کد خبر: ۷۴۰۹۶۳۲
تاریخ انتشار: ۱۲ تير ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۸
۱۲ تير ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۸
کد خبر : ۷۴۰۹۶۳۲
وزیر راه و شهرسازی خبر داد؛

اسلامی از دارا بودن شرایط لازم و کافی ۸۰۰ هزار نفر با میانگین سنی ۳۴ سال در ثبت‌نام طرح اقدام ملی مسکن خبر داد.

به گزارش  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان، محمد اسلامی امروز پنجشنبه در ستاد اقتصاد مقاومتی لرستان  گفت:دولت وظیفه فراهم کردن زمینه برای خانه دار شدن مردم را دارد و به همین دلیل علاوه بر تحویل این تعداد، طرح اقدام ملی مسکن نیز در دولت دوازدهم مطرح و آغاز شد.

او با اشاره به اینکه دو میلیون و ۲۰۰ هزار واحد مسکن مهر در کشور طرح ریزی شده بود که در دولت یازدهم و دوازدهم یک میلیون و ۳۳۰ هزار واحد مسکن مهر تحویل مردم شده است، اظهار داشت: باقی مانده آن حدود ۷۰ هزار واحد است که دارای عقب ماندگی بوده است و مسائل گوناگون حقوقی و قراردادی را برطرف کرده ایم و تا آبان ماه وقت داشته اند تکمیل کنند.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در همین دوره‌ای که ما خدمتگزار مردم بوده ایم بیش از ۲۰۰ هزار واحد مسکن مهر تحویل مردم شده است، تصریح کرد: ۱۲۰ هزار واحد دیگر آماده شده است که انشعابات آن باید توسط شرکت‌های خدماتی تامین شود.

اسلامی خاطرنشان کرد: باقی مانده مسکن مهر، واحد‌هایی است که در دادگاه پرونده دارند و محاکم باید برای آن‌ها تصمیم گیری کنند.

او با تاکید بر اینکه طرح اقدام ملی مسکن را برای همه شهر‌ها برنامه ریزی کرده ایم، افزود: نباید شهری باشد که افراد در آن در طرح اقدام ملی ثبت نام نکرده باشند، اگر هم زمین نداشته باشیم باید بخریم.

او از ثبت‌نام یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر در مرحله دوم طرح اقدام ملی مسکن خبر و ادامه داد: از این تعداد ۸۰۰ هزار نفر دارای شرایط لازم و کافی بودند، ضمن اینکه میانگین سنی ثبت‌نام کنندگان این طرح ۳۴ سال است.

وزیر راه و شهرسازی تأکید کرد: هیچ شهری نباید در کشور وجود داشته باشد که در آن ثبت‌نام برای طرح مسکن ملی صورت نگیرد، بنابراین بایستی زمینه‌های لازم برای تحقق شرایط و خانه‌دار شدن مردم فراهم شود.

بهره مندی روستاهای بالای ۵۰ خانوار از راه آسفالته تا پایان دولت

اسلامی با اشاره به اینکه نگاه ما در دولت این است که با درک واقع بینانه از شرایط کشور همه تلاش کنیم با استفاده بهینه از منابع محرومیت زدایی و پیشرفت اتفاق بیفتد، اظهار داشت: یکسری پروژه‌های تدارک دیده شده محرومیت زدایی انجام می‌دهند و شهرستان‌هایی که محرومیت بیشتر است در اولویت قرار دارند.

او با بیان اینکه این سیاست را در قالب طرح ابرار و راه‌های روستایی پیگیری می‌کنیم، تصریح کرد: اولویت اول این بوده که روستا‌های دارای ۵۰ خانوار راه آسفالته داشته باشند.


بیشتر بخوانید


وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه برخورداری از راه روستایی آسفالته در صدر اولویت‌ها قرار دارد و مسئولین سازمان راهداری این را نصب العین قرار داده و اقدام کرده اند، افزود: در پایان دولت هیچ روستای بالای ۵۰ خانوار نخواهیم داشت که از راه روستایی آسفالته بهره‌مند نشود.

اسلامی با اشاره به نگاه متوازن در توسعه روستایی گفت: در گام دوم به سراغ آسفالته کردن راه روستا‌های بالای ۲۰ خانوار می‌رویم.

۱۴ هزار کیلومتر شبکه ریلی در دست مطالعه و ساخت است

او با بیان اینکه در بحث مهم پیشرفت و توسعه لرستان استانی است که در تلاقی کریدور‌های شمال جنوب و شرق غرب قرار گرفته است، تصریح کرد: برای ما اولویت مهم این است شبکه که آزادراهی لرستان را کامل کنیم.

وزیر راه و شهرسازی در بخش دیگری از سخنان خود به وجود ۱۴ هزار و ۷۰۰ کیلومتر شبکه ریلی در کشور اشاره کرد و اظهار داشت: نمی‌گویم کم کاری نشده و یا این عدد مناسب است، ولی توسعه ملی یکی از تاکیدات مقام معظم رهبری در سیاست‌های کلی نظام است و در برنامه‌های دولت نیز مورد تاکید رئیس جمهور بوده است.

اسلامی با بیان اینکه بهره‌مند شدن استان‌های مختلف کشور از شبکه ریلی مورد تاکید است که ۵ استان را رئیس جمهور وعده داده بودند و این ۵ استان از سال ۹۶ تا امروز به شبکه ریلی متصل شده اند، تصریح کرد: ۱۴ هزار کیلومتر شبکه ریلی را در دست مطالعه و ساخت داریم و به همین میزانی که راه آهن وجود دارد داریم کار می‌کنیم.

او با تاکید بر اینکه امروز شرایط ما در بحث درآمد‌ها به خاطر مزاحمت‌های بی شمار استکبار جهانی به ویژه آمریکای جنایتکار به گونه‌ای شده که برنامه ریزی برای توسعه را با الگو‌های دیگری باید پیگیری کنیم، افزود: روز سه شنبه یک تفاهم نامه را برای توسعه خطوط راه آهن برای خط ریل سنگان- تربت حیدریه-جندق- بافق با شرکت‌های صنعتی و معدنی کشور به ارزش ۸ هزار میلیارد تومان امضا کردیم که ۷۰ درصد اعتبار از سوی شرکت‌ها و ۳۰ درصد دیگر از سوی دولت تامین می‌شود.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه حسن این خط آهن این است که ظرفیت بهره برداری ما برای جابه جایی بار در این خط که ۷.۵ میلیون تن است به نزدیک ۲۰ میلیون تن می‌رسد و تقریبا ۲.۶ برابر می‌شود، گفت: این پروژه با بودجه دولتی تا ۲۰ سال دیگر هم محقق نمی‌شد.

الگو‌های سرمایه گذاری را برای پروژه‌های ریلی دنبال خواهیم کرد

اسلامی با بیان اینکه پروژه‌های راه آهن را مانند آزادراه‌ها با الگو‌های سرمایه گذاری دنبال می‌کنیم و همین الگو را برای اتصال راه آهن زاهدان به بیرجند استفاده کرده ایم، تصریح کرد: در چنین شرایطی که امروز قرار گرفته ایم نکته حائز اهمیت این است که اگر از شبکه ریلی ما بودجه اقتصادی و درآمدزایی استخراج شود می‌تواند کمک کند پروژه‌ها را سریع‌تر توسعه دهیم.

او با اشاره به اینکه برخی پروژه‌های ریلی افتتاح شده ۱۵ سال پیش شروع شده بودند که به خاطر منابع مادی محدود بوده است، گفت: یک زمانی سهم بودجه‌های عمرانی از سبد بودجه‌های کشور حداقل ۴۵ درصد بوده است، ولی تغییراتی که رخ داده این میزان به کمتر از ۱۰ درصد رسیده است و تخصیص آن هم حداکثر ۴۰ بوده است.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه پروژه‌های کمربندی یکی از بزرگترین مطالبات جامعه و نمایندگان است که بسیار پر هزینه و زمان بر بوده و با مسائل اجتماعی و اقتصادی متعدد همراه است، تصریح کرد: اراضی ین پروژه‌ها اراضی مردم است و با اسناد خزانه نمی‌شود زمین مردم را خرید، لذا پروژه‌های مانده را در تبصره ۱۹ اضافه کرده ایم که در قالب الگو‌های مشارکتی کار کنیم.

بازار‌های موازی همواره بخش مسکن را متاثر کرده است

اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود به بخش مسکن اشاره کرد و گفت: دولت در نرخ گذاری بر منازل مردم مسئولیت قانونی ندارد و قیمت بخش مسکن متاثر از عرضه و تقاضا تعیین شده و بازار‌های موازی همواره بخش مسکن را متاثر کرده است.

او با بیان اینکه وقتی ارز و طلا قیمتش در بازار تغییر می‌کند همه به طور اتوماتیک کالا و خدمات خود را تجدید ارزیابی می‌کنند و قیمت‌ها تغییر می‌کند، تصریح کرد: در این شرایط با تحولاتی مواجه شدیم که معامله‌ای هم صورت نمی‌گرفت.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: در این شرایط کرونا اسباب کشی منازل جزو مواردی است که موجب شیوع می‌شود و ستاد ملی در مصوبه تمدید اجاره نامه‌ها را با همان شرایط مصوب کرد و بعد از آن تصویب کرد قرارداد‌ها تمدید شوند و حداکثر افزایش قرارداد‌های اجاره واحد‌های مسکونی برای شهر تهران ۲۵ درصد، کلان شهر‌ها ۲۰ درصد و دیگر شهر‌ها ۱۵ درصد لحاظ شودو التهاب‌ها از طریق کنترل معاملات مدیریت شود.

اسلامی با تاکید بر اینکه بحث اساسی ما این بوده که طبق قانون دولت وظیفه دارد زمینه خانه دار شدن مردم را فراهم کند و جامعه هدف ما قشر متوسط و آسیب پذیر است، گفت: طرح اقدام ملی مسکن را در کنار تحویل مسکن مهر باقی مانده در دستور کار داریم.

۱۷ فرودگاه کشور منتظر تاییدیه فلایت چک

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه ۱۷ فرودگاه کشور منتظر تاییدیه فلایت چک هستند گفت: پروازهای فرودگاه خرم آباد پس از تاییدیه فلایت چک بر اساس برنامه انجام می شود.

او در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا علت لغو پروازهای ایران ایر به فرودگاه خرم آباد به دلیل غیر فعال شدن سیستم آی ال اس این فرودگاه است تصریح کرد: ۱۷ فرودگاههای کشور منتظر تاییدیه فلایت چک هستند که به صورت نوبتی انجام می شود و استان لرستان در اولویت است که روز یکشنبه فلایت چک بیاید و چک کند و وقتی تاییدیه داد پرواز ها طبق برنامه انجام می شود.

وزیر راه و شهرسازی در رابطه با سوالی مبنی بر اینکه آیا از حذف فلایت پلن فرودگاه خرم آباد توسط مدیر این فرودگاه اطلاع دارند خاطر نشان کرد : مدیر فرودگاه خرم آباد حذف فلایت پلن فرودگاه را ندارد و چارچوب وظایفش بر اساس مقررات تعریف شده است و نمی تواند چیزی را اضافه یا حذف کند.

انتهای پیام/پ

اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۳
در این هفت سال گذشته دوستان جناب خوئینی در دولت مسکن مهر را مزخرف نامیدند و یک آجر هم روی هم نگذاشتند!! و تو ی اواخر عمر دولت با ایجاد یک شوی تبلیغاتی به نام طرح اقدام ملی مسکن و ثبت نام مردم و کاغذ بازی این سال آخری را سپری کنند و مسولیت این کار را روی دوش دولت بعدی بیندازند
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر