کد خبر: ۷۴۰۸۶۹۳
تاریخ انتشار: ۱۱ تير ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۸
۱۱ تير ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۸
کد خبر : ۷۴۰۸۶۹۳

سخنرانی نماینده چین از سوی بی‌بی‌سی در مقاطعی برای ارائه تحلیل از سوی کارشناس داخل استودیوی خبر قطع می‌شد، اما نکته‌ای که بیش از همه به چشم آمد قطع کامل سخنرانی نماینده روسیه بود.

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، نشست آنلاین شورای امنیت درباره مساله تمدید تحریم تسلیحاتی علیه ایران شب گذشته برگزار شد و شبکه‌هایی نظیر بی بی سی فارسی و ایران اینترنشنال نیز آن را به طور مستقیم پوشش دادند.

در ابتدا پیش از ورود به نحوه پوشش رسانه‌ای این نشست که در اثر بحران جهانی کرونا به صورت آنلاین برگزار می‌شد، باید گفت نحوه چینش سخنرانان در این نشست طوری برنامه ریزی شده بود که «محمدجواد ظریف» وزیرخارجه ایران به عنوان آخرین نفر سخنرانی کرد.

این نحوه چینش تا حدود زیادی با توجه به فرصت محدود سخنرانی در نظر گرفته شده برای وزیرخارجه ایران، مجال پاسخ دادن به همه ابهامات مطرح شده از سوی طرف‌های دیگر را به وجود نیاورد. با وجود اینکه این مساله براساس برنامه از پیش تعیین شده نشست‌های شورای امنیت بود، اما در نهایت این مساله با توجه به زمان طراحی شده برای پاسخگویی، فرصت لازم را برای حفظ منافع ملی جمهوری اسلامی به وجود نیاورد.

این درحالی بود که روند نشست آنلاین شورای امنیت درباره ایران به نحوی جلو رفت که وزیرخارجه آمریکا و پس از آن وزرا و نمایندگان کشور‌های اروپایی تقریبا هرچه خواستند و هر اتهامی که در چنته داشتند علیه ایران مطرح نمودند و در پایان ظریف شاید فرصتی برای پاسخ به همه این مسائل پیدا نکرد.

جدای از سخنان «مایک پمپئو» وزیرخارجه آمریکا که طی آن اتهاماتی بی پایه و اساس علیه ایران مطرح نمود و سعی در تحریک دیگر کشور‌ها علیه ایران داشت، نمایندگان آلمان و انگلیس در این نشست نیز مواضعی تند اتخاذ کردند که با پاسخی از سوی ظریف مواجه نشدند. عدم پاسخگویی به این مسائل و شبهات شاید مخاطبان بین المللی و ناآگاه از صحنه تحولات ایران را دچار تشویش ذهنی کرده و این تلقی را در آنان ایجاد کند که شاید همه این مسائل که علیه ایران مطرح شد، واقعیت دارد.

در اینجا ذکر این نکته لازم است که کشور‌های غربی در راس آن‌ها آمریکا از هیچ فرصتی در دهه‌های اخیر برای ارائه تصویری غلط و دروغین از جمهوری اسلامی ایران به جهانیان دریغ نکرده اند، حال اگر بخواهیم در نشست شورای امنیت که در تجربه‌ای نو به صورت آنلاین برای مخاطبان اقصی نقاط دنیا پخش می‌شود، در برابر اتهامات مطرح شده ساکت بمانیم تا حد زیادی این ادعا‌های دروغین و هدفمند را تایید کرده ایم. اما شب گذشته وزیرخارجه کشورمان پاسخی حتی جزئی و کوتاه به این ادعا‌ها نشان نداد و مخاطبانی را که در انتظار واکنش محکم طرف ایرانی بودند را در حسرت باقی گذاشت.

حمایت چشم بسته آلمان از رژیم صهیونیستی

شب گذشته نماینده آلمان در شورای امنیت در ابتدای سخنان خود ادعا‌های تندی درباره وضعیت حقوق بشر در ایران مطرح کرد. جدای از واهی بودن این ادعا‌ها باید گفت در شرایط کنونی که مردم آمریکا قریب به یک ماه است در خیابان‌ها فریاد بی عدالتی و تبعیض نژادی سر می‌دهند، انتظار این بود که آقای ظریف این مساله را در نشست شورای امنیت مطرح کرده و به طرف‌های غربی گوشزد نماید که شما پیش از طرح هرگونه ادعایی درباره ایران باید به فکر بهبود شرایط حقوق بشری در کشور‌های خودتان باشید و به فریاد مردم رنج دیده خود گوش فرا دهید.

نماینده آلمان همچنین با اشاره به آزمایش‌های موشکی ایران، از نوشتن شعار مرگ بر اسرائیل بر روی موشک‌های ایران انتقاد کرد و گفت: ایران نه تنها اسرائیل را به رسمیت نمی‌شناسد بلکه موشک‌های می‌سازد که شعار مرگ بر اسرائیل روی آن نوشته شده است. نماینده آلمان البته به جنایات متعدد رژیم صهیونیستی در حق ملت فلسطین و دیگر کشور‌های منطقه اشاره‌ای نکرد.

در ادامه نشست شورای امنیت نیز نماینده انگلیس، ایران را عامل حمله به تاسیسات نفتی آرامکو عربستان سعودی دانست و از کمک‌های تسلیحاتی ایران به یمن انتقاد کرد. این سخنان در حالی مطرح شد که انگلیس در دهه‌های اخیر و به طور ویژه از زمان آغاز تجاوز عربستان سعودی به یمن تامین کننده اصلی تسلیحاتی رژیم سعودی بوده است. حداقل انتظاری که از وزیرخارجه کشورمان می‌رفت این بود که این نکته را به نماینده گستاخ انگلیس یادآوری کند و بر لزوم قطع پشتیبانی تسلیحاتی انگلیس از عربستان تاکید نماید.

نکات دیگر از نشست آنلاین شورای امنیت درباره ایران به نحوه پوشش رسانه‌ای آن مربوط می‌شود. شبکه بی بی سی فارسی شب گذشته سخنرانی نماینده‌های آمریکا، انگلیس و آلمان که ادعا‌های ضد ایرانی مطرح نمودند را از ابتدا تا انتها پخش کرد، اما زمانی که نوبت به سخنرانی نمایندگان چین و روسیه رسید، شرایط کاملا متفاوت شد. سخنرانی نماینده چین از سوی بی بی سی فارسی در مقاطعی برای ارائه تحلیل از سوی کارشناس داخل استودیوی خبر قطع می‌شد، اما نکته‌ای که بیش از همه به چشم آمد قطع کامل سخنرانی نماینده روسیه بود که مجری برنامه پس از آن اعلام کرد که در اثر مشکل ارتباطی بوده است.

براساس توافق برجام باید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران برچیده شوند، این در حالی است که آمریکا در راستای جلوگیری از این امر با وجود خروج از برجام تلاش دارد تحریم‌های تسلیحاتی علیه کشورمان را به بهانه‌های متعدد تمدید کند.

منبع: قدسنا

انتهای پیام/

اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر