کد خبر: ۷۳۶۶۲۹۱
تاریخ انتشار: ۰۵ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۷:۰۱
۰۵ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۷:۰۱
کد خبر : ۷۳۶۶۲۹۱
باشگاه خبرنگاران جوان گزارش می‌دهد؛

بحران جمعیتی و تأخیر در ازدواج جوانان باید به عنوان یک تهدید جدی مورد توجه قرار گیرد و دلایل آن بررسی و حل شود.

تفاوت سنی در ازدواج آری یا خیر؟!

به گزارش خبرنگار حوزه ازدواج و خانواده گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، ازدواج، یکی از سنت‌های دیرینه‌ای که دین مبین اسلام بار‌ها به اهمیت آن اشاره کرده است، امّا این روزها شاهد وجود آداب و رسوم دست و پاگیری بر سرِ راه این سنت پیغمبر هستیم که باعث شده جوانان به دلایل مختلفی از انجام آن سر باز بزنند.

یکی از موضوعاتی که مانع ازدواج جوانان شده است، تفاوت سنی دختر و پسر به ویژه بزرگ‌تر بودن دختر است؛ معیاری که برای اغلب خانواده‌ها, اصل تشکیل زندگی شده و اهمیت آن به حدی است که حتی با وجود هم کفو بودن یا تفاهم داشتن دو طرف، مخالفت جدّی برخی از خانواده‌ها را به همراه دارد و علامت سوال‌های زیادی را برای آن‌ها به وجود آورده است.

اگرچه اغلب کارشناسان حوزه‌های روانشناسی، جامعه شناسی و مذهبی در خصوص تفاوت سنی دختران و پسران دیدگاه‌های مختلفی دارند، امّا آن چه که در نهایت موجب اجماع نظر نهایی آن‌ها شده اهمیت ازدواج و توجه به معیار‌های مهم‌تر است تا حاشیه‌ها باعث دور شدن از متن نشوند.

در این میان جوانانی هستند که برای ساختن یک سقف مشترک انتظار می‌کِشند و از مخالفت خانواده‌های خود صرفا به دلیل بزرگ‌تر بودن دختر از پسر گلایه می‌کنند؛ به طوری که احسان ۳۰ ساله به عنوان یکی از هزاران جوانان دم بخت، عمده دلیل ازدواج نکردن خود تا این سن را فارغ از مشکلات اقتصادی، مخالفت خانواده‌اش عنوان کرد.

او می‌گوید: "به دختر خانمی علاقه‌مند شدم و بعد از آشناییِ نسبی، متوجه تفاوت سنی مون که از من حدودِ ۵ – ۶ سال بزرگتره شدم. برای من، این موضوع اهمیت نداشت، چون واقعا از همه لحاظ تفاهم داشتیم و با دختر خانوم هم به توافق رسیدیم، امّا مشکل از جایی شروع شد که خونواده من و ایشون توی مراسم خواستگاری از این موضوع مطلع شدن و پاشونو تو یه کفش کردن که به درد هم نمی‌خوریم و حالا جوونیم و، متوجه این تفاوت سنی نیستیم و چند سال دیگه به اشتباهمون پی می‌بریم. "
 
این پسر جوان ادامه داد: " حالا من بلاتکلیفم و همچنان دارم تلاش می‌کنم که شاید بتونیم خونواده هامونو راضی کنیم و الانم ۶ ماهه از این موضوع می‌گذره وُ نه من از موضعم دست کشیدم و نه خونواده‌ها راضی شدن. به نظر من وقتی دو طرف به هم علاقه مندن و تفاهم اعتقادی وُ اخلاقی دارن، این مخالفتا چیه؟! "

مهرداد ثابت، روانشناس در گفت وگو با خبرنگار حوزه ازدواج و خانواده گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: ایران در سال ۱۴۳۰, ۲۴ میلیون جمعیت سالمند خواهد داشت که کاهش رغبت به ازدواج و بچه دار شدن، یکی از تهدید‌های جدی است و این موضوع نشان از وضعیت نگران کننده هرم جمعیتی می‌دهد تا جایی که ممکن است پنجره جمعیتی بسته شود.

وی با اشاره به موانع ازدواج جوانان بیان کرد: بحران‌های اقتصادی، اشتغال و... دست و پای جوانان را بسته و آن‌ها جسارت تشکیل خانواده را از دست داده اند و در نتیجه فرزندآوری هم کم شده است، البته ناگفته نماند که بی بچگی یا داشتن تعداد کم فرزند برای برخی از خانواده‌ها حتی با وجود داشتن وضعیت خوب اقتصادی به یک ارزش اجتماعی تبدیل شده است، چراکه داشتن خانواده کوچک را از الزامات زندگی مدرن می‌دانند.

این روانشناس تصریح کرد: در این دوره زمانی، بحران جمعیتی ممکن است بسیاری از مناسبات اجتماعی و فرهنگی کشور را به هم بریزد و باید توجه کرد که اگر دختر و پسر رشد فکری مناسبی برای تشکیل زندگی مشترک دارند نباید ازدواج خود را صرفا به بهانه تفاوت سنی به تأخیر بیندازند، هر چند که ازدواج با فاصله سنی کم ممکن است به دلیل انطباق با هنجار‌های اجتماعی، رضایت بیشتری را به دنبال داشته باشد.

ثابت گفت: طبق سرشماری سال ۹۵, ۲۵.۱ درصد از زنان که جمعیتی ۱۰ میلیون نفره را تشکیل می‌دهند مجرد و براساس این آمار، ۴۲۶ هزار نفر از آن‌ها بالای ۴۰ سال هستند و طبق تعریف‌های جمعیت شناختی، جزء مجرد‌های قطعی محسوب می‌شوند.

وی ادامه داد: یک سوال که برای بسیاری از افراد مطرح می‌شود این است که چرا میزان دختران مجرد دهه شصتی تا این حد بالاست؟! که این موضوع یک دلیل ساده دارد و آن هم این است که پسران معمولا با دختران کم سن و سال‌تر از خودشان ازدواج می‌کنند. یعنی به همان نسبت که دختران دهه شصتی با تجرد و افزایش سن ازدواج بیشتری روبرو هستند، دختران دهه هفتادی امکان ازدواج بیشتری دارند.

این روانشناس افزود: معمولا پسران یک دهه با دختران دهه قبلی خود ازدواج می‌کنند. به طور مثال؛ به دلیل اینکه پسران دهه ۵۰ کم بوده اند، تقاضا برای ازدواج با دختران دهه شصتی هم کم بوده است که به این امر مضیقه ازدواج می‌گویند و در بالا بردن آمار تجرد قطعی دختران در دو دهه ۸۰ و ۹۰ بسیار تأثیرگذار بوده است.

ثابت خاطرنشان کرد: با این تفاسیر، اگر پسران برای ازدواج با دخترانی با فاصله سنی ۵ یا ۶ سال کوچک‌تر از خود اصرار داشته باشند، بسیاری از دختران فرصت ازدواج را از دست خواهند داد، اما اگر پسران مجرد با دخترانی با فاصله سنی ۲ تا ۴ سال کوچک‌تر از خود ازدواج کنند، قریب به اتفاق دختران و پسران از نعمت ازدواج بهره‌مند خواهند شد.

وی بیان کرد: بر اساس نتایج سرشماری نفوس و مسکن در سال ۹۵ که از سوی مرکز آمار ایران منتشر شده است، میانگین سن زنان در نخستین ازدواج در نقاط شهری و روستایی به ترتیب ۲۳.۴ و ۲۲ سال و میانگین سن در نخستین ازدواج مردان در کل نقاط شهری ۲۷.۸ و در نقاط روستایی ۲۶.۵ سال محاسبه شده است.

این روانشناس تاکید کرد: این شاخص در نقاط شهری همواره از نقاط روستایی بیشتر و همچنین میانگین سن مردان برای نخستین ازدواج خود همواره از میانگین سن زنان در نخستین ازدواج در بخش‌های شهری و روستایی بالاتر بوده است. از این رو، به نظر می‌رسد جامعه ایرانی ۴ سال تفاوت سنی را به عنوان یک عرف پذیرفته باشد.

ثابت تصریح کرد: آمار طلاق در کشور نیز بیانگر این است که ازدواج همسالان با افرادی با فاصله سنی اندک، ازدواج‌های موفقی بوده است، به طوری که این آمار‌ها نشان می‌دهند بیشترین نسبت ازدواج به طلاق, بین زوجین هم سن و سال اتفاق افتاده است. یعنی بیشترین ازدواج و کمترین میزان طلاق مختص زوجینی بوده که هم سن و سال و همچنین در میان زوجینی بوده که پسر یک یا دو سال از دختر بزرگ‌تر بوده است.

وی در رابطه با بزرگ‌تر بودن دختر از پسر در موضوع ازدواج گفت: به نظر می‌رسد اختلاف سنی بیش از آن که واقعیت داشته باشد، مورد توجه قرار گرفته است، در حالی که واقعیت‌های آماری نقش عوامل دیگری را در موفقیت ازدواج دخیل می‌دانند.

این روانشناس افزود: بحران جمعیتی باید به عنوان یک تهدید جدی مورد توجه قرار گیرد و به یک مساله ملی تبدیل و اهمیت آن تبیین شود و دولت نیز نقش موثرتری در این موضوع مهم ایفا کند، البته جوانان هم با مشورت از تجارب دیگران در زندگی، مشاوره قبل از ازدواج و بررسی تمامی جوانب شخصیتی به این مهم توجه کنند.

در ادامه حجت الاسلام و المسلمین محمّدعلی شمس، کارشناس مذهبی و مسائل خانواده در گفت‌وگو یا خبرنگار حوزه ازدواج و خانواده گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، در رابطه با مساله بزرگتر بودن دختر از پسر برای ازدواج از دیدگاه شرعی و دینی اظهار کرد: اسلام در این خصوص هیچ نوع حکمی نداده است، چرا که به طور کلی مبنای دین ما برای ازدواج، کفویت است،  بدین معنا که زن و شوهر باید با یکدیگر هم کفو باشند.

وی تصریح کرد: از دیدگاه دین مبین اسلام، منظور از کفو همان ایمان است. یعنی دختر و پسر جوانی که قصد ازدواج با یکدیگر را دارند باید از لحاظ ایمانی با یکدیگر هم کفو باشند، چراکه ایمان، ملاک مهمی برای ازدواج است.

این کارشناس مذهبی، از تفاوت‌های سنی و مساله بزرگتر بودن دختر از پسر به عنوان یک مساله اجتماعی یاد کرد و گفت: اسلام در امر ازدواج، هیچ گونه محدودیت‌ها و موانعی را برای جوانان قرار نداده است و حکمی مبنی بر اینکه چون دختری از پسری بزرگ‌تر است پس نباید با یکدیگر ازدواج کنند ارائه نداده است، چرا که این موضوع باعث محدود کردن آزادی اشخاص در امر مهم ازدواج می‌شود.

وی ادامه داد: در حقیقت، موضوع تفاوت سنی و بزرگ‌تر بودن دختر از پسر، یکی از موارد اجتماعی است که هر فردی با سلیقه و معیار خود با آن روبرو شده و در نهایت انتخاب می‌کند و این موضوع از لحاظ اسلام هرگز مذمت نشده است و افراد برای ازدواج خود باید بر اساس هم کفو بودن، دارا بودن صلاحیت‌های لازم، تفاهم‌ها و ملاک‌های مهمی که در دین مورد اهمیت قرار گرفته است، تصمیم لازم را بگیرند.

شمس افزود: ممکن است انتخاب پسر جوانی، دختری باشد که اگرچه این دختر از او بزرگ‌تر است، اما تمامی ملاک‌های یک همسر شایسته و باایمان از نظر او را داشته باشد که در این شرایط نمی‌توان صرفا به دلیل اینکه دختر جوان از او بزرگ‌تر است، از ازدواج آن‌ها ممانعت و این نوع ازدواج را رد کرد.

این کارشناس مذهبی تأکید کرد که این نوع ازدواج‌ها از لحاظ شرعی جایز هستند و موضوع اجتماعی این قضیه است که شاید باعث شود برخی از افراد برایشان مهم و اولویت باشد که دختر حتما باید از پسر کوچک‌تر باشد، اما در نهایت، مهم‌ترین مسئله، معیار‌های مهمی چون هم کفو بودن و ایمان، اخلاق و شایستگی دختر و پسر در امر ازدواج است که می‌تواند زندگی شیرین و آینده روشن و موفقی را برای هر دوی آن‌ها رقم بزند.


بیشتر بخوانید: شناخت قبل از ازدواج مهر تأییدی بر ازدواج موفق است؟!

بیشتر بخوانید: تداوم عشق در زندگی زناشویی با رعایت ۷ عادت مهرورزی

بیشتر بخوانید: احترام متقابل زوجین؛ گامی محکم برای خوشبختی در زندگی


گزارش از فاطمه میرزایی دخت

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۴۴۰
در انتظار بررسی: ۰
محمودی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۵:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۲
من ذختر عموم دوست که نه فقط بهش علاقه دارم . و 10 سال ازش بزرگتر هستم آبان ماه قضیه رو با خانوادشون میگم مطرح کنن اگه قبول کردن که با آشنایی بیشتر به درجه دوست داشتن میرسه اگه هم نه - وقت برای کسی که برام ارزش قائل نیست هدر نمی دهم . وسراغ کسی می روم که اون هم به من علاقه داشته باشه .( دوستان لطف کنن نظر بدهند)
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
انشالله خدا کمک کنه و به کمکم امام زمان مشکلات ما حل شه و مثل این کشور های پیر غربی نشیم.که رشد منفی دارند
عمار
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
بنام خداوند جان و خرد :
الگویتان را در تمامی امورات زندگی حضرت رسول الله ص و آل طیبین و طاهرین س ع ایشان قرار دهید و به سنت ازدواج حسنه حضرت خدیجه س با حضرت رسول الله ص در اسلام ناب محمدی ص رجوع و توجه کنید کنید مشکلات ازدواجتان حل و فصل می شود انشاءالله ، فقط دختران و پسران باید به سنین ازدواج قانونی شرعی و عرفی دینی رسیده باشند و فقط باید هم دین و هم کف هم باشید اختلاف سنی مهم نیست و باید رضایت والدین پدر و مادر و یا غیمین را بیگیرند که بسیار حق گردنتان دارند و باید حرمتشان و احترامشان را نگهدارید . والسلام و صلوات التماس دعا و التتماس تفکر .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
آقا من دهه هشتادیم اصلا موقع ازدواج ما که فکر نکنم خبری از عروسی باشه همش میشه دوستی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
خیر
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
اختلاف تا 5سال ایراد نداره.بیشتر بشه من مخالفم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
خدایا بحق فاطمه ازدواج همه جوونارو درست کن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
چطوره من 26 سالمه زن دارم خونه تو مرکز استان دارم دو تام ماشین دارم با دسته خالیه خالی
نه پدر پول داری داشتم نه پدر زن پول دار فقط کار کردیم باهم.
یادمه اوایل افتضاح بود ولی الان یه صد میل تو حسابمه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
خخخخخ
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
ماشین هم دو تا پراید دارید
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۰:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۷
شما تو کدوم مرکز استانی من نمی دونم ولی الان خونه خود ما در تهران که در اون زندگی می کنیم کرایش پول پیش سیصد و پنجاه و ماهی سه و نیم میلیونه. صد میل شما کفاف زندگی ما رو نمی ده
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۲:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۷
خدا میدونه شاید چندتا حقو ناحق کردی!!
زیاد به خودت مغرور نشو، فکر هم نکن زرنگی
راهکار بدم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
یه راه بیشتر نداره همتون میدونید✌✌
ناشناس
|
Netherlands
|
۱۷:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
والا من که پسرم 32 سالمه حرف دخترای هم سن خودم رو هم نمیفهمم چه برسه به چند سال کوچکتر

من بخوام ازدواج کنم اتفاقا با حداقل سه چهار سال بزرگتر از خودم ازدواج میکنم
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
داداش یه نصیحت خواهرانه حتما خانم باید کوچکتر باشه چون خانما از نظر بلوغ فکری چند سال جلوتر از آقایون هستن وقتی خانم بزرگ تر باشه ایشون میشن مامان خونه شما میشی پسر که هرچی بگی باید گوش کنی
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۷
من با نظر ناشناس ۲۳:۱۷ مخالفم. من خودم با چشم خودم دیدم که ازدواج با دختر بزرگتر اگه تنها مشکلش فقط همین اختلاف سن باشه هیچ مشکلی به وجود نمیاره. البته اگه تنها مشکلش اختلاف سن باشه. مثلا اگه شما بری خواستگاری دختری که از همه نظر مناسب باشه ولی مثلا فقیر باشه شما باهاش ازدواج نمی کنی؟ البته این قضیه خیلی به دید شما بستگی داره. ولی معمولا مواردی مشکل پیش میاد که بیشتر از یک مشکل وجود داشته باشه اون موقع بررسی و حل کردنش سخت می شه. فکر کن دختری که هم ازت بزرگتر باشه هم اختلاف عقیدتی داشته باشین هم اخلاف فرهنگی داشته یاشین هم سطح اجتماعیتون فرق کنه..‌.در ضمن من خودم دخترم. این هم ازنصیحت خواهرانه من
ناشناس
|
Netherlands
|
۱۷:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
سلامتی خودم
که تا اخر عمر مجرد میمونم
و درامدم خرج خودمو میده محتاج کسی نیستم
لعنتش واسه مادر اون همکلاسیم که ده سال پیش توی دانشکده بهش پیشنهاد ازدواج دادم و مادرش ندیده و نشناخته گفت نه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
خودتو ناراحت نکن مرد . لیاقتت رو نداشتن
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۰:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۷
چرا لعنت این حق اون ها بوده که بگن نه. حالا شما اگه خیلی علاقه داشتی اصرار می کردی اگه نمی دادن بهت می رفتی دنبال یه دختر دیگه. در ایران تا الان این مرسوم بوده که پسرها درخواست ازدواج کنن و خوب جواب هر درخواستی هم لزوما بله نیست
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۶:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۷
برای چیز چکار میکنی
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۱:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۰
مگه در آسمون باز شده و فقط اونی که تو ازش خوشت اومده افتاده؟
کیانی منش
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
اقتصاد خراب
مسکن گرووووون
خودرو گروووووون
کار نیست
ناشناس
|
United States
|
۱۵:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
شما وضعیت اقتصادی رو درست کن من با هم سن مادربزرگم ازدواج میکنم فعلا الان تو این شرایط بحزان اقتصادی اولویت اول هزینه هاست و سن و این چیزا بماند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
ولمون کن بابا تو هم کی تو این شرایط ازدواج می کنه ، آها آره بچه های مسئولین مفت خور ازدواج می کنن . هر وقتی دلار شد هزار تومن اون موقع یه فکری میکنیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
ولمون کن بابا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
من دختر داییمو دوست دارم و اون هم فکر میکنم به من علاقه منده حدود 9 سال ازش بزرگترم
اما جرات گفتنش رو نه به خانوادم و نه به کس دیگه ایی ندارم
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
حتما تا دیر نشده به یه بزرگتر بگو ان شالله اگه خیر هست به هم برسید
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
فکر کنم سایتو اشتباهی اومدی :|
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۰:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۷
اگه واقعا علاقه داری جراتش رو پیدا کن. واگر نه باید تا آخر عمرت حسرت یه عشق رو تو دلت نگه داری
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۰:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۷
اگر زن زندگیه از دستش نده برو بگیرش
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۶:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۷
از خداشونم باشه
تاجر
| Iran, Islamic Republic of |
۰۵:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۲
منم ذختر عموم دوست که نه فقط بهش علاقه دارم . و 10 سال ازش بزرگتر هستم آبان ماه قضیه رو با خانوادشون میگم مطرح کنن اگه قبول کردن که با آشنایی بیشتر به درجه دوست داشتن میرسه اگه هم نه - وقت برای کسی که برام ارزش قائل نیست هدر نمی دهم . وسراغ کسی می روم که اون هم به من علاقه داشته باشه .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
دختر قابل اعتماد نیست وجود نداره
پاسخ ها
*
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
حاجی تو دختر قابل اعتمادپیدا نمیکنی دلیل نمیشه نباشه
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۰:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۷
چی میگی دادا
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۰:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۷
پسر قابل اعتماد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
فضولی زندگی مردم بهشماربطی نداره شماحق کارگربدبخت راهاپ لی کردین نون شب ندارن ازدواج وبچه داری کنن نسل انسان راتاراج میکنین بعددنبال عدم رشدجمعیتین خدانسلتنابرچینه الهی امین
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
من و همسرم متولد آخر دهه ۶۰ و اول دهه ۷۰ هستیم یعنی مثل اکثر شما ها جوون هستیم ، این پیام رو براتون به عنوان یه تجربه از طرف یه دوست میذارم ، شاید خیلی هاتون دری وری بارم کنید که اصلا مهم نیست فقط مهم اینه من میخوام تجربه شخصیم رو به جوون ها بگم حتی اگه یه نفر هم نتیجه خوبی ازش بگیره برای من کافیه، ازدواج اصلا کار سختی نیست ما خودمون با توقعات زیادمون سختش میکنیم ما بعد ۶ سال ازدواج دو فرزند داریم که با تولد هرکدومشون برکت بود که به زندگی ما سرازیر شد ضمنا همسر من نه کارمند دولته نه باباش ثروتمنده محصله ولی شکرخدا تو این چند سال هیچوقت زندگیمون لنگ نمونده ، حتما بوده وقتایی که تو سختی افتادیم ولی جا نزدیم و پشت هم وایسادیم تنها چیزی که میتونه به یه زن و شوهر کمک کنه زندگی شون بچرخه اعتماد به خداست و اینکه خودش روزی تون رو میرسونه بعضی روزها خیلی زیاد بعضی روزها هم شاید کم اما حتما اگر بهش اعتماد کنید نمیذاره هیچ وقت کم بیارید ، فقط درست انتخاب کنید و به خدا اعتماد داشته باشید والسلام
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۰:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۷
شما شش سال پیش رو با الان مقایسه می کنی؟ من تا همین چند ماه پیش زیر خط فقر نبودم تازه به مدد این اقتصاد داغون به این افتخار نایل شدم
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۳:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۷
دری وری نگو
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
اونایی که از اقتصاد مینالین خواهشا ببینید نتیجه رای دادن بدون فکر وتامل میشه دولت تدبیر و امید! اون وقتی که قالیباف بدبخت داشت خودشو خفه میکرد میگفت ۴ درصدی ها هیچ کس بهش گوش نداد و حالا داریم بعد ۴ سال نتیجه اش رو میبینیم ! مارو هم به پای آزادی خواهی خودتون سوزوندید! امیدوارم من بعد با دقت و تحقیق رای بدید
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۸:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
هرچند با نظرت در مورد انتخاب لشتباه موافقم، ولی اینو باید در نظر گرفت چرا قانون طوری نیست الان اون هایی که با وعده های مشخص انتخاب شدن، و به وعده هاشون عمل نکردن نمیشه ازشون شکایت کرد؟ از کجا معلوم فردی ک اسم بردید هم به فرض محال بزنه زیر حرفش و به وعده هاش عمل نکنه اونوقت کی میتونه ازش شکایت کنه؟ باید روندها و قوانین اصلاح شوند اونوقت اشخاص مهم نیستند
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
مِن بَعد مَن بَد
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
فقط رییسی
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
همشون یکی هستن قبل از روحانی مگه احمدی نژاد نبود؟
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
موافقم
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۶:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۷
عجب
لیلی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
توقع خیلـــی زیاد شده..وخیلی هم همه چیزگرونه...
بیچاره پسرها بااین وضع اشتغال و اقتصاد کی میتونن زن بگیرن...اختلاف سنی شون پیشکش..
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
زن رو ولش کن دعا کن خدا اون دنیا بهمون حوری بده
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
ما هم چیزی نداشتیم وقتی ازدواج کردیم به مرور شرایطمون خوب شد جوونای الان میخوان از روز اول خونه و ماشبن و همه چی داشته باشن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
به نظر بنده با این وضعیت پیش بریم تا سال 1430 حدود 60 میلیون سالمند خواهیم داشت با این استرس های فراوان مشکلات اقتصادی و سوء تغذیه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
خودت تنهایی فکر کردی به این نظر رسیدی ؟!
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۰:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۷
1430 یعنی کرونا ما رو نمیکشه ای خدا
زهرا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
برخی جوری نوشتن دختر خانه دار نیست یا به دخترای این دوره نمیشه اعتماد کرد که انگار دارن نوکر استخدام میکنن تا از خونه و زندگیشون مراقبت کنه یا خودشون خیلی قابل اعتمادن.
تا وقتی همچین افکاری هست بهتره آینده تون رو تباه نکنید و از زندگی خودتون لذت ببرید
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
خواهشا حرف مفت نزن
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۰:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۷
هست اینا عرضه نداران پیدا کنن
پسر ۳۵ ساله
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
چقدر بد و تاسف برانگیز جوان های دهه شصتی مثل من بخاطر بالا رفتن سن و سال باید برای همیشه مجرد و عذب بمونند و آرزو به دل ازدواج باشن
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
نترس تنها نیستی منم دهه هفتادی مجرد و بیکارم
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
دست بجنبون دیگه
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۶:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۷
شعار هر ابن الوقت...دایم نشد موقت....
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۱:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۰
علی برکت الله
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
تجربه ثابت کرده پسر ۲ تا ۵ سال بزرگتر باشه بهتره و اینکه دختر بهتره به بلوغ فکری و عاطفی رسیده باشه
قرار هم نیست زندگی بی مشکل هم باشه چ مجرد باشی چ متاهل مشکل سرجاش هست پس بهتره یکی شریک زندگیت باشه که تو این مشکلات کنارت باشه .
باید پذیرفت مشکل جزء ای از زندگی هست
دخترم خواستی بگیری بهتره هم رده خوت باشه چون اگه بالاتر بود به مشکل میخوری از قدیم گفتن کبوتر با کبوتر ...
یامهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
نمی دونم چی بگم والا مشکل رهن خونه بیداد میکنه

چرا یکی جلوی افزایش رهن خونه ها رو نمیگیره یه جوون که الان بخواد بره سرخونه زندگیش تو یه خونه ۴۰ متری تو پایین ترین نقطه شهر تهران چرا باید ۱۵۰میلیون رهن بزاره کنار... بعدش هم که پول رهن اگه جور شد باید دوباره کارکنه تا پول عروسیش جور بشه.. باز که پول رهن جور شد دوباره تمدید قرارداد میرسه و اونم داستان خودش... شما مشکل مسکن رو حل کنید
جوونا ببینید چجوری بچه میارن
بعد هم میگن امید داشته باشین خداوکیلی یه جوون نهایت زرنگ وکاری تو شروع زندگیش مونده

خواهشا یه فکری بحال مردم بشه ما بهترین مردم دنیا رو داریم کاش یکی هم به فکر مردم بود ای کاش ای کاش ای کاش
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
با این وضع نمیشه به ازدواج حتی فکر کرد
ناشناس
|
Netherlands
|
۲۲:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
مسائل جمعیتی مرتبط با ازدواج، فرزندآوری و... که به اقدام نیاز دارد با عمل و زمینه سازی و آسان سازی درست میشوند نه با دستور یا مقاله و سخنوری!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
به خدا خیلی رودارین به جوانها میگید ازدواج کنن کرایه خونه سر به فلک زده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
ول کنین بابا کدوم ازدواج
عمار
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
بنام خداوند جان و خرد :
الگویتان را در تمامی امورات زندگی حضرت رسول الله ص و آل طیبین و طاهرین س ع ایشان قرار دهید و به سنت ازدواج حسنه حضرت خدیجه س با حضرت رسول الله ص در اسلام ناب محمدی ص رجوع و توجه کنید کنید مشکلات ازدواجتان حل و فصل می شود انشاءالله فقط باید هم دین و هم کف هم باشید اختلاف سنی مهم نیست مابقیش توکلت علی الله با یاری مسئولان دولتی وام های ازدواج و مسکنهای به شرط تملیک و خودروهای از دم فسط اران قیمت با کیفیت لیزینگی و شغل پایدار با درآمد خوب و کمک رسانی خانواده ها جفت و جور می شود .
والسلام و صلوات التماس دعا و التماس تفکر .
پاسخ ها
عمار
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
بنام خداوند جان و خرد :
الگویتان را در تمامی امورات زندگی حضرت رسول الله ص و آل طیبین و طاهرین س ع ایشان قرار دهید و به سنت ازدواج حسنه حضرت خدیجه س با حضرت رسول الله ص در اسلام ناب محمدی ص رجوع و توجه کنید کنید مشکلات ازدواجتان حل و فصل می شود انشاءالله ، فقط دختران و پسران باید به سنین ازدواج قانونی شرعی و عرفی دینی رسیده باشند و فقط باید هم دین و هم کف هم باشید اختلاف سنی مهم نیست و باید رضایت والدین پدر و مادر و یا غیمین را بیگیرند که بسیار حق گردنتان دارند و باید حرمتشان و احترامشان را نگهدارید . والسلام و صلوات التماس دعا و التتماس تفکر .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
از شبکه خبر میخام یه سر به بیمارستان تامین اجتماعی بزنه بپرسه هزینه زایمان های طبیعی ویا سزارین چقدره ، بعد در مورد افزایش جمعیت صحبت کنید آخه دو میلیون و پانصد هزار تومان برای هزینه زایمان طبیعی انصافه واقعا فکر کنم با این طرح ها فقط باید ثروتمند ها بچه دار بشن
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
با این وضع حتی حق نداری به ازدواج فکر کنی !
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
مفتیه که چرا ازت پول گرفتن؟
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
دوست عزیز خواهر بنده بیمارستان تامین اجتماعی(میلاد) زایمان سزارین کرده و هیچ پولی ازش نگرفتن شما حتما پیگیری کنید برای چی پول مازاد دادید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
وقتی میان خواستگاری اول خونه برسی میشه اگه دکوری خوب با مبلمان و تابلو قیمتی نباشه بدون اینکه دختر ببین، پامیشن میرن
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
دیگه حرف الکی نزن
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
بهتر که همون اول برن.اینطور ادمهایی
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
خواهشن حرف مفت نزن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
دلتون خوشه بخدا .... ازدواج کجا بود اخه
با کدوم پول با کدوم شغل با کدوم مسکن
هرچقدم زحمت میکشی برعکس جواب میده تو کشور ما
حداقل یکی دیگه رو بدبخت نمیکنیم بزار به زندگیش برسه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
اکثرا پسرا نظر دادن ازدواج نمیکنیم دخترا مخالفت کردن گفتن مشکل از خودته :))
باشگاه جون ، ازینا زیاد بزار نظر بدن بخندیم
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
به مشکلات مردم نخند سر خودت میاد:)
امپراطور
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
سلام من مادرم گفته اگه زن بگیری دیگه باهات حرف نمیزنم.
داداش هام که زن گرفتن دیگه باهاشون راحت نیست.
سلامتی همه مادران
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
پس اینقدر بشین ور دل ننت تا بمیره بعد تو بمونی و تنهایی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
دولت خدمتگزار کاذیکرده نون شبم نداریم چه برسه به فکر آینده و زن و بچه باشیم همون مجرد بمونیم بمیریم بهتره تا یکی دیگه هم مثل خودمون بدبخت کنیم
مرسی روحانی که همه حرفات درست بود
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
دمت گرم
احمد تولکی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
من 33 ساله ، بیکار هستم کلی بدهی دارم .
تو شهر ما همدان اوضاع کار بی نهایت بی نهایت
به خدا حتی کارگری هم به زور پیدا میشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
به فکر پول باشید نه ازدواج . ازدواج مال فقیر فقراس
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
ایجاد بستر ازدواج، زادآوری و افزایش جمعیت تنها با حرف و شعار امکانپذیر نیست و نیازمند اقدامات حمایتی و اطمینان آور برای تشکیل خانواده دارد. متاسفانه علیرغم اینکه بسیاری از افراد علاقمند به ازدواج و تشکیل خانواده هستند، بستر کافی و لازم برای این مهم در بویژه دو دهه اخیر فراهم نشده است. دولتها و مجالس قطعاً زنگ خطر کاهش رشد جمعیت، .... شنیده اند و هر چقدر در این خصوص بی برنامه گی و سیاست زدگی وجود داشته باشد بهمان نسبت کشور هزینه های بیشتری را در آینده پرداخت خواهد نمود.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
الان مساله و معضل ازدواج پرداختن به تفاوت سنی است؟؟؟؟؟ واقعا چه فکر می کنید ؟؟؟ چرا جوانان بی همسر دارند به تجرد قطعی می رسند خیانت کار کیست ؟؟؟ دشمن افزایش جمعیت کشور چه کسانی هستند؟؟؟ گناه جوانان بی همسر به گردن کیست؟؟؟ مراجع و علما احساس ناراحتی و تکلیف شرعی نمی کنند از وضعیت جوانان بی همسر امروز؟؟ گناهی که یک جوان بی همسر مرتکب می شود و از لحاظ روانی و روحی به شرایط جنون می رسد آیا تکلیفی بر گردن آنها نمی گذارد چرا بر سر مسئولین فریاد نمی کشند ؟؟؟ چرا علنا و آشکارا و قاطعانه با این معضل ویژه برخورد نمی شود؟؟؟ جوان به عنوان حق الناس آنها را حلال خواهند کرد؟؟؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
من یک جوان بیکار بی پول مجرد تنها افسرده و غمگین و نا امید هستم که اگر بخاطر ترس از جهنم نبود تا حالا هزاران بار خودمو میکشتم و از این زندگی جهنمی خلاص میکردم
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
میتونم سوگند بخورم همه جوونا از ازدواج استقبال میکنند چرا که ازدواج جدای از موردی که اول به ذهن میاید نیاز اصلی روحی وروانی افراد است .نیاز به استقلال اینکه پسر جوان خودش سرپرست یک خانواده باشد تا اینکه تحت سرپرستی پدر باشد ارزوی هر جوانی هست .نیاز به همدلی وداشتن زوجی که در مورد خیلی مسایل زندگی دوستانه وبدون ریا با هم حرف بزنند مشورت کنند وباهم تصمیم بگیرند و.... همه اینها اعتماد بنفسی به جوان متاهل میدهد که بهیچ وجه قابل مقایسه با دوران مجردی نیست .اما متاسفانه به دلایلی این شیرینی های تاهل درمقابل رسومات تجملی وخودخواهی های تقویت شده جوان امروزی به چشم نمی اید .
مگر نه اینکه دختر یا پسر مجرد اکنون در خانه پدرش زندگی میکند خرجش را میدهند وگذران زندگی دارد واز ان طرف شرایط زندگی مشترک برای خیلی از جوانها فراهم نیست ایا نمی شود با همکاری خانوادها ازدواج صورت گیرد جوانها تحت حمایت خانواده باهم باشند تا شرایط کار ومسکن و...برای انها بهتر شود؟حداقل ازبسیاری ناهنجاری های روحی وروانی وفساد و...جلوگیری خواهد شد.
ناشناس
|
Luxembourg
|
۱۹:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
متاسفانه آمار انواع رابطه و ازدواج با رنگها و اسم های مختلف زیاد شده. نمی دونم مگه ثبت ازدواج انقدر سخته که خیلی ها نمی خوان اسم فرد دیگه ای بیاد تو شناسنامشون
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۱:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۰
اگه به سادگی این بود که فکر میکردی ، الان مجردی توی مملکت پیدانمیشد...
ناشناس
|
United Kingdom
|
۱۸:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
باسلام من 39سالمه مجردبیکارعلاف .نه خونه دارم نه ماشین ونه شغل ونه پول.وتازه 38تومن بدهکارم.آیاکسی زن من میشه؟بخدانه.تازه میگن برو بمیر. ازجنوب استان کرمان هستم
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
انشالله مشکلاتت حل بشه و متاهل شوی .
امپراطور
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
این مدت چیکار میکردی پس؟؟؟؟
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
متاسفانه این وضعیت خیلی از جوان های ماست حتی اونایی که تحصیل کرده هستن
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
تا حالا چکار می کردی؟
لیلی
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
نیمه ی اول عمرت وجونیت بی هیچ رفت حالا زن میخوای چیکار؟؟؟
علی
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
شایدبراش مکل پیش اومده درآمدنداشته قضاوت نکنیم ان شاء الله که حل بشه به امیدخدا همت همیشه چاره سازه
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۱:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
برو بمیر دیگه آخه تو آدمی
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
واقعا کارگری هم نمیتونستی بکنی؟؟؟ تو این مملکت درسته همه چی گل و بلبل نیست ولی برای کسی که بخواد پول دربیاره کار هست... حالا حتما که نباید پشت میز نشینی باشه...
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
تو به چه امید زنده موندی تا حالا ؟!
زهرا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
یکی بیاد منو بگیره
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
سلام اگه خونوادت پولدارن .و تک دختری تا بیام ..و به شرط اینکه خرج و مخارجمو هم متقبل بشی
ناشناس
| United Kingdom |
۲۲:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
کارگری وکشاورزی ومغازه داری وخریدوفروش محصولات کشاورزی.دست به هرکاری زدم نشد.که نشد.خب سواددانشگاهی که ندارم کارفنی هم که بلدنیستم
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
توی این شرایط اقتصادی اگر فقط کرونا جرات کنه بیاد بگیرتت !
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
بزار این مشکلات ولم کنه تا بیام
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۱:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
من بیام بگیرمت ؟! فقط بیکار و بی پول هستما مهریه یه سکه هم ندارم بدم
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۱:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
کی وکجاوعده دیدارما؟؟؟
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
حالا تو مواظب باش کرونا نگیری !
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
بهترین حالت اختلاف سنی ۴ تا ۷ سال که مرد بزرگتر باشه
پاسخ ها
ناشناس
| Luxembourg |
۱۹:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
فقط هم سن . حالا یه سال مرد یا زن کوچک تر یا بزرگتر باشن فرقی نمی کنه. ولی من واقعا اصلا کوچک تر از خودم رو نمی تونم درک کنم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
تا وقتی توی مملکت یه جوون نمیتونه یه گوشی هوشمند اقتصادی بخره
ازدواج میخواد چیکار کنه
باماهی 2میلیون هم خودشو اسیر میکنه هم دختر مردمه و هم پسفردا یه بچه رو
به مسئولان بگین قیمت دلار و سکه و طلا چنده
برن به جیب خودشون برسن
علی برکت الله
خرروز میشنویم فلان چیز ساخت داخل شده اما با قیمت دلار حساب میشه و به دستمون میرسه
این شد زندگی
مگه داریم مگه میشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
اگه حداکثر تا ۵ سال دیگه دولت برای یه جهش فوق العاده اقتصادی نداشته باشه دیگه قطعا بحران جمعیتی پیش میاد
اصلا کی دلش به حال ما میسوزه؟
چرا ازدواج کنیم؟؟ ماخودمون کل زندگیمون رو با بدبختی گذروندیم اون وقت ازدواج کنیم و بچه دار بشیم و اون بچه های بدبخت رو هم به بدبختی بکشونیم؟؟
اصلا چرا بچه های مسوولین نامحترم خارج از کشور زندگی می کنن؟
اصلا یکی به من تعریف مسوولین رو بگه
رییس جمهور میگه مسوولین پیگیری کنن
رییس مجلس میگه مسوولین پیگیری کنن
رییس قوه قضاییه میگه مسوولین..
استانداران همینجور
ناشناس
|
United Kingdom
|
۱۷:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
بسم الله الرحمن الرحیم.من 38سالمه 6سال پیش ازنوه عمه ام خواستگاری کردم.اونم به مادرش گفت.مادرش هم که دخترعمه ام بودچون ازنظرمالی وضعشون ازمابهتربود.بدجورتحقیرم کردن الان 6ساله من قهرن .حالاهی بگین برین ازدواج کنید.خدااااااااااا ازفاریاب کرمان هستم.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
ولش کن برو سراغ یه دختر نجیب دیگه.همون بهتر که نشد چون تا اخر عمر باید تحقیر میشدی
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۶:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۲
سلام -لیاقت شما را نداشته بهتر برای بروید دنبال کسی که لیاقت شمارا داشته باشد لیاقت شما بیشتر از اینهاست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
نصف بیشتر نظرات تفکرات منافقین و سوله نشین هست.
نیروی کار مفت! ابلهانه ست. انگار اینا تو ایران زندگی نمی کنن بدشون میاد شرایط کشور درست شه. کارشناس و عاقل و بوق هم هستن خخخخخ
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۸:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
جناب اقا یا خانم به اصطلاح فریخته و متفکر، الان شما لطف کن معایب جمعیت کم رو بگو ما هم بدونیم؟؟،اتفاقا غرب به دنبال افزایش جمعیت توی کشورهای مثل چین و هند هست، ایا براشون داره دلسوزی میکنه؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
بابا پول هزینه های خودمونو نداریم ازدواج کجا بود دلتون خوشه ها
Amir
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
کمپین نه به ازدواج و بله مجردی و تنهایی خودم دهه شصتی هستم مگه عقلم یاتاقان زده که برم دنبال ازدواج و سرو کله زدن با پدر دختر خانم راحت و بدون کمترین استرس و نگرانی داریم با بی کاری تو این مملکت زندگی میکنیم شاغلین زحمت بکشن جور ما را هم بکشن و دو یا سه بار تجدیدفراش کنند!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
به یک دختر نجیب خوب با خدا مومن دارای ماشین خونه بابای پولدار شاغل در پست ریاست جهت ازدواج نیازمندیم خخخخخخ
پاسخ ها
*
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
من شرایطشو تا مومن دارم بقیشم با عاقامونه خخ
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
خخخخخخخخ برات گذاشتن
ناشناس
|
Germany
|
۱۶:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
من هم موافقم که یه پسر با دختر بزرگتر از خودش ازدواج کنه.
ناشناس
|
United States
|
۱۶:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
به نظر من جوان ها سخت ميگين فقط كافيه زن و شوهر هر دو شاغل باشند عروسي نميخواد حلقه بدل هم ميشه خونه هم نميخواد هر كدوم همون خونه پدر مادر هاشون باشن هفته اي يك بار تو پارك هم رو ببينن
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۸:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
خدارو شکر نمردیم و معنی ازدواج رو هم فهمیدیم
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
حرف مفت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
ابنا برای خوردن خودشون میگن ازدواج کنین جمعیت کم نشه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
نهایت ازدواج کم میشه ايرانم در آینده میشه مثل کشورهای مهاجر پذیر جووناي کشوراي دیگه مثل افغانستان میان کار میکنن.زیاد چیز خاصی نمیشه.ازدواج نکنیم خیلی بهتره تا اینکه ی عده مثل خودمونو بدبخت کنیم بياريم تو این دنیا . و ی پسر یا ی دختر مثل خودمونو بدبخت کنیم با ازدواج و جنگ اعصابي ک با ازدواج ب وجود میاد
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
متاسفانه حرف درسته ظاهرا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
ازدواج کنیم که بچه متولد بشه ومثل خودمون از گرانی وبیکاری زجربکشه
ناشناس
|
Netherlands
|
۱۵:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
اول این که آقایون اکثرا بیکار هستن بنده خداها
دوم این ک دختر خانوم ها بسیار سخت گیر شدن

این دو ازدواج رو سخت و غیر ممکن کرده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
فرزند کمتر=جمعیت کمتر=زندگی بهتر=رفاه بیشتر

احسنت همه جوانها آگاه شدن
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
این معلوم از تو خانه سالمندان زده شده.خخخ
تفکر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
کمپین نه به ازدواج= سن دختر خانم ها
...
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
پول میخواد فقط پول
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
شما کار گر میخواید برا آقازاده عاتون کار کنن

اگه به فکر مردم بودید مسکن و کار میساختید
به فکر معیشت و بدبختی مردم بودید که چهارتا فرش رو باید ۲۰میلیون تومن بخریم برا جهیزیه یخچال و ....هم که خداتومنه

طلارو از ۱۳۰ نمیاوردید به ۷۳۰که که فقیرو فقیر تر وغنی رو غنی تر کنید


مسکنو نمیبردید بالا و......بچه فقط برا شماها خوبه که هنوز به دنیا نیومده کارش آماده ستباشگاه خبرنگاران مدیونید پیامامونو که حرف دل مردمه نزارید
پاسخ ها
مریم
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
دولت روحانی فقط فقیر وفقیرتر کرد وپولدارو پولدارتر
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
احسنت آفرین این حرفتو باید با الماس رو شمش طلا نوشت حرف دل خیلیارو گفتی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
دقیقا این مقالات الان شما منو یاد مقالات و حرف های ده 60 میندازه،
*
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
کاکو یکی بخونه واسه منم توضیح بده خدایی خیلی زیاده خخخ ... اگه بحث ازدواجه بایدبگم که دوتا عکس واسه عروسی شده 10 میلیون دیگه خودتون تصمیم بگیرین خخخ
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
حالا مگه عکس واجب !؟من هم مثل همه معتقدم که گرانی داره بیداد میکنه و هزینه ها خیلی بالا رفته ولی خیلی کارا هم بیخودی و اسراف هستن و با انجام ندادن خیلی کارا میشه یه عروسی ساده گرفت این حرفا همش بهانه هست . خودم ۱۱ سال پیش این کارا رو کردم که میگم
علی
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
با گوشی خودت چندتا سلفی بگیرین راحت ده تومنم نمیخاد بدی
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
من خودم معتقد تشریفات نیستم
ولی داری یازده سال پیش رو با الان مقایسه می کنی؟ قیمت ها رو باید لحظه ای مقایسه کنی . الان یا الان؟!
امپراطور
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
11 سال پیش پراید 16 میلیون بود گمونم
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
عکسو با گوشی خودت لگیر
محمدم
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
امپراطور پراید 7 یا 8 تومان بود بنظرم
*
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۷
حالو تا کلیمو بفروشم باهاش گوشی بخرم البته اگه قبلش کرونا نگیرم و اگه ی مرد واقعی پیدا کنم خخ
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
خوشبختانه جوانان ما از کارشناسان و مسولین فهمیده تر هستن و دارن با قربانی کردن حق ازدواج خودشون، جمعیت رو کاهش میدن تا نسل های بعد مثل ما بدبخت نشن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
کم اعصاب مردمو خورد کنید و درباره جمعیت حرف بزنید شما مشکلات اقتصادی و معیشتی و مسکن مارپ نمیبینید بی کاری مارو نمیبینید جمعیت رو میبینید؟؟؟؟؟؟


چرا سال های پیش میگفتید جمعیت کمتر زندگی بهتر حالا چی شده رنگ عوض کردید؟؟؟؟
شما هربار یه نظر میدید پس لطفا کم تو زندگی خصوصی مردم دخالت کنید بجا این حرفا

به فکر مسکن کار قیمت طلا و لوازم خونه /و......بشید نه بچه دار شدن
حامدم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
شما مرد نشون بدید، من خودم زنش میشم، دلتون خوشه هااااااا
پاسخ ها
باران
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
شما زن نشون بدید منم شوهرش میشم خخخخ
*
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
شما ی بچه نشون بدید منم میرم بچش میشم خخخ
حامدم
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
با نمک خانم!!!
الیرزا
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
اصلا انسانی وجودنداره باکی ازدواج کنیم خخخخخخخخ
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۱:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
زن کم خرج سراغ داری؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
اونی که تو زمان صلح حقوق و مزایا و خونه سازمانی و.. رو میگیره میره تو زمان جنگ هم از کشور دفاع میکنه، پس الکی موضوع جمعیت رو امنیتی جلوه ندید
جمعیت ایده ال کشور، 40 ملیون نفره
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
دمت گرم
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
حرفت رو باید طلا گرفت
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
لیاقت تو و امثال تو اینه که یه حرومی مثل داعش بیاد گوشتو ببره و بذاره کف دستت تا قدر نیروهای نظامی رو بدونی
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
حرف طلاس
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
هم پسر سالم چشم پاک هست، هم دختر سالم و با حیا
ولی متاسفانه حداقلهای برای شروع زندگی رو مثل خونه و شغل و.. رو ندارن پس ازدواج نمیکنن
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
لایک
علی
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
اینی تو میگی حداقلهای زندگی حتی دکتر مهندساشم توش گیرن یکم تخفیف بده
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۱:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
چرت نگو نیس
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
پول نی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
داداش شما دلت واسه بحران جمعیت نسوخته دلت واسه بحران کمبود کارگر مفت و ارزون میسوزه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
دقیقا همینه
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
واقعا همینه

وگرنه کارو که بچه های خودشونم چند سال دیگه بزرگ میشن به عهده میگیرن بازم سر مردم عادی بی کلاه میمونه
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
اینا انقد که تو مسایل شخصی مردم درباره جمعیت فضولی میکنن اگه تو اقتصاد و مسکن و کار ماهم اینجوری سرک میکشیدند همه چی گلو بلبل بود

بدبختی ما اینه اینا اهم و مهم نمیدونن یعنی چی
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
خخخ دمت گرم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
شما نگران جمعیت سالمند نیستید، شما نگران این هستید در اینده نیروی کارگر جوان و مفت و مجانی ندارید، دیگه اونوقت مجبورید التماس جون ها رو بکنید تا یه شغل سطح پاین انتخاب کنن، مثل کشور های اروپایی که الان فاصله حقوق طبقات مختلف اجتماعی خیلی کم شده!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
گل گفتی، لایک حاجی
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
لایک
Hamed
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
احسنت
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
اره دقیقا الان توی ایتالیا دارن التماس ملت رو میکنن، خونه میدن حقوق میدن که جوناشون ازدواج کنن
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
بله موافقم کیفیت مهمه نه کمیت، بهتره به جای صد میلیون جمعیت بدبخت و افسرده، 30 ملیون جمعیت با سواد و توانمند و شاد و سالم داشته باشیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
Yjc عزیز، شما پول یا شغلی برای من ردیف کن من قل میدم هرچی دختر مجرد بالای 50سال هست بگیرم
پاسخ ها
ناشناس
| Luxembourg |
۲۰:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
تورو خدا این کارو نکن . راضی به زحمت نیستیم
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
فک کنم می خای احتکار کنی
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۱:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
سلطان ازدواج
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۶:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۲
وای - چقدر فداکار!!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
بابا ازدواج کنیم بعد مسکن کو تو کوه و بیابون زندگی کنیم ؟؟؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۶:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۲
موافق بیا هم بریم غارنشین بشیم
رحمت
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
وقتی به خدا توکل داشته باشی همه ی مشکلات حل میشه مشکل ما اینجاست که دیگه خدا تو زندگی هامون کم رنگ شده من موقع عروسی پول قرض گرفتم عروسی آنچنانی هم نداشتیم یه مهمونی بود اما الان با لطف خدا هم خونه دارم هم ماشین وهمشا مدیون خدا وشفاعت امام رضام
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۰:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
انشائالله
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
با خوندن این پاراگراف واقعا به فکر فرو رفتم.
اگر پسران برای ازدواج با دخترانی با فاصله سنی ۵ یا ۶ سال کوچک‌تر از خود اصرار داشته باشند، بسیاری از دختران فرصت ازدواج را از دست خواهند داد، اما اگر پسران مجرد با دخترانی با فاصله سنی ۲ تا ۴ سال کوچک‌تر از خود ازدواج کنند، قریب به اتفاق دختران و پسران از نعمت ازدواج بهره‌مند خواهند شد.
واقعا چقدر یک خرافه فرهنگی (هرچی داماد بزرگتر باشه به عروس سر تره) می تونه زندگی یک جامعه رو تحت تاثیر قرار بده. این پاراگراف نمی گه برین دختر بزرگتر از خودتون بگیرین بلکه می گه درواقع نرید بایکی همسن دخترتون ازدواج کنید!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۱:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
تو حرف نزن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
یه نصیحت بهتون بگم پسر نرین خواستگاری تو این اوضاع چون تهیه یه جهزیه برای دختر خانم حدود 500میلیون آب میخوره گناه دارن دخترا جواب منفی بدین چون پسرها بیکارم پول ندارن خونه ندارن ماشین ندارن ایشالله خداوند عاقبت هممون بخیر کنه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۱:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
پول نیست پول نداریم
ناشناس
|
Romania
|
۱۳:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
ازدواج کم =فرزندکم=شغل زیاد=رفاه زیاد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
تا دخترها سرکار هستن ما پسرها بیکار می موندیم دخترها دیگه دستشون تو جیب خودشونه شوهر می‌خوان چکار ماشاالله خودشون مرد هستن
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
دخترها خودشون میدونندمردها بهشون پول نمیدن ازمردها نا امیدن تازه اگه خودشون برن سرکارازدواج بکنند دیگه نمیتونند حقوقشونو صاحبش باشندومردها برای حقوقشون تصمیم میگیرند!!! ب معنای ده ازمردها نا امیدن کلا مردخوب گیرنمیاد!!!
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
اینکه پسرها شغل ندارن ربطی به سرکار بودن دخترها نداره. والا همه موقعیت های شغلی خوب که به آقایون می رسه
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
همینه
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
هرجا رفتم برای کار یه دختر زودتر استخدام شده بود . این چه مسخره بازیه سر مردم درمیارن؟ مگه خرج زندگی با خانماس؟؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
متاسفانه دولت ، جوری عملکرده که یا سن ازدواج بالابره یا اصلا ازدواجی صورت نگیره ، یا فرزندآوری کم بشه
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
برای ازدواج دهه 60 ها در استخدام ها برای پسران دهه شصتی 30 درصد سهمیه بدین تا زودتر استخدام بشن و ازدواجشان فراهم بشه چون علت اصلی ازدواج نکردنشون. بیکاری هست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
یه سریا میگن دختر خوب و بساز نیست و اینکه نمیشه به دخترا اعتماد کرد.انگار که حالا همه پسرا خوبن! توقع دارن دخترا با همه چیز پسرا بسازن .پسرا چه میفهمن که دخترا چه سختیایی تو زندگی مشترک میکشن. درسته الان گرونیه و پسرا پول کافی ندارن ولی نباید توقع داشته باشن دخترا با هر بدبختی که ازشون خواستگاری میکنه ازدواج کنن.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۱:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
چرت نگو
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۶:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۲
دختر خانم - مشخص هنوز هدف از انتخاب همسر رو نمی دونید - و فقط می خواهید نداشته های دوران تجرد را سر شوهر بدبخت خالی کنی - خواهش میکنم خودتون اصلاح کنین
ناشناس
|
Mexico
|
۱۳:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
هشتاددرصد جوانها دوست دارن ازدواج کنن ولی شرایط اقتصادی اجازه اینکارو نمیده قشر کمی از جوانهای مرفه هستن که ازدواج نمیکنن. مسعولین بجای کارکردن رو مساعل فرهنگی که البته مهم هم هست ولی بیشتر باید روی مساعل اقتصادی کار کنن جوانهای ایرانی درگیر مشکلات اقتصادی هستن نه فرهنگی. اتفاقی که مثل روز روشنه و هی کارشناس میارید و در مورد علل افزایش سن ازدواج صحبت میکنید . مهمترین علتش نبود شغل و ثبات شغلی و افزایش تورم و گرونیه که باعث میشه جوانها ازدواج نکنن. مسعولین به فکر معیشت جوونها باشید به فکر تولید و رشد اقتصاد باشید
باران
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
تفاوت سنی وقتی خوبه ک پسر واقعا رشد یافته و مستقل باشه از هر نظر شخصیتی و اقتصادی یعنی پسرای هستن ک از نوجوانی استقلال مالی دارند حتی موقع تحصیل درس هم مشغول بکار بودند اینا واقعا میتونن متکی ب خود باشن

ولی پسرای ک چشم شون دنبال ارث بابای هس اینا مورد اعتماد برای دخترای کمی سن بالا نیستن با یک حرف بابا و مامانی افت و خیر هیجانی خواهند داشت منطق سابق شون کم میشه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۱:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
تو حرف نزن حالا کی اومده تو رو گرفته خانوم ؟!
امید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
هدف از ازدواج رسیدن به کمال و زندگی همراه با آرامش و سالم هست و امکان دارد اختلاف سن زیاد زوجین مانع این کار شود .
البته من خودم با کودک همسری و ازدواج در سنین پایین بیشتر مخالف هستم .
هادی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
برای ازدواج باید به بلوغ فکری و بلوغ اقتصادی رسید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
به دختران امروزی اعتمادی نیست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
دختران حالا کاملا غیر قابل اعتماد هستند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
پسره مگه دیونه باشه بره زن بگیره اونم با این دخترای حالا ! خدا نصیب نکنه !
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
از دخترای دهه شصت بگیر قابل اعتمادن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
خدا نصیب نکنه !
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
آدم باید ساده باشه الان تو این اوضاع افتضاح اقتصادی بره زن بگیره !
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
وقتی دخترها خواستگار توی رده سنی خودشونوحالا دوسه سال ازخودشونحالا ی کم بزرگتر ردمیکنند وباهاشون حالا ب هردلیلی ازدواج نمیکنند مشخصه ک کم کم سنشون هی میره بالا وهم دوره اییهای خودشون میرن با یاخیلی کوچکترازخودشون یاخیلی بزرگترازخودشون وتعادل بهم میخوره البته اینم یکی ازدلایلش اقتصادی میتونه باشه ولله من سی ویک سالمه با یکی ازدواج کردم که هشت سال ازخودم بزرگتره همه بهم میگن چرا اینقدرشوهرت پیره توجوونی خوب مردها جوون میخوان این دوره زمونه ما خیلی کم گیرمیاد که یه پسری برا یکی اپبزرگترازخودش بره خواستگاری مگراینکه یاخودش اشکال داره یا زنی که میخوادبگیره مزایا داره چون با چشای خودم دیدم پسرها تروتازه میخوان بیشتردنبال پونزده شونزده سالها میگردن حتی اگه خودشون سن بالا باشن متاسفانه خوشکل پسندم هستند!!!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
واقعیته عزیز من . وقتی پسر میره توی این دوره ی داغون مملکت ازدواج میکنه و کلی خرج از بدو ورود به زندگی روی دستش هست حق داره
نوا
| Iran, Islamic Republic of |
۰۱:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
اتفاقا ازدواج با پسرای پخته تر و با سن بالاتر خیلی بهتر و آرامش بخش تره. خوشبخت باشین. تو زندگیت به حرف مردم به اندازه ی یک سر سوزن هم اهمیت نده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
اگه پول و دختر خوب وجود داشت که خودم 4 تا می گرفتم !
پاسخ ها
ناشناس
| Luxembourg |
۲۰:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
فقط پول و اگرنه که دختر خوب زیاده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
شما دختر خوب و با حجاب و خانه دار پیدا کن چشم قول میدم 4 تا بگیرم !
پاسخ ها
ناشناس
| Luxembourg |
۲۰:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
شما مخارج یکی رو تامین کن لازم نکرده چهار تا بگیری
چالاکه
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
یه نگاه ورخودت بنداز..کی هستی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
طرف باید دیوانه یا ناقص العقل باشه که الان تو این وضعیت زن بگیره !
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
آخه کدوم دیوونه ای الان زن میگیره ؟!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
دختران و زنان امروزی همگی تمایل به اشتغال و فعالیت در خارج از خانه و بیرون دارند پس دیگر نیازی به ازدواج و همسر ندارند و جز دغدغه هایشان ازدواج و داشتن همسر و فرزند نیست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
مشکل فقط پووول
وگرنه هم دختر خوب زیاده هم پسر خوب که بشه ازدواج کرد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
پسران دیپلمه را هم بگویید که دختر دیپلمه برایشان نیست تا به خواستگاری بروند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
دختر خانه دار پیدا نمیشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
دختر خانه دار نیست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
منم عاشق یه دختر چشم سبز هستم جواب بله بهم نمیده
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر