کد خبر: ۷۴۱۷۸۸۱
گروه : فارس » شیراز
تاریخ انتشار: ۱۹ تير ۱۳۹۹ - ۲۱:۰۰
۱۹ تير ۱۳۹۹ - ۲۱:۰۰
کد خبر : ۷۴۱۷۸۸۱
گروه : فارس » شیراز

معاون بهره‌برداری شرکت برق منطقه‌ای استان فارس گفت: مدیریت بار و بهره گیری از راهکارهای جایگزین شبکه برق، شیراز را از خاموشی‌های گسترده رهانید.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز، حمزه روغنیان معاون بهره برداری شرکت برق منطقه‌ای فارس با بیان اینکه بعد از وقوع حادثه آتش سوزی در ایستگاه ملک مکان شیراز موارد قابل اعتنایی از خاموشی در شیراز اعمال نشد، گفت: با ورود متخصصان و کارشناسان و اجرای برنامه مدیریت بار و همچنین بهره گیری از راهکار‌های جایگزین در تامین و انتقال برق، باعث شد تا برنامه خاموشی ناشی از صدمات این آتش سوزی در شیراز اعمال نگردد و برق مطمئن و پایدار تا کنون برای شهروندان تامین و توزیع شده است.

او با بیان اینکه قطعی مکرر برق بعد از این حادثه در شیراز نداشته ایم، اظهار داشت: همه خطوط و پست‌ها و ایستگاه‌های برق در شیراز و سایر مناطق استان فارس به صورت ۲۴ ساعته با بهره گیری از سامانه اسکادا تحت مدیریت و پایش قرار دارند و در صورت بروز هر گونه مشکلی در کمترین زمان ممکن به موضوع رسیدگی می‌شود بنا بر این اکنون در این زمینه با چالش تکرار حادثه مواجه نیستیم.

 روغنیان با تشریح اقدامات جایگزین و مدیریت بار برای تامین برق شیراز تا نصب ترانسفورماتور جدید، گفت: متخصصان و کارشناسان شرکت برق منطقه‌ای فارس با اعمال مدیریت بار و انجام مانور و تغییراتی در سطح شبکه سعی در تامین کمبود‌های به وجود آمده ناشی از این حادثه آتش سوزی دارند و دراین زمینه به موفقیت‌های چشمگیر دست یافته اند.

او اضافه کرد: همچنین با اعمال مدیریت بار در ایستگاه‌های شهید همت شیراز، امیرکبیر، میانرود، شهدا و معالی اباد و مناطق برف فروشان و صنایع شیراز سعی شد تا در کوتاه مدت مشکل تامین برق مناطق غرب شیراز حل گردد.

 روغنیان افزود: مشارکت در راه اندازی برخی از دیزل ژنراتور‌های بیمارستان‌ها در ساعات اوج بار به ویژه در محدوده مرکز به سمت غرب شیراز و همفکری با دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز از اولویت‌هایی بوده که دنبال شده است.

معاون بهره برداری شرکت برق منطقه‌ای استان فارس در ادامه اضافه کرد: برای پیشگیری از آتش سوزی در پست‌ها و ایستگاه‌های برق تدابیر لازم اندیشیده می‌شود و به رغم آزمایشات لازم و سرویس و نگهداری تجهیزات، اما بروز حادثه در این تاسیسات گاه اجتناب ناپذیر است.

این مقام مسئول با بیان اینکه استان فارس ۲۵۰ ایستگاه و پست کاهنده و افزاینده برق دارد، گفت: هر چند همه این ایستگاه‌ها تحت پایش دایمی قرار دارند، اما ممکن است گاه عوامل مختلف و غیر مترقبه موجب بروز حادثه شود.

به گفته مهندس روغنیان، نکته قابل توجه به روز بودن تجهیزات ایمنی و آمادگی نیرو‌های آتش نشان و امدادی شرکت برق منطقه‌ای استان فارس است که همیشه پای کار هستند و خود را برای مواجه با هر حادثه‌ای آماده می‌بینند. در این حادثه هم لازم است از سازمان آتش نشانی شیراز تشکر نمایم با ورود سریع خود باعث کنترل و فرونشست سریع آتش شدند.

او اظهار داشت: همه ایستگاه‌های استان فارس از تجهیزات مورد نیاز بهره‌مند هستند، سامانه‌های فرونشاندن آتش و ایمنی در شرکت به روز رسانی شده و در این زمینه از آمادگی خوبی برخورداریم، خدمات سرویس و نگهداری در ایستگاه‌های برق به روزرسانی شده و برای مقابله با حوادث احتمالی آمادگی کامل وجود دارد.

معاون بهره برداری شرکت برق منطقه‌ای استان فارس همچنین در باره زیان آتش سوزی در ایستگاه برق ملک مکان شیراز گفت: کارشناسان در شرکت برق منطقه‌ای استان فارس و همچنین همکاران در شرکت تامین کننده ترانسفورماتور حادثه دیده اکنون مشغول بررسی ابعاد خسارت آتش سوزی در پست برق ملک مکان شیراز هستند، از نزدیک ابعاد خسارت بررسی می‌شود و تا بررسی کامل صورت نگیرد خسارت‌های وارد شده قابل برآورد نیست.

روغنیان در عین حال شهروندان را به رعایت الگوی بهینه مصرف برق برای عبور از نقطه اوج مصرف برق تابستانی دعوت و تاکید کرد: با بروز حادثه در ایستگاه برق ملک مکان شیراز مسوولیت شهروندی برای عبور از بحران افزایش می‌یابد، شهروندان شیراز و شرکت توزیع برق شیراز تا کنون همکاری و همراهی خوب و مستمری داشته اند، شهروندان در این روز‌ها نشان دادند که از فرهنگ و بینش شهروندی متعالی برخوردارند، همچنان تاکید ما بر کاهش مصرف بی رویه و مدیریت مصرف تا نصب ترانسفورماتور جدید و تثبیت شدن شرایط تامین برق در شیراز است.

او همچنین گفت: با تلاش شبانه روزی کلیه همکاران این شرکت و شرکت تعمیرات نیروی برق فارس که مسولیت جایگزینی ترانسفورماتور حادثه دیده را بعهده دارد، و با حضور بیش از ۴۵ نفر روز کار عملیات نصب ترانسفورماتور جایگزین به سرعت و طبق برنامه زمانبندی در حال انجام است و طی یک هفته آتی این ترانسفورماتور به بهره برداری خواهد رسید.

عملیات جایگزینی این ترانسفورماتور یک فرایند دو ماهه دارد که با برنامه ریزی دقیق و تلاش مضاعف این زمان به ۲۰ روز کاهش خواهد یافت.

افزایش بار و اتصال ناگهانی درون ترانسفورماتور علت اصلی بروز حادثه آتش سوزی ۶ تیرماه جاری در ایستگاه ۲۳۰ کیلوولت ملک مکان شیرازبود که موجب قطع برق در مناطقی از شیراز شد، اما با اقدام به موقع نیرو‌های عملیاتی این آتش سوزی خاموش و برق مناطق وصل شد.

انتهای پیام/ 

اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر