کد خبر: ۷۴۱۱۳۸۳
گروه : فارس » شیراز
تاریخ انتشار: ۱۴ تير ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۱
۱۴ تير ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۱
کد خبر : ۷۴۱۱۳۸۳
گروه : فارس » شیراز

کارخانه قند فسا کش و قوس‌های فراوانی را تاکنون پشت سر گذاشته است اما پس از تقریبا یک سال خبرهایی از واگذاری مجدد این کارخانه به گوش می‌رسد.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان، یکی از عمده مشکلات اقتصادی استان فارس تعطیلی یا نیمه تعطیلی کارخانه‌هاست که علاوه بر اینکه چرخ‌های صنعت و اقتصاد استان را لنگ گذاشته تنگی معیشت گروه زیادی از کارگران و خانواده‌ها را موجب شده است.کارخانه قند فسا یکی از این کارخانه‌هاست که مشکلات آن از بهار و تابستان سال گذشته صدر اخبار رسانه‌های استان بود که امروز، خبر‌های خوبی از واگذاری مجدد این کارخانه به گوش می‌رسد.

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدکاظم موسوی، رئیس کل دادگستری استان فارس از تکمیل مراحل قانونی واگذاری کارخانه قند فسا خبر داد. به گفته وی پس از تأکیدات رئیس قوه قضائیه در سفر به استان فارس مبنی بر احیای کارخانه‌ها، این موضوع بلافاصله در دستور کار قرار گرفت.


بیشتر بخوانید

کارخانه قند فسا به بخش خصوصی واگذار می شود

به گفته رئیس کل دادگستری استان فارس هم اکنون کارخانه قند فسا آماده واگذاری به بخش خصوصی و از سرگرفتن تولید است. بر این اساس شرکت خریدار یک گروه صنعتی تحت عنوان مینو شامل ۵ شرکت است که شرکت اصلی ۶۰ درصد سهام و چهار شرکت اقماری آن هر کدام مالک ۱۰ درصد سهام هستند.

از آنجا که این کارخانه در یک سال گذشته با مشکلات بسیاری روبرو بوده و مطالبات بسیاری از کارگران پرداخت نشده است،  اعلام شده با ورود هیئت تصفیه تحت نظارت دادگستری، طلبکاران قطعی این واحد شناسایی و با نظارت قضایی طلب این افراد پرداخت خواهد شد همچنین مطالبات کارگری، حل مشکل بیمه و تأمین اجتماعی نیز تحت نظارت قضایی در حال بررسی و بزودی برطرف می‌شود.

به گفته رئیس کل دادگستری استان فارس در این روند، خریداران بلافاصله موظف به راه‌اندازی مجدد واحد تولیدی هستند و دادگستری شهرستان نیز بر این روند نظارت می‌کند.

کارگران کارخانه قند فسا مطالبات خود را دریافت می کنند

نصیری، نماینده کارگران کارخانه قند فسا نیز گفت: پیگیر مطالبات کارگران هستیم.

به گفته وی این کارخانه از ابتدای مرداد ۹۵ تاکنون تنها ۸ روز خط تولید فعال داشته و در مابقی ایام به بهانه‌های مختلف از جمله تعمیرات کارخانه تعطیل بوده است.

این کارگر با سابقه کارخانه قند فسا می‌گوید: پس از اتفاقاتی که بر سر پرداخت مطالبات کارگران در سال گذشته رخ داد، بخشی از حقوق پرداخت شد، اما هم اکنون نیز کارگران فصلی حقوق آبان و آذر سال گذشته خود را از صاحبان قبلی این کارخانه طلب دارند و کارگران دائمی نیز از بهمن ماه سال قبل تاکنون حقوق نگرفته‌اند.


بیشتر بخوانید

به گفته وی در حال حاضر نیز کارخانه فرآیند فروش را طی می‌کند و اعلام کرده‌اند که از پول فروش ابتدا باید حقوق و مطالبات کارگران پرداخت شود.

این کارگر کارخانه قند فسا در پاسخ به این سوال که از مردادماه سال گذشته که کارخانه به بهانه تعمیرات تعطیل شد، کارگران در کارخانه چه فعالیتی را انجام می‌دادند؟ گفت: ۸ روز در آبان و آذر فعال شد که کارگران فصلی نیز حضور داشتند مابقی ایام کارگران حکم نگهبان کارخانه بودند و خط تولید تعطیل بود.

مروری بر پرونده کارخانه قند فسا

کارخانه قند فسا با سابقه ۶۰ ـ ۷۰ سال فعالیت، از سال ۹۲ متوقف شد و ۱۵۰ کارگر بیکار شدند، اما مجدد در سال ۹۶ به بخش خصوصی واگذار شد و با سرمایه‌گذاری ۴۲ میلیارد تومانی فعالیت خود را از سر گرفت.


بیشتر بخوانید

چند ماهی پس از واگذاری، مشکلات این کارخانه آغاز شد که از جمله آنها عدم تولید با ظرفیت اسمی کارخانه بود که سبب بیکاری کارگران و نیمه تعطیل شدن کارخانه شده بود. این کارخانه که واگذاری آن نیز با حرف و حدیث‌های زیادی همراه بوده از اسفندماه سال ۹۷ حقوق کارگرانش را پرداخت نکرده بود که سبب اعتراض و تجمع چندین باره کارگران شد.

این کارخانه کش و قوس‌های فراوانی را تاکنون پشت سر گذاشته است که از جمله آنها می‌توان حتی به دستگیری مدیرعامل کارخانه و ورود دادگستری برای حل مشکل اشاره کرد، اما از آنجا که مدیران کارخانه نتوانستند این کارخانه را به مدار تولید بازگردانند پس از طی مراحل قانونی کارخانه واگذار می‌شود.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/ب

اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۴
باشگاه خبرنگاران جوان سکه توبازار بالای ۱۰میلیون تومان شد دلار ۲۰۹۰۰تومان خاک برسرت توداری به ابن خبرهای الکی بلکی که خنده داره میپردازی
ازبدبخت شدن مردم لذت میبرید؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۴
شیش ماه دیگه دوباره از ته می گیرد !!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۴
شرکت دانش بنیان دارویی آترا از شرکت های متعلق به سازمان تامین اجتماعی بیشتر از یک ساله بدون دلیل تعطیل شده هیچ کس هم پاسخگو نیست
جناب آقای رئیسی
لطفا پیگیری کنید
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر