کد خبر: ۷۴۰۳۵۴۴
گروه : گیلان » رشت
تاریخ انتشار: ۰۷ تير ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۹
۰۷ تير ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۹
کد خبر : ۷۴۰۳۵۴۴
گروه : گیلان » رشت

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گیلان گفت: ثبت جنگل‌های هیرکانی در فهرست میراث جهانی بستر لازم برای احیاء و صیانت از فرهنگ بومی منطقه را فراهم کرده است.

به گزارش  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان، مسعود حلاج‌پور مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گیلان، با بیان اینکه جنگل‌های هیرکانی نوار سبزی به طول ۸۵۰ کیلومتر و مساحت یک میلیون و ۸۵۰ هزار هکتار هستند اظهار داشت: ثبت جنگل‌های هیرکانی در فهرست میراث جهانی بستر لازم برای حفظ آن و صیانت از فرهنگ بومی منطقه را فراهم کرده است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گیلان ثبت جنگل‌های هیرکانی به عنوان یکی از میراث کهن ایران زمین و گیلان، در فهرست میراث جهانی در چهل و سومین گردهمایی جهانی یونسکو را مورد توجه قرار داد و گفت: این جنگل‌ها سواحل جنوبی دریای کاسپین را پوشانده و باقی‌مانده جنگل‌های پهن‌برگ از دوران سوم زمین شناسی هستند.

حلاج‌پور با تأکید بر اینکه فرآیند تکامل جنگل‌های هیرکانی از ۲۵ تا ۵۰ میلیون سال پیش به شکل طبیعی و پیوسته ادامه پیدا کرده است تصریح کرد: یکی از اهداف توسعه در ایران توسعه فرهنگی محسوب می‌شود که پیش‌فرض‌ها و ابعاد گوناگونی دارد از طرفی توجه به حفظ محیط طبیعی یکی از وجوه توسعه فرهنگی محسوب می‌شود.

او برخی از ویژگی‌های جنگل‌های هیرکانی را برشمرد و با اعلام اینکه بسیاری از گونه‌های گیاهی موجود در این جنگل‌ها امروزه به صورت فسیل در اروپا پیدا شده و همین دلیل از این جنگل‌ها به عنوان فسیل زنده یا موزه طبیعی یاد می‌شود افزود: صیانت از این میراث ارزشمند امری است که باید برای تحقق آن با دقت برنامه‌ریزی کنیم.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گیلان سایت لیسار و گشت رودخان را از جمله شمالی‌ترین و غربی‌ترین سایت‌های معرفی شده جنگل‌های هیرکانی ذکر کرد و بیان داشت: در حال حاضر از مجموع ۱۲ سایت در سه استان گیلان، مازندران و گلستان، ۳ سایت سیاهرود رودبار، گشت رودخان و لیسار در استان گیلان قرار دارند.

حلاج‌پور سیاهرود رودبار را نیز با دارا بودن توده جنگلی کوهستانی بسیار منحصر به فرد و تنوع اقلیمی‌اش یکی دیگر از سایت‌های قرار گرفته در این فهرست دانست و عنوان کرد: ثبت جنگل‌های هیرکانی در فهرست آثار جهانی در حقیقت فرصتی مناسب برای پیوند داشته‌های طبیعی استان گیلان با گنج گرانبهای فرهنگ آن است.


بیشتر بخوانید: 


او تلاقی طبیعت به عنوان زیستگاه اصلی مردم گیلان را با داشته‌های فرهنگی آن نقطه عطفی در تغییر نگاه و چگونگی توسعه در استان تلقی کرد و اظهار داشت: برای تحقق این هدف تبیین فرهنگ هیرکانی و برنامه‌ریزی توسعه محور با رویکرد پایدار، حفظ محیط ‌زیست و آموزش همگانی وظیفه دستگاه‌ها، تشکل‌های مردمی و فعالان این حوزه است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گیلان جلسه اخیر شورای ملی ثبت میراث‌فرهنگی ناملموس که به منظور بررسی پرونده‌های میراث ناملموس (معنوی) تشکیل شد را نیز مورد اشاره قرار داد و افزود: سه پرونده از استان گیلان در این جلسه مطرح و مورد تأیید اعضاء شورای ملی ثبت میراث‌فرهنگی ناملموس قرار گرفت.

حلاج‌پور پرونده‌هایی که از گیلان مورد تأیید اعضاء شورای ملی ثبت میراث‌فرهنگی ناملموس قرار گرفت را بیشتر تشریح کرد و ابراز داشت: این آثار ناملموس ثبت ملی شده شامل مراسم صبح عزا یا همان صبح اذان، مراسم گلاب‌گیری روستای گیلده و مهارت شال‍بافی ویسرود بوده که هر سه این‌ها مربوط به شهرستان شفت هستند.

 به غیر از موفقیت در ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی که تأثیر زیادی در حفظ این داشته طبیعی بسیار ارزشمند دارد تاکنون ۷۱ اثر ناملموس استان گیلان نیز در فهرست میراث آثار ملی جای گرفته است.

انتهای پیام/پ

اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر