موج سوم کرونا در راه است / این بار کودکان در تیر رس کرونا قرار می گیرند

متخصص بیماری های عفونی گفت: در فصل سرما با توجه به ارتباط نزدیک‌تر بین انسان‌ها در فضاهای بسته و وجود نداشتن،تهویه مطلوب هوا به علت بسته بودن راه‌‌های عبور جریان آن، باعث تسریع روند انتقال ویروس در بین افراد می‌شود .

 به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از مشهد، محمد جواد دهقان نیری متخصص بیماری‌های عفونی و گرمسیری از بروز موج سوم کرونا با شدت بیشتر خبر داد و گفت: شیوع این بیماری و در صورت هم‌زمانی موج سوم شیوع کرونا با بیماری‌های تنفسی در فصل پاییز امکان تشدید علایم و ظهور قدرتمندانه‌تر این بیماری بسیار زیاد است.

او  در خصوص نشانه‌ها و تظاهرات جدید این بیماری افزود: در هفته‌های اخیر نسبت بیشتری از افرادی که به این بیماری مبتلا شد‌ه‌اند با علائم گوارشی به مراکز درمانی مراجعه داشته‌اند.

این متخصص بیماری‌های عفونی و گرمسیری با بیان اینکه بروز این علائم در کودکان بیشتر شایع و مشهود است، ادامه داد: تظاهرات این بیماری به تازگی در قالب بی‌اشتهایی شدید، حالت تهوع و استفراغ خودنمایی می‌کند.

دهقان در خصوص معیار اصلی در افتراق علائم بالینی این بیماری با سایر بیماری‌های عفونی دستگاه گوارش بیان کرد: مهم‌ترین معیار ما در تشخیص اینکه بیمار با نشانه‌های گوارشی ذکر شده به کرونا مبتلا است یا خیر ارتباط و تماس با این فرد با افراد مبتلا به کرونا در بین اطرافیان خود است در واقع سابقه تماس فرد با یک مورد شناخته شده کرونا برای ما در تشخیص ابتلا بیمار با علائم گوارشی به کرونا بسیار حائز اهمیت است.

او با اشاره به سایر معیار‌ها در تشخیص ابتلا افراد با نشانه‌های بیماری گوارشی به کرونا تصریح کرد: هنگامی که علائیم بالینی بیماری گوارشی در افراد با بی‌اشتهایی شدید و عطسه‌های مفرط و از دست‌دادن حس بویایی همراه باشد، پزشک معالج را به سمت تشخیص کرونا با بروز علائم گوارشی هدایت می‌کند.

این پزشک متخصص بیماری‌های عفونی و گرمسیری،در خصوص پیش‌بینی ویژگی‌های موج سوم کرونا تاکید کرد: متاسفانه هر روز شاهد افزایش افراد مبتلا به کرونا در موج دوم آن هستیم در واقع اگر شرایط جامعه به همین شکل کنونی آن پیش برود و بالای ۹۰ درصد مردم در رعایت اصول پیشگیری و استفاده از ماسک سهل‌انگاری کنند و با توجه به اینکه این ویروس در شرایط آب‌و‌هوایی سرد آسان‌تر منتقل می‌شود و بهتر در محیط بیرون زنده می‌ماند، پیش‌بینی ما این است در موج سوم کرونا با افزایش شدید تعداد مبتلایان به این بیماری مواجه شویم.

دهقان اظهار کرد: شیوع این بیماری در فصل سرما با توجه به ارتباط نزدیک‌تر بین انسان‌ها در فضاهای بسته و وجود نداشتن تهویه مطلوب هوا به علت بسته بودن راه‌‌های عبور جریان آن در فصل سرما باعث تسریع روند انتقال ویروس بین افراد می‌شود.

او  افزود: در صورت هم‌زمانی موج سوم شیوع کرونا با بیماری‌های تنفسی در فصل پاییز امکان تشدید علایم و ظهور قدرتمندانه‌تر این بیماری بسیار زیاد است.

این متخصص بیماری عفونی ادامه داد: با توجه به اینکه افراد بسیاری به بیماری تنفسی زمینه‌ای مبتلا هستند و در فصل سرما با تظاهرات بالینی بیشتری در این باره مواجه می‌شوند، به خصوص این گروه‌ها اگر هم‌زمان با این بیماری‌های زمینه‌ای به کرونا نیز مبتلا شوند، احتمال افزایش عوارض ناشی از این ویروس‌ها و تشدید علائم بیماری در آنها زیاد است.


بیشتربخوانید:

دهقان با بیان اینکه خطرناک‌ترین محیط‌ها برای انتقال این ویروس فضاهای تجمعی سر پوشیده و بسته همچون اتوبوس‌،مترو و تاکسی است،بیان کرد:باشگاه‌های ورزشی، استخرها، آرایشگاه‌ها،پاساژها و فروشگاه‌ها جزء خطرناکترین فضاها برای انتشار ویروس کرونا محسوب می‌شوند و باید برای جلوگیری از تشکیل اجتماعات انسانی در این اماکن چاره‌اندیشی کرد.

او با بیان اینکه مهمانی‌ها و تجمعات به خصوص عروسی‌ها و عزاداری‌ها جزء اجتماعات با ریسک بالای ابتلا به کرونا هستند، تصریح کرد: مردم باید بدانند تا زمانی که واکسن و داروی کنترل این بیماری کشف نشده است، مجبور به رعایت پروتکل‌های بهداشتی و حفظ فاصله‌گذاری ایمن اجتماعی و تغییر سبک زندگی در بسیاری از زمینه‌ها در جهت حفظ سلامت خودشان هستند.

این متخصص بیماری‌های عفونی تاکید کرد: افراد مبتلا به کرونا باید مایعات فراوان مصرف کنند و حتما روزانه استفاده از بخور و سرم نمکی را جهت شستشوی فضای دهان و حلق مد نظر داشته باشند، همچنین از هر گونه فعالیت اضافی که منجر به خستگی و تحلیل انرژی در آنها شود خودداری کنند.

 دهقان در خصوص یک سری از علایم هشداری این بیماری اظهار کرد: اگر ظهور تب در فردی بالای پنج روز طول بکشد و یا بیمار تنگی نفس جدی پیدا کند به طوری که دستگاه اکسیژن سنج سطح اکسیژن خون را از شاخص ۹۰ پایین‌تر نشان دهد این علایم گویای وضعیت هشدار است و حتما باید جهت مداوا بیمار را به مراکز درمانی برد، زیرا ممکن است فرد مبتلا با این علایم نیاز به بستری داشته باشد.
انتهای پیام// ف.غ
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر