کد خبر: ۷۴۱۹۳۳۳
تاریخ انتشار: ۲۲ تير ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۳
۲۲ تير ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۳
کد خبر : ۷۴۱۹۳۳۳

برخی از کشور‌ها در طول تاریخ مرتکب جنایات جنگی و کشتار‌های جمعی دلخراشی شده‌اند که در این مطلب به فجیع‌ترین آن‌ها اشاره شده است.

به گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان، نسل کشی، قتل عام، کشتار جمعی طبق تعریف نهاد‌های بین المللی و دیوان بین المللی کیفری رویدادی است که در جنگ‌ها و علیه غیرنظامیان رخ می‌دهد. کشتار‌های جمعی یا قتل عام جنگی در جنگ‌های مرگبار اتفاق می‌افتد و بنابر آن از صد‌ها تا هزاران فرد بی گناه غیر نظامی کشته می‌شود.

طبق فهرست‌ها آمریکا و ژاپن بیشترین جنایات جنگی و کشتار جمعی را در جنگ‌های مختلف انجام داده اند که بخش عمده آن در جنگ جهانی دوم بوده است. این دو کشور در مجموع تا ۲۰ میلیون غیرنظامی را در جنگ‌ها کشته اند. آمریکا علاوه بر جنگ ویتنام، در جنگ عراق و افغانستان نیز هزاران انسان را به کام مرگ کشاند. کشور‌های آفریقایی نیز بیشترین جنایات جنگی را متحمل شده اند. فقط در کشور آزاد کنگو ۱۵ میلیون نفر در دوره تقریبا طولانی از  زمان قربانی جنایات جنگی شدند.

در این گزارش به تعدادی از فجیع‌ترین جنایات جنگی رخ داده در تاریخ اشاره شده است.

نسل کشی کامبوج
دولت خمر‌های سرخ در سال‌های ۱۹۷۵ تا ۱۹۷۹ بین ۱.۵ تا ۳ میلیون کامبوجی را وادار به کوچ اجباری کرد و در همین مسیر از شکنجه و اعدام‌های جمعی کامبوجی‌ها فروگذار نبود. این نسل کشی اگرچه با حمله ویتنام به کامبوج پایان یافت، کامبوج یک چهارم جمعیت خود را از دست داد.

فجیع‌ترین قتل عام های انسانی در تاریخ +تصاویر

نسل کشی ارمنی‌ها
نسل کشی ارمنی‌ها که به پاکسازی نژادی و کشتار ارامنه نیز معروف است در سال‌های ۱۹۱۵ تا ۱۹۱۷ همزمان با جنگ جهانی اول علیه ارامنه ساکن در سرزمین‌های مستعمره عثمانی رخ داد. در این نسل کشی ترکان عثمانی نزدیک به یک میلیون و ۸۰۰ هزار ارمنی را از خانه‌های خود بیرون کردند و پس از رها کردن آن‌ها در بیابان ها، در گروه‌های بزرگ به قتل می‌رساندند. در این کشتار جمعی ۵۰ درصد جمعیت ارمنی‌های ترکیه امروزی به قتل رسیدند.

فجیع‌ترین قتل عام های انسانی در تاریخ +تصاویر

کشتار جمعی اندونزی
در سال‌های ۱۹۶۵ و ۱۹۶۶ به تحریک ارتش و دولت وقت اندونزی نزدیک به ۳ میلیون نفر در جریان پاکسازی کمونیست‌ها کشته شدند.

نسل کشی رواندا
درگیری‌های میان دو قوم «هوتو» و «توتسی» در سال ۱۹۹۴ رواندا به دنبال سقوط هواپیمای رئیس جمهور وقت این کشور و شرایط بی حکومتی رخ داد. در این نسل کشی ۱۰۰ روزه که عنوان تاریک‌ترین فاجعه انسانی را گرفته بیش از ۸۰۰ هزار مرد و زن و کودک کشته شدند و به ۵۰۰ هزار زن تجاوز شد.

فجیع‌ترین قتل عام های انسانی در تاریخ +تصاویر

نسل کشی یونان 
نسل کشی یونان کشتار منظم جمعیت یونانی مسیحی سرزمین عثمانی در سال‌های ۱۹۱۴ تا ۱۹۲۲ بود که در طول جنگ جهانی اول در آناتولی رخ داد و نزدیک به ۹۰۰ هزار یونانی که ۲۵ درصد جمعیت یونانی منطقه آناتولی بود کشته شدند. این نسل کشی نیز با هدف پاکسازی نژادی رخ داد.

کشتار سربرنیتسا
در این کشتار که بزرگترین نسل کشی در اروپا پس از جنگ جهانی دوم محسوب می‌شود بیش از ۸ هزار مرد و پسر ساکنان مسلمان بوسنی در شهر مسلمان نشین سربرنیتسا از سوی ارتش صرب قتل عام شدند. به رغم گذشت بیست و پنج سال هنوز از گورهای جمعی این منطقه هزاران استخوان انسان خارج می شود.

فجیع‌ترین قتل عام های انسانی در تاریخ +تصاویر

آزمایش‌های واحد ۷۳۱
در سال‌های ۱۹۳۷ تا ۱۹۴۵ همزمان با جنگ چین و ژاپن، ارتش ژاپن یک واحد محرمانه برای تحقیقات در خصوص کاربرد تاثیر تسلیحات شیمیایی و میکروبی ایجاد کرد و آزمایش‌های خود را روی اسرای زنده انجام می‌داد. در جریان این آزمایش‌ها حدود ۲۵۰ هزار اسیر چینی کشته شدند. محققان این واحد به جای آنکه برای جنایاتشان محاکمه شوند در ازای افشای نتایج تحقیقاتشان از سوی دولت آمریکا مصونیت گرفتند.

کشتار می‌لای
سربازان آمریکایی در سال ۱۹۶۸،  به روستای می لای در ویتنام حمله و بیش از ۵۰۰ شهروند آن را قتل عام کردند. اکثر قربانیان غیرنظامیان زن و کودک بودند. برخی از قربانیان قبل از قتل، مورد تجاوز، شکنجه و قطع اعضا نیز قرار گرفته بودند. برخی از اجساد نیز در جریان کشتار به دست سربازان قطعه‌قطعه شده بودند.

فجیع‌ترین قتل عام های انسانی در تاریخ +تصاویر

بمباران شیمیایی حلبچه

در اسفند ۱۳۶۶ حکومت بعث عراق در واکنش به آنچه که همکاری کرد‌ها با نیرو‌های ایرانی و خیانت به صدام نامیده می‌شد، شهر مرزی حلبچه را بمباران شیمیایی کرد. علی حسن المجید معروف به علی شیمیایی که پسرعمومی صدام نیز بود دستور بمباران شیمیایی این شهر را اجرا کرد. در پی این حمله حدود ۵ هزار تن از مردم حلبچه که غیرنظامی بودند، کشته شدند. 

نسل کشی روهینگیا

در سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ دولت میانمار با هدف پاکسازی قومی و با مطرح کردن ادعای همکاری مسلمانان روهینگیایی با گروه‌های تروریستی علیه جمعیت بودائیان به آن‌ها حمله کرد. این حملات باعث شده نزدیک به یک میلیون مسلمان روهینگیایی به سمت مرز‌های بنگلادش فرار کنند. بیش از یک هزار روهینگیایی در این حملات کشته شدند و به هزاران زن تجاوز شد.

انتهای پیام/

اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۴
در انتظار بررسی: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۲
هیروشیما و ناکازاکی یادتون رفت
بنظر من این ها فجیع تر از بقیه کشتار ها بودن
در کمتر از چند دقیقه به زندگی تعداد زیادی بی گناه و غیر نظامی
زن و کودک و.. پایان داد و بازماندگان تا آخر عمرشان از اثرات تشعشعات هسته رنج می بردند گرچه فرزندانشان و نسل بعدی شان هم از تاثیرات تشعشعات هسته ای در امان نماندند
بنظر شما فجیع تر از این هم وجود داره؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۲
در ویتنام، آمریکا فقط 500 نفر را کشته است؟!
نسل کشی های صدها میلیون نفری انگلیسی ها و اروپایی ها در مورد بومیان سرخپوست ، در مورد هندوستان و در مورد ایران
در مورد سایر مستعمره هایشان.
در افغانستان و عراق و سوریه و یمن را فراموش کرده اید؟!
برنامه هایی که انگلیسی ها وآمریکاییها به ابزار صهیونیسم که برای تصاحب خاورمیانه دارند آیا مقدمه چینی برای نسل کشی نیست. شماها وظیفه دارید اینها را منتشر کنید نه نوشته های انگلیسیها و آمریکاییها را
hamid
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۲
مهمترين و اسف بارترين نسل كشي مربوط مي شود به نسل كشي ارتش انگلستان در ايران كه نزديك به 10 ميليون نفر ايراني در اين اقدام از قحطي و گرسنگي جان دادند ، ولي متاسفانه در اين گزارش اشاره اي به آن نشده است !!!!!!!!! چرا ؟ نميدانم !!!!
پاسخ ها
علی
| Ukraine |
۱۶:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۲
شوروی هم در جنگ جهانی 24 میلیون کشته داد
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر