید کردیم که آسفالت این جاده شروع شده، ولی مقداری کند پیش می‌رود و علت آن هم کمبود اعتبار است، اما با اعتبار حدود ۸۰۰ میلیون تومان سال گذشته و اعتبار مناسبی هم که در سال جاری خواهیم گذاشت، امیدواریم تا شهریور ماه سال جاری آسفالت این جاده به بهره برداری برسد.

انتهای پیام / ج

سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر