کد خبر: ۷۳۷۸۵۸۰
تاریخ انتشار: ۱۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۷
۱۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۷
کد خبر : ۷۳۷۸۵۸۰
مرضیه هاشمی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان؛

مستندساز آمریکایی-ایرانی تاکید می‌کند که نژادپرستی در آمریکا قدمتی ۴۰۰ ساله دارد و فقط در دوران ترامپ، نمود بیشتری دارد.

نژادپرستی در جامعه آمریکا نهادینه است

همزمان با شعله‌ور شدن اعتراضات در آمریکا، تحلیل‌هایی مبنی بر کم‌نظیر بودن این دور از اعتراضات و یا اتحاد بی‌سابقه میان سیاه‌پوستان و سفیدپوستان علیه نژادپرستی نهادینه شده در آمریکا مطرح شده است. با توجه به ابعاد گسترده این بحران، به سراغ خانم مرضیه هاشمی، مستندساز آمریکایی-ایرانی رفتیم. او سالیان سال در این کشور زندگی کرده و از نزدیک شاهد نژادپرستی و خشونت علیه سیاه پوستان بوده است. طی این مصاحبه با باشگاه خبرنگاران جوان، او تصریح کرد که معضل امروز نژادپرستی در آمریکا چندان ارتباطی با دونالد ترامپ ندارد و تنها در دوران ریاست جمهوری او نمود بیشتری پیدا کرده است. خانم هاشمی همچنین تجربه‌های ملموس خود از آمریکا را نیز با ما در میان گذاشت. مشروح این مصاحبه را در ادامه می‌خوانید:

 به عنوان اولین سوال درباره فاجعه قتل جورج فلوید، چطور یک خلاف کوچک توسط فلوید به چنین خشونت وحشتناکی می‌انجامد؟

  • البته موضوع نژادپرستی در آمریکابحث امروز و دیروز نیست، چالشی است که آمریکا طی ۴۰۰ سال اخیر با آن مواجه بوده است. البته باید این را هم گفت که نژادپرستی در هر دوره زمانی به یک صورت خود را نشان می‌دهد. مثلا امروز دیگر شاهد برده‌داری نیستیم، چرا که منسوخ شده است. اما نژادپرستی در جلوه های مختلف هم امروز در جامعه آمریکا وجود دارد و مثال های فراوانی در این‌ باره هست که این واقعیت را تایید می‌کند. امروز درصد سیاه‌پوستانی که در آمریکا کارهای سطح پایین را انجام می‌دهند در مقایسه با سفیدپوستان بسیار زیاد است. البته نمونه هایی از سیاه پوستان موفق نیز وجود دارند که به نظر من استثناء هستند. متاسفانه این دیدگاه خودبرتربینی سفیدپوستان معضلی است که در آمریکا وجود داشته و هم‌اکنون نیز وجود دارد.

 به گفته شما، نژادپرستی چالشی تاریخی در آمریکاست. یعنی به دنبال بهانه‌ای هستند تا علیه سیاه‌پوستان اعمال خشونت کنند.

  • دقیقا همینطور است. نفرتی بین برخی از سفیدپوستان علیه نژاد سیاه‌پوست وجود دارد. وقتی که به صورت سنتی سفید‌پوستان تصور می‌کنند که بهتر هستند چنین اتفاقاتی هم می‌افتد. وقتی اروپایی ها وارد خاک آمریکا و سرزمین سرخ‌پوست‌ها شدند، با ساکنان اصلی این قاره چه رفتاری داشتند؟! برخی از آن‌ها فکر می‌کنند که سایر نژادها ارزشی ندارند و یا حداقل نباید برابر باشند. همچنین تبلیغات منفی‌ای علیه سیاه‌پوستان در رسانه‌های آمریکایی وجود دارد، این رسانه‌ها دائما به صورت غیرمستقیم القاء می‌کنند که سیاه‌پوستان خلافکار هستند، کم عقل‌اند و نهایتا می‌توانند یک بسکتبالیست خوبی باشند. خوب همین تبلیغ منفی در رسانه‌ها به نژاد‌پرستی درآمریکا دامن می‌زند.

///نژادپرستی در جامعه آمریکا نهادینه است، در دوران ترامپ فقط نمود بیشتری دارد

 برخی معتقدند که تظاهرات اخیر در آمریکا با سایر اعتراضات فرق می‌کند. چراکه فورا به سایر ایالت‌های آمریکا سرایت کرده است. به نظر شما این اعتراضات در آمریکا ادامه دار خواهد بود؟ و تا چه اندازه جایگاه ترامپ را در انتخابات آتی ریاست جمهوری متزلزل خواهد کرد؟

  • وقتی درباره آمریکا صحبت می‌کنیم باید بسیاری از عوامل را در نظر بگیریم و همین موضوع باعث پیچیدگی تحلیل‌ و پیش‌بینی‌ها در این زمینه می‌شود. متاسفانه بزرگترین مشکل کنونی جامعه سیاه‌پوستان در اعتراضات کنونی فقدان یک مدیر و یا رهبر است. در هر دوره‌ای از تاریخ رهبران موفق سیاه‌پوست را دستگیر کرده‌اند و اجازه نداده‌اند که سیاه‌پوستان اتحاد و انسجام خوبی کسب کنند. حتی الان هم اگر سازمان های امنیتی آمریکا کسی را به عنوان یک رهبر جنبش اعتراضی شناسایی کنند، او را فورا دستگیر خواهند کرد. بنابراین مشکل است که درباره ادامه دار بودن این اعتراضات اظهارنظر کنیم. توجه داشته باشیم که چندین عامل باعث شده که این دور از اعتراضات رنگ‌ و بوی متفاوتی داشته باشد. رکود اقتصادی ناشی از ویروس کرونا و بیکاری تعداد زیادی از کارگران سیاه‌پوست آن‌ها را بی‌پول کرده، ضمنا درصد مرگ‌ و میر ناشی از ویروس کرونا در بین سیاه‌پوستان خیلی بالاست. سیاه‌پوستان بی‌اهمیتی از سوی دولت فدرال نسبت به وضعیت اخیرشان را حس کرده‌اند. همه این اتفاقات باعث شده که عصبانیت سیاه‌پوستان بیشتر هم شود.

 اما نکته جالب دیگر پوشش رسانه‌ای خوب این دور از اعتراضات است، همان‌طور که می‌دانید عمده رسانه‌های آمریکایی با سیاست‌های ترامپ مخالفند. بنابراین در راستای تضعیف ترامپ به صورت لحظه‌ای و دقیق اعتراضات را در ایالت های مختلف پوشش داده‌اند.

///نژادپرستی در جامعه آمریکا نهادینه است، در دوران ترامپ فقط نمود بیشتری دارد

یعنی از نظر شما دموکرات‌ها از اوضاع کنونی استفاده سیاسی می‌کنند!

  • بله صد در صد همین‌طور است. چون فرقی بین دموکرات و جمهوری‌خواه در این‌باره وجود ندارد و هر دوی این احزاب آمریکا، تفکر واحدی دارند و سیاهان را نادیده می‌گیرند.

اما تصاویری هم دیده شد که معترضان به ساختمان سی‌ان‌ان حمله کرده‌اند. ظاهرا معترضان همچنان به خوانش حوادث به دست رسانه ها معترضند.

  •  خوب این نشانه خوبی است. حمله به سی‌ان‌ان، استارباکس و یا دیگر رسانه‌ها نشان‌دهنده رشد فهم سیاسی سیاه‌پوستان است و این‌که آن‌ها به اهمیت موضوع «رسانه» پی برده‌اند. به مرور سیاه‌پوستان متوجه قضایا و اهمیت موضوعات می‌شوند. ببینید شهردار آتلانتا گفت که نباید به سی‌ان‌ان حمله شود، چون آن‌ها سعی در پوشش حوادث دارند.

سوال دیگری که مطرح می‌شود این است که آیا این دور از اعتراضات علیه ترامپ است و یا علیه ساختار سیاسی در آمریکاست و یا اصلا موضوع دیگری در میان است؟

  • ببیند همه موضوعات دست به دست هم داده است. نژادپرستی نهادینه شده در آمریکا، نگاه از بالا به پایین قالب جامعه سفیدپوست به سیاهان و البته اعتراض به اظهارات نامناسب ترامپ همه و همه در شکل‌گیری اعتراضات نقش داشته است. وقتی که ترامپ توئیت می‌کند که اگر به آشوب‌ها ادامه دهید، به سمت شما شلیک می‌کنیم! مشخص است که معترضان واکنش سخت‌تری نشان خواهند داد.

 دادگاه آمریکا پلیس قاتل را به قید ضمانت آزاد کرد. از سویی دیگر برادر جورج فلوید گفته که فقط به اعدام خاطیان قتل جورج فلوید راضی است. چرا مجازات بازدارنده‌ای علیه خاطیان انجام نمی‌شود تا دیگر شاهد چنین جنایتی در آمریکا نباشیم؟

  • برخورد قاطعی صورت نمی‌گیرد چون به نفع آن‌ها نیست. ترس مردم آمریکا و مخصوصا سیاه‌پوستان به نفع حاکمیت آمریکاست، چراکه سیاهان کنترل‌پذیرتر خواهند شد. آمریکا نیاز دارد تا به جان آمریکایی‌ها وحشت بیاندازد. در این صورت است که می‌توانند سیاست‌های خود را به پیش ببرند. در واقع این تمایل وجود دارد که چهره بسیار خشنی از پلیس آمریکا نشان داده شود.

///نژادپرستی در جامعه آمریکا نهادینه است، در دوران ترامپ فقط نمود بیشتری دارد

توئیت ترامپ هم بسیار تعجب برانگیز بود که به شلیک مستقیم علیه معترضان چراغ سبز نشان داد. پس از آن توئیت بود که هفت آمریکایی معترض به ضرب گلوله کشته شدند.

  • ترامپ بدون فکر کردن حرفش را می‌زند. چهره واقعی آمریکا همین است، همه سیاست‌مداران آمریکایی به همین صورت فکر می‌کنند اما فرق ترامپ تنها این است که چهره واقعی آمریکا را بدون کوچکترین تغییری بیان می‌کند. هیچ رئیس جمهوری به اندازه ترامپ چهره واقعی آمریکا را رو نکرده است. به همین خاطر هم هست که من از ترامپ خوشم می‌آید!

معیارهای دوگانه آمریکا در این اعتراضات برملا شد. از نظر آمریکایی‌ها، اعتراضات در ایران باید شنیده شود ولی در آمریکا باید سرکوب شود. درباره استاندارهای متناقض آمریکا نظری دارید؟

  • این دقیقا سیاست خارجی آمریکاست. آمریکا با همین ادعاهای واهی حقوق بشر سعی در دخالت در امور سایر کشورها دارد. به نظر من، این ادعاها کاملا یک بهانه است تا در امور سایر کشورها دخالت شود. بهانه‌های تکراری حقوق بشر، حقوق زنان و آزادی بیان از جمله ادعاهایی است که آمریکا در پی آن به دنبال مقاصد سیاسی خود است، حال آنکه هیچ کسی حق اعتراض به نقض حقوق بشر در داخل آمریکا را ندارد.

///نژادپرستی در جامعه آمریکا نهادینه است، در دوران ترامپ فقط نمود بیشتری دارد

فرصت‌های شغلی برای سیاه‌پوستانی که از لحاظ علمی با سفیدپوستان برابری می‌کنند، چگونه است؟

  • اولا که شانس استخدام سیاه‌پوستان در شرکت ها نسبت به سفیدپوستان خیلی کمتر است و حتی در صورت استخدام، سفیدپوستان در  شرایط کاری یکسان ولی به صورت غیررسمی و در غالب پاداش، حقوق بیشتری را نسبت به سیاه‌پوستان کسب می‌کنند. خیلی خوب به یاد می‌آورم زمانی که به مدرسه می‌رفتم همیشه شاگرد اول بودم، اما به ندرت از من تقدیر می‌شد چون نباید از یک‌ سیاه‌پوست در برابر یک سفیدپوست تقدیر شود. در شرایط کنونی و در پی تبلیغات منفی، کودکان سیاه‌پوست ریشه خود را به باد فراموشی سپرده‌اند، اکنون اگر از یک کودک سیاه‌پوست از پیشینه او بپرسید، می‌گوید که پدران من برده بودند و اکنون دیگر ما برده نیستیم! تاریخ و فرهنگ سیاه‌پوستان در سایه یک تلاش گسترده رو به فراموشی است. حتما این تحقیق را شنیده‌اید که دو عروسک سیاه و سفید را در برابر یک دختر سیاه‌پوست می‌گذارند و از او می‌خواهند که بگوید کدام یک زیباتر است؟ دختر سیاه پوست هم عروسک سفید را انتخاب می‌کند. این یعنی جریانی به دنبال این است که سیاه پوستان آمریکا هم خود را کوچک و حقیر بپندارند.

انتهای پیام/

 
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۶۲
در انتظار بررسی: ۰
عمار
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۴
بنام خداوند جان و خرد :
الله اکبر الله اکبر الله اکبر :
بسم الله الرحمن الرحیم :
نصر من الله و فتح قریب و بشر المومنین .
مقاومت و پایداری و مبارزه شبانه روزی متحدانه و یکپارچه داشته باشید ای مومنین مستضعفین سر تا سر جهان خداوند را در جهاد با ظالمان و ستمگران بی عدالت بی حقوق بشر با ایمانتان و اراده های پولادیتان شجاعانه و ایثارگرانه یاری رسانید تا قدمهای شما را استوار و شما را پیروز گرداند با امدادها و مددهای الهی خودش پیروزیتان بسیار نزدیک است مومنین مستضعفین ستم کشیدگان از ظلم و ستم نژادپرستان دیکتاتور های عصر جدید آمریکا و سر تا سر جهان استقامت و پایمردی شجاعانه شبانه روزی داشته باشید پیروزیتان به مدد الهی بسیار نزدیک است .
ترامپ: اگر در انتخابات پیروز نشوم می‌روم سراغ کار‌های دیگر !!! .
دیگه زنده نیستی که وجود دروغگوی کلاهبردار باجگیر فاسد فاسق نکبت و ملعون و منحوس خبیثت تروریست جنایتکارت قماربازت بتونه کار دیگری بکند و حزب نژادپرستیتان هم منحل و نابود داره میشه و دارید با سرعت فرو می پاشید و برای همیشه به زباله دان تاریخ بشریت انداخته خواهید شد فراعنه برده داران ظالم و ستمگر دوران سلطنتتان بر روی کره زمین به آخر رسیده دیکتاتورهای سفاکهای بی رحم و مومنین مستضعفین وارثان و حاکمان کره زمین خواهند بود به زودی زود که این وعده خداوند جل جلاله است . والسلام و صلوات التماس دعا و التماس تفکر .
عمار
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۸
بنام خداوند جان و خرد :
جنیان وحشی شیاطین شر و نکبتهای ملعونین کافر همان زامبیهای نژادپرستان فراعنه برده داران فاسد و فاسقین جنایتکاران دروغگویان دزدان و غارتگران قماربازان شکنجه گران باجگیران کلاهبرداران کودک کشان مظلوم کشان ظالمین ستمگران توطئه گران و فتنه گران پست فرومایه های بی عدالتهای بی حقوق بشر امروزی در کشور پهناور آمریکا مانند ترامپ و دارودستش و همپیمانانش در سر تا سر جهان هستند که باید نابود شوند و نابود هم می شوند توسط خردمندان آزاده اندیشان عادل عدالت خواه مومنین مستضعفین ستم کشیدگان سر تا سر جهان که این وعده خداوند جل جلاله است که مومنین مستضعفین وارثان و حاکمان کره زمین خواهند بود و شماره معکوس نابودیشان شروع شده . والسلام و صلوات التماس دعا و التماس تفکر .
پاسخ ها
عمار
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۳
بنام خداوند جان و خرد :
مومنین عادل خردمندان مستضعفین ستم کشیدگان محرومان بینوایان سرتا سر جهان وارثان و حاکمان کره زمین خواهند بود این وعده خداوند جل جلاله است . والسلام و صلوات التماس دعا .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
پس چرا رئیس جمهور از قضا خیلی محبوبی هم برای مردمشون شدن؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
خانوم خوبیست.
محسن شرهانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
تاریخ ثابت کرده که نهایت کشورهای نژاد پرست بسیار دردناک به پایان رسیده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
باشه.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۶
نمونه بسکتبالیست های مدفق هم باراک حسین اوباما بود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۶
گردانندگان پشت پرده آمریکا با ایجاد تفرقه بین ملت ها با برتری دونستن یک گروه به گروه دیگه مانع از اتحاد ملتها میشن ولی در این دوره از اعتراضات سفید و سیاه و دیگران با هم هستن، در دنیا هم به همین صورت میکنن
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۶
اوباما سفید پوست بود پس.
احمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۶
راست میگه خب
اوباما سفید پوست بود
ناشناس
|
Azerbaijan
|
۲۱:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۶
سيدنى پواتيه از نوابغ تكرار نشدن سينما در هاليوود سياه پست بود، يا مورگان فريمن و دنزل واشنگتن. نژاد و مليت مهم نيست، افراد تك مهم هستند، مال هر كجا كه ميخوان باشن.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۶
خوبه دیگه تو ایران 80 درصد ملت حق هیچ چیزی را ندارد.
به دیگر سخن باید هیچ کاره باشند حتی اگر در کار یا مدیریت یا هنر و یا هر چیز دیگر در اوج باشند.
اینجا فقط مزدورانی که هیچ ندارند کاره ای میشن.
ن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۶
نظرات و لایک ها و دیسلایک ها نشان دهنده چیست ؟
ناشناس
|
United Kingdom
|
۲۰:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۶
همه دربرابرخدابرابرند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۶
پارتی بازی همه جا هست حالا یکجا اسمش میشه نژاد پرستی یه جا اسمش میشه گزینش
برهان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۶
مگه تاریخ پیدایش امریکا چند ساله؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۶
سرکار خانم شما راحتید؟! ما مردم خیلی حال روز خوبی این روزها نداریم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۶
شما که اومده بودید ایران
چرا دوباره بچه هاتون فرستادید رفتن آمریکا؟
حسام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۶
والا چیزی که ماداریم میبینیم سیاهپوستا بازیگر، ورزشکار، سیاستمدار، سخنگو در سطح بین المللی، رییس، مدیر و مجری هم میشن در آمریکا از اونور کلی سفید پوستم هستن که لاابالی و کارتون خوابن.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۶
مرگ بر آمریکا .
Z
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۶
شما که شرایطت اینجا فعلا خوبه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۶
که چی
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۰:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
به کوری آمریکا پرستا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۶
اوباما هم سیاه پوست بود
مریم
|
United States
|
۱۷:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۶
اگر نژادپرستی در آمریکا قدمتی 400 ساله دارد پس چطور باراک اوبامای سیاه پوست رئیس جمهور این کشور شد؟!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۶
جورج فلوید سیاهپوستی بود که فیلم ضداخلاقی هم بازی می‌کرد، بسکتبالیست هم نشد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۶
بجز بسکتبالیست، رئیس جمهور هم شدن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۶
داداچ شخص اول ایلات متحده ریس جمهور و بانوی اولشون سیاه پوست بوده اونوقت میگی بسکتبالیست؟
عمار
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۶
سیاهپوستان در نهایت می‌توانند بسکتبالیست خوبی باشند !!! نه خیلیاشونم مثل شما مجری و خبرنگار و گذارش گرهای خوبی میشن در پرس تیوی .
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۶
❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️
م
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۶
رییس جمهور قبلی شونم سیاه بود کلی توی ناسا وارتش واف بی آی ووووو مراکز مهم سیاه هستن پرفسور وجراح و استاد دانشگاه سیاه دارن اخه این چه حرفیه میزنید
ناشناس
| Netherlands |
۱۹:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۶
منظور ایشون این هست که حاکمیت آمریکا طوری القاء میکنه که سیاه پوستان تصور کنند که نمیتونند به جایی برسند.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۶:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
اصلا نتونستن منظورشون رو برسونن
عمار
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
بنام خداوند جان و خرد :
پله هم سیاه پوست بود و فوتبلیست خوبی بود محمد علی کلی هم بکسور خوبی بود تا آنجا که در رسانه ها می بینیم سیاه پوستان در تمامی سطوح جامعه آمریکا خوش درخشیدند از قاضی دادگاه تا وکیل مدافع تا پزشک تا هنرمندان مختلف و ورزشکاران مختلف تا پایین ترین مشاغل را در دست دارند شما باید می گفتید از بی عدالتی و ظلم و ستم فراعنه نژادپرستان برده داران دیکتاتورها مردم مومنین مستضعفین آمریکا به ستوه آمدند خسته شدند از بی عدالتی و تبعیضهای مختلف . والسلام و صلوات التماس دعا .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۶
کشور ماهم باظلم به قشر کارگر نوعی نژادپرستی می کند
پاسخ ها
ناشناس
| United States |
۱۵:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۶
احسنت ناشناس
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۶
دمت گرم
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۶
تا وقتی دولت لیبرال باشه همینه که هست
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۶
این حرفها دیگه خریدار نداره اگر هم مشکلاتی باشد توسط همان طرفدران آمریکا و دلباختگان به آمریکا ایجاد می‌شود که نمی توانند رفاه و آسایش و پیشرفت کشور را ببیند و به هر طریق ممکن میخواهند وضع کشور عزیزمان را آشفته کرده و اگر هم نتوانستند آشفته نشان دهند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۶
حالم بهم خورد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۶:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
سطح فکریت خیلی پایین هستش.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۶
ننگ بر امریکا و ترامپ
پاسخ ها
ناشناس
| United States |
۱۸:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۶
همشون امریکایین
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۶
عدالت، همین جا هم نیست!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۶
چرا نمیری امریکا تاعدالتو حس کنی
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۶
پول داشتم میرفتم.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۶
افرین
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۶
کاش میشد
ناشناس
| United States |
۱۸:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۶
صحبت کردن که مالیات نداره هر چرتی می توانی بگی !
محقق
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۶
افرین به بیانت
مهدی
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۶
اگه می تونستم می رفتم
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۶
درسته
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۶
طبق قانون اساسی من سنی حق ثبت نام در کاندیدای ریاست جمهوری رو ندارم،اما سیاه پوستان می تونند.
علي
|
Finland
|
۱۴:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۶
از گفتگوي شما با خانم مرضيه هاشمي سپاسگزارم
....
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۶
آخی اوباما و خانواده اش چشم رنگی و زال و بلوند بودن !!!!
سیاها بیشتر از یه بسکتبالیست میشن اونجا .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۶
پس اوباما چطور رییس جمهور شد؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۶
اوباما با رای سیاهان رییس جمهور شد و وعده پادویی اسراییل را داده بود
احمد
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۶
خوب دقت کن،گفته استثنائاتی هم وجود داره.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۶
اوباما که سیاه نیست گندمی پررنگه
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۶:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
اوباما اول سفید بوده بعد مریض میشه سیاه میشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۶
سیاهپوستان بوکسور های خوبی هم هستند و البته که رییس جمهور سیاهپوست هم داشتند
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر