کد خبر: ۷۳۹۶۵۷۵
تاریخ انتشار: ۰۱ تير ۱۳۹۹ - ۰۹:۱۶
۰۱ تير ۱۳۹۹ - ۰۹:۱۶
کد خبر : ۷۳۹۶۵۷۵

محققان دانشگاه امیرکبیر با همکاری دانشگاه گرانادا- اسپانیا موفق شدند منسوج سلولزی را برای تولید زخم پوش با خاصیت ضدمیکروبی و ضد سرطانی اصلاح کنند.

دریافتی/ محققان دانشگاه امیر کبیر موفق به تولید زخم پوش ضدمیکروبی و ضد سرطان شدندبه گزارش حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان،  عباس نوریان نجف آبادی، دانش آموخته دکتری نساجی در خصوص طرح خود با عنوان «تکمیل زخم پوش سلولزی به‌وسیله سنتز نانوساختار متخلخل فلزی-پپتیدی جهت رهایش دارو» گفت: امروزه چارچوب‌های فلزی-آلی (Metal–Organic Framework MOF) کاربرد‌های مختلفی را در علوم پزشکی به خود اختصاص داده اند.

او افزود: این چارچوب‌ها از اتصال فلز با لیگاند آلی، حفره‌های توخالی را در ساختار خود تشکیل می‌دهند که این شبکه‌های متخلخل از جمله مواد دارورسان در سال‌های اخیر شناخته‌شده اند. هرچند که کاربرد این مواد در صنعت نساجی به منظور تکمیل زخم پوش‌ها و پد‌های بهداشتی درمانی کمتر موردتوجه پژوهشگران قرارگرفته است، ولی با توجه به توانایی‌های بالای این مواد در حمل دارو، آینده‌ی روشنی را برای این مواد در زخم پوش‌ها انتظار می‌رود.

نوریان ادامه داد: در این پژوهش، از دو نوع چارچوب فلزی-آلی با عنوان چارچوب گلوتامات-روی به‌عنوان BioMOF و چارچوب فلزی-آلی (۳، ۵-دی متیل-۴-کربوکسی پیرازولات-روی به‌عنوان MOF استفاده کردیم.

او با تاکید بر اینکه چارچوب گلوتامات-روی به‌عنوان BioMOF با خاصیت زیست سازگاری و زیست تخریب پذیری بالا برای حمل دارو و گاز بیولوژیکی بر روی منسوج سلولزی سنتز درجا شد، تصریح کرد: با قرار گرفتن دارو در ساختار متخلخل چارچوب فلزی-آلی رهایش کنترل شده‌ای برای دارو فراهم می‌شود و می‌توان از این زخم پوش در مدت زمان طولانی تری استفاده کرد. به همین منظور با استفاده از گاز نیتریک اسید (گازی با خاصیت ضدمیکروبی) و داروی فلوئوراسیل (ضدسرطان پوست) می‌توان زخم پوشی با خاصیت ضدمیکروبی ویا پد ضدسرطانی تهیه کرد.

این فعال فناور توضیح داد: با توجه به تولید چارچوب فلزی-آلی بر پایه مواد در دسترس گلوتامیک اسید و فلز روی می‌توان این محصول را با روشی ساده و ارزان به تولید انبوه رسانید. در این پژوهش ساختار متخلخل چارچوب فلزی-آلی روی-گلوتامات با روش سنتز درجا همراه با دارو بر روی زخم پوش سلولزی سنتز شد که مدت زمان کوتاه و سادگی فرایند به تولید انبوه زخم پوش کمک می‌کند.

به گفته این محقق، در روشی دیگر ساختار سه‌بعدی چارچوب فلزی-آلی مستحکم [Zn۴O (۳,۵-dimethyl-۴-carboxypyrazolato) ۳]([Zn۴O (dmcapz) ۳]) به‌عنوان حامل دارو برای رهایش کنترل‌شده مولکول‌های زیست فعال مطالعه شد. به طوریکه در این روش، برای بارگذاری دارو از آسیاب مکانیکی MOF همراه با دارو استفاده شد.

نوریان تصریح کرد: این روش به دلیل سهولت انجام، اقتصادی بودن و عدم استفاده از حلال‌های شیمیایی روشی سبز شناخته می‌شود. به منظور پوشش دهی زخم پوش با این مواد دارو رسان از حمام فراصوت استفاده شد. در نهایت این زخم پوش در مقابل باکتری‌های E. coli و S. aureus و سلول سرطانی پوست (B۱۶F۱۰ melanoma cells)، خاصیت ضد میکروبی و ضدسرطانی خیلی قوی نشان داد.

او ادامه داد: بارگذاری دارو درون ساختار متخلخل چارچوب فلزی آلی برای رسیدن به رهایش کنترل شده دارو و آماده سازی زخم پوش یا پدسرطانی با این مواد از جمله سختی‌های این پژوهش بود که در طول این پژوهش بر آن غلبه شد.


بیشتر بخوانید


نوریان با بیان اینکه منسوج تکمیل شده با ساختار‌های MOF کاربرد‌های گوناگونی دارند، بیان کرد: از نتایج این پژوهش می‌توان در صنعت دارورسانی، زخم پوش‌ها و پد‌های بهداشتی درمانی استفاده نمود. همچنین با بهینه سازی مواد سنتز شده در این پژوهش می‌توان برای کاربرد در غشاها، فیلتر‌ها و ذخیره ساز‌ها استفاده کرد.

او با بیان اینکه از این پژوهش سه مقاله ISI استخراج شد، بیان کرد: استفاده از مواد دارورسان برای رهایش کنترل شده دارو بر روی زخم و سلول‌های سرطانی قابل توجه برای پژوهشگران صنعت دارورسانی و بهداشتی است که با حمایت‌های بیشتر در ادامه سعی بر استفاده از آزمون‌های حیوانی با سلول‌های سرطانی مختلف و تهیه نمونه نیمه صنعتی برای تولید انبوه خواهد شد.

ساختار متخلخل چارچوب فلزی-آلی [Zn۴O (۳,۵-dimethyl-۴-carboxypyrazolato) ۳]طرح واره سنتز و کاربرد چارچوب فلزی آلی همراه با دارو فلوئورسیل و یا گاز نیتریک اسید بر روی الیاف سلولزی است.

انتهای پیام/ 

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
زیارت عاشورا-صفحه خبر دسکتاپ