کد خبر: ۷۴۴۷۴۶۱
گروه : خوزستان » اهواز
تاریخ انتشار: ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۸:۵۴
۱۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۸:۵۴
کد خبر : ۷۴۴۷۴۶۱

مدیر کل شیلات خوزستان گفت: پرورش ماهی متراکم در حداکثر سطح پایدار با استفاده از ابزار و ادوات مکانیزه و در قالب اصول علمی انجام می‌پذیرد.

فتح اله ابوعلی مدیر کل شیلات خوزستان در گفت‌وگو با خبرنگار گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از اهواز، گفت: تکنیک‌های پرورش ماهی متراکم به راهکار‌هایی اطلاق می‌شود که تولید ماهی در حداکثر سطح پایدار با استفاده از ابزار و ادوات مکانیزه و در قالب اصول علمی انجام می‌پذیرد.

او بیان داشت: در این روش ماهی در استخر‌های با پوشش ژِئوممبران، بتونی و پلی اتیلن و سایر مواد مصنوعی پرورش داده شده و غذادهی به صورت دستی انجام می‌گیرد و با میزان کم آب امکان پرورش در سازه‌های کاملاً مکانیزه وجود داشته و آب در گردش است.

ابوعلی تصریح کرد: مزایای این روش آن است که نیاز به فضای بسیار کمی دارد، خیلی سریع ساخته شده و به بهره برداری می‌رسد، در انواع متحرک آن قابلیت جابجایی دارد، در صورت فراهم کردن شرایط کنترل دمایی، امکان بیش از یک دوره تولید در سال را دارد  و نظر به تغذیه با غذای دستی با کیفیت دارای فیله گوشت بهتر بوده و امکان صادرات به کشور‌های مختلف را دارد.

مدیر کل شیلات خوزستان اظهار داشت: در پرورش ماهی مداربسته نیاز به تکنولوژی پیشرفته و توان فنی بالا داشته و ایجاد زیرساخت‌ها مقداری پر هزینه است. این سیستم پرورشی نیاز به سرمایه گذاری نسبتا بالا و کار دقیق دارد.

این مقام مسئول گفت: در سازه‌های بومی سازی استان با حجم آبگیری ۱۰۰ متر مکعب، امکان تولید ۳ تن ماهی در هر دوره پرورش و اشتغالزایی یک نفر مستقیم و ۲ نفر غیر مستقیم را  در هر سازه دارد.

او ادامه داد: از مزایای پرورش در سیستم پروش متراکم می‌توان کم کردن آب مصرفی، کاهش تقاضای آب، کاهش فاضلاب، حفظ محیط زیست، کنترل بهداشتی مناسب، رواج فرهنگ آبزی مصرفی، انتقال آبزی پروری به مناطق کمتر توسعه یافته و کمتر مستعد، امکان تنوع گونه‌ای در تولید، افزایش کیفیت لاشه و امکان صادرات محصول و ... اشاره کرد.

ابوعلی در پایان گفت: گونه‌های قابل پرورش در سیستم متراکم کپور، قزل آلا، سی باس، خاویاری، میگو و تیلاپیا (در صورت صدور مجوز لازم) بوده که قابلیت اجرای آن در همه مکان‌هایی که دارای شرایط مناسب دمایی و حداقل میزان آب مناسب برای پرورش را داشته باشد، امکان پذیر است.

انتهای پیام/م

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
زیارت عاشورا-صفحه خبر دسکتاپ