کد خبر: ۷۳۷۱۴۵۸
تاریخ انتشار: ۱۰ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۹:۱۵
۱۰ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۹:۱۵
کد خبر : ۷۳۷۱۴۵۸
اعتباری که در مقابل دوست و دشمن خدشه‌دار شد؛

آمریکا از ترس به مخاطره افتادن نیرو‌های خود در خلیج فارس، از اقدام علیه نفتکش‌های ایران در مسیر ونزوئلا خودداری کرد.

هراس از واکنش تهران، آمریکا را به سکوت در مقابل مانور نفتکش‌های ایرانی واداشت

به گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان، برغم تهدیدات توخالی آمریکا، ناوگان نفتکش‌های ایرانی طی یک هفته اخیر و در میان سکوت مقامات واشنگتن، یکی پس از دیگری در سواحل ونزوئلا پهلو گرفتند.

ایران با اینکار تحریم‌های یکجانبه آمریکا را عملا نادیده گرفت و در مخالفتی بی سابقه با همراهی متحدان خود، در مقابل بزرگترین ابر قدرت خود خوانده دنیا ایستاد. در حالی که نفتکش های ایرانی «فورچون»، «فارست»، «پتونیا» و «فاکسون»  تا روز جمعه در سواحل ونزوئلا پهلو گرفتند و نفتکش«کلاول» نیز به زودی وارد آب‌های این کشور خواهد شد، دولت دونالد ترامپ همچنان سکوت اختیار کرده و هیچ واکنشی به این اقدام جسورانه تهران نشان نمی‌دهد. حقیقت ماجرا از چه قرار است؟

قدرت نمایی دریایی تهران در میانه تهدیدات توخالی واشنگتن

از همان زمانی که ایران برای کمک به ونزوئلا اعلام آمادگی کرد، کاخ سفید با توسل به تهدید مدعی شد مانع رسیدن نفتکش‌های حامل سوخت این کشور به سواحل ونزوئلا خواهد شد. تهدید‌های واشنگتن پوچ از آب درآمد و نفتکش‌های ایرانی بدون هیچ مزاحمتی وارد آب‌های ونزوئلا شدند. تحلیلگران سیاسی دلایل متعددی برای عملی نشدن اقدام نظامی واشنگتن علیه نفتکش‌های ایرانی را متصور هستند.

از دو سال پیش به این سو که واشنگتن در اقدامی مداخله جویانه انتخابات ریاست جمهوری ونزوئلا را غیر قانونی اعلام کرد، رویکرد آمریکا در قبال کاراکاس به دلایل مختلف سیاسی و لجستیک از اشاره تلویحی به جنگ علیه این کشور فراتر نرفته است. از سوی دیگر ترامپ قطعا چند ماه مانده به انتخابات ریاست جمهوری تمایلی به ماجراجویی نظامی ندارد، زیرا شیوع ویروس کرونا، رکود بی سابقه اقتصادی را روی دست او گذاشته و به قدر کافی آینده سیاسی او را به مخاطره انداخته است.

از سوی دیگر، وزارت دفاع آمریکا نیز به دلیل همه گیری ویروس کرونا، تمایلی به ورود به هیچگونه رویارویی نظامی ندارد. همچنین براساس نقشه استقرار نیرو‌های دریایی آمریکا، پنتاگون هیچ ناو هواپیمابر یا ناوشکنی در دریای کارائیب ندارد. نزدیکترین ناو هواپیمابر آمریکا در منطقه «ترومن» است که دست کم دو هزار مایل از دریای کارائیب فاصله دارد.

ناوگان دریایی آمریکا در خلیج فارس در تیررس موشک‌های ایرانی

بدون شک عامل اصلی خودداری آمریکا از ایجاد مزاحمت برای نفتکش‌های ایرانی و مداخله در روند تجارت آزاد بین المللی، هراس از واکنش متقابل تهران است. نگرانی آمریکا از بابت ناو‌های جنگی خود در خلیج فارس، جایی که ناوگان پنجم نیروی دریای این کشور در بحرین و نیز ناو هواپیمابر «آیزنهاور» در ورودی خلیج فارس به راحتی در تیررس موشک‌های ایران هستند، واشنگتن را به اتخاذ موضع سکوت در برابر قدرت نمایی دریایی ایران واداشت.

ناظران سیاسی نیز بر این باورند که آنچه آمریکا را از ایجاد مزاحمت برای نفتکش‌های ایرانی بازداشت، ارعاب از واکنش تهران و هدف قرار گرفتن ناو‌های خود در خلیج فارس و خاورمیانه بود.

بنا به تحلیل پایگاه خبری میدیل ایست آی، ایران اعزام نفتکش‌های خود به سوی ونزوئلا را با هدف شکستن تحریم‌های آمریکا و غلبه بر آن‌ها به هر بهایی اجرایی کرد و از سوی دیگر تهران تلاش می‌کند تا راهبرد ظالمانه «فشار حداکثری» واشنگتن را ناکارآمد کند. علاوه بر این تهران کاملا آگاه است که شیوع ویروس کووید-۱۹، رئیس جمهور آمریکا را در منجلاب رکود اقتصادی و بیکاری بی سابقه‌ای انداخته  و به نظر می‌رسد وضع مخاطره انگیزی را برای او در چند ماه باقی مانده به انتخابات نوامبر رقم زده است.


بیشتر بخوانید:

سومین نفتکش ایرانی هم وارد آب های ونزوئلا شد+ فیلم

آماده باش ارتش ونزوئلا برای پاسخ به اقدامات احمقانه آمریکا علیه نفتکش های ایرانی


آنچه عیان به نظر می‌رسد اینکه رئیس جمهور آمریکا در مخمصه‌ای قرار دارد که از انجام هر گونه اقدام جدی ناتوان است. راهبرد منفعل فعلی دولت آمریکا در قبال اعزام نفتکش‌های ایرانی به ونزوئلا را باید به خطر محاسباتی برای نیرو‌های این کشور در خلیج فارس و دریای عمان نسبت داد. بمباران تاسیسات نفتی آرامکو عربستان در سال گذشته میلادی از سوی نیرو‌های انصارالله را می‌توان به عنوان نمونه‌ای از این دست یادآور شد، که هیچ واکنش متقابلی از سوی واشنگتن و متحدان منطقه‌ای آن به دنبال نداشت.

روزنامه القدس العربی با تشبیه ریسک مزاحمت آمریکا برای نفتکش‌های ایرانی به «خودکشی» می‌نویسد واشنگتن ترجیح می‌دهد با امتناع از تهدید نفتکش‌های ایرانی از اقدامی که می‌تواند تبعات غیر قابل جبرانی برای این کشور داشته باشد، اجتناب کند.

دولت آمریکا به شدت نگران عواقب هدف قرار دادن یا مانع تراشی برای نفتکش‌های ایرانی در آستانه ورود به آب‌های ونزوئلا است، زیرا تهران صراحتا در روز‌های اخیر سیگنال‌های را ارسال کرد که در صورت هدف قرارگرفتن نفتکش‌های آن، اقدام متقابل قطعی خواهد بود. گواه عملی شدن تهدیدات تهران، توقیف غیر قانونی نفتکش ایرانی «گریس» در چهارم جولای سال ۲۰۱۹ در تنگه جبل الطارق از سوی دولت انگلیس بود، که با توقیف نفتکش انگلیسی «استنا ایمپرو» به دلیل نقض قوانین و مقررات بین‌المللی دریایی در تاریخ ۲۸ تیرماه از سوی سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران، پاسخ داده شد.

سرانجام انگلیس مجبور شد از ماجراجویی دریایی غیر حقوقی خود عقب نشینی کند و نفتکش ایرانی پس از آزادی با نام «آدریان دریا» مسیر خود را به سوی بنادر مدیترانه ادامه داد.

اقدام جسورانه تهران و خدشه دار شدن وجهه آمریکا در عرصه بین الملل

تحلیلگران سیاسی با تاکید بر جسارات غیر قابل انکار تهران می‌گویند ایران نفتکش‌های خود را از دریای کارائیب راهی ونزوئلا کرد، مسیری که از تنگه هرمز گرفته تا دریای عمان، دریای عرب، باب المندب، دریای سرخ، کانال سوئز و اقیانوس اطلس سراسر محل حضور متحدان، ناوگان و پایگاه‌های دوستان آمریکا است.

هراس از واکنش تهران، آمریکا را به سکوت در مقابل مانور نفتکش‌های ایرانی واداشت

نفتکش‌های ایرانی در مقابل چشم واشنگتن و متحدانش مسیری هزاران مایلی را پیمودند و در میانه سکوت داخلی در آمریکا، یکی پس از دیگری وارد آب‌های ونزوئلا شدند. این سکوت بدون شک باید پیروزی ایران در مقابل واشنگتن در این بده بستان دریایی با دولت کاراکاس قلمداد شود. از سوی دیگری برخی تحلیلگران سیاسی معتقدند که عقب نشینی آمریکا از واکنش نسبت به این اقدام جسورانه، می‌تواند راه را برای بهبود شرایط برای آغاز دور تازه‌ای از مذاکرات با ایران با هدف کاهش تحریم‌ها میسر کند.

بسیاری از ناظران سیاسی بر این باورند که توپ در حال حاضر در زمین واشنگتن است. هر چند برخی معتقدند که آمریکا همچنان می‌تواند با توسل به رویکرد تحریمی دیرینه خود به این اقدام تهران واکنش نشان دهد، پیش بینی‌ها حاکی از آن است که واشنگتن تمایلی به ورود به تنش‌های تازه ندارد، زیرا رئیس جمهور این کشور علاوه بر بحران بی سابقه کرونا، جدال با چین و ونزوئلا، رسانه‌ها و دموکرات‌ها را در برنامه روزانه خود دارد. موضوعاتی که بخش عمده پیام‌های توئیتری هر روزه او را تشکیل می‌دهند.

به باور تحلیلگران مسائل استراتژیک، سکوت آمریکا در مقابل اعزام نفتکش‌های ایرانی به ونزوئلا، جسارت تهران را برای تداوم چنین اقداماتی بیشتر خواهد کرد. از سوی دیگر این اقدام ایران، با بی اعتبار کردن واشنگتن در منظر دیگر کشور‌های تحت تحریم آن، آن‌ها را برای در پیش گرفتن اقدامات مشابه تشویق خواهد کرد. حقیقت قابل ذکر اینکه به طرز شگفت آوری نیمی از کشورهای دنیا به اشکال مختلف هدف تحریم‌های آمریکا هستند.

این نه تنها به معنای به مخاطره افتادن آبرو و اعتبار دیرینه واشنگتن در عرصه بین الملل است، بلکه توان این کشور برای توسل به راهبرد تحریمی برای تحت فشار قرار دادن دیگر کشور‌ها را شدیدا تحت تاثیر قرار خواهد داد.

انتهای پیام/

 
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۳۱
در انتظار بررسی: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۱
درود بر غیور مردان ایران.من چند روز قبل با حمله قلبی مواجه شدنم مدت ۷ دقیقه از دنیا رفتم ولی عشق به امام زمان و رهبری سردار برگشتم ۴۲ سال سن دارم دیروز عمل شدم با عشق به شهادت زنده ام جانم فدای امام زمان
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۴:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۱
سلام.سلام.توجه توجه توجه.ازذسانه ملی وشهروند خبرنگار میخواهیم هرمطلبی درخصوص هراس وترس آمریکا ننویسید ومنتشر نکنید نوشتن اینگونه منتشرکردم میشه خودتحریمی آن جنایتکاران متوجه نحوه نوشتن ما ملت ورسانها میشوند اقدام به تحریم وتحریک علیه کشورمان ایران مینمایند
saeed
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۰
نظام های شیطانی و ظاهرساز دنیای استکبار، در برابر عظمت و روحیه شهادت طلبی پیروان حق و عدالت الهی ، چاره ای جز شکست و نابودی نخواهند داشت. "اللهم عجل لولیک الفرج"
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۰
واکنش تهران نه واکنش ایران درسته
۸ سال جنگ شد تهرانی ها رفتند جنگ یا کل مردم ایران.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۰
دوست عزیز، واکنش تهران منظور به واکنش تنها این شهر نیست. برای جلوگیری از تکرار دو واژه در تیتر خبر اینگونه نوشته میشود. برای جلوگیری از تکرار نام یک کشور گاها از نام پایتخت آن استفاده میشود.
PHD
| Iran, Islamic Republic of |
۰۰:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۱
تصمیمات یک کشور در پایتخت سیاسی آن کشور گرفته می شود.
الف
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۰
حضرت امام ( ر ض ) فرموده اند:
آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند .
و امروز و هرروز ما به عیان این عبارت گهر بار حضرت امام را می بینیم و لمس می کنیم .
انشاا... ریشه جنابتکاران و عوامل آنها صهیونیست و وهابیت را خواهیم خشکاند .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۰
اگه امریکا احمق است پس ازاحمق انتظارنداشته باش که کاراحمقانه ی انجام ندهد پس احمق است اگه کاراحمق ی انجام دهد تمام نیروهایش باتابوت به خانه خواهند رفت پس امریکای احمق بااون احمقی ش دست بکاراحمقانه نخواهدزد اگه بزند از احمق بودن هم احمق تراست چون میداندکه موشک های ایران نقص ندارد
ایرانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۰
تهران اگر قدرت نشان ندهد واشنگتن هر روز در حمله به ناوگان تجاری و نفتکش های ایران ما گستاخ تر خواهد شد پس آفرین بر کشورمان که باج به هیچ کس نمی‌دهد و از حق و امنیت خود با تمام توان دفاع میکند.
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۰
آمریکایی ها از فشار ایمیلی وزارت خارجه ایران ترسیدن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۰
مرگ بر آمریکا
ناشناس
|
France
|
۱۳:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۰
با توجه به خبر خبرگزاریها در رابطه با توقف دو کشتی یونانی حامل بنزین ایران برای ونزوئلا در ابن مورد روشنگری نمایید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۰
ان شاءالله به یاری خدا آمریکای جنایتکاره خبیث روز به روز ضعیف ترو خار و ذلیل بشه.احسنت ایران عزیز همینطور ضربه های مهلک به قلب آمریکا رو ادامه بده
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۰
خوار و ذلیل درسته
خبر خوان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۰
با سلام
از اینکه کشتی های ایرانی با سلامت به مقصد رسیدن و اقتدار ایران را به جهان نشان دادن خوشحالم. اما یادم که در دولت قبل وقتی که در این کشور(ونزولا)سرمایه گذاری کردن و به حیاط خلوت آمریکا دست رسی یافتند همین کسانیکه الانه کف می زنند و کر ، همان کسانی هستند که در آن زمان ایراد می گرفتند و دولت را زیر سوال بردن و موضوع این مهمی که الان اثرش رو می بینیم به چالش کشیدن خودتان قضاوت کنید
....
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۰
قبل انتخابات اونا مث ما موهای بانوان نشون نمیدن ولی از این کارا میکنن
پاسخ ها
ناشناس
| United States |
۱۴:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۰
چکارا?
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۰
خودت فهمیدی چی نوشتی مثل شماها چی؟؟؟؟؟
شجاعت
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۰
آن زمام که امام خمینی کبیرفرمودند ماآمریکارازیرپامی گذاریم بعضی هاهم باورداشتندوهم کیف می کردند وبعضی هاهم می لزیدندوازترس خودشان راخراب می کردند. وماتوانستیم بحول قوه ی الهی امریکارازیرپابگذاریم وابهت پوشالی وزورگوئئ استکبارجهانی رابشکنیم ودردریا وخشکی که قلدری می کردراههارابرای خود بازکنیم وبه ونزوئلابرسیم.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۰
فقط ایکاش کشورهای آمریکای لاتین با هم متحد و یکپارچه میشدند و راه آزادیخواهان این خطه را که در مقابل امپریالیسم آمریکا تا سر حد مرگ ایستادند ادامه میدادند و با همبستگی و یکپارچگی مقابل قلدرمآبی های ایالات متحده آمریکا را به زانو در می آوردند کاری که کشورهای محور مقاومت در منطقه غرب آسیا و خاورمیانه به انجام رساندند و با وجود تکثر پایگاههای متعدد و فراوان آمریکا در منطقه ای به این پهناوری هیچ غلطی نمی تواند بکند و فقط مانند سگ هار واق واق و تهدید میکند............
بختیاری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۰
تجارت آزاد حق هر کشوری است و توان مقابله و برخورد با هر گونه تجاوزگری یک شایستگی و یک لیاقت طبق قوانین جهانی است.
درود بر ایران ما.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۰
سلام:در شرایطی امریکا با آن همه هیمنه نظامی از برخورد با ایران در حیات خلوت خود در دریای کارائیب ترس و واهمه دارد چطور ایران ازدست کشوری بزدل،ماجرا جو و متجاوز به ملت ستمدیده یمن مثل عربستان مماشات می کند و اقدامی علیه شکستن محاصره دریایی ،هوایی و زمینی کشور مظلوم یمن نمی کند؟ که اگر اقدامی در این خصوص ایران انجام دهد قطعاً عربستان به دلیل ترس ازقدرت دفاعی ایران عاجز از واکنش نظامی است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۰
تحریم شدهای امریکاچرا نباید یک جبهه واحد متحد تقویت شده ای درمقابل این گاه وحشی وسگ هار جهانی تشکسل بدن واین. ظالم وکتجاوز جهانخارو سرجای خود بنشانن.مرگ بمراتب گواراتر ازذلتس
حمیدرضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۰
تجارت با کشورهای دنیا برای هر اقتصادی مفید هست
حالا که تحریم هستیم و اجازه تجارت نداریم این عملی که انجام شد از دو جنبه خیلی با ارزش بود یکیش همون فواید اقتصادی و دومی که خیلی ارزش بیشتری داشت تحقیر آمریکا جلوی چشم دنیا بود.
ایشالا که این اتحاد میان کشور‌های مظلوم و تحت تحریم آمریکا همیشه پا برجا بمونه و بتونه راهی باشه برای شکست تحریم های غیرقانونی.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۰
تمام ناوهای آمریکا و نیروهایش کرنا زده اتد،بعلاوه روحیه جنگاوری نیز ندارن فقط قمپز و تبلیغات نیروهایشان را در رسانه ها میکنند
شیخی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۰
منبعد باید برای کره شمالی ویمن نیز بنزین و سوخت ارسال کنیم تا دنیا بداند تجارت سوخت فقط در دست آمریکا نیست .
پاسخ ها
....
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۰
اگه پولش نمی‌خوای یکی هم برا ما خالی کن .
آخه یمن پولش کجا بود .
ناشناس
| United States |
۱۴:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۰
کجا خالی کنن?
بابک
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۰
نه بابا اشتباه فکر نکنید خودکار عراقچی و تبسم جناب ظریف باعث شد که جلتلمن های تروریست نگاه چپ به نفتکش هامون نیندازند
پاسخ ها
ایرانی
| - |
۱۹:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۰
با لبخند وغرش موشک های ایرانی شکافنده عین الاسد راهی شد برای اقتدار بیشتر ایران درجهان
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۰
با توجه با اظهارات اخیر امریکا مبنی بر تحریم نفتکشهای ایران راجع به این موضوع تحلیل بنویسید
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر