کد خبر: ۷۴۴۵۷۲۶
گروه : سیاسی » مجلس
تاریخ انتشار: ۱۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۶
۱۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۶
کد خبر : ۷۴۴۵۷۲۶
گروه : سیاسی » مجلس
ابوترابی خبر داد؛

عضو کمیسیون شوراها از طراحی و تدوین سه سامانه برای نظارت بر رفتار نمایندگان خبر داد.

تدوین طرحی برای اصلاح قانون هیئت نظارت بر رفتار نمایندگانبه گزارش خبرنگار مجلس گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، ابوالفضل ابوترابی، عضو کمیسیون شورا‌های مجلس شورای اسلامی از طرح خود برای تغییر قانون نظارت بر رفتار نمایندگان خبر داد و گفت: در این اصلاح ما به سمت سامانه‌ای شدن حرکت خواهیم کرد.

وی به طراحی سه سامانه برای نظارت بر رفتار نمایندگان اشاره کرد و گفت: اولین سامانه به هدایایی تمرکز دارد که نمایندگان مجلس دریافت می‌کنند، مردم باید در جریان این امور باشند، به همین دلیل همه هدایایی که از دستگاه‌های خارجی و داخلی دریافت می‌شوند باید در این سامانه به ثبت برسند.

ابوترابی بیان کرد: سامانه دوم که ذیل هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان خواهد بود با این هدف طراحی می‌شود تا اگر مردم درباره نماینده‌ای اطلاعاتی به دست می‌آورند در سامانه مسئول به صورت محرمانه ثبت کنند.

عضو کمیسیون شورا‌های مجلس تأکید کرد: اگر نمایندگان مجلس با فشار بر دستگاه‌های مختلف مرتکب اقدامی شوند دستگاه‌های دولتی مکلف خواهند شد تا مکاتبات خلاف شئون متعارف وکلای مردم را در این سامانه ثبت کنند.

وی ادامه داد: سامانه سوم ذیل هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان به مکاتبات الکترونیکی مجلس شورای اسلامی مربوط بوده و بر این اساس تمام مکاتبات وکلای ملت در این سامانه ثبت می‌شود و نامه‌نگاری‌هایی که اکنون به صورت پراکنده انجام می‌شود و گاهاً فساد آور هستند، حذف خواهند شد.


بیشتر بخوانید


ابوترابی با اشاره به  هفت عضو هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان گفت: این افراد در صحن علنی توسط نمایندگان مجلس انتخاب می‌شوند، به همین دلیل نمی‌توانند ناظران خوبی باشند.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا طبق طرح مذکور قرار است اعضای هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان از افراد غیر نماینده انتخاب شوند، گفت: همین طور است، رئیس کمیسیون قضایی که معمولا قضات هستند رئیس این هیئت خواهند بود ضمن اینکه یک نفر از حقوقدانان شورای نگهبان به تشخیص دبیر شورای نگهبان و یک نفر از قضات دیوان عالی کشور، هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان را شکل خواهند داد که دبیر این هیئت هم حقوقدان شورای نگهبان خواهد بود.

نظارت بر صلاحیت نمایندگان در دوره چهارساله مستمر خواهد بود

عضو کمیسیون شورا‌ها گفت: قانون اساسی نظارت شورای نگهبان بر نمایندگان را مستمر می‌داند و وقتی نمایندگان رأی آوردند نظارت این شورا باید به صورت مستمر ادامه یابد. بنابراین طبق طرح بنده تعارض منافع در هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان حذف خواهد شد، چرا که اعضای آن خارج از قوه مقننه خواهند بود.

وی درباره بررسی صلاحیت نمایندگان در دوره چهارساله نمایندگی بیان کرد: نظارت مستمر ادامه پیدا خواهد کرد، همیشه این امر برای مردم سوال بوده که نمایندگانی که در دوره جدید رد صلاحیت می‌شوند چگونه چهار ماه همچنان در مجلس خواهند بود، بنابراین بر اساس طرح مذکور چنانچه نمایندگان برای انتخابات آتی رد صلاحیت شوند پرونده آنها توسط شورای نگهبان به هیئت سه نفره نظارت بر رفتار نمایندگان ارجاع خواهد شد و این افراد مکلفند که پرونده‌ها را مورد بررسی قرار دهند و چنانچه رد صلاحیت دال بر حذف نماینده باشد این افراد از مجلس فعلی نیز حذف می‌شوند.

ابوترابی در پاسخ به این سوال که طرح مذکور در چه مرحله‌ای قرار دارد، گفت: امضاهای این طرح اصلاحیه جمع‌آوری شده و هم‌اکنون طبق آیین‌نامه داخلی مجلس در مراحل اداری است که طبیعتا هیئت رئیسه در آینده نزدیک آن را اعلام وصول خواهد کرد.


انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۳
فقط شفافیت ،
اگر تصویب کردید میشه رو مجلس حساب کرد.
زیارت عاشورا-صفحه خبر دسکتاپ