کد خبر: ۷۴۱۰۱۴۳
تاریخ انتشار: ۱۲ تير ۱۳۹۹ - ۲۲:۰۷
۱۲ تير ۱۳۹۹ - ۲۲:۰۷
کد خبر : ۷۴۱۰۱۴۳
معاون درمان وزارت بهداشت مطرح کرد؛

جان بابایی گفت: اگر کرونا را کنترل نکنیم، در فصول سرد باید با بحران جدی ناشی از آن مواجه شویم.

ضروری بودن تفکیک بیماران واقعی در تمام مراحل درمان

به گزارش  حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان،  پنج شنبه ۱۲ تیرماه جلسه ستاد عملیات مدیریت ویروس کرونا در تهران با حضور قاسم جان بابایی معاون درمان وزیربهداشت، درمان و آموزش پزشکی، علیرضا زالی فرمانده این ستاد، روسا و معاونین درمان دانشگاه‌های علوم پزشکی شهید بهشتی، تهران و ایران برگزار شد.

جان بابایی ضمن ابراز نگرانی از افزایش مبتلایان به کرونا در کشور اظهار کرد: شرایط پایدار اپیدمی در هیچ استانی از کشور وجود ندارد و باید تدابیر کنترل این بیماری به روز رسانی شود.

وی ضمن انتقاد از مسافرت‌های بین استانی از سوی مردم اظهار کرد: مادامیکه رفتار‌های پرخطر و در ادامه آن نادیده گرفتن اصول بهداشتی وجود داشته باشد رسیدن به ثبات و کنترل کووید ۱۹ کاری غیرممکن  یا بسیار دشوار خواهد بود.

معاون درمان وزیربهداشت ارائه راهکار‌های اجرایی و استراتژیک را برای گذر از شرایط بحرانی کشور در مقابله با کووید ۱۹ را مود تاکید قرار داد و گفت: باید تلاش کنیم با استفاده بهینه از منابع موجود سلامت شهروندان را تامین و تضمین کنیم.

جان بابایی ضرورت برنامه ریزی‌های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت را از سوی مسئولان برای کنترل کرونا را خواستار شد و بیان کرد: اگر چنانچه در بازه زمانی کنونی نتوانیم این ویروس را کنترل کنیم قطعا در فصول سرد سال با بحران‌های جدی‌تر مواجه خواهیم شد.

او ارائه راهکار‌های اجرایی و استراتژیک را برای گذر از شرایط بحرانی کشور در مقابله با کووید ۱۹ مود تاکید قرار داد و افزود: باید تلاش کنیم با استفاده بهینه از منابع موجود سلامت شهروندان را تامین کنیم.

در ادامه  علیرضا زالی فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلانشهر تهران نیز در این جلسه همسو شدن سیاستگذاری‌ها مبتنی بر مواضع وزارت بهداشت را از سوی مسئولان حوزه درمان مورد تاکید قرار داد و اظهار کرد: باید برای ریشه کنی کرونا مدیران ضمن همگرایی و تعامل بیشتر تصمیماتی را همسو و هماهنگ با سیاست‌های کشوری و وزرات بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اجرایی کنند.


بیشتر بخوانید

بیش از ۸۰ درصد افراد ناقل کرونا کم علامت یا بی علامت هستند


او با اشاره به این که نشاندار کردن بیمارستان‌های کرونایی می‌تواند راهکار موثری برای خدمت رسانی باکیفت‌تر به مردم و کاهش بارمراجعان باشد بیان کرد: برای دست یابی به این مهم باید از تمامی ظرفیت‌های درمان بهره ببریم.

 زالی اختصاص چند مرکز جنرال پرتوان به ارائه خدمات به سایر بیماران غیر از کرونا را نیز مورد تاکید قرار داد.

فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلان شهر تهران با اشاره به این که طبق تحقیقاتی که در چین صورت گرفته درصد بالایی از ابتلا به کرونا در بیمارستان‌ها اتفاق می‌افتد، تفکیک بخش‌های بیمارستانی از ورودی‌ها تا سایر مراحل بستری و درمان را طی کنند، ضروری ذکر کرد.

وی در ادامه ضرورت تامین وسایل حفاظتی اعم ماسک، الکل، دستکش، گان و سایرملزومات پیشگیری کننده از کرونا را در بخش‌های بیمارستانی یادآور شد و ارائه راهکاری اساسی برای تفکیک و جداسازی واقعی بیماران در تمامی مراحل درمان را خواستار شد.

الزامی بودن ظرفیت سازی برای توسعه بخش مراقبت های ویژه

توسعه بخش‌های مراقب ویژه یکی دیگر از مواردی بود که زالی مورد تاکید قرار داد و افزود: باید برای توسعه این بخش‌ها ظرفیت سازی شود.

در ادامه عباسعلی کریمی رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز در این نشست تامین تجهیزات و توجه بیش از پیش به نیاز‌های کادر درمان و به طور کلی نیروی انسانی را مورد تاکید قرار داد و اظهار کرد: در شرایط سخت کرونایی تامین نیاز‌های نیرو‌هایی که در خط مقابله با کرونا تلاش می‌کنند ضرورت دارد.

او با اشاره به اینکه نیروی انسانی سرمایه‌ اصلی بیمارستان‌هاست، تقویت ساختار‌ها را برای ارائه خدمات بهینه به کادر بهداشت و درمان خواستار شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران در ادامه تامین منابع برای تکمیل پروژه‌های نزدیک بهره برداری بیمارستانی و تقویت مراکز بهداشت را مورد تاکید قرار داد.

 رسول کوهپایه زاده رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران نیز در این نشست ضرورت تامین متمرکز منابع و بهره برداری پروژه‌های بیمارستانی بیش از ۷۰ درصد را خواستار شد.

او  با تاکید برضرورت تقویت مراکز ۱۶ ساعته، نقاهتگاه‌ها و جذب و بکارگیری نیرو‌های داوطب سلامت گفت: بی تردید اولویت کاری حوزه بهداشت و درمان کشور، سلامت مردم و جامعه است.

انتهای پیام/

اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر