کد خبر: ۷۳۷۴۶۱۲
تاریخ انتشار: ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۰
۱۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۰
کد خبر : ۷۳۷۴۶۱۲

مدیرکل گمرکات استان کرمانشاه گفت : صادرات از گمرکات استان نسبت به مدت مشابه سال گذشته از نظر ارزش ۳۲ درصد و از نظر وزن ۲۳ درصد کاهش داشته است.

به گزارش  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمانشاه؛ خلیل حیدری مدیرکل گمرکات استان کرمانشاه با بیان اینکه با توجه به حجم کاری استان‌ها تعداد ادارات گمرک در آن‌ها متفاوت است، گفت : گمرکات استان کرمانشاه در سال ۹۷ به دو اداره‌کل گمرک (اداره‌کل گمرک کرمانشاه و اداره‌کل گمرک پرویزخان) تبدیل شد.

او گفت : هم‌اکنون پنج مرز شوشمی، شیخ‌صله، پرویزخان، خسروی و سومار با پنج گمرک مرزی و سه گمرک داخلی (کرمانشاه، پاوه و فرودگاه شهید اشرفی اصفهانی) و دو دفتر خانه پستی و منطقه ویژه اسلام‌آباد غرب داریم.

مدیرکل گمرکات استان کرمانشاه در توضیح نظارت بر صادرات و واردات با توجه به شیوع ویروس کرونا در مرزها، افزود: استان کرمانشاه با بیش از ۳۶۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق با بخش کردی و عربی (خسروی و سومار) بیشتر با این کشور در ارتباط است که واردات چندانی از این کشور نداریم.

او افزود: در این مدت دو قلم بیشتر واردات نداشته‌ایم که شامل لاستیک و مواد اولیه شمش آلومینیوم است که بعد از مدتی ترخیص شده و وارداتی که از طریق گمرکات دیگری بوده بیشتر از طریق کانتینر است که پروتکل‌ها بهداشتی آن‌ها رعایت می‌شود.

حیدری ادامه داد:در حوزه صادرات نیز کالا، از کارخانجات، انبار‌های داخلی و مزارع کشاورزی حمل می‌شوند و در مرز‌ها سازمان‌های مربوط به بهداشت حضور دارند و خطر شیوع این بیماری را به حداقل می‌رسانند.

او گفت: کشور عراق با شیوع ویروس کرونا مرز‌های خود را بست، اما مرز پرویزخان یک روز هم تعطیل نشد و مرز شیخ‌صله و شوشمی هم حدود ۲۰ روزی است که بازگشایی شده و در حال انجام صادرات هستند.

این مسؤول افزود: روش تجاری ما با عراق مبتی بر روش جدید علمی نیست در هیچ جای دنیا کالا لب مرز عرضه نمی‌شود این سبب کاهش ارزش کالا، از بین رفتن بسته‌بندی و افزایش مشکل برای سازمان‌های دولتی در مرز می‌شود، البته تغییر و تحول‌های استانی باید کلی ودر سطح ملی باشد.

او تجارت در لب مرز را به صورت دیداری و بازارچه‌ای عنوان کردو گفت: روش بازارچه‌ای برای محدودیت زمان خاص و ارتباطات اولیه مناسب است الان به سمت صنعتی شدن پیش می‌رویم باید صادرات یک‌سره باشد.

حیدری اشاره‌ای به میزان صادرات صورت گرفته از مرز‌های استای طی دوماه اخیر با ۱۵ کشور داشت و گفت: ۱۹۰ میلیون و ۸۳۷ هزارو ۶۵۷ دلار با وزن ۴۸۵ هزار و ۴۶۵ تن از کالا‌های فوق در گمرکات کرمانشاه، پرویزخان، خسروی و پاوه اظهار و صادر شده است.

مدیرکل گمرکات استان کرمانشاه مجموع اقلام صادراتی اظهار شده در مدت مذکور را ۳۹۶ نوع کالا عنوان کرد و افزود: این میزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته از نظر ارزش ۳۲ درصد و از نظر وزن ۲۳ درصد کاهش داشته است .

انتهای پیام/د

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر