کد خبر: ۷۳۷۶۴۳۱
تاریخ انتشار: ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۷
۱۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۷
کد خبر : ۷۳۷۶۴۳۱

مدیرکل حفاظت محیط زیست چهارمحال و بختیاری گفت: ۹۰ درصد آتش‌سوزی‌ها ناشی از غفلت و سهل انگاری عوامل انسانی است.

لزوم تأمین امکانات اطفای حریق در چهارمحال و بختیاریبه گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شهرکرد، شهرام احمدی مدیرکل حفاظت محیط زیست چهارمحال و بختیاری در نشست ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران، گزارشی از عملکرد و راهکار‌های پیشنهادی برای پیش گیری و مقابله با آتش سوزی در مناطق تحت ارائه کرد.

او افزود: در مجموع حدود ۱۱.۶۳ درصد از مساحت استان در قالب مناطق چهارگانه تحت مدیریت اداره کل حفاظت محیط زیست استان قرار دارد.

احمدی اضافه کرد: ۳۸ درصد از مساحت این مناطق به عنوان ۱۰ درصد عرصه‌های جنگلی استان توسط این اداره کل حفاظت می‌شود.

او ادامه داد: علی رغم خشکسالی و مخاطرات فراوان، با همراهی مردم و اقدامات صورت گرفته شده، در هفت سال گذشته سطح آتش سوزی در مناطق تحت مدیریت استان کاهش بسیار چشمگیری داشته است.

احمدی گفت: از مجموع مساحت هفت ساله درگیر آتش سوزی در مناطق، ۲۹ درصد حریق‌ها در مناطق جنگلی و ۷۱ درصد در عرصه‌های مرتعی رخ داده است.

او افزود: با توجه به اینکه بیش از ۹۰ درصد آتش‌سوزی‌ها ناشی از غفلت و سهل‌انگاری عوامل انسانی است، با فرهنگسازی و آموزش می‌توان نقش بسزایی در پیشگیری از وقوع آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع ایفا کرد.

احمدی با اشاره به کمبود امکانات و تجهیزات در راستای حراست از عرصه‌های طبیعی و حفاظت شده استان اضافه کرد: نیاز است اعتبارات بیشتری برای تأمین این امکانات و تجهیزات به منظور حراست از مناطق حفاظت شده استان تخصیص یابد.

او ادامه داد: کاهش آتش سوزی در تالاب گندمان ناشی از انجام اقدامات حفاظت محیط زیست در احیای آن بوده است.

احمدی گفت: عدم مدیریت پسماند‌هایی که در طبیعت رها می‌شوند، بسیاری اوقات موجب آتش‌سوزی می‌شود، البته با توجه به محدودیت‌های توپوگرافی استان، دهیاران و شهرداران نیز مشکلاتی در تعیین محل دفن پسماند دارند.

او افزود: رقابت در بهره برداری از عرصه‌های طبیعی نیز می‌تواند زمینه را برای تخلفات زیست محیطی ایجاد کند که بیشتر در اثر سهل انگاری‌ها صورت می‌گیرد و موجب آسیب به تنوع زیستی و حیات وحش می‌شوند.

احمدی اضافه کرد: وقتی عرصه‌های طبیعی از بین بروند موجب ایجاد گرد و غبار می‌شوند و آلودگی هوا بر سلامتی انسان تأثیر خواهد گذاشت و همچنین به هم خوردن پایداری خاک و وقوع سیلاب‌های مهیب، از بین رفتن گردشگری منطقه و تحمیل هزینه‌های بالا برای احیا از عواقب این امر است.

انتهای پیام/ف

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر