کد خبر: ۷۴۰۹۵۸۴
تاریخ انتشار: ۱۵ تير ۱۳۹۹ - ۰۲:۰۱
۱۵ تير ۱۳۹۹ - ۰۲:۰۱
کد خبر : ۷۴۰۹۵۸۴
در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران مطرح شد؛

كارشناس برنامه تغذيه نوجوانان در دفتر بهبود تغذيه جامعه وزارت بهداشت گفت: ایام قرنطینه فرصت مناسبی است تا کودکان و نوجوانان در جمع خانواده عادات غذایی خود را اصلاح کنند.

مریم زارعی كارشناس برنامه تغذيه نوجوانان در دفتر بهبود تغذيه جامعه وزارت بهداشت در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: اضافه وزن و چاقی کودکان و نوجوانان یکی از مهم ترین مشکلات تغذیه ای در این گروه سنی محسوب می‌شود زیرا  روند شیوع اضافه وزن و چاقی در کودکان و نوجوانان روندی افزایشی دارد که امروزه  این موضوع   خیلی نگران کننده است.

او با اشاره به اینکه چاقی در دوران کودکی و نوجوانی سبب  افزایش خطر دیابت نوع دو، اختلالات چربی خون، کبد چرب، پرفشاری خون، آسم، مشکلات تنفسی و بیماری های قلبی عروقی می‌شود، گفت: افزایش مصرف غذاهای چرب و نوشیدنی‌های شیرین و پر کالری، افزایش سهم غذاهای آماده، کم تحرکی، افزایش مدت زمان تماشای تلویزیون و استفاده بیشتر از کامپیوتر، تبلت و موبایل از علل اصلی چاقی در کودکان و نوجوانان است.

كارشناس برنامه تغذيه نوجوانان در دفتر بهبود تغذيه جامعه وزارت بهداشت بیان کرد: با افزایش ابتلا به بیماری نوپدید کرونا در جهان و تعطیلی بسیاری از مراکز تجاری، اداری و  ایجاد قرنطینه خانگی برای شکستن زنجیره کرونا، ممکن است برخی  از خانواده ها احتمالا  به مواد غذایی مناسب دسترسی نداشته باشند و از سوی دیگر مصرف مواد غذایی پرکالری حاوی چربی، قند و نمک و مصرف زیاد تنقلات نامناسب در بین کودکان و نوجوانان  افزایش پیدا می‌کند.

زارعی افزود: هر خانواده ای می تواند با مدیریت مطلوب تغذیه از یک رژیم غذایی متعادل و سالم برخوردار شود به طوری که  قرنطینه خانگی زمان مناسبی برای انتخاب و تهیه غذاهای سالم و با ارزش تغذیه خوب است که ضمن کاهش هزینه غذای خانواده، می تواند در ایجاد عادات غذایی سالم و انتخاب مواد غذایی مناسب، متنوع، مغذی و در نهایت داشتن وزن مطلوب نقش موثری داشته باشد.

پیروی از یک برنامه غذایی متنوع و متعادل برای کودکان و نوجوانان

او تاکید کرد: پیروی از توصیه های کلی یک برنامه غذایی مناسب، فعالیت بدنی و مدیریت استرس بهترین راه برای سالم ماندن و تقویت سیستم ایمنی بدن  همچنين پيشگيری و كنترل اضافه وزن و چاقی است.

كارشناس برنامه تغذيه نوجوانان در دفتر بهبود تغذيه جامعه وزارت بهداشت گفت: پیروی از یک برنامه غذایی متعادل به همراه مصرف مواد غذایی متنوع شامل انواع میوه‌ها، سبزی ها، غلات کامل، لبنیات کم چرب، انواع گوشت‌ها  انواع حبوبات و تخم مرغ بهترین راه برای تامین مواد مغذی و اساسی مورد نیاز بدن در جهت تقویت سیستم ایمنی بدن است.


بیشتر بخوانید: میان وعده‌های خوشمزه‌ای که انرژی بدنتان را تامین می‌کنند



او یاد آوری کرد:  از آنجا که قرنطینه در خانه باعث کاهش فعالیت بدنی می‌شود باید به میزان دریافت غذا و انرژی روزانه توجه شود تا دریافت انرژی روزانه در حدتعادل باشد؛  ضمنا حضور کودکان و نوجوانان در منزل فرصت خوبی است که با مشارکت در مراحل آماده سازی و تهیه غذا و سالاد به خوردن غذا‌های سالم و دارای ارزش تغذیه‌ای مناسب آشنا شوند.

انتهای پیام/

اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر