کد خبر: ۷۴۱۷۹۳۹
تاریخ انتشار: ۲۰ تير ۱۳۹۹ - ۰۶:۳۰
۲۰ تير ۱۳۹۹ - ۰۶:۳۰
کد خبر : ۷۴۱۷۹۳۹
گزارش؛

سومین هفته تیر ۹۹ با رشد جهشی شاخص کل بورس همراه بود و افزایش نرخ ارز در بازار بر قیمت طلا و سکه تأثیر گذاشت.

برسی بازار های مالی در سومین هفته تیر 99 به گزارش خبرنگار نبض بازار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، سومین هفته تیر ۹۹ با رشد چشمگیر شاخص کل بورس آغاز شد از طرف دیگر بازار ارز و سکه نیز از این قاعده مستثنا نبود چراکه نرخ سکه از مرز ۱۰ میلیون تومان عبور کرد و قیمت ارز نیز با  رشد قابل توجه ای همراه بود.

قیمت دلار بیش از ۲ هزار تومان  افزایش یافت 

در نخستین روز هفته سوم تیر دلار و یورو  بر اساس نرخ صرافی ملی ایران به ترتیب با قیمت ۱۹ هزار و ۹۸۰ تومان و ۲۲ هزار و ۴۰۰ تومان   معامله شدند که البته در روزهای بعد با افزایش قیمت مواجه بودند، اما درنهایت در آخرین روز هفته دلار   ۲ هزار و ۲۲۰ تومان گران  شد و  به قیمت ۲۲ هزار و ۲۰۰ تومان رسید و یورو نیز با نوسان‌هایی که در قیمت داشت با همان نرخ ۲۲ هزار و ۴۰۰ تومان به معاملات پایان داد.

نموار زیر بیانگر تغییرات نرخ دلار در سومین هفته تیر۹۹  است 

کوتاه شدن دست دلالان با ورود مسکن به بازار سرمایه؛ افزایش نرخ ارز بر گرانی طلا و سکه دامن زد

سکه از کانال ۱۰ میلیون تومان عبور کرد

بازار سکه و طلا نیز در سومین هفته تیر با افزایش قیمت  قابل توجه‌ای   شروع به کار کرد به طوری که  بر اساس نرخ اعلام شده  از سوی اتحادیه طلا، جواهر و سکه تهران،سکه تمام بهار آزادی به قیمت ۹ میلیون و ۶۰۰ هزار  تومان فروخته شد و هر گرم  طلای ۱۸ عیار ۸۸۴ هزار و ۱۵۵ تومان بود که  در آخرین روز کاری هفته سکه و هر گرم طلای ۱۸ عیار به ترتیب با قیمت ۱۰ میلیون و ۵۲۰ هزار تومان و ۹۸۶ هزار و ۵۰۰ تومان معامله شدند.  

تصویر زیر روند تغییرات قیمت سکه را در سومین هفته تیر را نشان می دهد  

روند قیمت سکه

حباب سکه به یک میلیون و ۱۵۰ هزار تومان رسید

نادر بذر افشان دبیرهیات مدیره  اتحادیه طلا، جواهر و سکه تهران در گفت و گو با خبرنگار نبض بازار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: اونس جهانی در آخرین روز هفته به یک هزار و ۷۱۴ دلار رسید که به طور میانگین حدود  ۳۷ دلار نسبت به هفته گذشته افزایش یافته است همچنین حباب سکه به یک میلیون و ۱۵۰ هزار تومان رسیده است.

بذر افشان بیان کرد: در سومین هفته تیر ۹۹ روند قیمت  طلا و سکه سعودی بوده است که یکی از علت‌های آن را می‌توان  رشد شیوع ویروس کرونا در سطح دنیا دانست که  سبب شد افراد برای حفظ سرمایه خود به سمت خرید طلا روی بیاورند چرا که پیش بینی می‌شود تا پایان سال میلادی اونس جهانی به ۲ هزار دلار برسد از این روز میزان تقاضا برای خرید طلا افزایش یافته است.

افزایش نرخ ارز رابطه همسویی با قیمت طلا و سکه دارد

او افزود: افزایش اونس جهانی بر بازار داخلی نیز تأثیر گذاشت و باعث افزایش تقاضا  برای خرید سکه  در بازار شد البته تأثیر افزایش قیمت ارز را  نباید نادیده گرفت چراکه افزایش نرخ ارز رابطه همسویی با قیمت طلا و سکه دارد.

دبیرهیات مدیره  اتحادیه طلا، جواهر و سکه تهران اظهار کرد: تجربه نشان داده است با کنترل بیشتر بانک مرکزی بر بازار  نرخ ارز از نوسان کمتری برخوردار بود که به دنبال آن ثبات قیمت در بازار طلا و سکه حاکم می‌شود.

با افزایش نرخ طلا میزان خرید مصنوعات طلا به شدت کاهش یافته است

 بذر افشان تصریح کرد: افزایش قیمت  طلا باعث شده است که میزان خرید مصنوعات طلا کاهش یابد و حدود ۲۰ درصد از واحد‌های تولیدی  تعطیل شود البته افزایش نرخ ارز در بازار داخلی تولید کنندگان را  برای خرید مواد اولیه و دستگاه‌های مورد نیاز  با مشکل مواجه کرده است.

دبیرهیات مدیره  اتحادیه طلا، جواهر و سکه تهران گفت: اگر کنترل و نظارت بانک مرکزی در بازار تشدید شود  احتمال دارد  قیمت طلا و سکه به ثبات برسد.

نمودار زیر بیانگر روند قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار در سومین هفته تیر ۹۹ است 

روند قیمت هر گرم طلای 18 عیار در سومین هفته تیر 99

رکورد جدید حجم معاملات  در بازار سرمایه

همایون دارابی  کارشناس بازار سرمایه در گفت و گو با خبرنگار نبض بازار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: بازار بورس در سومین هفته تیر ۹۹ با رشد همراه بود که علت آن را می‌توان تداوم ورود نقدینگی به بازار سرمایه دانست چراکه شاهد رکورد جدیدی در حجم معاملات سهامداران خرد بوده‌ایم و افراد در حال انتقال سرمایه خود به  بورس هستند در کنار این عامل شاهد افزایش نرخ دلار در بازار بوده‌ایم که باعث جهش در آمد شرکت‌های صادراتی شده است که به دنبال آن ارزش سهام این شرکت‌ها افزایش قابل توجه ای را تجربه کرد البته تداوم برنامه‌های حمایتی دولت از بازار سرمایه نیز عامل دیگری در رشد این بازار بوده است.


بیشتر بخوانید


دارابی بیان کرد: در این هفته با ارائه عرضه های اولیه و بازگشایی نماد‌ها در بورس  شاهد جهش قیمت سهام‌ها بوده ایم.نماد‌هایی مانند  شستا که جزو شرکت‌های بزرگ  بازار سرمایه است سبب شد شاخص بورس رشد قابل توجه‌ای داشته باشد. به طور کلی بازارسرمایه به سمت شرکت‌های بزرگ گرایش پیدا کرده است و همین عامل رشد شتابان شاخص را در این هفته ایجاد کرد.

این کارشناس بازار سرمایه  تصریح کرد: در اقتصاد ۲ گزینه  ثابت و عمده ای برای سرمایه گذاری وجود دارد  که شامل بازار پول و سرمایه است که فعالان اقتصادی باید  یکی از این ۲ گزینه  را برای هدایت  سرمایه خود را به بخش‌های مختلف اقتصادی انتخاب کنند .

دارابی افزود: بر اساس برنامه ریزی‌های صورت گرفته قرار است بورس مسکن و مستقلات راه اندازی شود  که این موضوع می تواند تغییرات اساسی در بخش مسکن ایجاد کند البته مقاومت‌هایی در بخش سنتی بازار مسکن در برابر این موضوع وجود دارد.

تصویر زیر وضعیت نمادها ی بورس را در سومین هفته تیر نشان می دهد 

وضعیت نمادهای بورس

ورود مسکن به بازار سرمایه  باعث کاهش نرخ  مسکن در بلندمدت می‌شود

او تأکید کرد: ورود مسکن به بازار سرمایه نه‌تنها باعث افزایش قیمت مسکن نمی‌شود بلکه کاهش قیمت واقعی را در بلندمدت ایجاد خواهد کرد.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: بورس مسکن می‌تواند مشکل بازار مسکن که شامل کمبود سرمایه، کمبود ابزار‌های مالی برای تامین سرمایه و کشف قیمت  عادلانه را حل کند. عمده سفته بازی در بازار مسکن  ناشی از کمبود اطلاعات شفاف در معاملات است.

دارابی اظهار کرد: چون ساختار کشف قیمت در بازار مسکن شفاف نیست باعث شده است سود جویانی در این بازار فعالیت می کنند  سود‌های کلانی ببرند، اما اگر بورس مسکن راه اندازی شود مشکل سرمایه در بخش مسکن حل می‌شود و به دنبال آن خریداران می‌توانند ابزار‌های مالی و کمک  هزینه‌های مختلف را به صورت شفاف به دست بیاورند و قیمت‌ها در بازار مسکن واقعی و شفاف می‌شود.

با تداوم ورود نقدینگی به بازار سرمایه رشد بورس ادامه دارد

او بیان کرد: بازار سرمایه همیشه با فراز و فرود‌های زیادی همراه است که این امر اهمیت زیادی برای سرمایه گذاران دارد البته نباید فراموش کرد که نقش بازار سرمایه فقط منوط  بر  قیمت و شاخص‌ نیست بلکه تخصیص بهینه منابع، افزایش مشارکت مردمی در بنگاه‌ها، ایجاد اقتصاد مقاوم و مردمی از بستر بازار سرمایه شکل خواهد گرفت.

دارابی  گفت: باید به این  نکته توجه کرد که همیشه شاخص بورس مثبت نخواهد بود، اما کارکرد‌های یک بازار سرمایه فعال  و پر رونق با مشارکت گستره مردمی  برای اقتصاد کشور مثبت خواهد بود و پیش بینی می شود تا زمانی که ورود نقدینگی به بورس تداوم داشته باشد بازار سرمایه با رشد همراه خواهد بود.

تغییرات شاخص بورس در سومین هفته تیر 

روند تغییرات شاخص بورس

حال باید دید روند قیمت طلا و سکه به کدام سمت و سو می رود و بعد از افزایش شتابان قیمت ارز  آیا بازار های مالی روی ارزانی را خواهد دید؟

انتهای پیام /

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۳۹
در انتظار بررسی: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۱
اولا که چهل سال نخواستین نه اینکه نتونین دست دلال هارو قطع کنین دوما مسکن بیاد تو بورس اسیر یه چیز دیگه ای که شبیه همون دلال هست میشه که تو بورس بهش میگن نوسانگیر
N
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۱
انشاءالله که دست همه ی دلالان از بازار قطع بشه و اینقدر مردم بدبخت ما در زیر بار فقر کمر نشکنند چون ایران خیلی اموال داره هم از نظر باغی و هم پولی این دلالان با این کارا خیلی دارن کاری میکنن به ما مردم بد بگذره انشاءلله که همه دلالان دستگیر و مجازات بشوند و دستشون از همه چیز قطع بشه.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۱
زمانی که کنترل تورم و قیمت ها برای تمام کشورها، حصوصا کشورهای پیشرفته شدنی هست، باید برای ایران هم شدنی باشه. این نشون میده که حکومت نمیخاد برای این مساله کاری انجام بده یا اینکه مسئولین مربوطه سواد و تخصص لازم رو در این زمینه ندارن
ققنوس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۱
با سلام کمپین قطع شدن دست دلال را درهمه زمینه ها راه بیاندازید برادر مثلا دلالی میوه فروشی، دلالی برنج، دلالی خودرو، دلالی گوشت ومرغ، دلالی مسکن، بنگاه داری
محسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۱
تا سکه از این گرانتر نشده زنمو طلاق بدم چون هر روز گرانتر میشه یه روز مهریه شو بخاد از کجا بیارم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۰
من موندم روح ا... زم رو از فرانسه با یک سیستم پیچیده امنیتی دستگیر میکنن میارن ایران
عبدالملک ریگی رو روهوا میگیرن
جیسون رضائیان رو 4تا جوون ایرانی میگیرن تخلیه اطلاعاتی میکنن،واریز صدها موردی که ما از لحاظ امنیتی نباید خبر داشته باشیم----پس10تا دلالی که خون این مردم رو کردن تو شیشه کاری براشون نداره
به ولله قسم این فشارهای اقتصادی۵سال دیگه آثار اجتماعیش نمود پیدا میکنه!!!!
چوبین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۰
بزرگترین دلالان مسکن، بانک‌ها هستند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۰
وقتی پایه اقصاد دلالی است شما دست کی قطع کرداید
فقط مردم بدبخت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۰
چرا دلار باید دست دلال خرید و فروش بشه
جعفر قلی چراغ دار نور بالا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۰
آقا دلار بشه یک میلیون باز هم آماده ایم آماده....هیشیاریم و بیداریم ...
امیر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۰
ما که نداریم همیشه نگرانیم خدا باعث و بانی گرانی را لعنت کند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۰
الان سالهاست که این دلالان و عوامل گرانی رو آزاد گذاشتید . حالا میخواهید در اسرع وقت دستشان رو کوتاه کنید.
امیدوارم واقعیت داشته باشه وسلیقه ای نباشه.
پاسخ ها
حبیب
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۰
چی میگی عامو !!!!!!
خوبی ؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۰
هیچ چیز ارزون نمیشه ۴۰ساله دراید می گید در بلند مدت
ناشناس
|
United States
|
۱۸:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۰
دلال دیگه چه صیغه آیه درست کردین!!! ؟؟چطور شده اسم بنگاه‌های اقتصادی تغییر یافته به دلالان اقتصادی یعنی این دلالها 40 سال خواب بودن الان بیدار شدن!!؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۰
این شرکتهای تو بورس همه در اصل زیان ده هستند
پاسخ ها
تهرانی اصیل
| Iran, Islamic Republic of |
۰۲:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۱
ای بیچاره ,,دلال کی باشه,دلال یک بدبخته,محتکر سودومنفعت میبره دربازارنمیبینی,,مردک درتهران توسط عمال دولت وخوددولت عمدا ارزراگران میکنند وگرنه دلال خواب این قیمتهاهم نمیبیندچندتارکم سوادکه بیچاره به روز معامله وحتی درگران شدن هم گاهامتضررمیشونذ,,چون به روز کارمیکنند
ناشناس
|
Germany
|
۱۷:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۰
مردم نابود شدند از بی لیاقتی مسئولین و فکر های اشتباه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۰
نگو ترکیدیم از خنده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۰
مدیریت سخت نیست فقط باید مدیران کنترل و از رانت بازی دوری کنند و نظارت کامل وجود داشته باشد.
ارزش افزوده کالا و خدمات غیر مولد مالیات دریافت کنند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۰
دلالان سکه وطلا وخودرو ولوازم خانگی چه طور؟؟؟؟؟؟
قاسم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۰
شرکتهایی که هیچ ارزشی ندارد دولت با حباب سازی افرایش میدهد. مردم خیلی مراقب باسید دولت ما قمار باز ماهری است و دندان شما را شمرده از دام به نام بورس خارج شوید .
ناشناس
|
Canada
|
۱۵:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۰
بنگاه ها عامل افزایش قیمت مسکن.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۱:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۱
دقیقا" درست میفرمایید.اگه چند مدت می خرید مسکن رفته باشید متوجه میشید که نود درصد افزایش قیمت مسکن ناشی از دلالبازی و تخلف بنگاههای مشاور املاک هستش.
ناشناس
|
United States
|
۱۱:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۰
من تو بورس سهم طلا خریدم منفی خورده چطور ممکنه طلا تو بازار رشد کنه ولی تو بورس قرمز بشه؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۰
آخر با تابلو میای توی خیابون مال باخته
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۰
هیچ چیز ارزون نمیشه قبل ۴۰ساله درارید می گید در بلند مدت
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۰
منظور ۱۰۰ سال دوم زندگی است
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۰
هیچ چیز ارزون نمیشه ۴۰ساله دراید می گید در بلند مدت
درستش اینه دوستان
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۰
دلار ۲۰۰۰تومن افزایش یافت از۱۲۰۰۰تومان شد۲۳۰۰۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۰
این مسخره بازی ها چیه؟
مثل احمدی نژاد دوتا مسکن مهر بسازید که قیمت خونه کنترل شود
Reza
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۰
جالبه نگاه میکنم ارزش پول هر کشوری که سقوط داره میکنه بورسش مثبت میشه یعنی ایران و ونزوئلا و هر کشوری که منفی میشه یعنی ارزش پولش حفظ و یا حتی بالا رفته یعنی اروپا و آمریکا

خلاصه که شاید با مثبت شدن بورس کلی سود میکنم ولی همه چی گرون و پول بی ارز میشه
هرچی بورس بالاتر میره من از اینده بیشتر میترسم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۰
مردم دیگه نمیتونن مثل قبل خرید داشته باشن
پاسخ ها
ناشناس
| United States |
۱۴:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۰
انشاالله میتونن
Arash
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۰
قیمت طلای جهانی روز به روز داره رشد میکنه
پاسخ ها
ناشناس
| United States |
۱۴:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۰
انشاالله رشد کنه
ناشناس
| United States |
۱۸:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۰
بله قیمت دلار و طلا افزایشیه تنها دولتی که ارز کاهشیه ایران خودمون
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۰
کنترل ارز به شدت سخت شده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۰
یعنی این حبابی که تو سکه هست به مسکن برسه، یه وضعیتی بدتر از اینی که الان هست درست میشه...
زیارت عاشورا-صفحه خبر دسکتاپ