کد خبر: ۷۴۴۸۴۶۵
تاریخ انتشار: ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۰
۱۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۰
کد خبر : ۷۴۴۸۴۶۵
فوق تخصص گوارش و کبد:

علویان گفت: زمانی هپاتیت C بسیار خطرناک محسوب می‌شد اما امروزه این بیماری قابل علاج است و در هر مرحله‌‌ای ریشه کن می‌شود.

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، سیدمؤید علویان فوق تخصص گوارش و کبد با حضور در برنامه طبیب شبکه سه سیما با اشاره به اینکه هپاتیت c در هر مرحله‌ای ریشه‌کن می‌شود و صد در صد درمان دارد، گفت: ویروس‌ها می‌توانند به کبد آسیب برسانند. یک زمانی هپاتیت c بسیار شدید و خطرناک محسوب می‌شد و آمار مرگ و میر بر اثر آن زیاد بود، اما امروز ه این بیماری قابل علاج است و با سپری شدن حدود سه تا شش ماه ریشه‌کن می‌شود.

این فوق تخصص گوارش و کبد با اشاره به اینکه یک زمانی ۵۰ درصد بیماری‌های هموفیلی به دلیل دریافت خون آلوده به هپاتیت c مبتلا می‌شدند، افزود: امروز در ۸ استان هموفیلی‌ها هپاتیت c ندارند و بیماری در دیالیزی‌ها و تالاسمی ریشه‌کن شده است.

هپاتیت B قابل پیشگیری و درمان است

علویان با تاکید براینکه کسانی که مبتلا به هپاتیت c می‌شوند باید بدانند که این بیماری صد در صد خوب می‌شود، اظهار کرد: هپاتیت B هم قابل پیشگیری و هم قابل کنترل است. متولدین سال ۷۳ به بعد، همه واکسن هپاتیت B گرفتند؛ بنابراین این بیماری زیر ۲۸ سال نادر است، ۳۵ میلیون ایرانی واکسن دریافت کردند و ماکمترین میزان شیوع بیماری را در منطقه داریم.

کرونا به کبد آسیب می‌رساند

این فوق تخصص گوارش و کبد با اشاره به اینکه هپاتیت B مانند C ریشه‌کن نمی‌شود بلکه قابل کنترل است، ادامه داد: قرص برای بیماری کبد نداریم.

علویان با بیان اینکه مسئله مهم کنترل کبد چرب در زمان شیوع کرونا است، گفت: خانه‌نشینی مردم را به شدت تنبل کرده و باعث چاقی بیشتر مردم شده است، کرونا می‌تواند به کبد آسیب برساند.

او ادامه داد: در فضای بسته ریسک انتقال بیماری بیشتر می‌شود، ممکن است فرد ناقل باشد و بیماری را گسترش دهد، ولی در فضای باز این اتفاق نمی‌افتد، مهمانی‌های دورهمی، جشن‌ها یا مراسم مذهبی خطر انتقال بیماری کرونا را افزایش می‌دهند.

علویان با اشاره به اینکه مراسم شادی، غم و عزاداری را باید مجازی برگزار کرد، ادامه داد: عشق و علاقه به امام حسین در ما نهادینه شده است، ما نمی‌توانیم وقتی محرم می‌آید لباس مشکی نپوشیم، همیشه به امام حسین به عنوان سفینه نجات نگاه می‌کنیم، اما باید بدانیم که امسال سال متفاوتی است، امسال عزاداری‌ها را باید مجازی برگزار کنیم، کرونا تمام مرز‌ها را کنار گذاشته است.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
زیارت عاشورا-صفحه خبر دسکتاپ