کد خبر: ۷۴۱۳۵۳۰
تاریخ انتشار: ۱۶ تير ۱۳۹۹ - ۰۹:۵۹
۱۶ تير ۱۳۹۹ - ۰۹:۵۹
کد خبر : ۷۴۱۳۵۳۰

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی سیستان و بلوچستان گفت: سند توسعه ۲۳ شهرستان این استان تدوین شده و این اسناد کمک می‌کند تا منابع موردنیاز شهرستان‌ها را از سمت استان، مرکز و وزارتخانه‌ها مطالبه‌گر باشیم.

به گزارش  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان، مهرداد عرب اول  رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی سیستان و بلوچستان در نشست کمیته برنامه‌ریزی شهرستان زابل که از طریق وبینار برگزار شد اظهارداشت: یکی از پارامتر‌های مهمی که امسال برای توزیع اعتبارات در سیستان و بلوچستان از آن استفاده شده مطالعات آمایش سرزمین است.

او بیان کرد: بر اساس خروجی اطلاعات این سند به منظور ارتقای شاخص‌های توسعه در سیستان و بلوچستان باید چهار بخش راه، آب، انرژی و عمران شهری و روستایی را که پیشران‌های توسعه استان را رقم می‌زند به صورت جدی تقویت شود.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی سیستان و بلوچستان ادامه داد: خروجی مطالعات آمایش سرزمین باعث شد در منابع اعتباری امسال این چهار فصل را بهتر ببینیم و اعتبارات را در این قسمت متمرکز کنیم البته به این معنا نیست که سایر فصول اهمیت ندارد، اما این چهار فصل می‌تواند بر روی دیگر فصول تاثیر گذار باشد.

او ادامه داد: این مطالعات علمی نیاز‌های شهرستان‌ها و نقاط قوت و ضعف آن را نشان خواهد داد که برای ارتقای شهرستان و ایجاد اشتغال به چه سمت و سویی برویم، از آنجایی که شرایط ۲۳ شهرستان متفاوت است در این مطالعات به دنبال آن هستیم که زمینه‌های اشتغال هر شهرستان ازچه مجرایی تقویت شود.

عرب اظهارداشت: خیلی از پروژه‌هایی که پیشرفت فیزیکی قابل ملاحظه‌ای دارند باید تا پایان سال به بهره‌برداری برسد که بر اساس مکاتباتی که سازمان برنامه بودجه کشور با استان داشت شرایط اتمام ۵۹ پروژه فراهم بود که تعهد دادیم اعتبار این پروژه‌ها را تامین کنیم.

او تصریح کرد: این به این معنا نیست که به سایر پروژه‌ها نپردازیم و بر اساس توافقی که با استاندار و فرمانداران داشتیم توزیع تخصیص اعتبارات پروژه‌های عمرانی را از مجرای کمیته برنامه‌ریزی دنبال خواهیم کرد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی سیستان و بلوچستان گفت: بعد از اتمام نشست کمیته‌های برنامه‌ریزی شهرستان پروژه‌ها احصا خواهد شد و در قالب فصل، دستگاه اجرایی و عناوین پروژه‌ها و میزان تخصیصی که تا این لحظه به استان ابلاغ شده به شهرستان‌ها اعلام و تقسیم می‌شود.

او با اشاره به اینکه امسال طبق فرمایش رهبر معظم انقلاب به «جهش تولید» مزین است، افزود: در توافق‌نامه پروژه‌های «جهش تولید» که بین استاندار و رییس سازمان برنامه و بودجه کشور مبادله شد ۳۷ پروژه جزو پروژه‌های این بخش در استان است که در بین ۳۱ استان بالاترین سهم اعتباری ملی را از محل این پروژه‌ها داشتیم.

عرب تصریح کرد: تامین اعتبار پروژه‌هایی که در قالب «جهش تولید» انتخاب و در تفاهم‌نامه قید شده از منابع مختلف خواهد بود به این ترتیب که از منابع ملی، استانی، منابع داخلی شرکت‌ها، تسهیلات و سرمایه در گردش تامین می‌شود.

به گفته وی، این ۳۷ پروژه علاوه‌بر ۵۹ پروژه‌ای است که باید امسال به اتمام برسد، بخشی از آن به شهرستان زابل تعلق دارد که امیدواریم بتواند در بحث تولید و ارتقای شاخص‌ها توسعه شهرستان کمک کند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی سیستان و بلوچستان گفت: همچنین در حوزه وزارت نیرو بر اساس توافقی که بین استان با وزیر نیرو و با حضور نمایندگان مجلس شکل گرفته مقرر شد در هفته آینده تمام نیاز‌های حوزه وزارت نیرو اعم از آب منطقه‌ای، آب و فاضلاب و حوزه برق را جمع بندی کنیم و به اتفاق معاون عمرانی استاندار و تعدادی از نمایندگان مجلس خدمت وزیر نیرو برسانیم تا جمع بندی نهایی را روی پروژه‌ها داشته باشیم.

او افزود: کار‌های بر زمین مانده‌ای در حوزه وزارت نیرو داریم، بخشی مربوط به مصوبه ۸ اسفند ۹۷ است که مصوبه بسیار خوبی در جهت توسعه زیرساخت‌های استان بود که شهرستان زابل در این تصویب نامه پروژه‌های مطلوبی را دارد.

عرب با اشاره به مشکل فاضلاب زابل بیان کرد: در این راستا نیز اقداماتی انجام و مقرر شد بر اساس موافقت‌نامه ایجاد فاضلاب در مناطق جدید این شهر سایر مناطق را هم ببینیم.

او اظهارداشت: امسال علاوه‌بر رقمی که در قانون برای این پروژه مصوب شده ۲۰ میلیارد تومان از محل متوازن اختصاص یافت و قرار شد از محل ردیف شهر‌های دارای تنش هم به این حوزه بتوانیم کمک کنیم که البته این مبلغ در طول سال ابلاغ می‌شود.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی سیستان و بلوچستان گفت: در خصوص صنوف مزاحم که جزو مطالبه اصلی مردم و مسئولان شهرستان زابل بوده و باعث شده سیمای شهر مناسب نباشد نیاز است که موضوع تحت عنوان شهرک صنفی و در قالب کارگروهی پیگیری شود.

او تصریح کرد: در حوزه تجهیزات فرودگاه زابل نیز کمک‌هایی خواهد شد در خصوص مدارس شهر زابل نیز نشستی با مجمع خیرین در تهران برگزار و توافقات شکل گرفت.

عرب بیان کرد: با مجمع خیران به توافقات خوبی رسیدیم و قرار شد ۲۰۰ مدرسه از منابع سیستان و بلوچستان و ۲۰۰ مدرسه از منابع مجمع خیرین ساخته شود که بر مبنای عدالت آموزشی و در همه مناطق این استان انجام خواهد شد.

او اظهارداشت: موضوع کمربندی زابل نیز با توجه به ترافیک موجود در این شهر از طریق مذاکره با وزیر راه و شهرسازی پیگیری می‌شود.

 

انتهای پیام/پ

اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر