کد خبر: ۷۴۴۸۷۱۳
تاریخ انتشار: ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۰
۱۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۰
کد خبر : ۷۴۴۸۷۱۳

شناسنامه جزء اسناد هویتی است که نگهداری آن برای هر فردی ضروری و لازم است تا هویتشان مورد سوء استفاده دیگران قرار نگیرد.

به گزارش خبرنگار حوزه رفاه و تعاون گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، شناسنامه جزء اسناد هویتی است که نگهداری آن برای هر فردی ضروری و لازم است تا هویتشان مورد سوء استفاده دیگران قرار نگیرد.

هر گونه تغییر، تحریف یا جعل در شناسنامه و کارت ملی و حتی سایر اسناد هویتی طبق قوانین موجود در سازمان ثبت احوال جرم محسوب می شود و اگر در شناسنامه فرد تغییراتی ایجاد شود به هنگام صدور اسناد هویتی المثنی نیاز است تا آن تغییرات را ذکر شود.

از ودیعه و در اختیار گذاشتن هر سند هویتی از جمله شناسنامه باید خودداری شود، اگر شناسنامه خود را گم کرده و المثنی دریافت کردید،  اگر پس از مدتی شناسنامه اصلی خود را پیدا کردید حتما آن را به سازمان ثبت احوال تحویل دهید.

جالب است بدانید که ضرب مهر در شناسنامه، جزء از سوی اشخاص مجاز مذکور در قانون ثبت احوال ممنوع است. اگر شناسنامه یا کارت شناسایی شما به دلیل آب خوردگی، رطوبت، ریختن مواد شیمیایی و غیره آسیب دید و ناخوانا شد در اولین فرصت به  اداره ثبت احوال مراجعه و درخواست تعویض کنید.

اگر اسناد هویتی خود را همچون کارت ملی و شناسنامه گم کردید به زودی درخواست المثنی ندهید پس از مدتی که از گم شدن آن مطمئن شدید به دنبال گرفتن المثنی بروید.

سعی کنید تا تمامی اسناد هویتی خود را در مکانی امن و مطمئن نگهداری کنید و حتما پس از ۱۵ سالگی برای عکس دار کردن شناسنامه خود اقدام کنید.

اگر محل سکونت شما تغییر کرد باید نشانی جدید خود را به ثبت احوال و اداره پست اطلاع دهید، همچنین لازم است بدانید که عکس گرفتن از کارت شناسایی، اسناد هویتی شخصی و مدارک دولتی و عمومی در صورتی که مشابه اصل آن باشد جعل محسوب می شود و مجازات خواهد داشت.


پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
هلالی از عسلویه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۴
خود اداره ثبت احوال کنگان در چاپ شماره شناسنامه پدر بنده اشتباه کرده و ما مقصر نیستیم چرا شناسنامه بنده المثنی صادر کرده است البته همه شناسنامه های فرزندان خانواده
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۴
سلام ای بابا .چه سندی چه هویتی.وقتی که قانونی نیست .زنها قهر می‌کنند.وبافرزند میروند خونه مامانشون.وبعد از یک مدت به اداره ثبت احوال مراجعه میکنند.وبرای بچها شناسنامه می گیرند.یک شناسنامه بابا شون داره ویک شناسنامه مامانش.ای دیگه ارزش سندی داره،،،،
زیارت عاشورا-صفحه خبر دسکتاپ