وزارت علوم در هفته‌ای که گذشت با اخباری همچون بازگشایی دانشگاه‌ها، برگزاری امتحانات و محقق نشدن حذف سهمیه‌های کنکور سپری شد.

به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، وزارت علوم در هفته ای که گذشت با اخباری متعددی همچون «مهلت ثبت نام میهمانی و انتقال دانشجویان تمدید شد»، «آخرین جزئیات امتحانات پایان ترم و بازگشایی دانشگاه‌ها از ۱۷ خرداد»، «حذف سهمیه‌ها به کنکور سراسری ۹۹ نمی‌رسد»، «زمان برگزاری آزمون‌های بین‌المللی در ایران مشخص شد» و «کاهش محسوس تعداد متقاضیان ارز دانشجویی در سال ۹۸» همراه بود که در ادامه می خوانید.

دانشگاه‌ها از ۱۷ خرداد بازگشایی می‌شوند

حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور امروز، شنبه ۲۷ اردیبهشت ماه در جلسه ستاد مقابله با کرونا، اظهار کرد: تمام دانشگاه‌ها به جز دانشگاه‌های علوم پزشکی که شرایط خاصی دارند و هم اکنون هم تقریبا فعال هستند از ۱۷ خرداد فعالیت‌شان را آغاز خواهند کرد.

رئیس جمهور در ادامه بیان کرد: فعالیت دانشگاه‌ها تنها برای کارگاه‌ها، آزمایشگاه‌ها، موارد ضروری و برگزاری امتحانات است که پس از آن دانشگاه‌ها به تدریج فعال می‌شوند.

مهلت ثبت نام میهمانی و انتقال دانشجویان تمدید شد

دانشجویان دانشگاه‌های سراسری که بنا به دلایلی قصد ادامه تحصیل در دانشگاه خود را ندارند، می‌توانند هر ساله در زمانی که توسط وزارت، علوم تحقیقات و فناوری در نظر گرفته می‌شود، نسبت به تغییر دانشگاه خود و ثبت نام در فرصت نقل و انتقال و میهمانی اقدام کنند.

این مهلت بر اساس اعلام سازمان امور دانشجویان از ابتدای اردیبهشت ماه سال ۹۹ آغاز و مقرر بود روز گذشته ۳۱ اردیبهشت ماه به پایان برسد که در جهت فراهم کردن تسهیلاتی برای آن دسته از دانشجویان که موفق به ثبت نام نشده بودند تا ۱۰ خرداد ماه ۹۹ تمدید شد.

آخرین جزئیات امتحانات پایان ترم و بازگشایی دانشگاه‌ها از ۱۷ خرداد

با شیوع ویروس کرونا در کشور در روز‌های ابتدایی اسفند ماه ۹۸ تمام دانشگاه‌ها و مرکز آموزش عالی برای جلوگیری از شیوع ویروس تعطیل شدند و آموزش در دانشگاه‌ به صورت مجازی و الکترونیک ادامه پیدا کرد.بررسی‌ها برای بازگشایی دانشگاه‌ها ادامه داشت و بسیاری تصور می‌کردند که با توجه به فروکش نکردن ویروس در کشور امکان بازگشایی در ترم جاری وجود نخواهد داشت، حتی گمانه زنی‌ها برای ادامه آموزش مجازی در ترم مهر نیز ادامه داشت تا اینکه روز شنبه ۲۷ اردیبهشت ماه رئیس جمهور با اشاره به اینکه تمام دانشگاه‌ها به جز دانشگاه‌های علوم پزشکی که شرایط خاصی دارند و تقریبا فعال هستند، خبر بازگشایی دانشگاه‌ها از روز شنبه ۱۷ خرداد ماه را اعلام کرد.

دانشگاه ها نیز پس از آن هر کدام شیوه های مختلفی را برای برگزار کردن امتحانات خود و همچنین نحوه بازگشایی دانشگاه ها اعلام کردند که در این گزارش می خوانید.

بیست و پنجمین المپیاد علمی دانشجویی سال ۹۹ چه زمانی برگزار می‌شود؟

معاون سازمان سنجش آموزش کشور درباره زمان برگزاری بیست و پنجمین المپیاد علمی دانشجویی سال ۹۹ در کشور توضیحاتی را ارائه کرد.

زمان برگزاری آزمون‌های بین‌المللی در ایران مشخص شد

آزمون­های TOEFL, GRE General, GRE Subject, IELTS, Life Skills, UKVI از ۲۱ ماه می ۲۰۲۰ برابر با اول خرداد ماه ۱۳۹۹ به بعد مطابق برنامه‌های زمانی اعلام شده در زمان ثبت نام متقاضیان، برگزار می ­شود.

تصمیمات جدید دانشگاه تربیت مدرس برای بازگشایی‌ خوابگاه‌ها

معاون آموزشی دانشگاه تربیت مدرس درباره آخرین تصمیمات این دانشگاه برای برگزاری کلاس‌ها، نحوه برگزاری امتحانات و بازگشایی خوابگاه‌ها به بیان توضیحاتی پرداخت.

جزئیات بازگشایی خوابگاه‌ و سلف سرویس دانشگاه‌ها

رئیس سازمان امور دانشجویان توضیحاتی درباره بازگشایی خوابگاه‌ و سلف سرویس دانشگاه‌ها از ۱۷ خرداد ارائه کرد.

او افزود: دانشگاه‌ها برای تکمیل فرآیند فعالیت‌های آموزشی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی باید زمینه حضور حداقلی دانشجویان را فراهم کرده و امکاناتی مثل خوابگاه و سایر خدمات رفاهی دانشگاه‌ها به صورت محدود در اختیار دانشجویان گذاشته شود.

استمرار آموزش الکترونیکی توصیه اول ما برای تکمیل ترم جاری است

خاکی صدیق با اشاره به امکان ادامه ترم جاری به صورت حضوری با رعایت پروتکل‌های بهداشتی، تاکید کرد: توصیه ما ادامه آموزش الکترونیکی برای تکمیل ترم جاری است.

زمان برگزاری آزمون آیلتس مشخص شد

فاطمه زرین‌آمیزی سخنگوی سازمان سنجش آموزش کشوردرباره زمان برگزاری آزمون آیلتس، اظهار کرد: آزمون آیلتس از اول خرداد ماه برگزار خواهد شد.

او در ادامه درباره تمهیدات لازم بهداشتی برای برگزاری آزمون آیلتس، گفت: تمامی پروتکل‌های بهداشتی لازم برای برگزاری این آزمون به موسسات برگزارکننده ابلاغ شده است. این موسسات باید ماسک و دستکش در اختیار داوطلبان بگذارند و تمام کارکنان موسسه نیز موظف به استفاده از ماسک و دستکش هستند.

حذف سهمیه‌ها به کنکور سراسری ۹۹ نمی‌رسد

ابراهیم خدایی، رئیس سازمان سنجش آموزش کشوردرباره آخرین مهلت ساماندهی سهمیه های کنکور گفت: چند ماه قبل سهمیه های کنکور ساماندهی و به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارسال شد.

او افزود: از ارسال این لایحه به شورا هیچ نتیجه عملی ندیدیم، به همین دلیل سهمیه های کنکور در دفترچه راهنمای ثبت نام آورده شده است. با توجه به این شرایط، حذف سهمیه‌ها به کنکور سراسری ۹۹ نمی‌رسد.

دغدغه‌های دانشجویان؛ از آرزو شدنِ داشتن پراید تا استخدام زنان به شرط باردار نشدن!

نمایندگان تشکل‌های دانشجویی دیروز با رهبر انقلاب ۳ ساعت جلسه مجازی داشتند و دغدغه‌های خود را مطرح کردند.

حضور یک هزار و ۶۰۰ دانشجو در اردوی راهیان نور مجازی

رضا شهرابی مسئول ستاد راهیان نور مجازی دانشگاه شاهد درباره نرم افزار راهیان نور مجازی گفت: با توجه به شیوع ویروس کرونا تصمیم گرفتیم نرم افزار مجازی برای راهیان نور طراحی کنیم. امسال با شیوع کرونا راهیان نور را تعطیل نکردیم بلکه در فضای مجازی آن را ادامه ‌دادیم.

مسئول ستاد راهیان نور مجازی دانشگاه شاهد در ادامه مطرح کرد: در فضای مجازی مطالب را برای دانشجویان از تمام دانشگاه‌ها عرضه کردیم. در پیام رسان بله یک هزار نفر، اینستاگرام ۴۰۰ نفر و تلگرام ۲۰۰ نفر از سامانه راهیان نور مجازی استفاده کردند.

سوغات کرونا برای دانشجویان دکتری/معضل مدرک زبان چه زمانی حل می‌شود؟

در همان روز‌های اول شیوع ویروس کرونا خبر لغو آزمون‌های بین المللی و آزمون EPT دانشگاه آزاد را شنیدیم و بعد از آن هم سایر دانشگاه‌ها خبر از به تعویق افتادن آزمون جامع زبان دکتری دانشجویان دانشگاه‌های خود دادند. تا زمان نگارش این گزارش هنوز خبری از برگزاری آزمون‌های بین المللی نشده و دانشگاه‌ها نیز برگزاری آزمون‌های زبان برای دانشجویان دوره دکتری را به چند ماه بعد موکول کرده اند.

شاید تصور شود که هیچ مشکلی وجود ندارد و این آزمون مثل سایر آزمون‌ها به تعویق افتاده و در موعد مقرر برگزار می‌شود، اما تمام ماجرا این نیست و این مسائل از یک سو برای داوطلبان کنکور دکتری و از سوی دیگر برای دانشجویان دکتری مسئله ساز شده است. مسئله‌ای به نام مدرک زبان.

بازگشایی سلف غذاخوری همزمان با امتحانات حضوری دانشگاه تهران

سعید حبیبا، معاون دانشجویی دانشگاه تهراندرباره ضدعفونی خوابگاه‌ها برای مقابله با کرونا اظهار کرد: دانشگاه تهران برای مقابله با ویروس کرونا اقداماتی مانند ضدعفونی و گندزدایی خوابگاه‌ها در ۳ مرحله انجام داده است.

حبیبا با بیان اینکه اگر امتحانات حضوری برگزار شوند سلف دانشگاه هم باز خواهد شد، تاکید کرد: در صورت بازگشایی دانشگاه‌ها و حضوری شدن امتحانات تجهیزات غذای دانشجویان مانند قاشق، چنگال، ظرف غذا، لیوان و ... به صورت پک و یک بار مصرف به آنها داده می‌شوند تا با این روش مشکلات افزایش پیدا نکند.

مهلت مجدد ثبت‌نام کاردانی به کارشناسی در خردادماه

سخنگوی سازمان سنجش از فراهم شدن مهلت مجدد ثبت ‌نام و انتخاب رشته دوره های کاردانی به کارشناسی ناپیوسته ۹۹ در خرداد خبر داد.

کاهش محسوس تعداد متقاضیان ارز دانشجویی در سال ۹۸

ابراهیم حاجی زاده مدیر کل بورس و اعزام دانشجویان سازمان امور دانشجویان گفت: با توجه به سیاست‌های بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و تعیین مبنای ارز برای دانشجویان بر اساس نرخ ارز در سامانه معاملات الکترونیکی ارز (ETS و اختلاف ناچیز آن با نرخ ارز در بازار آزاد، در سال ۹۸ تعداد متقاضیان ارز دانشجویی نسبت به سال ۹۷ بسیار کاهشی بود و در مجموع گواهی اشتغال به تحصیل تعداد ۴۸۵ نفر برای دریافت ارز تایید و به بانک‌های عامل معرفی شدند.

زمان و نحوه برگزاری امتحانات دانشگاه آزاد اعلام شد

جواد علمایی مسئول ستاد مرکزی آموزش مجازی دانشگاه آزاد اسلامی درباره به زمان برگزاری امتحانات پایان ترم نیمسال جاری دانشگاه آزاد اسلامی، گفت: براساس مصوبات جلسه امروز هیأت رئیسه دانشگاه، کلاس‌های آموزشی و جبرانی دانشگاه تا ۱۷ خرداد به صورت مجازی ادامه خواهد داشت و پس از آن دانشجویان یک هفته برای آماده‌سازی حضور در امتحانات، فرجه خواهند داشت.

سرانجام متجانس سازی حذفیات کنکور ۹۹

سخنگوی سازمان سنجش و آموزش کشور به بیان توضیحاتی درباره سرانجام متجانس سازی حذفیات کنکور ۹۹ بین داوطلبان نظام قدیم و نظام جدید پرداخت.
سخنگوی سازمان سنجش در پاسخ به این سوال که آیا منابع درسی نظام قدیم حذف خواهند شد یا خیر، گفت: داوطلبان نظام قدیم منابع و محتوای درسی را خوانده اند و سازمان سنجش متجانس سازی بین این دو نظام را بر اساس روش های سنجش و آماری که برای تراز نمرات دارد انجام می دهد.

مثلث کنکور، کرونا، سربازی؛ سه ضلعی که کنکوری‌های مشمول را سردرگم کرد

با شیوع کرونا و تعویق آزمون‌های کارشناسی ارشد و دکتری مشکلاتی برای داوطلبانی که مشمول سربازی هستند، ایجاد شده است.

تاریخ برگزاری کنکور‌های سراسری تغییر نمی‌کند

فاطمه زرین آمیزی سخنگوی سازمان سنجش و آموزش کشور درباره احتمال تغییر تاریخ برگزاری کنکور‌های سراسری گفت: تاریخ‌های اعلام شده برای برگزاری کنکور‌های سراسری سال ۹۹ قطعی بوده و به هیچ وجه تغییری نمی‌کند.

انتهای پیام/

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار