کد خبر: ۷۳۷۲۶۵۵
تاریخ انتشار: ۱۰ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۰۱
۱۰ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۰۱
کد خبر : ۷۳۷۲۶۵۵
در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح شد؛

کوسه‌ای و دلفینی دو پارادایمی هستند که امروزه در رفتار اغلب افراد جامعه بیشتر مشاهده می‌شوند.

تفکر کوسه ای یا دلفینی داشته باشیم؟!

مهرداد ثابت، روانشناس در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه ازدواج و خانواده گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: ما پدیده‌ها را همان طور که هستند نمی‌بینیم، بلکه ادراک ما پس از عبور از فیلتر ذهنیت‌ها، باورها، اعتقادات، محیط فرهنگی و اجتماعی در تعامل با محیطی که در آن زندگی می‌کنیم شکل می‌گیرد.

وی بیان کرد: کوسه‌ای و دلفینی دو پارادایمی هستند که امروزه در رفتار اغلب افراد جامعه بیشتر مشاهده می‌شوند. بدین معنا که در پارادایم کوسه‌ای، برای برنده شدن؛ دیگران یا باید بمیرند و یا ببازند که این موضوع را می‌توان در نگاه به افرادی دید که برای کسب منافع زیاد در روابط اجتماعی دچار تعارضاتی هستند، چرا که آن‌ها تمایل عجیبی برای رسیدن به وضعیت من برنده و تو بازنده یا بمیریم، امّا بازنده نشویم دارند.

این روانشناس تصریح کرد: فردی که دارای پارادایم کوسه‌ای است از مبارزه کردن و برنده شدن لذت می‌برد حتی اگر به قیمت از دست دادن جانش تمام شود، امّا از طرفی هم احساس بی کفایتی، تزلزل در تصمیم گیری و عمل کردن برخلاف منافع گروه را در این فرد می‌توان مشاهده کرد که همگی از تبعات این نوع از پارادایم هستند.

ثابت گفت: فردی که از پارادایم دلفینی برخوردار است ویژگی‌هایی چون زیرکی, باهوشی، انعطاف پذیری و همدلی و همراه بودن را دارد و از موفقیت دیگران خوشحال و با ناراحتی دیگران ناراحت می‌شود.

وی ادامه داد: با نگاهی به دو پارادایم کوسه‌ای و دلفینی می‌توان دریافت که از دیرباز دنیای کوسه‌ای‌ها دارای تفکر ناکارآمد و شکست خورده‌ای بوده است. دنیایی که در آن، گاه صحبت از افرادی است که برای رسیدن به مقام‌های بالاتر, یکدیگر را از بین می‌برند و این می‌تواند پیامد‌های منفی را در زندگی افراد داشته باشد؛ به طوری که حتی برخی از افراد خانواده در رقابتی نفس گیر و مخرب تلاش می‌کنند به دیگر اعضای خانواده حمله کنند و به وضعیت " برنده – بازنده " برسند.

این روانشناس در پایان افزود: برخلاف پارادایم کوسه‌ای, انعطاف پذیری و همکاری در دنیای دلفینی می‌تواند به زیباتر شدن زندگی افراد کمک کند و وضعیت " برنده – برنده " را برای آن‌ها به وجود آورد.


بیشتر بخوانید: زوج‌های جوان بدانید؛ شیفته فردی که دوستش دارید باشید نه وابسته!

بیشتر بخوانید: تنبل‌ها چطور با کرونا جشن گرفتند؟

بیشتر بخوانید: تفاوت سنی در ازدواج آری یا خیر؟!


انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر